LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

29.6.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 7683×

Pokud chcete mít přehled o tom, co se děje ve vašem počítači, budete potřebovat nějakou utilitu, monitorující to, co vás zajímá. Od podobných utilit pro Windows se liší především svou modulární stavbou. Základní utilita má vestavěných několik funkcí:

 • zobrazení názvu počítače
 • hodiny a kalendář
 • hlídání teploty procesoru
 • hlídání napětí procesoru
 • hlídání otáčky ventilátoru
 • monitorování procesů a zátěže procesoru
 • internet
 • síť
 • paměť
 • souborové systémy
 • poštu
 • stav baterií
 • uptime


Další funkce GKrellM monitoruje pomocí zásuvných modulů (pluginů), z kterých jsem vyzkoušel wireless, který umožňuje monitorování úrovně signálu wifi karty, šumového pozadí a kvality linky.

Gkrellm zobrazuje grafy, umožňující sledovat změny hodnot parametrů na čase. Ve výchozím nastavení většiny grafů je automaticky přizpůsoben počet čar mřížky a rozlišení mřížky tak, aby vykreslovaná data byla dobře viditelná. Toto chování můžete ve vlastnostech grafu změnit buď na pevnou mřížku nebo pevné rozlišení mřížky. Některé kombinace samoškálovacích režimů mohou poskytovat nejlepší výsledky.

Okamžité hodnoty sledovaných parametrů se zobrazují pomocí tzv. krelů, což jsou horizontálně se pohybující indikátory, umístěné pod každým grafem a na monitorech. V závislosti na typu monitoru ukazují rychle se měnící hodnoty dat, procento nějaké kapacity, nebo něco jiného. U mnoha funkcí lze rovněž zapnout výstrahu, akusticky indikující překročení nastavených limitů.

Grafy jsou přehledně uspořádány a označeny popiskami. Jejich umístění je volitelné a lze ho nastavit pomocí příkazů:\t vlevo nahoře

\b vlevo dole

\n další řádek

\N další řádek pouze, pokud následující řetězec obsahuje viditelné znaky

\p předchozí řádek

\c vystředit text

\C začít vykreslování textu na středu

\r zarovnání vpravo

\f použít odlišné písmo pro následující řetězec

\w následující řetězec definuje šířku pole

\a vykresli zarovnané vlevo v definované šířce

\e vykresli zarovnané vpravo v definované šířce

\. no-op. Vhodné pro rozdělení textu do dvou řetězců.

\D0 spodek grafů, první datové zobrazení (D2 pro druhé...)

\D1 vršek grafů, první datové zobrazení (D3 pro druhé...)

Pomocí dalších příkazů lze nastavit chování monitorovacích modulů. Stačí zadat příkaz do políčka označeného "příkaz" a také do políčka komentář pokud chcete aby se zobrazoval tooltip. Po zadání příkazu se na monitoru bude zobrazovat tlačítko pro jeho spuštění, když přes monitor přejedete myší.

Gkrellm lze také ovládat myší.

 • Levé tlačítko zapíná a vypíná zobrazování extra informací.

 • Pravé tlačítko na grafu otevírá okno s vlastnostmi grafu.

 • Pravé tlačítko na panelech otvírá okno s nastavením monitoru.

Při sledování mnoha parametrů GKrellM spolupracuje s jádrem, jehož ovladače musí podporovat danou hardwarovou konfiguraci. Při kompilaci jádra je tedy nutné na to pamatovat, jinak se nepodaří monitorování některých parametrů rozběhnout.
Přechod na jádro řady 2.6 proto bohužel znamenal vyřazení některých modulů z funkce. Na GKrellM však postupně vycházejí patche nebo se objevují nové pluginy, takže lze očekávat, že se časem GKrellM přizpůsobí i novějším verzím jádra. K monitorování mnoha funkcí je nutné přiinstalovat lm_sensors.


Vzhled GKrellM je rovněž volitelný, existuje pro něj několik stovek různých skinů (témat). U většiny z nich jsou krely zobrazovány jako ručky analogových měřidel, sám jsem však dal přednost skinu, který krely zobrazuje jako páskové grafy (bargrafy) a barvy nastavil tak, aby zobrazení bylo dostatečně kontrastní.

Systémové požadavky a instalace

GKrellM vyžaduje gtk 2.0, gdk 2.0, glib 2.0. Serverová verze GKrellMd vyžaduje pouze glib (buď glib 2.0 nebo glib 1.2) a může být instalována na serverech, kde není k dispozici GTK nebo Xlibs. GKrellM je multiplatformní, může být instalován na Linuxu, FreeBSD, NetBSD / OpenBSD, Mac OS X, Solaris a Windows.

GKrellM lze instalovat ze zdrojových kódů a existuje také v RPM balíčcích pro Mandrake 9.0 (měl by fungovat i na Mandrake 8.2), Mandrake 9.1, 9.2 a 10, SuSE 8.2, RedHat Linux (i386) a Yellow Dog Linux (ppc). Dále jsou k dispozici tarbally pro Slackware 9.1, DEB balíčky pro Debian (unstable verze) a balíčky pro FreeBSD a NetBSD.

Download, senzory, pluginy a další informace:

GKrellM
Plugins


lm_sensors

secure.netroedge.com

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

odkazy nejedou 29.6.2004 11:32 Josef "jose" Kadlec
  L Re: odkazy nejedou 29.6.2004 12:01 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze