LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

29.6.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 7491×

Pokud chcete mít přehled o tom, co se děje ve vašem počítači, budete potřebovat nějakou utilitu, monitorující to, co vás zajímá. Od podobných utilit pro Windows se liší především svou modulární stavbou. Základní utilita má vestavěných několik funkcí:

 • zobrazení názvu počítače
 • hodiny a kalendář
 • hlídání teploty procesoru
 • hlídání napětí procesoru
 • hlídání otáčky ventilátoru
 • monitorování procesů a zátěže procesoru
 • internet
 • síť
 • paměť
 • souborové systémy
 • poštu
 • stav baterií
 • uptime


Další funkce GKrellM monitoruje pomocí zásuvných modulů (pluginů), z kterých jsem vyzkoušel wireless, který umožňuje monitorování úrovně signálu wifi karty, šumového pozadí a kvality linky.

Gkrellm zobrazuje grafy, umožňující sledovat změny hodnot parametrů na čase. Ve výchozím nastavení většiny grafů je automaticky přizpůsoben počet čar mřížky a rozlišení mřížky tak, aby vykreslovaná data byla dobře viditelná. Toto chování můžete ve vlastnostech grafu změnit buď na pevnou mřížku nebo pevné rozlišení mřížky. Některé kombinace samoškálovacích režimů mohou poskytovat nejlepší výsledky.

Okamžité hodnoty sledovaných parametrů se zobrazují pomocí tzv. krelů, což jsou horizontálně se pohybující indikátory, umístěné pod každým grafem a na monitorech. V závislosti na typu monitoru ukazují rychle se měnící hodnoty dat, procento nějaké kapacity, nebo něco jiného. U mnoha funkcí lze rovněž zapnout výstrahu, akusticky indikující překročení nastavených limitů.

Grafy jsou přehledně uspořádány a označeny popiskami. Jejich umístění je volitelné a lze ho nastavit pomocí příkazů:\t vlevo nahoře

\b vlevo dole

\n další řádek

\N další řádek pouze, pokud následující řetězec obsahuje viditelné znaky

\p předchozí řádek

\c vystředit text

\C začít vykreslování textu na středu

\r zarovnání vpravo

\f použít odlišné písmo pro následující řetězec

\w následující řetězec definuje šířku pole

\a vykresli zarovnané vlevo v definované šířce

\e vykresli zarovnané vpravo v definované šířce

\. no-op. Vhodné pro rozdělení textu do dvou řetězců.

\D0 spodek grafů, první datové zobrazení (D2 pro druhé...)

\D1 vršek grafů, první datové zobrazení (D3 pro druhé...)

Pomocí dalších příkazů lze nastavit chování monitorovacích modulů. Stačí zadat příkaz do políčka označeného "příkaz" a také do políčka komentář pokud chcete aby se zobrazoval tooltip. Po zadání příkazu se na monitoru bude zobrazovat tlačítko pro jeho spuštění, když přes monitor přejedete myší.

Gkrellm lze také ovládat myší.

 • Levé tlačítko zapíná a vypíná zobrazování extra informací.

 • Pravé tlačítko na grafu otevírá okno s vlastnostmi grafu.

 • Pravé tlačítko na panelech otvírá okno s nastavením monitoru.

Při sledování mnoha parametrů GKrellM spolupracuje s jádrem, jehož ovladače musí podporovat danou hardwarovou konfiguraci. Při kompilaci jádra je tedy nutné na to pamatovat, jinak se nepodaří monitorování některých parametrů rozběhnout.
Přechod na jádro řady 2.6 proto bohužel znamenal vyřazení některých modulů z funkce. Na GKrellM však postupně vycházejí patche nebo se objevují nové pluginy, takže lze očekávat, že se časem GKrellM přizpůsobí i novějším verzím jádra. K monitorování mnoha funkcí je nutné přiinstalovat lm_sensors.


Vzhled GKrellM je rovněž volitelný, existuje pro něj několik stovek různých skinů (témat). U většiny z nich jsou krely zobrazovány jako ručky analogových měřidel, sám jsem však dal přednost skinu, který krely zobrazuje jako páskové grafy (bargrafy) a barvy nastavil tak, aby zobrazení bylo dostatečně kontrastní.

Systémové požadavky a instalace

GKrellM vyžaduje gtk 2.0, gdk 2.0, glib 2.0. Serverová verze GKrellMd vyžaduje pouze glib (buď glib 2.0 nebo glib 1.2) a může být instalována na serverech, kde není k dispozici GTK nebo Xlibs. GKrellM je multiplatformní, může být instalován na Linuxu, FreeBSD, NetBSD / OpenBSD, Mac OS X, Solaris a Windows.

GKrellM lze instalovat ze zdrojových kódů a existuje také v RPM balíčcích pro Mandrake 9.0 (měl by fungovat i na Mandrake 8.2), Mandrake 9.1, 9.2 a 10, SuSE 8.2, RedHat Linux (i386) a Yellow Dog Linux (ppc). Dále jsou k dispozici tarbally pro Slackware 9.1, DEB balíčky pro Debian (unstable verze) a balíčky pro FreeBSD a NetBSD.

Download, senzory, pluginy a další informace:

GKrellM
Plugins


lm_sensors

secure.netroedge.com

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

odkazy nejedou 29.6.2004 11:32 Josef "jose" Kadlec
  L Re: odkazy nejedou 29.6.2004 12:01 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze