LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Raspberry π II. - Instalace OS

V druhém díle seriálu o kapesním ARM počítači Raspberry Pi si předvedeme zapojení periférií , instalaci operačního systému a jeho konfiguraci . Věnovat se zde budeme hlavně distribuci Debian.

20.6.2012 15:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 49487×

V minulém díle jsme si tento počítač letmo představili, dnes si povíme o použitelných distribucích pro architekturu ARM a předvedeme si instalaci Debianu 6. V závěru se zmíníme o Debianu 7, který byl právě uveřejněn v beta verzi.
Poznámka: v minulém díle jsem uvedl zastaralou informaci, i méně výkonná verze A by měla mít 256 MB operační paměti.

Architektura ARM

Jak už bylo řečeno, Raspberry Pi je osazen procesorem běžícím na architektuře ARM. Technologie samotná není žádnou žhavou novinkou, v poslední době ale dochází k jejímu rychlému rozmachu, hlavně díky rozšíření chytrých telefonů.

Na ARM procesor nemůžete samozřejmě nasadit operační systém určený pro architektury x86 a x64. Na oficíální stránkách Raspberry odkazují na stažení distribucí Debian Squeeze, Arch Linux ARM a QtonPi. Krom těch můžete ale například použít i Raspbian či XBMC.

První zapojení

Než se budeme věnovat samotné instalaci, řekneme si něco o zapojení a výběru periférií. Budeme potřebovat:

  • USB klávesnici a myš.
  • SD kartu, minimálně 4GB.
  • Televizi s kompozitním či HDMI rozhraním, nebo monitor s DVI či HDMI. Také bude třeba kompozitní nebo HDMI kabel.
  • Napájecí adaptér micro USB schopný poskytnou alespoň 700mA při 5V.
  • Síťový kabel, pokud budete chtít přistupovat do ethernetu (není podmínkou).

1

Pro zapojení zobrazovací techniky máme dvě možnosti - buď použijeme HDMI výstup (který podporuje i přenost audia), a nebo kompozitní výstup pro připojení televize. Pro připojení klávesnice a myši slouží dva USB porty, můžeme je ale rozšířit připojením hubu. Pro zvukový výstup slouží 3,5mm jack, pro vstup můžeme použít jedině USB. Pro připojení do sítě je zde konektor ethernet 10/100. (Na desce však není síťová karta, místo té pracuje samotný procesor, k výstupu ethernet se pak přistupuje jako k USB.) Pro napájení byl zvolen vstup micro USB, ten je levný a v současné době je používán i pro napájení většiny mobilních telefonů. Adaptér musí být schopný poskytnou alespoň 700mA při 5V. Nepokoušejte se napájet Raspberry připojením do počítače nebo hubu.

Příprava karty

Narozdíl od klasického PC zde neprobíhá instalace OS. Ten se nahraje v jiném počítači na SD kartu a poté se pouze vloží do Raspberry, kde se spustí funkční systém.

Získání obrazu

Nejprve je třeba získat obraz jedné z distribucí - na začátku článku jsem uvedl několik odkazů pro jejich získání. V tomto díle budu pracovat s Debianem 6, ten můžete stáhnout z oficiálních stránek Raspberry, tento postup je ale víceméně použitelný pro jakoukoli z distribucí. Po stažení rozbalíme archiv s obrazem, na obrazu je pak dobré provést kontrolní součet:

sha1sum debian6-19-04-2012.img

Pokud je součet shodný s tím uvedeným na stránkách (bývá přiložený i v archivu s obrazem), můžeme pokračovat.

Nahrání na kartu

Obraz můžeme na kartu nahrát dvěma způsoby. První z nich je použítí grafického rozhraní ImageWriter (balíček usb-imagewriter), stačí vybrat obraz a médium pro zápis. Bohužel mi tento program nefungovat - v průběhu nahrávání “zamrznul”.

Všechny tyto úkony je třeba provádět jako správce - buď se přihlašte jako root nebo před příkazy vpisujte “sudo”.

2

Druhou možností je použítí terminálové aplikace dd. Ještě před připojením SD karty zkontrolujeme dostupná paměťová zařízení:

df -h

Poté připojíme kartu a spustíme ten samý příkaz znovu. Najdeme nově připojenou kartu - ta se může skládat z více oddílů, například sdb1 a sdb2, jedná se však pořád o jednu kartu. Pracovat tedy nebudeme s sdb1 ale s sdb (respektive adresou /dev/sdb).

3

eď když jsme zjistili název média, “odpojíme” vsechny jeho oddily takto:

umount adresy_oddilu #například /dev/sdb1 /dev/sdb2

Pro nahrání obrazu na kartu použijeme tento příkaz:

dd bs=1M if=umisteni_obrazu of=adresa_karty

Pokud jste zadali správné adresy, měl by se obraz nahrát. Možná se bude zdát, že počítač nepracuje - nevzdávejte to a vydržte. Po dokončení nahrávání pred vyjmutim karty jeste chvili pockejte.

Nyní je karta s operačním systémem připravena k použití.

Spuštění a konfigurace Debianu

Pokud už máte do Raspberry vloženou kartu, stačí připojit napájecí kabel a počítač začne startovat (nenaleznete zde žádné tlačítko pro zapnutí a vypnutí). Po chvilce načítání systém naběhne do konzole a vyzve vás k přihlášení. Přihlašovací údaje se liší v závislosti na distribuci - u Debianu je přihlašovací jméno pi a heslo raspberry (pozor na anglické QWERTY rozložení klávesnice - ať nepíšete namísto raspberry raspberrz ;).

Další kroky můžete provádět buď v té samé konzoli, a nebo v grafickém prostředí pomocí terminálu.

Grafické prostředí

Pro spuštění LXDE zadejte příkaz:

startx

4

Vytvoření roota

Vytvoření superuživatele root a přihlášení se do něj:

sudo passwd root
su root

Aktualizace

Vzhledem k tomu, že je systém už pár měsíců starý, provedeme jeho aktualizaci:

apt-get update
apt-get upgrade
reboot

Počeštění

Pro lokalizaci systému, změnu rozložení klávesnice a nastavení časového pásma existují termináloví průvodci. Po změnách je třeba počítač restartovat.

dpkg-reconfigure locales #cs utf-8
dpkg-reconfigure keyboard-configuration #Generic 105key -> Other -> Czechia
dpkg-reconfigure tzdata #Europe -> Prague
reboot

Nastavení monitoru

Pokud jste Raspberry připojili k monitoru, nejspíš se obraz neroztáhl až do krajů - Raspberry je totiž primárně nastaveno na připojení k vakuové televizi, kde okraj obrazovky je až kousek za viditelnou částí. Zobrazení se nastavuje v souboru /boot/config.txt, ten je potřeba nejprve vytvořit. Pokud chcete roztáhnout obraz až do kráju, zapište do souboru toto:
disable_overscan=1

Pokud chcete ponechat okraje, můžete je navolit třeba takto:

overscan_top=16
overscan_bottom=16overscan_left=16
overscan_right=16
tímto odrazíme obraz na všech stranách.

Přepis pomocí terminálu:

su root #přihlášenínano ../../boot #otevření souboru

V editoru zapište uvedené příkazy, stisknutím Ctrl+X jej zavřete a potvrďte změny. Po restartu počítače by se měl obraz zobrazovat už v novém nastavení.

Plná paměť

Po nainstalování systému je paměť standardně nastavena na 2GB, pokud chcete prostor rozšířit na celý objem karty, doporučuji kartu připojit do jiného počítače a spustit nástroj GParted (balíček gparted). Zvolte s práci s připojenou SD kartou.

Chceme rozšířit paměť, na které je uložena většina systému (souborový systém ext4). V rozšíření nám ale brání prostor pro swap, ten tedy zrušíme a znovu vytvoříme až na samém konci volného prostoru. Teď už můžeme změnit velikost disku - roztáhneme ho po celé délce, od dalších částí ho bude dělit pouze 1 MB prostoru. Změny potvrdíme a program provede zadané operace. Teď můžete kartu vrátit zpět do Raspberry.

5

Automatické přihlášení

Pokud chcete přeskočit přihlašování a spouštění grafického prostředí při startu počítače, otevřete v terminálu jako správce soubor /etc/inittab,

su root
nano ../../etc/inittab

přesuňte se na řádek:

1:2345:respawn:/sbin/getty 115200 tty1

a zakomentujte ho,

#1:2345:respawn:/sbin/getty 115200 tty1

pod tento řádek napište:

1:2345:respawn:/bin/login -f pi tty1 </dev/tty1>/dev/tty1 2>&1

Teď už jen zavřete editor stiknutím Ctrl+X a potvrďte uložení.

Pro automatický start prostředí LXDE otevřete v terminálu /etc/profile

sudo nano ../../etc/profile

a za poslední řádek napište:

startx

teď stejným způsobem editor zavřete a dokument uložte.

eLinux.org

Další tipy a triky naleznete na serveru eLinux.org v sekci Raspberry Pi.

Debian 7

Právě byla uveřejněna beta verze Debianu "Wheezy". Nalezneme zde nového průvodce nastavením a lokalizací. Tato verze mnohé usnadňuje, nemusíte se tolik zatěžovat "rozchozením" systému. Stále je to pouze beta, ale přesto stojí za vyzkoušení. Odkazy ke stažení se objevily na oficiálním blogu Raspberry Pi.


Přestože jsou tyto technologie ještě v plenkách, dají se už dost dobře použít. Velice se těším na finální verzi Debianu 7. Ale jak už bylo řečeno, Debian není jediný operační systém v této kategorii - v příštím díle si Raspberry upravíme na multimediální centrum postavené na distribuci XMBC. To je pro tentokrát vše, snad vám byl dnešní návod ku prospěchu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Realita s Fedorou 2.7.2012 16:22 Tomáš Kulhánek
L Re: Realita s Fedorou 13.7.2012 19:58 Petr Horáček
software pro x86? 3.3.2013 10:37 David Valasek
L Re: software pro x86? 5.3.2013 06:48 MaReK Olšavský
  L Re: software pro x86? 5.3.2013 22:46 David Valasek
    L Re: software pro x86? 7.3.2013 05:38 MaReK Olšavský
      L Re: software pro x86? 31.3.2013 22:42 David Valasek
Roztažení pracovní plochy na celou obrazovku 19.5.2014 10:23 Adam Kubina
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze