LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (1.) - Základní úpravy

Počínaje tímto dílem se začneme věnovat úpravám fotografií v Gimpu. Dnes se podíváme na změnu velikosti, oříznutí a zmíníme se o optimalizaci fotografie.

5.7.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 149220×

Změna rozměrů obrázku

Velikost fotografie závisí na nastavené kvalitě při focení, anebo pokud obrázek přenášíte do počítače skenováním, tak poté na nastavené kvalitě při skenování. Ale ať použijete jakýkoliv způsob, vždy je obrázek většinou rozměrově velmi veliký. Archivace nevyžaduje zmenšovat fotky rozměrově ani velikostně, a ani při dnešních gigabajtových místech na harddiscích to není nutností. Ovšem pokud budeme fotografii publikovat na webu nebo například posílat mailem, musíme o změně rozměrů obrázku uvažovat. Na webu se můžeme také setkat s tzv. thumbnaily, což jsou malinkaté náhledy fotografií, a pokud na některý z nich klikneme, tak se nám objeví příslušná fotografie ve větším rozměru (v původní velikosti).

Změna rozměru jde provést v Gimpu velmi snadno. Obrázek musíme nejdříve najít a poté ho otevřít. Z hlavního okna programu Gimp (okno s nástroji) nebo z nabídkové lišty okna obrázek vyvoláme dialog pro načtení obrázku: Soubor -> Otevřít... . V okně Načtení obrázku projdeme strukturou adresářů, najdeme hledaný soubor a otevřeme ho.

Teď už máme obrázek otevřený a můžeme přistoupit k jeho zmenšení.

Pozn.: Zvětšování obrázku se příliš často nepoužívá, protože je pak vykreslen méně kvalitně.

změna rozměrů

Najedeme na nabídku: Obrázek -> Velikost obrázku. Otevře se nám dialogové okno "Velikost obrázku".

okno změny rozměrů

V okně "Velikost obrázku" zadáme požadovanou šířku nebo výšku do příslušné kolonky. Pokud máme zamknutý poměr stran, stačí vyplnit pouze jeden údaj (výšku nebo šířku) a druhá hodnota bude automaticky dopočtena tak, aby nedošlo ke zkreslení obrázku.

Standardně použité jednotky jsou pixely (px). Pokud chcete, aby měl obrázek podobnou velikost jako fotografie, změňte jednotky na milimetry (mm) a zadejte výšku nebo šířku obrázku v těchto jednotkách. Jinou možností je změnit velikost obrázku relativně v procentech k původnímu.

relativní změna velikosti

Oříznutí obrázku

Pokud nechceme kraje fotografie, můžeme obrázek oříznout nebo vyříznout detail obrázku. Ovšem pozor! Oříznutí se provádí přes všechny vrstvy!

Pro oříznutí slouží nástroj Ořez (tlačítko se skalpelem), který lze vyvolat i klávesovou zkratkou SHIFT + C .

ořez

Volbou nástroje se změní vzhled kurzoru. V této chvíli stačí kliknout na místo, kde chceme mít pravý horní roh a tažením vybíráme část obrázku k oříznutí.

Rozměry vybraného výřezu můžete změnit pomocí úchytků (černých čtverečků) v rozích výřezu. Horní pravý a dolní levý čtvereček slouží k přesunu. Horní levý a dolní pravý čtvereček umožní změnit rozměr.

Při použití nástroje ořez se automaticky otevře dialogové okno Ořezání a rozměry. Pokud jste s výběrem spokojeni, oříznutí provedete pomocí tlačítka Ořezat. Přesnější výřez můžete provést číselně ve vámi zvolených jednotkách. Výsledek vidíte ihned při jakékoliv změně.

Pokud se vám nedaří oříznout přesně co chcete, možná že vám přijde vhod i jiný postup, který zde vyložím.
Nejdříve si nástrojem obdélníkový výběr označíme plochu pro oříznutí a pokud jsme s výběrem spokojeni, vybereme z nabídkové lišty volbu Obrázek --> Ořezat obrázek a výběr se ořízne. Může se však stát, že výběr není dokonalý a chceme ho ještě upravit.
Pro tento účel použijeme nástroj Škálování vrstvy nebo výběru (nástroj s malým a velkým obdélníkem) nebo použijeme klávesovou zkratku SHIFT + T a u vlastností nástroje zaškrtneme v části Ovlivnit políčko transformovat výběr . Z výběru se stane průhledná mřížka, kterou můžeme zvětšit nebo zmenšit, a tím současně měníme výběr jako takový. Pro dokončení zmáčkneme tlačítko Škálovat , které se nachází v okně škálování. Nakonec použijeme známou volbu: Obrázek --> Ořezat obrázek .

škálování

Zmenšení obrázku

Velikost obrázku v kB, nikoliv jeho rozměry v px, ovlivňuje dobu načítání obrázku z Internetu a také dobu jeho odesílání / přijímání pomocí e-mailu. Postup přípravy fotografií pro web (e-mail) se tedy může skládat z těchto kroků:

  1. úprava rozměrů
  2. ořez
  3. uložení obrázku se sníženou kvalitou

Pro názornost si vše ukážeme na příkladu. Mějme obrázek těchto vlastností:
Původní rozměr: 1984 x 1488 px
Rozlišení: 72 dpi
Původní velikost v kB: 634,1 (zkomprimovaný jpeg) Velikost nezkomprimovaného obrázku můžete zjistit v titulkové liště v okně obrázek.V našem případě je to 22,6 MB.
Nejdříve ořízneme naši fotografii.

optimalizace | před oříznutím

Oříznutím se nemění jen rozměr ale i velikost v kB.
Po uložení je velikost jpeg obrázku: 328,1 kB při uložení v 85% kvalitě
Rozměr po oříznutí se změnil na hodnoty: 1641 x 1335 px
optimalizace | po oříznutím

optimalizace | nastavení velikosti Posledním krokem optimalizace je zmenšení obrázku na příslušnou velikost.
Nový rozměr: 800 x 651 px (při zachování proporcí)
A takto zmenšený obrázek uložíme tak, aby byl co nejlepší a zároveň neztrácel na kvalitě. V plné kvalitě by měl obrázek velikost 383,8 kB.


Postup: z menu vybereme Soubor --> Uložit jako. Otevře se dialogové okno Zapsat obrázek. Zadejte nové jméno souboru do pole Jméno souboru a typ souboru nastavte na JPEG. Je to právě tento formát, který se pro náš účel hodí nejvíce. Pokračujte tlačítkem OK. Otevře se dialogové okno Zapsat jako JPEG.

Zapsat jako JPEG

V poli Náhled obrázku zaškrtněte políčko Náhled (v okně obrázku). Pak v poli Nastavení parametrů posuvníkem postupně snižujte parametr Kvalita. Výsledek vizuálně kontrolujte v okně obrázku, velikost přímo v dialogovém okně Zapsat jako JPEG - pole Náhled obrázku - Velikost v bajtech.

Po dosažení optimálního výsledku, tj. nejmenší velikosti obrázku v kB při dostatečně kvalitním vzhledu, potvrďte svoji práci tlačítkem OK.

V našem příkladě se velikost zmenšila na 41,9 kB.

Pro ukázku zde uvádím fotografii uloženou v různé kvalitě (s různě velkou JPEG kompresí). Ani jedna z fotografií nebyla optimalizována pro www, proto se mohou některé z fotografií načítat trochu déle.

kvalita 100 % velikost 384,4 kB
kvalita 50 % velikost 52,3 kB
kvalita 33 % velikost 41,6 kB
kvalita 10 % velikost 21,8 kB

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

thumbnails 9.7.2004 09:41 m0d0r
|- Re: thumbnails 9.7.2004 14:14 Michal Kandrac
|- Re: thumbnails 12.7.2004 14:29 Ivan Majer
L Re: thumbnails 12.7.2004 14:37 o.k.
Orezavani s pevne stanovenym formatem 9.7.2004 14:27 Michal Kandrac
  L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 12.7.2004 22:44 Michal Čihař
    L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 13.7.2004 21:56 Michal Kandrac
      L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 16.7.2004 13:33 Tomáš Tichý
        L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 16.7.2004 15:04 Michal Kandrac
          L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 21.7.2004 09:25 Tomáš Tichý
            L Re: Orezavani s pevne stanovenym formatem 27.7.2004 15:12 Michal Kandrac




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze