LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (3.) - Vytváříme uzly

Již umíme vcelku rozumně zpracovat dokument, který od někud načteme, co když ovšem potřebujeme vytvořit celý v paměti a nebo do existujícího něco připsat?

15.6.2004 10:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 13495×

Právě proto má třída Document několik metod pro vytváření instancí tříd reprezentujících různe druhy uzlů. Ovšem samotný uzel nám není moc platný, a tak ho pomocí metod appendChild(), insertBefore() nebo replaceChild() třídy Node zařadíme někam do dokumentu.

Vkládáme elementy

Nejprve vytvoříme instanci (zatím prázdného) elementu, který chceme vložit:

>>> element = doc.createElement("prvni-element")
>>> element
<Element Node at 407c644c: Name='prvni-element' with 0 attributes and 0 children>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(element)
<prvni-element/>

A ten poté vložíme někam do dokumentu, třeba na konec kořenového elementu:

>>> doc.documentElement.appendChild(element)
<Element Node at 407c644c: Name='prvni-element' with 0 attributes and 0 children>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(doc)
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
<korenovy-element atribut='nejaka hodnota'>
Výpis zkrácen ...
<prvni-element/>
</korenovy-element>

Zde narážíme na první místo, kde reálně hrozí, že způsobíme nějakou výjimku. DOM zná jeden druh výjimky, třídu DOMException. Příčinu chyby bychom dle standardu měli zjistit podle chybového kódu v jejím atributu code. Ve skutečnosti tomu tak v Pythonu není (a je to vyřešeno rozumněji):

>>> doc2.documentElement.appendChild(element)
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in ?
  File "/usr/lib/python2.3/site-packages/_xmlplus/dom/FtNode.py", line 246, in appendChild
    self._4dom_validateNode(newChild)
  File "/usr/lib/python2.3/site-packages/_xmlplus/dom/FtNode.py", line 386, in _4dom_validateNode
    raise WrongDocumentErr()
xml.dom.WrongDocumentErr: Node is from a different document

A zde hned vidíme, že elementy vytvořené voláním metod jedné instance třídy Document nemůžeme vždy vkládat do jiného dokumentu. Operace může selhat a vyvolat výjimku (chybový kód WRONG_DOCUMENT_ERR, číselná hodnota 4), v případě Pythonu dostaneme přímo výjimku WrongDocumentErr. Jinak v Javě dostaneme přibližne to, co říká specifikace DOM:

Exception in thread "main" org.apache.crimson.tree.DomEx: WRONG_DOCUMENT_ERR: That node doesn't belong in this document.

neboli výjimku org.apache.crimson.tree.DomEx (pokud tedy používáme tuto implementaci DOM) s chybovým kódem WRONG_DOCUMENT_ERR.

Též můžeme vyvolat výjimku HIERARCHY_REQUEST_ERR, pokud se snažíme vložit uzel někam, kam to nemá smysl (třeba vložit atribut do těla elementu, nebo vkládat cokoli do textového uzlu).

Poslední výjimkou ke které může dojít, je NO_MODIFICATION_ALLOWED_ERR, znamená to že se snažíme měnit uzel který je určen pouze pro čtení. Takové uzly najdeme například uvnitř uzlů třídy EntityReference.

Vkládáme textová data, komentáře a sekce CDATA

Všechny tři tyto objekty jsou vlastně totéž - text v dokumentu a liší se pouze syntaxí a dalším zpracováním. Je tedy logické, že jsou všechny odvozeny od společného předka, třídy CharacterData. Tato třída je vlastně pouhý obal kolem textového řetězce (význam: je odvozena od Node a odstraňuje rozdíly v řešení řetězců v různých jazycích). Nový uzel tedy vytvoříme odpovídající metodou třídy Document:

>>> comment = doc.createComment("Ja jsem komentar")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(comment)
<!--Ja jsem komentar-->
>>> text = doc.createTextNode("Ja jsem text")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(text)
Ja jsem text
>>> cdata = doc.createCDATASection("Ja jsem sekce CDATA")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(cdata)
<![CDATA[Ja jsem sekce CDATA]]>

Musíme si ovšem dát pozor, co se snažíme do dokumentu vložit, obecně není dobře pokud se snažime vložit nějaké netisknutelné znaky mimo mezery, tabulátoru, nového řádku a podobně. Často se nám totiž může povést vyrobit dokument, který po uložení do souboru již nepůjde načíst.

Další zrada spočíva v tom, že zatímco v textových uzlech jsou případné výskyty speciálních znaků (>, <, " ...) za entity nahrazovány automaticky, v komentářích a sekcích CDATA se tak neděje, musíme si tedy dát pozor na výskyt sekvence "-->", respektive "]]>".

>>> bc = doc.createComment("Rozbity --> komentar")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bc)
<!--Rozbity --> komentar-->
>>> bd = doc.createCDATASection("Rozbita ]]> sekce CDATA")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bd)
<![CDATA[Rozbita ]]> sekce CDATA]]>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bd)
<![CDATA[Rozbita ]]> sekce CDATA]]>
>>> t = doc.createTextNode("A <tohle> projde")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(t)
A &lt;tohle> projde

Vytváříme instrukce pro zpracování

Instrukce pro zpracování jsou vlastně také textová data, ale nejsou odvozeny od třídy CharacterData. Instrukce pro zpracování jsou prostředek, jak do dokumentu vložit strojově čitelné "komentáře" určující, jak s dokumentem nakládat, ukázkou může být například jazyk PHP, který používa identickou syntaxi. Instrukce se skládají ze dvou řetězců: identifikátoru cíle (například "php") a vlastní instrukce.

>>> pi = doc.createProcessingInstruction("php","echo \"Hello World\";")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(pi)
<?php echo "Hello World";?>

Ještě je možné vkládat odkazy na entity, ale toto téma si necháme na později, do případného dílu o entitách. Osobně totiž považuji zpracování entit za jednu z nejnepřehlednějších části Document Object Modelu. Tímto konstatováním bych dnešní díl zakončil a doufám, že se sejdeme u dalšího pokračování, kde se vrhneme na první poněkud souhrnější ukázku, jednoduchou databázi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze