LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Htaccess

Článek pojednávající o konfiguračním souboru .htaccess. Najdete zde i několik příkladů užití.

27.7.2012 12:00 | Martin 'Windionleaf' Dočekal | Články autora | přečteno 7729×

.htaccess

Co je to?

Jedná se o serverový konfigurační soubor, který umožňuje upravovat některé funkce serveru. Zpravidla funguje v místě, kde administrátor serveru dává možnost uživateli, který daný server využívá, nastavit si určité funkce k obrazu svému bez nutnosti o to žádat správce. Administrátorovi se tedy ušetří mnoho práce s přepisováním konfiguračního souboru na serveru. Do .htaccess se píší příkazy pro server, pokud vás zajímají jenom tyto příkazy, některé z nich si uvádíme zde. Htaccess je využíván například serverem Apache a v tomto článku slovem server mám namysli právě Apache.

Rozsah funkčnosti

Pokud .htaccess na serveru používáte, je dobré si uvědomit, že nastavení v něm uvedené platí pro adresář, ve kterém se nachází a pro všechny podadresáře. Tedy pokud budete chtít zakázat přístup z určité IP na celý web umístíte .htaccess do nejvrchnějšího (root) adresáře, ve kterém máte uložené stránky. Chcete-li změnit nastavení, které bylo zděděno z nadřazeného adresáře, musíte vytvořit v tom daném adresáři nový .htaccess a nastavit v něm co chcete změnit.

Jak jej vytvořit

Nejprve se ujistěte, že na vašem serveru je .htaccess povolen, pokud ne, tak kontaktujte správce. Jste-li správcem Vy, je tu pro vás návod pro Linux (konkrétně jsem jej zkoušel na Ubuntu). Jinak můžete tuto pasáž přeskočit.

Jako root otevřete soubor default v adresáři /etc/apache2/sites-available.

sudo gedit /etc/apache2/sites-available/default

Tento příkaz po zadání do terminálu otevře soubor default v programu gedit (pro jiný program stačí přepsat gedit) jako správce.

Poté najdete tuto část:

   <Directory /var/www/>
   	Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
   	AllowOverride None
   	Order allow,deny
   	allow from all
   </Directory>

A přepište řádek AllowOverride None na AllowOverride all. Soubor uložíte a pak již stačí jen server restartovat:

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Vytvoření

Vytvoření tohoto souboru by na Linux/Unix systémech neměl být žádný problém. Stačí normálně vytvořit .htaccess soubor. Tečka na začátku značí v Linux/Unix systémech skrytý soubor, že .htaccess nemá příponu, není zde žádný problém. Ve Windows by vytvoření však již problém mohl být, potom musíte při vytváření souboru napsat před a za uvozovky, tedy: ".htaccess".

Příklady

Komentáře

Pro zapsání komentářů, tedy textu, který má server ignorovat se užívá značky #:

# Já jsem komentář

Povolení / zakázání IP

Chcete-li omezit přístup určitému IP nebo všem .htaccess je na to výborný nástroj. Jak je psáno výše, tak záleží kam umístíte tento soubor. Předpokládejme, že chceme omezit přístup na celý web, proto uložíme .htaccess do nejvyššího adresáře a napíšeme:

Zákaz přístupu pro všechny

deny from all

Jen snad pro jistotu, nemusíte se bát, že vám toto blokne přístup na FTP.

Zákaz přístupu pro určitou IP

deny from 116.203.134.223

Pokud chcete blokovat určitá IP, která například začínají na 116.203 tak stačí zadat kód níže a server zablokuje všechny takovéto adresy.

deny from 116.203

Povolení přístupu jen pro určitou IP

deny from all
allow from 116.203.134.223

Nejprve jsme zakázali přístup všem, a poté jsme povolili přístup pro adresu 116.203.134.223.

Chybové stránky

Již jste určitě zaznamenali, že některé stránky mají vlastní chybovou stránku. Například pokud není stránka nalezena (404), tak se zobrazí místo standardní stránky stránka vlastní. Funguje to pomocí ErrorDocument. Za ErrorDocument se píše číslo chyby, za číslo následuje cesta k souboru, který se má uživateli zobrazit (také místo cesty lze napsat text bez mezer). Například takto:

ErrorDocument 404 / 404.html

Lehký přehled chybových stránek:

403 – Forbidden / Zakázáno – server zakázal přístup
404 – Not Found / Nenalezeno - server nenašel požadovaný soubor
500 - Internal Server Error – vnitřní chyba serveru
503 - Service Temporarily Unavailable – Dočasně nedostupné. Většinou se tato chyba objeví při vytížení serveru.

Samozřejmě existuje mnoho dalších chybových hlášení (400-414, 500, 501, atd.), ale tyto by mohly nenáročným stačit.

Výchozí stránka adresáře

Jako výchozí stránka je na drtivé většině serverů nastavený index. Samozřejmě se díky .htaccess nemusíte omezovat jen na základní nastavení a udělat si to podle svého, k tomu vám pomůže DirectoryIndex.

DirectoryIndex prvni.php první.html index.php index.html

Tento řádek říká serveru, že má vzít jako výchozí stránku první.php, pokud není, tak první.html a takto pokračuje dále, priorita je tedy zleva. Pochopitelně můžete zadat jenom jednu výchozí stránku.

Výpis adresáře

Tento bod dá se říci navazuje na ten předešlý (Výchozí stránka adresáře), pokud nebyla žádná stránka nalezena může server zobrazit výpis adresáře, to můžete povolit/zakázat pomocí Options Indexes. Dáte-li před Indexes - zakážete zobrazení adresáře a pomocí + povolíte.

Povolí
Options +Indexes
Zakáže
Options -Indexes

Mod_rewrite

Mod_rewrite se používá na podstrkování nebo přesměrování URL. Rozdíl mezi podstrčením a přesměrováním je takový, že u přesměrování uživatel ví o změně adresy. U podstrčení server neinformuje uživatele a rovnou odesílá podstrčený dokument. My si tu ukážeme jak pomocí toho udělat tzv. hezké URL a opět si uvedeme příklad.

Chceme docílit, abychom mohli používat nějaké takovéto URL:
http://priklad.com/clanek21

A server to chápal takto:
http://priklad.com/index.php?id=21

Nejprve tedy povolíme Mod_rewrite:

RewriteEngine on

Potom zadáme podmínku, kterou musí splňovat URL (část URL bez http://priklad.com):

RewriteCond %{REQUEST_URI} clanek(.*)$

Část clanek(.*)$ využívá tzv. regulární výrazy.
$ je znak pro konec řetězce
* je znak, který říká, že předchozí znak se smí libovolněkrát i nulakrát opakovat
. je libovolný znak

Další krok je již podstrčení:

RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [L]

$1 je proměnná, která odpovídá závorkám (.*).
[L] značí poslední pravidlo

Výsledek tedy bude vypadat nějak takto:

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} clanek(.*)$
RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [L]

Nechcete-li podstrkávat, ale přesměrovávat změňte poslední řádek na:

RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [R, L]

R značí přesměrování s kódem 302 - Moved Temporarily „Přesunuto dočasně“
R=301 přesměrování s kódem 301 - Moved Permanently „Přesunuto trvale“

Pomocí .htaccess se dá dělat spoustu věcí, doufám, že jsem zde uvedl alespoň ty nejdůležitější.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze