LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

GKrellM - univerzální monitor systémových funkcí

29.6.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 7229×

Pokud chcete mít přehled o tom, co se děje ve vašem počítači, budete potřebovat nějakou utilitu, monitorující to, co vás zajímá. Od podobných utilit pro Windows se liší především svou modulární stavbou. Základní utilita má vestavěných několik funkcí:

 • zobrazení názvu počítače
 • hodiny a kalendář
 • hlídání teploty procesoru
 • hlídání napětí procesoru
 • hlídání otáčky ventilátoru
 • monitorování procesů a zátěže procesoru
 • internet
 • síť
 • paměť
 • souborové systémy
 • poštu
 • stav baterií
 • uptime


Další funkce GKrellM monitoruje pomocí zásuvných modulů (pluginů), z kterých jsem vyzkoušel wireless, který umožňuje monitorování úrovně signálu wifi karty, šumového pozadí a kvality linky.

Gkrellm zobrazuje grafy, umožňující sledovat změny hodnot parametrů na čase. Ve výchozím nastavení většiny grafů je automaticky přizpůsoben počet čar mřížky a rozlišení mřížky tak, aby vykreslovaná data byla dobře viditelná. Toto chování můžete ve vlastnostech grafu změnit buď na pevnou mřížku nebo pevné rozlišení mřížky. Některé kombinace samoškálovacích režimů mohou poskytovat nejlepší výsledky.

Okamžité hodnoty sledovaných parametrů se zobrazují pomocí tzv. krelů, což jsou horizontálně se pohybující indikátory, umístěné pod každým grafem a na monitorech. V závislosti na typu monitoru ukazují rychle se měnící hodnoty dat, procento nějaké kapacity, nebo něco jiného. U mnoha funkcí lze rovněž zapnout výstrahu, akusticky indikující překročení nastavených limitů.

Grafy jsou přehledně uspořádány a označeny popiskami. Jejich umístění je volitelné a lze ho nastavit pomocí příkazů:\t vlevo nahoře

\b vlevo dole

\n další řádek

\N další řádek pouze, pokud následující řetězec obsahuje viditelné znaky

\p předchozí řádek

\c vystředit text

\C začít vykreslování textu na středu

\r zarovnání vpravo

\f použít odlišné písmo pro následující řetězec

\w následující řetězec definuje šířku pole

\a vykresli zarovnané vlevo v definované šířce

\e vykresli zarovnané vpravo v definované šířce

\. no-op. Vhodné pro rozdělení textu do dvou řetězců.

\D0 spodek grafů, první datové zobrazení (D2 pro druhé...)

\D1 vršek grafů, první datové zobrazení (D3 pro druhé...)

Pomocí dalších příkazů lze nastavit chování monitorovacích modulů. Stačí zadat příkaz do políčka označeného "příkaz" a také do políčka komentář pokud chcete aby se zobrazoval tooltip. Po zadání příkazu se na monitoru bude zobrazovat tlačítko pro jeho spuštění, když přes monitor přejedete myší.

Gkrellm lze také ovládat myší.

 • Levé tlačítko zapíná a vypíná zobrazování extra informací.

 • Pravé tlačítko na grafu otevírá okno s vlastnostmi grafu.

 • Pravé tlačítko na panelech otvírá okno s nastavením monitoru.

Při sledování mnoha parametrů GKrellM spolupracuje s jádrem, jehož ovladače musí podporovat danou hardwarovou konfiguraci. Při kompilaci jádra je tedy nutné na to pamatovat, jinak se nepodaří monitorování některých parametrů rozběhnout.
Přechod na jádro řady 2.6 proto bohužel znamenal vyřazení některých modulů z funkce. Na GKrellM však postupně vycházejí patche nebo se objevují nové pluginy, takže lze očekávat, že se časem GKrellM přizpůsobí i novějším verzím jádra. K monitorování mnoha funkcí je nutné přiinstalovat lm_sensors.


Vzhled GKrellM je rovněž volitelný, existuje pro něj několik stovek různých skinů (témat). U většiny z nich jsou krely zobrazovány jako ručky analogových měřidel, sám jsem však dal přednost skinu, který krely zobrazuje jako páskové grafy (bargrafy) a barvy nastavil tak, aby zobrazení bylo dostatečně kontrastní.

Systémové požadavky a instalace

GKrellM vyžaduje gtk 2.0, gdk 2.0, glib 2.0. Serverová verze GKrellMd vyžaduje pouze glib (buď glib 2.0 nebo glib 1.2) a může být instalována na serverech, kde není k dispozici GTK nebo Xlibs. GKrellM je multiplatformní, může být instalován na Linuxu, FreeBSD, NetBSD / OpenBSD, Mac OS X, Solaris a Windows.

GKrellM lze instalovat ze zdrojových kódů a existuje také v RPM balíčcích pro Mandrake 9.0 (měl by fungovat i na Mandrake 8.2), Mandrake 9.1, 9.2 a 10, SuSE 8.2, RedHat Linux (i386) a Yellow Dog Linux (ppc). Dále jsou k dispozici tarbally pro Slackware 9.1, DEB balíčky pro Debian (unstable verze) a balíčky pro FreeBSD a NetBSD.

Download, senzory, pluginy a další informace:

GKrellM
Plugins


lm_sensors

secure.netroedge.com

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

odkazy nejedou 29.6.2004 11:32 Josef "jose" Kadlec
  L Re: odkazy nejedou 29.6.2004 12:01 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze