LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> EGroupware VII.- Synchronizace mobilních telefonů Android

Egroupware není jen webová aplikace - události z kalendáře a kontakty ze svého serveru můžete mít i ve svém mobilním telefonu. V dnešním článku si ukážeme, jak propojit Egroupware a Android.

26.6.2012 09:00 | Petr Bravenec | Články autora | přečteno 7438×

Spolu s rozšířením chytrých mobilních telefonů se mezi uživateli množí i požadavky na synchronizaci dat v mobilních telefonech s různými datovými skladišti v internetu. Je-li vaše datové skladiště umístěno na serverech Googlu, je vaše situace jednoduchá - propojení kalendářů, kontaktů a pošty s Googlem zvládá prakticky jakékoliv zařízení s operačním systémem Android. V mnohem složitější situaci se uživatelé nacházejí, nechtějí-li svá data svěřovat do péče vševědoucího a vševidoucího Googlu, ale chtějí svá data uložit ve vlastním informačním systému.

Zvláště akutní může být tento požadavek ve firemním prostředí. Manažeři milují představu, že by mohli i ze svého mobilního telefonu organizovat čas svých podřízených a tlačit jim své požadavky v kteroukoli denní či noční hodinu přímo do mobilního telefonu (podřízení pak snahy svých šéfů zhusta bojkotují a ve výsledku je z nefungujícího systému pro řízení pracovní skupiny obviněno technické řešení). Ale ať už dopadá boj šéfů s podřízenými jakkoliv, požadavek na sychronizaci dat se vyskytuje velmi často.

Na straně firemního systému pro řízení pracovních skupin existuje jistě řada různých řešení. Sám používám a u zákazníků nasazuji Egroupware (zde na Linuxsoftu vyšel o Egroupware seriál článků). Na straně serveru proto budu popisovat právě Egroupware. Při použití jiných systému na straně serveru bude nastavení v mobilním telefonu často podobné, protože pro synchronizaci dat se používá často jediný protokol: SyncML.

Nastavení Egroupware

Abyste mohli v Egroupware používat synchronizaci dat s mobilními telefony, musíte nainstalovat a povolit aplikaci SyncML. Aplikace je obvykle nainstalovaná při instalaci celého balíku Egroupare - pokud ne, zaškrtněte ji jako "nainstalovanou" v kroku 5 v administraci konfigurace EGroupware (http://vas-egroupware-server.cz/setup/applications.php - adresu serveru nahraďte vlastní adresou).

EGroupware umí nastavit přístupova práva pro každou aplikaci zvlášť - po nainstalovaní aplikace a po přihlášení proto musíte aplikaci povolit pro vybranou skupinu uživatelů nebo pro konktrétního uživatele (Administrátor - Uživatelské účty - Editovat - Zvolit syncml).

Každý uživatel pak najde vlastní nastavení na horní liště s menu (Předvolby - SyncML - Předvolby). Zde už většinou není třeba nic zvláštního nastavovat, abyste dokázali synchronizaci rozchodit. Najdete zde však odkaz na nápovědu, kde se můžete dozvědět adresu serveru pro synchronizaci a případně i názvy databází na serveru pro jednotlivé oblasti synchronizace.

Aplikace v mobilu

Pro synchronizaci dat v mobilním telefonu lze s úspěchem použít oblíbený program Funambol. Jde o open source program implementující protokol syncml. Na Google Play najdete několik různých klonů, které se často liší pouze jiným defaultním nastavením - každý z různých klientů se snaží připojit k serveru výrobce a nabídnout uživateli účet právě u něj. V průběhu času jsem zkoušel s úspěchem či neúspěchem různé verze a různé SyncML klienty a naposledy jsem zakotvil u programu s názvem FunV10.

V novějších verzích Androidu (přinejmenším od verze 4) najdete klienta protokolu syncml přímo v systému, aniž byste museli cokoliv instalovat (Nastavení - Účty a synchronizace - Přidat účet - Server).

Omezení

Prakticky u všech klientů pro synchronizaci - ať už jde o program Funambol nebo o klienta vestavěnéno přímo v Androidu - narazíte na jedno omezení, dané vlastnostmi systému Android: nelze použít šifrování SSL. Abyste mohli SSL použít, musíte mít SSL certifikát na serveru podepsaný nějakou všeobecně uznávanou certifikační autoritou. V Androidu totiž neexistuje možnost, jak pro použití v synchronizačním klientovi nahrát vlastní certifikát. Jedinou cestou v současném stavu, jak používat SSL, je rootnutý telefon, do kterého si nainstalujete vlastní soubor se systémovými certifikáty.

Dalším nepříjemým omezením Funambolu je možnost použít pouze jeden účet. Na první pohled to nevypadá tak strašně, ale v pracovním kolektivu velmi rychle narazíte na nemožnost připojit do svého mobilu kalendáře ostatních kolegů ve skupině (u kontaktů to obvykle tolik nevadí).

Nastavení

První spuštění aplikace Funambol je trochu matoucí - úvodní obrazovka vám vnucuje registraci na serverech Funambol. Na vlastní server se můžete připojit přes odkaz "Already have an account". Na další obrazovce pak vyplníte údaje o vlastním serveru:

Po připojení obvykle nemusíte nic nastavovat, synchronizaci můžete spustit přímo z úvodní obrazovky přihlášeného uživatele:

V nastavení najdete dvě důležité volby: samotné nastavení a odpojení od serveru. Odpojení od serveru využijte, pokud chcete zadat adresu jiného serveru či jiného uživatele, tyto volby byste jinde v nastavení marně hledali.

Na první kartě najdete základní nastavení týkající se synchronizace:

Na další kartě (Advanced) můžete najít další užitečné volby, například import kontaktů z jiných adresářů (mimo funambol), logování nebo nastavení jmen adresářů na serveru:

Organizace kalendářů a kontaktů v mobilu

I v případě, že se vám podaří nastavit klienta SyncML už napoprvé bez nejmenších problémů, budete s velikou pravděpodobností z fungování rozladěni a budete mít pocit, že synchronizace funguje špatně. Na vině není klient SyncML, ale způsob, jakým jsou kalendáře a kontakty v Androidu organizované. Navíc Android před vámi organizaci dat skrývá, takže vaše zmatení může být dokonalé.

Jak jsou tedy data organizovaná? Kontakty i adresáře jsou rozdělené do několika na sobě nezávislých hromádek, například:

  • data v mobilu
  • data v účtu Google
  • data v účtu Funambol.

Při synchronizaci se data nijak nemíchají, ale v přehledu kontaktů a kalendářů nemáte často žádnou informaci o tom, kde je kontakt uložen. Jasno jsem si udělal až po instalaci jiné aplikace pro správu kontaktů (konkrétně DW Contacts - pro kompletní využití musíte aplikaci za ne zrovna malé peníze koupit, ale používat se dá bez problémů i free verze). Alternativní správce kontaktů vám totiž u každého kontaktu může ukázat, kde je konkrétní kontakt uložený.

V souvislosti s tím bych vás také varoval, abyste neskočili na lep volbě "Zálohovat data z mobilního telefonu na server Google". Tímto způsobem jsem přesunul veškerá svá data z telefonu na Google a následně přehrál ROM v telefonu jiným firmwarem. Z dvou set kontaktů jsem pak z Googlu do přeflashovaného telefonu nahrál zpátky pouze tři kontaky původem z Google Talk, ale ani jedno telefonní číslo.

Stejně jako kontakty jsou organizované i kalendáře. Události, které vytvoříte v mobilu lokálně, se synchronizovat nebudou. Aby se události synchronizovaly i na server (ať už Google či vlastní server připojený přes Funambol), musíte vytvořit událost v příslušné hromádce.

Zdánlivě prapodivné řešení má však několik teoretických výhod - zavedete-li si více účtů, můžete synchronizovat své kontakty a události v kalendáři s několika různými servery: pracovní, soukromé a podobně. Jistě vás i možnost připojit kalendáře kolegů, abyste měli přehled o jejich organizaci času. Ale zde narazíte na druhé, poměrně zásadní omezení Funambolu - připojit se lze pouze k jednomu účtu.

Jiné klienty pro synchronizaci

Dalším klientem, který můžete vyzkoušet, je Synthesis SyncML. Program je však za peníze a v obou verzích (STD a PRO) je hodně drahý (399 a 950 Kč). Nainstalovat můžete zkušební verzi, ta je však časově omezená. I přesto může být i časově omezená verze užitečná. Klient Synthesis totiž nerozlišuje mezi jednotlivými skupinami kontaktů a událostí (mobil, google nebo syncml), ale může pracovat se všemi kontakty a událostmi bez ohledu na příslušnou hromádku. Využít můžete tuto vlastnost, pokud máte v mobilu velké množství kontaktů, které chcete sdílet s ostatními, nebo je pouze přehrát na server, ale vzhledem k rozdílným hromádkám mobil - funambol to není možné. Synthesis kontakty z mobilu odešle na server bez jakýchkoliv problémů. Po překopírování kontaktů na server můžete Synthesis odinstalovat a nakonfigurovat Funambol. Po následné synchronizaci pomocí Funambolu budete mít sice všechny kontakty v mobilu dvakrát, ale rozhodně je lepší mazat ručně několik stovek kontaktů, než ručně několik stovek kontaktů přepisovat. Stejnou funkčnost by vám měl zajistit i import dat ve Funambolu, ale na mém mobilním telefonu momentálně mi při importu kontaktů do hromádky "Funambol" aplikace padá (kdysi to ve starší verzi fungovalo).

V Thunderbirdu s úspěchem používám pro zobrazování kalendářů rozšíření Lightning, které lze s Egroupware synchronizovat přes groupdav. Stejný přístup je možný i v mobilním telefonu, ale aplikaci pro synchronizaci jsem našel pouze jednu (CardDav-Sync free beta), navíc bez možnosti synchronizovat kalendáře (víc jsem se tedy aplikaci nevěnoval).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze