LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HTML (4) - odkazy

Jednotlivé stránky, které už umíme, mohou být sice zajímavé, ale asi největší silou HTML jsou odkazy. Dnes se naučíme, jak odkazy vytvářet.

1.7.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 36676×

Odkazy se vyznačují pomocí značky <a></a>, odkazy musí mít koncové tagy. Mezi značky <a> a </a> vložíme text nebo obrázek, který má fungovat jako odkaz. Vlastnosti odkazů můžeme nastavit pomocí různých atributů, nejznámějším a nejpoužívanějším atributem je u odkazů určitě href="", který určuje, kam má odkaz směřovat. Takže odkaz na adresář linuxového softwaru by mohl vypadat třeba takhle:

<a href="http://www.linuxsoft.cz/">
Adresář linuxového softwaru
</a>

Tento kousek kódu vytvoří takovýhle odkaz:

Adresář linuxového softwaru

Jako hodnotu atributu href="" můžete zadat absolutní URL (předchozí příklad) nebo relativní URL (např.: ./index.html). Relativní URL se zadává stejně jako v shellu, takže myslím není třeba nějak více rozebírat. Jen připomenu, že . znamená aktuální adresář a .. znamená nadřazený adresář.

Další důležitý atribut je name="", který nám umožní definovat návěští pro navigaci po jednotlivých částech dokumentu. Pěkným příkladem jsou třeba odkazy na diskuzy a související články, které můžete vidět u hlavičky každého článku na linuxsoftu.

Ukážeme si, jak se takový odkaz dá udělat. Nejdříve si vytvoříme návěští, na které budeme odkazovat.

<a name="diskuze">
diskuze
</a>

A teď už nám nic nebrání v tom, abysme si vytvořili odkaz, který nás přesune k diskuzi (do místa, kde je vytvořené návěští). Odkaz na návěští je speciální tím, že má v hodnotě href="" jméno stránky a návěští oddělené # (hash). Odkaz tedy bude ve tvaru:

<a href="clanek.html#diskuze">
Jdi na diskuzi
</a>

Pokud se budeme přesouvat jen v rámci jedné stránky, nemusíme uvádět její jméno, odkaz tedy bude ve tvaru:

<a href="#diskuze">
Jdi na diskuzi
</a>

Použití návěští jsem snad vysvětlil dostatečně, ale ještě vás musím upozornit, že návěští jsou citlivá na velikost písmen. Takže diskuse, DISKUSE a DiSkUsE jsou tři různá návěští (doporučuji používat jen malá písmena pro všechny značky HTML).

Stejně jako můžete vytvořit návěští pomocí atributu name, můžete ho vytvořit i pomocí atributu id. Použití je totožné, ale musíte si dávat pozor, abyste v jedné stránce neměli stejnou hodnotu u dvou a více atributů name nebo id. Návěští musí zkrátka být v celé stránce jedinečné.

Další atributy, které jsou povolené pro odkazy najdete v tabulce:

Atribut Hodnota Význam
hreflang zkratky označující jazyk, např.: en, cz, sk Specifikuje jazyk, ve kterém je napsána cílová stránka; LZE POUŽÍT JEN POKUD JE NASTAVEN I ATRIBUT href=""
type nějaký MIME TYPE Určuje typ souboru, na který směřuje odkaz
rel např.: Start, Search nebo Index Určuje typ informace, na kterou směřuje odkaz - tomuto atributu se budeme věnovat podrobně později
rev např.: Start, Search nebo Index Určuje typ informace (opačný vztah k atributu rel; používá se na ozančení reverzního odkazu) - tomuto atributu se budeme věnovat podrobně později
charset např.: iso-8859-2, nebo UTF-8 Určuje kódovaní odkazu
lang zkratky označující jazyk, např.: en, cz, sk Hodnotou atributu určujeme jazyk, kterým je psaný odkaz. Podle zvoleného jazyka se aktivují různé konvence používané v konkrétních jazycích (např.: francouzské uvozovky).
dir rtl Určuje směr textu zprava doleva.
ltr Určuje směr textu zleva do prava.
title libovolný text Určuje titulek odkazu, který se ve většině prohlížečích zobrazí jako bublinková nápověda po najetí kurzoru na odkaz.
style příkazy jazyka CSS, např. color : red; Pomocí tohoto atributu můžete nadefinovat, jak se má zobrazit určitý logický styl . Můžete využít všechny možnosti, které CSS nabízí.
shape default, rect, circle, poly Používá se při práci s klikacími mapami, probereme později
coords rect, circle, poly Používá se při práci s klikacími mapami, probereme později
target Název rámce Odkaz se zobrazí v definovaném rámu
_blank Dokument se zobrazí v novém okně
_self Dokument se zobrazí ve stejném okne
_parent tabindexDokument se zobrazí v okně nebo rámu, který obsahuje nejbližší nadřazený element <frameset>
_top Dokument se nahraje do celého okna, rámy se zruší.
tabindex číslo Číslo, podle kterého ziskavají odkazy zaměření při mačkaní klávesy Tab.
accesskey písmeno Stisknutí Alt + definované písmeno spustí odkaz, ke kterému je definováno.

Tím jsme probrali všechny "statické" atributy a teď přijdou na řadu dynamické. Kromě metod, které už dobře znáte z předchozích dílů přibyly u odkazů dvě nové metody: onfocus a onblur.

Povolené atributy spojené s JS v odkazech
Atribut Význam
onfocus Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při tom, když odkaz získá zaměření.
onblur Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při tom, když odkaz ztratí zaměření.
onclick Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při kliknutí na element
ondblclick Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při dvojkliku na element
onmousedown Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při stisku tlačítka myši na element
onmouseup Příkazy zadané jako hodnota proběhnou po stisku tlačítka myši (po uvolnění tlačítka) na element
onmouseover Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při přejetí kurzoru nad elementem
onmousemove Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu kurzoru nad elementem
onmouseout Příkazy zadané jako hodnota proběhnou poté, co kurzor opustí prostor nad elementem
onkeypress Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při stisku klávesy na klávesnici
onkeydown Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu klávesy dolů (událost nastane ještě před úplným stisknutím klávesy)
onkeyup Příkazy zadané jako hodnota proběhnou při pohybu klávesy nahoru (událost nastane až při návratu klávesy do nestisknutého stavu)

Teším se na vás u dalšího dílu, kde se podíváme na obrázky. Čekám na vaše připomínky a komentáře v diskuzi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Otevírání odkazů v novém okně 1.7.2004 21:23 Petr Zajíc
L Re: Otevírání odkazů v novém okně 3.7.2004 02:13 Pavel Kácha
  L Re: Otevírání odkazů v novém okně 18.10.2004 02:20 Daniel Ševčík
Atribut target 2.7.2004 10:14 Vasek
L Re: Atribut target 3.7.2004 02:38 Pavel Kácha
Matoucí názorné ukázky 18.10.2004 02:16 Daniel Ševčík
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze