LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Htaccess

Článek pojednávající o konfiguračním souboru .htaccess. Najdete zde i několik příkladů užití.

27.7.2012 12:00 | Martin 'Windionleaf' Dočekal | Články autora | přečteno 6942×

.htaccess

Co je to?

Jedná se o serverový konfigurační soubor, který umožňuje upravovat některé funkce serveru. Zpravidla funguje v místě, kde administrátor serveru dává možnost uživateli, který daný server využívá, nastavit si určité funkce k obrazu svému bez nutnosti o to žádat správce. Administrátorovi se tedy ušetří mnoho práce s přepisováním konfiguračního souboru na serveru. Do .htaccess se píší příkazy pro server, pokud vás zajímají jenom tyto příkazy, některé z nich si uvádíme zde. Htaccess je využíván například serverem Apache a v tomto článku slovem server mám namysli právě Apache.

Rozsah funkčnosti

Pokud .htaccess na serveru používáte, je dobré si uvědomit, že nastavení v něm uvedené platí pro adresář, ve kterém se nachází a pro všechny podadresáře. Tedy pokud budete chtít zakázat přístup z určité IP na celý web umístíte .htaccess do nejvrchnějšího (root) adresáře, ve kterém máte uložené stránky. Chcete-li změnit nastavení, které bylo zděděno z nadřazeného adresáře, musíte vytvořit v tom daném adresáři nový .htaccess a nastavit v něm co chcete změnit.

Jak jej vytvořit

Nejprve se ujistěte, že na vašem serveru je .htaccess povolen, pokud ne, tak kontaktujte správce. Jste-li správcem Vy, je tu pro vás návod pro Linux (konkrétně jsem jej zkoušel na Ubuntu). Jinak můžete tuto pasáž přeskočit.

Jako root otevřete soubor default v adresáři /etc/apache2/sites-available.

sudo gedit /etc/apache2/sites-available/default

Tento příkaz po zadání do terminálu otevře soubor default v programu gedit (pro jiný program stačí přepsat gedit) jako správce.

Poté najdete tuto část:

   <Directory /var/www/>
   	Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
   	AllowOverride None
   	Order allow,deny
   	allow from all
   </Directory>

A přepište řádek AllowOverride None na AllowOverride all. Soubor uložíte a pak již stačí jen server restartovat:

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Vytvoření

Vytvoření tohoto souboru by na Linux/Unix systémech neměl být žádný problém. Stačí normálně vytvořit .htaccess soubor. Tečka na začátku značí v Linux/Unix systémech skrytý soubor, že .htaccess nemá příponu, není zde žádný problém. Ve Windows by vytvoření však již problém mohl být, potom musíte při vytváření souboru napsat před a za uvozovky, tedy: ".htaccess".

Příklady

Komentáře

Pro zapsání komentářů, tedy textu, který má server ignorovat se užívá značky #:

# Já jsem komentář

Povolení / zakázání IP

Chcete-li omezit přístup určitému IP nebo všem .htaccess je na to výborný nástroj. Jak je psáno výše, tak záleží kam umístíte tento soubor. Předpokládejme, že chceme omezit přístup na celý web, proto uložíme .htaccess do nejvyššího adresáře a napíšeme:

Zákaz přístupu pro všechny

deny from all

Jen snad pro jistotu, nemusíte se bát, že vám toto blokne přístup na FTP.

Zákaz přístupu pro určitou IP

deny from 116.203.134.223

Pokud chcete blokovat určitá IP, která například začínají na 116.203 tak stačí zadat kód níže a server zablokuje všechny takovéto adresy.

deny from 116.203

Povolení přístupu jen pro určitou IP

deny from all
allow from 116.203.134.223

Nejprve jsme zakázali přístup všem, a poté jsme povolili přístup pro adresu 116.203.134.223.

Chybové stránky

Již jste určitě zaznamenali, že některé stránky mají vlastní chybovou stránku. Například pokud není stránka nalezena (404), tak se zobrazí místo standardní stránky stránka vlastní. Funguje to pomocí ErrorDocument. Za ErrorDocument se píše číslo chyby, za číslo následuje cesta k souboru, který se má uživateli zobrazit (také místo cesty lze napsat text bez mezer). Například takto:

ErrorDocument 404 / 404.html

Lehký přehled chybových stránek:

403 – Forbidden / Zakázáno – server zakázal přístup
404 – Not Found / Nenalezeno - server nenašel požadovaný soubor
500 - Internal Server Error – vnitřní chyba serveru
503 - Service Temporarily Unavailable – Dočasně nedostupné. Většinou se tato chyba objeví při vytížení serveru.

Samozřejmě existuje mnoho dalších chybových hlášení (400-414, 500, 501, atd.), ale tyto by mohly nenáročným stačit.

Výchozí stránka adresáře

Jako výchozí stránka je na drtivé většině serverů nastavený index. Samozřejmě se díky .htaccess nemusíte omezovat jen na základní nastavení a udělat si to podle svého, k tomu vám pomůže DirectoryIndex.

DirectoryIndex prvni.php první.html index.php index.html

Tento řádek říká serveru, že má vzít jako výchozí stránku první.php, pokud není, tak první.html a takto pokračuje dále, priorita je tedy zleva. Pochopitelně můžete zadat jenom jednu výchozí stránku.

Výpis adresáře

Tento bod dá se říci navazuje na ten předešlý (Výchozí stránka adresáře), pokud nebyla žádná stránka nalezena může server zobrazit výpis adresáře, to můžete povolit/zakázat pomocí Options Indexes. Dáte-li před Indexes - zakážete zobrazení adresáře a pomocí + povolíte.

Povolí
Options +Indexes
Zakáže
Options -Indexes

Mod_rewrite

Mod_rewrite se používá na podstrkování nebo přesměrování URL. Rozdíl mezi podstrčením a přesměrováním je takový, že u přesměrování uživatel ví o změně adresy. U podstrčení server neinformuje uživatele a rovnou odesílá podstrčený dokument. My si tu ukážeme jak pomocí toho udělat tzv. hezké URL a opět si uvedeme příklad.

Chceme docílit, abychom mohli používat nějaké takovéto URL:
http://priklad.com/clanek21

A server to chápal takto:
http://priklad.com/index.php?id=21

Nejprve tedy povolíme Mod_rewrite:

RewriteEngine on

Potom zadáme podmínku, kterou musí splňovat URL (část URL bez http://priklad.com):

RewriteCond %{REQUEST_URI} clanek(.*)$

Část clanek(.*)$ využívá tzv. regulární výrazy.
$ je znak pro konec řetězce
* je znak, který říká, že předchozí znak se smí libovolněkrát i nulakrát opakovat
. je libovolný znak

Další krok je již podstrčení:

RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [L]

$1 je proměnná, která odpovídá závorkám (.*).
[L] značí poslední pravidlo

Výsledek tedy bude vypadat nějak takto:

RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} clanek(.*)$
RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [L]

Nechcete-li podstrkávat, ale přesměrovávat změňte poslední řádek na:

RewriteRule clanek(.*)$ /index.php?id=$1 [R, L]

R značí přesměrování s kódem 302 - Moved Temporarily „Přesunuto dočasně“
R=301 přesměrování s kódem 301 - Moved Permanently „Přesunuto trvale“

Pomocí .htaccess se dá dělat spoustu věcí, doufám, že jsem zde uvedl alespoň ty nejdůležitější.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze