LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (20) - Objekty podruhé

Objekty v PHP umožňují používat dědičnost. Podívejme se jak a ukažme si na některá úskalí, která s sebou používání objektů v PHP nese.

5.7.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 54879×

V minulém díle našeho seriálu jsme vytvořili objektový kalendář. A slíbili jsme si, že dnes bude řeč o dědičnosti a nebezpečí spojených s objekty v PHP. Podívejme se tedy na tyto dva aspekty objektově orientovaného programování v PHP:

Dědičnost

PHP, ostatně jako každý jiný objektově orientovaný jazyk umožňuje rozšiřovat objekty pomocí mechanizmu dědičnosti. V reálném světě dědí děti po rodičích a prarodičích některé vlastnosti, zatímco jinými vlastnostmi se liší. Kdybychom použili příklad s mobilními telefony, tak můžeme sestavit následující analogii: Objekt NOKIA 6210 bude potomkem třídy telefonů s tím, že bude (stejně jako každý jiný telefon) umět vytočit číslo, přijmout hovor a podobně. Narozdíl od "obecného" telefonu bude "šedesátdvadesítka" ovšem mít některé vlastnosti a metody, které jsou pro ni specifické. Tak třeba narozdíl od telefonu na pevné lince může specifikovat vlastnosti NabijBaterii, PřenesVizitkuPoInfraportu a tak dále.

V PHP může jedna třída dědit vlastnosti a metody jiné, rodičovské třídy s tím, že některé věci bude dělat jinak a některé bude možná umět navíc. Například bychom chtěli, aby náš skvělý kalendář uměl nejenom dny v měsíci zobrazit, ale aby rovněž uměl některé z nich zvýrazit. To může být užitečné třeba v případě, kdy má kalendář informovat o dnech, v nichž se něco děje. Mělo by to vypadat nějak takhle:

červenec 
Po   5 12 19 26
Út   6 13 20 27
St   7 14 21 28
Čt 1 8 15 22 29
2 9 16 23 30
So 3 10 17 24 31
Ne 4 11 18 25  

Půjdeme na to tak, že vyvineme novou třídu, nazvanou lepsi_kalendar, která bude danou vlastnost implementovat. Třídy potomků se v PHP tvoří pomocí klíčového slova extends. My použijeme třídu, která bude mít oproti předchozí třídě jednu vlastnost navíc - bude umět zpracovat pole nazvané zvyrazni_dny; v našem případě tedy dny prvního, sedmého, osmého, třináctého a šestadvacátého. Bude to vypadat nějak takhle:

<?
  
class lepsi_kalendar extends kalendar
  
{
    var
$zvyrazni_dny;
    
//atd.
  
}
?>

Kde se v našem kalendáři tvoří obsahy jednotlivých buněk? Tvoří se v metodě Bunka(). A právě tuto metodu bude naše nová třída implementovat lepším způsobem než ta původní. Půjde se na to tak, že se prozkoumá pole $zvyrazni_dny, a jestliže se v něm najde číslo, které chceme právě vepsat do buňky, napíše se větším písmem a tučně. Pavel Kácha v seriálu o HTML nám vysvětlil jak na to, takže to bude maličkost. V následujícím kódu si všimněte, jak jednoduše se dceřiné třídy píší:

<?
  
class lepsi_kalendar extends kalendar
  
{
    var
$zvyrazni_dny;
    function
Bunka ($radek, $sloupec, $PrvniDen, $PocetDnu)
    {
      
$dny=Array(1=>"Po", "Út", "St", "Čt", "Pá", "So", "Ne");
      if (
$sloupec==1) return $dny[$radek];
      
$chcivratit = ($sloupec-2)*7 + $radek - $PrvniDen+1;
      if (
$chcivratit<1 || $chcivratit>$PocetDnu) return "&nbsp;";
      else
      {
        if (
in_array($chcivratit, $this->zvyrazni_dny))
        return
"<B><BIG>".$chcivratit."</BIG></B>"; else return $chcivratit;
      }
    }
  }

  
$muj_kalendar= new lepsi_kalendar;
  
$muj_kalendar->mesic=7;
  
$muj_kalendar->rok=2004;
  
$muj_kalendar->zvyrazni_dny = Array(1,7,8,13,26);
  
$muj_kalendar->vypis();
?>

Ukázat skript | Spustit skript

Kód jako takový si vyžadá jeden komentář a tím je použití funkce in_array, o níž jsme zatím nemluvili. Je to na pochopení jednoduchá funkce - vrátí TRUE, pokud je daná hodnota (v našem případě $chcivratit) v daném poli (v našem případě $this->zvyrazni_dny). Pokud tam ten den je, vrátíme jako obsah buňky zvýrazněný text, pokud ne, vrátíme text normální.

Daleko zajímavější je, jak funguje celý skript. Protože třída lepsi_kalendar rozšiřuje třídu kalendar, dědí z této rodičovské třídy všechno, co sama nedělá jinak. Tak například dědí vlastnosti mesic a rok, a dědí rovněž metodu vypis. Co nedědí je metoda Bunka, protože tu si upravuje k obrazu svému. Je tedy jasné, že děděním můžeme získat řadu tříd, které rozšiřují možnosti nějaké základní třídy.

To, co jsme uvedli nejsou všechny možnosti, které PHP pro práci s objekty nabízí. Například existuje sada funkcí pro práci s objekty a  několik dalších možností při jejich vytváření. Co bychom ale určitě vědět měli je skutečnost, že práce s objekty v PHP přináší svá úskalí.

PHP, objekty a úskalí

PHP nemá privátní metody. To znamená, že v našem případě například neexistuje způsob, jak zabránit tomu, aby se dala zavolat metoda Bunka zvnějšku třídy, ačkoli je to metoda prospěšná pouze třídě jako takové a okolní svět by o ní vůbec nemusel vědět. Odborně se principu, kdy je implementace metody ukryta říká zapouzdření.

PHP zbaští nedeklarované atributy. To může být hotová katastrofa. Následující kód například bohužel bude fungovat přesto, že stupidni_trida atribut $b vůbec nedeklaruje:

<?
class stupidni_trida
{
  var
$a;
}

$moje_trida=new stupidni_trida;
$moje_trida->b=3;
echo
$moje_trida->b;
?>

V PHP je neintuitivní přiřazování objektů. Co myslíte, že bude výsledkem následujícího skriptu?

<?
class stupidni_trida
{
  var
$a;
}

$prvni_trida=new stupidni_trida;
$prvni_trida->a=1;

$druha_trida=$prvni_trida;
$druha_trida->a=2;

echo
$prvni_trida->a; // není 2 ale 1
?>

Rovnítko (bohužel) nezpůsobí vytvoření odkazu na objekt, ale vytvoření kopie objektu. Na to je třeba myslet.

Zda a jak budete v PHP používat objekty je samozřejmě na Vás. Níže je ješě několik věcí a postřehů k objektům a PHP, které byste měli znát:

  • Mnoho hotových knihoven a částí kódů PHP objekty používá
  • Můžete klidně mít jen jednu "úroveň" objetů bez dědičností
  • Objekt může existovat bez metod, jen s atributy. Ale někdy je pak lepší použít pole.
  • Někdo zase v PHP pro "přiřazení" každého atributu vytváří metodu nebo metody
  • Při použití objektů platí více než kdy dříve, že byste si měli vymyslet a dodržovat konvence (třeba, někdo začíná metody, které by se neměly volat zvnějšku objektu podtržítkem)
  • PHP 5 bude některé vlastnosti objektů měnit. K lepšímu, jistá omezení uvedená výše by mohla padnout. Více o tom bude v dokumentaci.

V dalším díle našeho seriálu opustíme OOP a podíváme se, jaké možnosti máme v PHP pro rozdělování zdrojových kódů do více fyzických souborů a jejich načítání.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zvýraznění dnešního dne 3.2.2006 17:43 Petr Chromý
L Re: Zvýraznění dnešního dne 4.2.2006 12:57 Petr Zajíc
undefined function 6.2.2007 21:25 Jiří Šturala
L Re: undefined function 7.2.2007 07:09 Petr Zajíc
vypis() 15.4.2008 23:27 Josef Jozka
L Re: vypis() 16.4.2008 00:37 Aleš Hakl
&quot;neintuitivní přiřazování objektů&quot; 11.7.2009 12:59 Daniel Kohout
  L Re: &quot;neintuitivní přiřazování objektů&quot; 11.7.2009 13:02 Daniel Kohout
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze