LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Raspberry π I. - Úvod

Rapsberry logo Nedávno byl do světa vypuštěn nový miniaturní levný počítač se jménem Raspberry Pi . Na ploše velikosti kreditní karty nalezneme dostatečný výkon pro multimediální centrum nebo i plnohodnotné PC.

15.6.2012 10:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 27881×

V tomto seriálu se budeme věnovat počítači Raspberry Pi. V dnešním díle si předvedeme o jaký výrobek se vlastně jedná, v dalších částech se pak můžete těšit na instalaci a srovnání dostupných operačních systémů, testy výkonu, použití Raspberry jako serveru, základy GPIO programování a mnoho dalšího.

Malinový koláč

tak by se totiž dal název tohoto produktu přeložit, je malý počítač osazený procesorem ARM použitelný i jako plnohodnotné PC. Jako takový není zajisté první, od ostatních se však odlišuje svou cenou - nyní dostupná výkonnější verze B přijde na 35 dolarů, tedy asi 700 korun.

Jako operační systém je zde možno použít některou z linuxových distribucí upravených pro ARM procesory - například Debian Squeeze, Arch Linux ARM, Fedora Remix, Raspbian nebo XBMC. Není zde žádný pevný disk, operační systém se nahraje na paměťovou kartu a z té se poté přímo bootuje, další data se mohou ukládat na tutéž kartu nebo na externí paměť připojenou pomocí USB.

Oficiální stránky projektu

1

Raspberry Pi Foundation a cesta ke vzdělání

Počítač je vyvíjen neziskovou organizací Raspberry Pi Foundation, ta je mimo jiné podporována univerzitou Cambridge a Broadcomem. Projekt si klade za cíl rozšíření počítačové vědy do škol.

Myšlenka malého a levného počítače pro děti přišla v roce 2006. Na školách se učí hlavně práce s wordem, excelem, tvorba webových stránek,... chybí však přístupný produkt na kterém by se mohlo vyučovat programovaní, tedy náhrada za počítače Amiga, BBC Micro, Spectrum ZX a Commodore 64 na kterých se programování učily minulé generace.

2

Využití

Využití tohoto počítače ale nezůstává jen u školních lavic. Po uvedení do prodeje koncem února se ho chytila obrovská komunita nadšenců, a tak už koncem dubna počet objednávek přesáhnul 350 tisíc kusů. Ani přes nesnáze a prodlevu v doručení, způsobenou problémy s hardwarem a certifikací CE, zájem neopadl a komunita se neustále rozrůstá.

Po připojení potřebných periferií se dá Raspberry využít jako klasické PC určené pro správu dokumentů a brouzdání po internetu. Díky schopnosti přehrávání HD videa, může sloužit jako multimediální centrum, také může zařizovat domácí automatizaci nebo fungovat jako malý server. Také se na něm můžeme plně věnovat programování v nižších programovacích jazycích nebo pracovat s elektronikou připojenou pomocí GPIO vstupů/výstupů. Díky své velmi nízké spotřebě (maximálně 3,5 Wattu) může loužit i jako “mozek” robota a podobně.

3

Kde ho získat?

Prodej Raspberry v současné době zajišťují dva distributoři - Farnell / Element 14 a RS Components . V momentě, kdy se začaly prodávat, bylo téměř nemožné si na přetížených stránkách objednat, nyní už by mělo všechno fungovat bez problémů. Cena za model B je 35 dolarů, což je asi 700 korun.

4

Parametry

Raspberry Pi se dělí na dvě verze - A a B. Základní verze A se zatím neprodává, měla by být oproti B chudší o ethernet, jeden usb port a namísto 256 zde bude 128 MB RAM, zato ale bude o 10 dolarů levnější - asi o 200 korun.

Specifikace Raspberry Pi typ B

  • 700MHz procesor ARM11 Broadcom BCM2835

  • 256 MB SDRAM

  • kompozitní a HDMI video výstup

  • zvuková karta s 3,5mm konektorem

  • 2 x USB 2.0

  • slot pro karty SD/MMC/SDIO

  • 10/100 Ethernet

  • Napájení Micro USB

5

Raspberry se dodává jako samostatná deska s několika konektory. Pro spuštění je třeba nahrát distribuci na SD paměťovou kartu (ta zde nahrazuje pevný disk), připojit napájení v podobě micro USB (nebo 4 AA tužkové baterie) a případně další periferie. Myš a klávesnici můžeme připojit do USB portů, pro připojení monitoru je k dispozici HDMI konektor, podporující i přenos audia, druhou možností je připojení k televizi skrz kompozitní výstup. Jako primární audio vstup/výstup slouží 3,5mm jack konektor.

Zatím je Raspberry pouhý “naháč”, na trhu se už ale objevily krabičky chránící tuto malinu, můžete si ale vyrobit i vlastní, třeba vám bude stačit tato vystřihovánka . Krom toho se objevují i prodejci nabízející další vybavení a doplňky pro Raspberry.

6

(Fotografie: Denisa Römerová)

To je pro dnešek vše, doufám že se vám článek líbil. V dalším díle si předvedeme první zapojení Raspberry Pi, instalaci a nastavení operačního systému.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

výstupy 13.11.2012 19:18 Jan Knížek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze