LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> XnView

Prohlížeč obrázků se spoustou užitečných funkcí pro konverze obrázků vzdáleně připomínající slavný ACDSee pro Windows.

18.6.2004 10:00 | o.k. | Články autora | přečteno 9330×

XnView je multiplatformní prohlížeč obrázků napsaný francouzským programátorem Pierre Gougeletem. Na úvod bych měl ještě zmínit, že tento program není šířen pod GPL licencí, což možná nejednoho z vás odradí. Tento program je označen jako freeware pro soukromé účely a tedy nekomerční využití. Protože však autor sympatizuje s Linuxem a FreeBSD, tak na těchto platformách je možné XnView používat i pro čistě komerční účely.

Domovskou stránku projektu nalezneme na adrese www.xnview.com. Sekci obsahující soubory ke stažení naleznete zde. Já jsem si stáhnul statickou binárku *.tgz, je zde však i možnost stažení rpm balíčku.

Protože se jedná již o binární soubory, které stačí nakopírovat do systému, tak je instalace velice jednoduchá a věřím, že ji zvládne každý.

Rozbalení archívu provedete příkazem

tar zxvf XnView-x86-unknown-linux2.x-static.tgz

poté přejdete do adresáře XnView-1.68-x86-unknown-linux2.x-static/ a jako uživatel root spustíte příkaz

./install

který provede nakopírování potřebných souborů do adresáře /usr/local.

Objevil jsem menší chybu ve skriptu install, takže pokud ještě není opravená, tak si ji opravte. Chyba se projeví takto:

 OS : Linux, version 2.4.24
./install: line 26: syntax error near unexpected token `('
./install: line 26: `  uid=*(root)*)'

Problém je pouze ve špatné interpretaci závorek na řádku 26. Stačí použít zpětných lomítek k potlačení interpretace znaků ( a ).

Opravený řádek číslo 26 bude potom vypadat následovně:

uid=*\(root\)*)

pak již vše bude fungovat tak jak má a během chvilky budete mít po spuštění skriptu install program XnView nainstalovaný (lépe řečeno do systému nakopírovaný).

RPM balíčky tohoto programu jsem nezkoušel, ale věřím, že instalace těchto balíčků nebude problematická.

Pokud spustíme program xnview bez parametrů, tak se nám objeví pro někoho asi dosti nevzhledně vyhlížející hlavní menu.

XnView - hlavni menu

Spustíme-li xnview s cestou k nějakému obrázku, tak se jeho vzhled rázem změní do příjemnějšího v němž již budeme mít pocit, že s obrázkem můžeme opravdu něco dělat.

XnView - hlavni menu

Nebudu zde však zabíhat nějak do podrobností a vysvětlovat jednotlivé volby v menu a další drobnosti. Rád bych zde popsal některé vlastnosti díky nimž se možná rozhodnete, že XnView vyzkoušíte a třeba se nakonec stane vaším oblíbeným prohlížečem obrázků. Menu a funkce, které obsahuje jsou opravdu intuitivní záležitostí.

Uvádím zde tedy spíše soupis klíčových vlastností, které by měly program XnView pozdvihnout.

XnView má jednoduchý a pro někoho možná trochu spartánský vzhled, ale dle mého názoru jsou jednotlivé položky menu celkem logicky uspořádány a nikdy jsem je nemusel složitě hledat. Samozřejmě si můžete v menu povolit pouze ta tlačítka, která chcete používat a ostatní nepovolené se vám nezobrazí, čímž menu zpřehledníte. Je zde i možnost "skinovatelnosti", což znamená, že si můžete vytvořit vlastní vzhled jak je patrné i z obrázku níže.

XnView - hlavni menu

Samozřejmě je mně jasné, že menu není to hlavní co určuje kvalitu prohlížeče, ale na druhou stranu je to to první co po spuštění spatříte.

XnView dokáže pracovat se 400 grafickými formáty což je číslo, kterým se může pochlubit málokterý prohlížeč obrázků. Exportovat dokáže do 50 různých grafických formátů. Pokud tedy hledáte zda XnView umí ten či onen formát, který potřebujete a pro nějž jste zatím nenašli prohlížeč, tak se podívejte na stránku http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/xnview/enformats.html na níž naleznete seznam všech formátů, které XnView dokáže zobrazit a do kterých umí ukládat.

Xnview umí dělat screenshoty a to jak jednotlivých oken, tak i celého desktopu stejně tak dobře jako třeba velmi známý program KSnapshot. Tady jsem narazil zase na menší problém. Pokud dělám screenshot kompletního desktopu, tak je výsledek v trochu přehozených barvách, což lze snadno změnit přehozením palety barev RGB->BGR, i to XnView lehce zvládá i když to samozřejmě neomlouvá to původní špatné přehození při tvorbě screenshotu.

Připadá mně, že autor XnView si za svůj zdroj inspirace musel vzít prohlížeč ACDSee, protože XnView má obdivuhodně podobnou sadu funkcí. Další funkci, kterou bych tedy chtěl pozdvihnout je funkce, která umožňuje prohlížený obrázek umístit na plochu.

Další sadou funkcí, které rozhodně stojí za zmínku jsou funkce pro práci s obrázkem umožňující konverze barev, libovolné otáčení obrázku, změnu jeho velikosti a oříznutí obrázku. Tyto funkce jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí upravit svoje obrázky a pro něž se zdá složitý program Gimp, který by těmto lidem každý jistě na úpravu obrázků doporučil. Je však pravdou, že případnou redukci červených očí by s programem XnView však asi těžko dělali.

XnView - funkce pro upravy obrazku XnView - funkce multikonvert XnView - okno prohlizece

Funkce, která mě na programu XnView nejvíce potěšila je možnost konverze obrázků na základě určitých pravidel - tedy multikonverze. Díky tomu, že program XnView je distribuován zároveň s konverzním programem NConvert, který zajišťuje věci kolem konverze obrázků není multikonverze v tomto programu ničím složitým. Tohle je věc, kterou jsme již dlouho potřebovali a dočasně jsme ji řešili bash skripty a programem convert, kde však výsledná konverze nikdy nedosahovala stejné úrovně jako konverze prováděná programem Gimp.

Fuknce multikonvert je velice intuitivní, stačí vybrat množinu obrázků na kterých chceme dané operace provést a pak již jen vybereme operace se seznamu, které chceme provést a celou operaci spustíme stiskem tlačítka "Go" a v daném výstupním adresáři nalezneme kýžený výsledek našeho snažení. Pro hromadnou tvorbu náhledů a jednoduché operace je multikonverze k nezaplacení.

Další věcí, kterou XnView zvládá s přehledem je generování HTML alba z dané série obrázků. Takže pokud někdo příliš nevládne HTML kódu tak XnView to vyřeší za něj. Stačí zvolit velikosti náhledů, počet náhledů v řadě a ve sloupci, nastavit výstupní adresář kam se bude výsledné album generovat a o zbytek se už XnView postará sám.

XnView - generovani HTML alba Mozilla - HTML album z XnView

Na závěr nemohu nezmínit, že funkce typu "Slideshow", zvětšování, zmenšování náhledů obrázků i samotných obrázků v okně prohlížeče a jim podobné na které je každý z obdobného prohlížeče obrázků zvyklý zde samozřejmě nechybí, stejně tak jako možnost podpory českého jazyka, kterou XnView má.

Klady:
 • velice rychlý start
 • základní konverze obrázků
 • multikonverze (poměrně rychlá)
 • velký počet grafických formátů s nimiž lze pracovat
 • filtry s efekty pro práci s obrázky
 • hexadecimální prohlížeč
 • možnost editace metadat obrázků
 • možnost vytváření panoramatických obrázků
 • Slide show
 • hardwarově nenáročný - svižně fungující i na Pentiu 120MHz a 16MB RAM
Zápory:
 • pomalejší načítání obrázků do okna prohlížeče (a to i velice malých obrázků)
 • pro někoho možná spartánský vzhled
 • divoké "resizování" hlavního okna při změně obrázku o odlišné velikosti (dá se však poměrně dobře potlačit vhodným nastavením)
 • odlišně barevně generovaný screenshot celého desktopu (vyřeší swap barev RGB->BGR)
 • klávesa ESCAPE ukončuje celý program

Pokud jste programu XnView nepřišli na chuť a nelíbilo se vám jeho ovládání nebo některá z věcí, která je pro vás důležitá, tak nezoufejte, prohlížečů obrázků je v Linuxu spousta. Zkuste se podívat do našeho adresáře do sekce GRAFIKA a podsekce "prohlížeče". Zde naleznete spoustu prohlížečů obrázků a určitě si vyberete ten, který vám nejvíce vyhovuje a třeba o něm napíšete taky článek, který se jej pokusí přiblížit pro více uživatelů Linuxu, tak jako jsem se zde o to pokusil já.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rpm 18.6.2004 11:21 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze