LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> XnView

Prohlížeč obrázků se spoustou užitečných funkcí pro konverze obrázků vzdáleně připomínající slavný ACDSee pro Windows.

18.6.2004 10:00 | o.k. | Články autora | přečteno 9697×

XnView je multiplatformní prohlížeč obrázků napsaný francouzským programátorem Pierre Gougeletem. Na úvod bych měl ještě zmínit, že tento program není šířen pod GPL licencí, což možná nejednoho z vás odradí. Tento program je označen jako freeware pro soukromé účely a tedy nekomerční využití. Protože však autor sympatizuje s Linuxem a FreeBSD, tak na těchto platformách je možné XnView používat i pro čistě komerční účely.

Domovskou stránku projektu nalezneme na adrese www.xnview.com. Sekci obsahující soubory ke stažení naleznete zde. Já jsem si stáhnul statickou binárku *.tgz, je zde však i možnost stažení rpm balíčku.

Protože se jedná již o binární soubory, které stačí nakopírovat do systému, tak je instalace velice jednoduchá a věřím, že ji zvládne každý.

Rozbalení archívu provedete příkazem

tar zxvf XnView-x86-unknown-linux2.x-static.tgz

poté přejdete do adresáře XnView-1.68-x86-unknown-linux2.x-static/ a jako uživatel root spustíte příkaz

./install

který provede nakopírování potřebných souborů do adresáře /usr/local.

Objevil jsem menší chybu ve skriptu install, takže pokud ještě není opravená, tak si ji opravte. Chyba se projeví takto:

 OS : Linux, version 2.4.24
./install: line 26: syntax error near unexpected token `('
./install: line 26: `  uid=*(root)*)'

Problém je pouze ve špatné interpretaci závorek na řádku 26. Stačí použít zpětných lomítek k potlačení interpretace znaků ( a ).

Opravený řádek číslo 26 bude potom vypadat následovně:

uid=*\(root\)*)

pak již vše bude fungovat tak jak má a během chvilky budete mít po spuštění skriptu install program XnView nainstalovaný (lépe řečeno do systému nakopírovaný).

RPM balíčky tohoto programu jsem nezkoušel, ale věřím, že instalace těchto balíčků nebude problematická.

Pokud spustíme program xnview bez parametrů, tak se nám objeví pro někoho asi dosti nevzhledně vyhlížející hlavní menu.

XnView - hlavni menu

Spustíme-li xnview s cestou k nějakému obrázku, tak se jeho vzhled rázem změní do příjemnějšího v němž již budeme mít pocit, že s obrázkem můžeme opravdu něco dělat.

XnView - hlavni menu

Nebudu zde však zabíhat nějak do podrobností a vysvětlovat jednotlivé volby v menu a další drobnosti. Rád bych zde popsal některé vlastnosti díky nimž se možná rozhodnete, že XnView vyzkoušíte a třeba se nakonec stane vaším oblíbeným prohlížečem obrázků. Menu a funkce, které obsahuje jsou opravdu intuitivní záležitostí.

Uvádím zde tedy spíše soupis klíčových vlastností, které by měly program XnView pozdvihnout.

XnView má jednoduchý a pro někoho možná trochu spartánský vzhled, ale dle mého názoru jsou jednotlivé položky menu celkem logicky uspořádány a nikdy jsem je nemusel složitě hledat. Samozřejmě si můžete v menu povolit pouze ta tlačítka, která chcete používat a ostatní nepovolené se vám nezobrazí, čímž menu zpřehledníte. Je zde i možnost "skinovatelnosti", což znamená, že si můžete vytvořit vlastní vzhled jak je patrné i z obrázku níže.

XnView - hlavni menu

Samozřejmě je mně jasné, že menu není to hlavní co určuje kvalitu prohlížeče, ale na druhou stranu je to to první co po spuštění spatříte.

XnView dokáže pracovat se 400 grafickými formáty což je číslo, kterým se může pochlubit málokterý prohlížeč obrázků. Exportovat dokáže do 50 různých grafických formátů. Pokud tedy hledáte zda XnView umí ten či onen formát, který potřebujete a pro nějž jste zatím nenašli prohlížeč, tak se podívejte na stránku http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/xnview/enformats.html na níž naleznete seznam všech formátů, které XnView dokáže zobrazit a do kterých umí ukládat.

Xnview umí dělat screenshoty a to jak jednotlivých oken, tak i celého desktopu stejně tak dobře jako třeba velmi známý program KSnapshot. Tady jsem narazil zase na menší problém. Pokud dělám screenshot kompletního desktopu, tak je výsledek v trochu přehozených barvách, což lze snadno změnit přehozením palety barev RGB->BGR, i to XnView lehce zvládá i když to samozřejmě neomlouvá to původní špatné přehození při tvorbě screenshotu.

Připadá mně, že autor XnView si za svůj zdroj inspirace musel vzít prohlížeč ACDSee, protože XnView má obdivuhodně podobnou sadu funkcí. Další funkci, kterou bych tedy chtěl pozdvihnout je funkce, která umožňuje prohlížený obrázek umístit na plochu.

Další sadou funkcí, které rozhodně stojí za zmínku jsou funkce pro práci s obrázkem umožňující konverze barev, libovolné otáčení obrázku, změnu jeho velikosti a oříznutí obrázku. Tyto funkce jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí upravit svoje obrázky a pro něž se zdá složitý program Gimp, který by těmto lidem každý jistě na úpravu obrázků doporučil. Je však pravdou, že případnou redukci červených očí by s programem XnView však asi těžko dělali.

XnView - funkce pro upravy obrazku XnView - funkce multikonvert XnView - okno prohlizece

Funkce, která mě na programu XnView nejvíce potěšila je možnost konverze obrázků na základě určitých pravidel - tedy multikonverze. Díky tomu, že program XnView je distribuován zároveň s konverzním programem NConvert, který zajišťuje věci kolem konverze obrázků není multikonverze v tomto programu ničím složitým. Tohle je věc, kterou jsme již dlouho potřebovali a dočasně jsme ji řešili bash skripty a programem convert, kde však výsledná konverze nikdy nedosahovala stejné úrovně jako konverze prováděná programem Gimp.

Fuknce multikonvert je velice intuitivní, stačí vybrat množinu obrázků na kterých chceme dané operace provést a pak již jen vybereme operace se seznamu, které chceme provést a celou operaci spustíme stiskem tlačítka "Go" a v daném výstupním adresáři nalezneme kýžený výsledek našeho snažení. Pro hromadnou tvorbu náhledů a jednoduché operace je multikonverze k nezaplacení.

Další věcí, kterou XnView zvládá s přehledem je generování HTML alba z dané série obrázků. Takže pokud někdo příliš nevládne HTML kódu tak XnView to vyřeší za něj. Stačí zvolit velikosti náhledů, počet náhledů v řadě a ve sloupci, nastavit výstupní adresář kam se bude výsledné album generovat a o zbytek se už XnView postará sám.

XnView - generovani HTML alba Mozilla - HTML album z XnView

Na závěr nemohu nezmínit, že funkce typu "Slideshow", zvětšování, zmenšování náhledů obrázků i samotných obrázků v okně prohlížeče a jim podobné na které je každý z obdobného prohlížeče obrázků zvyklý zde samozřejmě nechybí, stejně tak jako možnost podpory českého jazyka, kterou XnView má.

Klady:
 • velice rychlý start
 • základní konverze obrázků
 • multikonverze (poměrně rychlá)
 • velký počet grafických formátů s nimiž lze pracovat
 • filtry s efekty pro práci s obrázky
 • hexadecimální prohlížeč
 • možnost editace metadat obrázků
 • možnost vytváření panoramatických obrázků
 • Slide show
 • hardwarově nenáročný - svižně fungující i na Pentiu 120MHz a 16MB RAM
Zápory:
 • pomalejší načítání obrázků do okna prohlížeče (a to i velice malých obrázků)
 • pro někoho možná spartánský vzhled
 • divoké "resizování" hlavního okna při změně obrázku o odlišné velikosti (dá se však poměrně dobře potlačit vhodným nastavením)
 • odlišně barevně generovaný screenshot celého desktopu (vyřeší swap barev RGB->BGR)
 • klávesa ESCAPE ukončuje celý program

Pokud jste programu XnView nepřišli na chuť a nelíbilo se vám jeho ovládání nebo některá z věcí, která je pro vás důležitá, tak nezoufejte, prohlížečů obrázků je v Linuxu spousta. Zkuste se podívat do našeho adresáře do sekce GRAFIKA a podsekce "prohlížeče". Zde naleznete spoustu prohlížečů obrázků a určitě si vyberete ten, který vám nejvíce vyhovuje a třeba o něm napíšete taky článek, který se jej pokusí přiblížit pro více uživatelů Linuxu, tak jako jsem se zde o to pokusil já.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rpm 18.6.2004 11:21 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze