LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programujeme s XML (3.) - Vytváříme uzly

Již umíme vcelku rozumně zpracovat dokument, který od někud načteme, co když ovšem potřebujeme vytvořit celý v paměti a nebo do existujícího něco připsat?

15.6.2004 10:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 13889×

Právě proto má třída Document několik metod pro vytváření instancí tříd reprezentujících různe druhy uzlů. Ovšem samotný uzel nám není moc platný, a tak ho pomocí metod appendChild(), insertBefore() nebo replaceChild() třídy Node zařadíme někam do dokumentu.

Vkládáme elementy

Nejprve vytvoříme instanci (zatím prázdného) elementu, který chceme vložit:

>>> element = doc.createElement("prvni-element")
>>> element
<Element Node at 407c644c: Name='prvni-element' with 0 attributes and 0 children>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(element)
<prvni-element/>

A ten poté vložíme někam do dokumentu, třeba na konec kořenového elementu:

>>> doc.documentElement.appendChild(element)
<Element Node at 407c644c: Name='prvni-element' with 0 attributes and 0 children>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(doc)
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
<korenovy-element atribut='nejaka hodnota'>
Výpis zkrácen ...
<prvni-element/>
</korenovy-element>

Zde narážíme na první místo, kde reálně hrozí, že způsobíme nějakou výjimku. DOM zná jeden druh výjimky, třídu DOMException. Příčinu chyby bychom dle standardu měli zjistit podle chybového kódu v jejím atributu code. Ve skutečnosti tomu tak v Pythonu není (a je to vyřešeno rozumněji):

>>> doc2.documentElement.appendChild(element)
Traceback (most recent call last):
  File "<stdin>", line 1, in ?
  File "/usr/lib/python2.3/site-packages/_xmlplus/dom/FtNode.py", line 246, in appendChild
    self._4dom_validateNode(newChild)
  File "/usr/lib/python2.3/site-packages/_xmlplus/dom/FtNode.py", line 386, in _4dom_validateNode
    raise WrongDocumentErr()
xml.dom.WrongDocumentErr: Node is from a different document

A zde hned vidíme, že elementy vytvořené voláním metod jedné instance třídy Document nemůžeme vždy vkládat do jiného dokumentu. Operace může selhat a vyvolat výjimku (chybový kód WRONG_DOCUMENT_ERR, číselná hodnota 4), v případě Pythonu dostaneme přímo výjimku WrongDocumentErr. Jinak v Javě dostaneme přibližne to, co říká specifikace DOM:

Exception in thread "main" org.apache.crimson.tree.DomEx: WRONG_DOCUMENT_ERR: That node doesn't belong in this document.

neboli výjimku org.apache.crimson.tree.DomEx (pokud tedy používáme tuto implementaci DOM) s chybovým kódem WRONG_DOCUMENT_ERR.

Též můžeme vyvolat výjimku HIERARCHY_REQUEST_ERR, pokud se snažíme vložit uzel někam, kam to nemá smysl (třeba vložit atribut do těla elementu, nebo vkládat cokoli do textového uzlu).

Poslední výjimkou ke které může dojít, je NO_MODIFICATION_ALLOWED_ERR, znamená to že se snažíme měnit uzel který je určen pouze pro čtení. Takové uzly najdeme například uvnitř uzlů třídy EntityReference.

Vkládáme textová data, komentáře a sekce CDATA

Všechny tři tyto objekty jsou vlastně totéž - text v dokumentu a liší se pouze syntaxí a dalším zpracováním. Je tedy logické, že jsou všechny odvozeny od společného předka, třídy CharacterData. Tato třída je vlastně pouhý obal kolem textového řetězce (význam: je odvozena od Node a odstraňuje rozdíly v řešení řetězců v různých jazycích). Nový uzel tedy vytvoříme odpovídající metodou třídy Document:

>>> comment = doc.createComment("Ja jsem komentar")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(comment)
<!--Ja jsem komentar-->
>>> text = doc.createTextNode("Ja jsem text")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(text)
Ja jsem text
>>> cdata = doc.createCDATASection("Ja jsem sekce CDATA")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(cdata)
<![CDATA[Ja jsem sekce CDATA]]>

Musíme si ovšem dát pozor, co se snažíme do dokumentu vložit, obecně není dobře pokud se snažime vložit nějaké netisknutelné znaky mimo mezery, tabulátoru, nového řádku a podobně. Často se nám totiž může povést vyrobit dokument, který po uložení do souboru již nepůjde načíst.

Další zrada spočíva v tom, že zatímco v textových uzlech jsou případné výskyty speciálních znaků (>, <, " ...) za entity nahrazovány automaticky, v komentářích a sekcích CDATA se tak neděje, musíme si tedy dát pozor na výskyt sekvence "-->", respektive "]]>".

>>> bc = doc.createComment("Rozbity --> komentar")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bc)
<!--Rozbity --> komentar-->
>>> bd = doc.createCDATASection("Rozbita ]]> sekce CDATA")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bd)
<![CDATA[Rozbita ]]> sekce CDATA]]>
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(bd)
<![CDATA[Rozbita ]]> sekce CDATA]]>
>>> t = doc.createTextNode("A <tohle> projde")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(t)
A &lt;tohle> projde

Vytváříme instrukce pro zpracování

Instrukce pro zpracování jsou vlastně také textová data, ale nejsou odvozeny od třídy CharacterData. Instrukce pro zpracování jsou prostředek, jak do dokumentu vložit strojově čitelné "komentáře" určující, jak s dokumentem nakládat, ukázkou může být například jazyk PHP, který používa identickou syntaxi. Instrukce se skládají ze dvou řetězců: identifikátoru cíle (například "php") a vlastní instrukce.

>>> pi = doc.createProcessingInstruction("php","echo \"Hello World\";")
>>> xml.dom.ext.PrettyPrint(pi)
<?php echo "Hello World";?>

Ještě je možné vkládat odkazy na entity, ale toto téma si necháme na později, do případného dílu o entitách. Osobně totiž považuji zpracování entit za jednu z nejnepřehlednějších části Document Object Modelu. Tímto konstatováním bych dnešní díl zakončil a doufám, že se sejdeme u dalšího pokračování, kde se vrhneme na první poněkud souhrnější ukázku, jednoduchou databázi.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze