LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (1.) - Základní úpravy

Počínaje tímto dílem se začneme věnovat úpravám fotografií v Gimpu. Dnes se podíváme na změnu velikosti, oříznutí a zmíníme se o optimalizaci fotografie.

5.7.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 146623×

Změna rozměrů obrázku

Velikost fotografie závisí na nastavené kvalitě při focení, anebo pokud obrázek přenášíte do počítače skenováním, tak poté na nastavené kvalitě při skenování. Ale ať použijete jakýkoliv způsob, vždy je obrázek většinou rozměrově velmi veliký. Archivace nevyžaduje zmenšovat fotky rozměrově ani velikostně, a ani při dnešních gigabajtových místech na harddiscích to není nutností. Ovšem pokud budeme fotografii publikovat na webu nebo například posílat mailem, musíme o změně rozměrů obrázku uvažovat. Na webu se můžeme také setkat s tzv. thumbnaily, což jsou malinkaté náhledy fotografií, a pokud na některý z nich klikneme, tak se nám objeví příslušná fotografie ve větším rozměru (v původní velikosti).

Změna rozměru jde provést v Gimpu velmi snadno. Obrázek musíme nejdříve najít a poté ho otevřít. Z hlavního okna programu Gimp (okno s nástroji) nebo z nabídkové lišty okna obrázek vyvoláme dialog pro načtení obrázku: Soubor -> Otevřít... . V okně Načtení obrázku projdeme strukturou adresářů, najdeme hledaný soubor a otevřeme ho.

Teď už máme obrázek otevřený a můžeme přistoupit k jeho zmenšení.

Pozn.: Zvětšování obrázku se příliš často nepoužívá, protože je pak vykreslen méně kvalitně.

změna rozměrů

Najedeme na nabídku: Obrázek -> Velikost obrázku. Otevře se nám dialogové okno "Velikost obrázku".

okno změny rozměrů

V okně "Velikost obrázku" zadáme požadovanou šířku nebo výšku do příslušné kolonky. Pokud máme zamknutý poměr stran, stačí vyplnit pouze jeden údaj (výšku nebo šířku) a druhá hodnota bude automaticky dopočtena tak, aby nedošlo ke zkreslení obrázku.

Standardně použité jednotky jsou pixely (px). Pokud chcete, aby měl obrázek podobnou velikost jako fotografie, změňte jednotky na milimetry (mm) a zadejte výšku nebo šířku obrázku v těchto jednotkách. Jinou možností je změnit velikost obrázku relativně v procentech k původnímu.

relativní změna velikosti

Oříznutí obrázku

Pokud nechceme kraje fotografie, můžeme obrázek oříznout nebo vyříznout detail obrázku. Ovšem pozor! Oříznutí se provádí přes všechny vrstvy!

Pro oříznutí slouží nástroj Ořez (tlačítko se skalpelem), který lze vyvolat i klávesovou zkratkou SHIFT + C .

ořez

Volbou nástroje se změní vzhled kurzoru. V této chvíli stačí kliknout na místo, kde chceme mít pravý horní roh a tažením vybíráme část obrázku k oříznutí.

Rozměry vybraného výřezu můžete změnit pomocí úchytků (černých čtverečků) v rozích výřezu. Horní pravý a dolní levý čtvereček slouží k přesunu. Horní levý a dolní pravý čtvereček umožní změnit rozměr.

Při použití nástroje ořez se automaticky otevře dialogové okno Ořezání a rozměry. Pokud jste s výběrem spokojeni, oříznutí provedete pomocí tlačítka Ořezat. Přesnější výřez můžete provést číselně ve vámi zvolených jednotkách. Výsledek vidíte ihned při jakékoliv změně.

Pokud se vám nedaří oříznout přesně co chcete, možná že vám přijde vhod i jiný postup, který zde vyložím.
Nejdříve si nástrojem obdélníkový výběr označíme plochu pro oříznutí a pokud jsme s výběrem spokojeni, vybereme z nabídkové lišty volbu Obrázek --> Ořezat obrázek a výběr se ořízne. Může se však stát, že výběr není dokonalý a chceme ho ještě upravit.
Pro tento účel použijeme nástroj Škálování vrstvy nebo výběru (nástroj s malým a velkým obdélníkem) nebo použijeme klávesovou zkratku SHIFT + T a u vlastností nástroje zaškrtneme v části Ovlivnit políčko transformovat výběr . Z výběru se stane průhledná mřížka, kterou můžeme zvětšit nebo zmenšit, a tím současně měníme výběr jako takový. Pro dokončení zmáčkneme tlačítko Škálovat , které se nachází v okně škálování. Nakonec použijeme známou volbu: Obrázek --> Ořezat obrázek .

škálování

Zmenšení obrázku

Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu a také dobu jeho odesílání / přijímání pomocí e-mailu. Postup přípravy fotografií pro web (e-mail) se tedy může skládat z těchto kroků:

  1. úprava rozměrů
  2. ořez
  3. uložení obrázku se sníženou kvalitou

Pro názornost si vše ukážeme na příkladu. Mějme obrázek těchto vlastností:
Původní rozměr: 1984 x 1488 px
Rozlišení: 72 dpi
Původní velikost v kB: 634,1 (zkomprimovaný jpeg) Velikost nezkomprimovaného obrázku můžete zjistit v titulkové liště v okně obrázek.V našem případě je to 22,6 MB.
Nejdříve ořízneme naši fotografii.

optimalizace | před oříznutím

Oříznutím se nemění jen rozměr ale i velikost v kB.
Po uložení je velikost jpeg obrázku: 328,1 kB při uložení v 85% kvalitě
Rozměr po oříznutí se změnil na hodnoty: 1641 x 1335 px
optimalizace | po oříznutím

optimalizace | nastavení velikosti Posledním krokem optimalizace je zmenšení obrázku na příslušnou velikost.
Nový rozměr: 800 x 651 px (při zachování proporcí)
A takto zmenšený obrázek uložíme tak, aby byl co nejlepší a zároveň neztrácel na kvalitě. V plné kvalitě by měl obrázek velikost 383,8 kB.


Postup: z menu vybereme Soubor --> Uložit jako. Otevře se dialogové okno Zapsat obrázek. Zadejte nové jméno souboru do pole Jméno souboru a typ souboru nastavte na JPEG. Je to právě tento formát, který se pro náš účel hodí nejvíce. Pokračujte tlačítkem OK. Otevře se dialogové okno Zapsat jako JPEG.

Zapsat jako JPEG

V poli Náhled obrázku zaškrtněte políčko Náhled (v okně obrázku). Pak v poli Nastavení parametrů posuvníkem postupně snižujte parametr Kvalita. Výsledek vizuálně kontrolujte v okně obrázku, velikost přímo v dialogovém okně Zapsat jako JPEG - pole Náhled obrázku - Velikost v bajtech.

Po dosažení optimálního výsledku, tj. nejmenší velikosti obrázku v kB při dostatečně kvalitním vzhledu, potvrďte svoji práci tlačítkem OK.

V našem příkladě se velikost zmenšila na 41,9 kB.

Pro ukázku zde uvádím fotografii uloženou v různé kvalitě (s různě velkou JPEG kompresí). Ani jedna z fotografií nebyla optimalizována pro www, proto se mohou některé z fotografií načítat trochu déle.

kvalita 100 % velikost 384,4 kB
kvalita 50 % velikost 52,3 kB
kvalita 33 % velikost 41,6 kB
kvalita 10 % velikost 21,8 kB

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

thumbnails 9.7.2004 09:41 m0d0r
|- Re: thumbnails 9.7.2004 14:14 Michal Kandrac
|- Re: thumbnails 12.7.2004 14:29 Ivan Majer
L Re: thumbnails 12.7.2004 14:37 o.k.
Orezavani s pevne stanovenym formatem 9.7.2004 14:27 Michal Kandrac
  L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 12.7.2004 22:44 Michal Čihař
    L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 13.7.2004 21:56 Michal Kandrac
      L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 16.7.2004 13:33 Tomáš Tichý
        L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 16.7.2004 15:04 Michal Kandrac
          L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 21.7.2004 09:25 Tomáš Tichý
            L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 27.7.2004 15:12 Michal Kandrac
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze