LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Raspberry π II. - Instalace OS

V druhém díle seriálu o kapesním ARM počítači Raspberry Pi si předvedeme zapojení periférií , instalaci operačního systému a jeho konfiguraci . Věnovat se zde budeme hlavně distribuci Debian.

20.6.2012 15:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 47604×

V minulém díle jsme si tento počítač letmo představili, dnes si povíme o použitelných distribucích pro architekturu ARM a předvedeme si instalaci Debianu 6. V závěru se zmíníme o Debianu 7, který byl právě uveřejněn v beta verzi.
Poznámka: v minulém díle jsem uvedl zastaralou informaci, i méně výkonná verze A by měla mít 256 MB operační paměti.

Architektura ARM

Jak už bylo řečeno, Raspberry Pi je osazen procesorem běžícím na architektuře ARM. Technologie samotná není žádnou žhavou novinkou, v poslední době ale dochází k jejímu rychlému rozmachu, hlavně díky rozšíření chytrých telefonů.

Na ARM procesor nemůžete samozřejmě nasadit operační systém určený pro architektury x86 a x64. Na oficíální stránkách Raspberry odkazují na stažení distribucí Debian Squeeze, Arch Linux ARM a QtonPi. Krom těch můžete ale například použít i Raspbian či XBMC.

První zapojení

Než se budeme věnovat samotné instalaci, řekneme si něco o zapojení a výběru periférií. Budeme potřebovat:

  • USB klávesnici a myš.
  • SD kartu, minimálně 4GB.
  • Televizi s kompozitním či HDMI rozhraním, nebo monitor s DVI či HDMI. Také bude třeba kompozitní nebo HDMI kabel.
  • Napájecí adaptér micro USB schopný poskytnou alespoň 700mA při 5V.
  • Síťový kabel, pokud budete chtít přistupovat do ethernetu (není podmínkou).

1

Pro zapojení zobrazovací techniky máme dvě možnosti - buď použijeme HDMI výstup (který podporuje i přenost audia), a nebo kompozitní výstup pro připojení televize. Pro připojení klávesnice a myši slouží dva USB porty, můžeme je ale rozšířit připojením hubu. Pro zvukový výstup slouží 3,5mm jack, pro vstup můžeme použít jedině USB. Pro připojení do sítě je zde konektor ethernet 10/100. (Na desce však není síťová karta, místo té pracuje samotný procesor, k výstupu ethernet se pak přistupuje jako k USB.) Pro napájení byl zvolen vstup micro USB, ten je levný a v současné době je používán i pro napájení většiny mobilních telefonů. Adaptér musí být schopný poskytnou alespoň 700mA při 5V. Nepokoušejte se napájet Raspberry připojením do počítače nebo hubu.

Příprava karty

Narozdíl od klasického PC zde neprobíhá instalace OS. Ten se nahraje v jiném počítači na SD kartu a poté se pouze vloží do Raspberry, kde se spustí funkční systém.

Získání obrazu

Nejprve je třeba získat obraz jedné z distribucí - na začátku článku jsem uvedl několik odkazů pro jejich získání. V tomto díle budu pracovat s Debianem 6, ten můžete stáhnout z oficiálních stránek Raspberry, tento postup je ale víceméně použitelný pro jakoukoli z distribucí. Po stažení rozbalíme archiv s obrazem, na obrazu je pak dobré provést kontrolní součet:

sha1sum debian6-19-04-2012.img

Pokud je součet shodný s tím uvedeným na stránkách (bývá přiložený i v archivu s obrazem), můžeme pokračovat.

Nahrání na kartu

Obraz můžeme na kartu nahrát dvěma způsoby. První z nich je použítí grafického rozhraní ImageWriter (balíček usb-imagewriter), stačí vybrat obraz a médium pro zápis. Bohužel mi tento program nefungovat - v průběhu nahrávání “zamrznul”.

Všechny tyto úkony je třeba provádět jako správce - buď se přihlašte jako root nebo před příkazy vpisujte “sudo”.

2

Druhou možností je použítí terminálové aplikace dd. Ještě před připojením SD karty zkontrolujeme dostupná paměťová zařízení:

df -h

Poté připojíme kartu a spustíme ten samý příkaz znovu. Najdeme nově připojenou kartu - ta se může skládat z více oddílů, například sdb1 a sdb2, jedná se však pořád o jednu kartu. Pracovat tedy nebudeme s sdb1 ale s sdb (respektive adresou /dev/sdb).

3

eď když jsme zjistili název média, “odpojíme” vsechny jeho oddily takto:

umount adresy_oddilu #například /dev/sdb1 /dev/sdb2

Pro nahrání obrazu na kartu použijeme tento příkaz:

dd bs=1M if=umisteni_obrazu of=adresa_karty

Pokud jste zadali správné adresy, měl by se obraz nahrát. Možná se bude zdát, že počítač nepracuje - nevzdávejte to a vydržte. Po dokončení nahrávání pred vyjmutim karty jeste chvili pockejte.

Nyní je karta s operačním systémem připravena k použití.

Spuštění a konfigurace Debianu

Pokud už máte do Raspberry vloženou kartu, stačí připojit napájecí kabel a počítač začne startovat (nenaleznete zde žádné tlačítko pro zapnutí a vypnutí). Po chvilce načítání systém naběhne do konzole a vyzve vás k přihlášení. Přihlašovací údaje se liší v závislosti na distribuci - u Debianu je přihlašovací jméno pi a heslo raspberry (pozor na anglické QWERTY rozložení klávesnice - ať nepíšete namísto raspberry raspberrz ;).

Další kroky můžete provádět buď v té samé konzoli, a nebo v grafickém prostředí pomocí terminálu.

Grafické prostředí

Pro spuštění LXDE zadejte příkaz:

startx

4

Vytvoření roota

Vytvoření superuživatele root a přihlášení se do něj:

sudo passwd root
su root

Aktualizace

Vzhledem k tomu, že je systém už pár měsíců starý, provedeme jeho aktualizaci:

apt-get update
apt-get upgrade
reboot

Počeštění

Pro lokalizaci systému, změnu rozložení klávesnice a nastavení časového pásma existují termináloví průvodci. Po změnách je třeba počítač restartovat.

dpkg-reconfigure locales #cs utf-8
dpkg-reconfigure keyboard-configuration #Generic 105key -> Other -> Czechia
dpkg-reconfigure tzdata #Europe -> Prague
reboot

Nastavení monitoru

Pokud jste Raspberry připojili k monitoru, nejspíš se obraz neroztáhl až do krajů - Raspberry je totiž primárně nastaveno na připojení k vakuové televizi, kde okraj obrazovky je až kousek za viditelnou částí. Zobrazení se nastavuje v souboru /boot/config.txt, ten je potřeba nejprve vytvořit. Pokud chcete roztáhnout obraz až do kráju, zapište do souboru toto:
disable_overscan=1

Pokud chcete ponechat okraje, můžete je navolit třeba takto:

overscan_top=16
overscan_bottom=16overscan_left=16
overscan_right=16
tímto odrazíme obraz na všech stranách.

Přepis pomocí terminálu:

su root #přihlášenínano ../../boot #otevření souboru

V editoru zapište uvedené příkazy, stisknutím Ctrl+X jej zavřete a potvrďte změny. Po restartu počítače by se měl obraz zobrazovat už v novém nastavení.

Plná paměť

Po nainstalování systému je paměť standardně nastavena na 2GB, pokud chcete prostor rozšířit na celý objem karty, doporučuji kartu připojit do jiného počítače a spustit nástroj GParted (balíček gparted). Zvolte s práci s připojenou SD kartou.

Chceme rozšířit paměť, na které je uložena většina systému (souborový systém ext4). V rozšíření nám ale brání prostor pro swap, ten tedy zrušíme a znovu vytvoříme až na samém konci volného prostoru. Teď už můžeme změnit velikost disku - roztáhneme ho po celé délce, od dalších částí ho bude dělit pouze 1 MB prostoru. Změny potvrdíme a program provede zadané operace. Teď můžete kartu vrátit zpět do Raspberry.

5

Automatické přihlášení

Pokud chcete přeskočit přihlašování a spouštění grafického prostředí při startu počítače, otevřete v terminálu jako správce soubor /etc/inittab,

su root
nano ../../etc/inittab

přesuňte se na řádek:

1:2345:respawn:/sbin/getty 115200 tty1

a zakomentujte ho,

#1:2345:respawn:/sbin/getty 115200 tty1

pod tento řádek napište:

1:2345:respawn:/bin/login -f pi tty1 </dev/tty1>/dev/tty1 2>&1

Teď už jen zavřete editor stiknutím Ctrl+X a potvrďte uložení.

Pro automatický start prostředí LXDE otevřete v terminálu /etc/profile

sudo nano ../../etc/profile

a za poslední řádek napište:

startx

teď stejným způsobem editor zavřete a dokument uložte.

eLinux.org

Další tipy a triky naleznete na serveru eLinux.org v sekci Raspberry Pi.

Debian 7

Právě byla uveřejněna beta verze Debianu "Wheezy". Nalezneme zde nového průvodce nastavením a lokalizací. Tato verze mnohé usnadňuje, nemusíte se tolik zatěžovat "rozchozením" systému. Stále je to pouze beta, ale přesto stojí za vyzkoušení. Odkazy ke stažení se objevily na oficiálním blogu Raspberry Pi.


Přestože jsou tyto technologie ještě v plenkách, dají se už dost dobře použít. Velice se těším na finální verzi Debianu 7. Ale jak už bylo řečeno, Debian není jediný operační systém v této kategorii - v příštím díle si Raspberry upravíme na multimediální centrum postavené na distribuci XMBC. To je pro tentokrát vše, snad vám byl dnešní návod ku prospěchu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Realita s Fedorou 2.7.2012 16:22 Tomáš Kulhánek
L Re: Realita s Fedorou 13.7.2012 19:58 Petr Horáček
software pro x86? 3.3.2013 10:37 David Valasek
L Re: software pro x86? 5.3.2013 06:48 MaReK Olšavský
  L Re: software pro x86? 5.3.2013 22:46 David Valasek
    L Re: software pro x86? 7.3.2013 05:38 MaReK Olšavský
      L Re: software pro x86? 31.3.2013 22:42 David Valasek
Roztažení pracovní plochy na celou obrazovku 19.5.2014 10:23 Adam Kubina
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze