LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Raspberry π I. - Úvod

Rapsberry logo Nedávno byl do světa vypuštěn nový miniaturní levný počítač se jménem Raspberry Pi . Na ploše velikosti kreditní karty nalezneme dostatečný výkon pro multimediální centrum nebo i plnohodnotné PC.

15.6.2012 10:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 29668×

V tomto seriálu se budeme věnovat počítači Raspberry Pi. V dnešním díle si předvedeme o jaký výrobek se vlastně jedná, v dalších částech se pak můžete těšit na instalaci a srovnání dostupných operačních systémů, testy výkonu, použití Raspberry jako serveru, základy GPIO programování a mnoho dalšího.

Malinový koláč

tak by se totiž dal název tohoto produktu přeložit, je malý počítač osazený procesorem ARM použitelný i jako plnohodnotné PC. Jako takový není zajisté první, od ostatních se však odlišuje svou cenou - nyní dostupná výkonnější verze B přijde na 35 dolarů, tedy asi 700 korun.

Jako operační systém je zde možno použít některou z linuxových distribucí upravených pro ARM procesory - například Debian Squeeze, Arch Linux ARM, Fedora Remix, Raspbian nebo XBMC. Není zde žádný pevný disk, operační systém se nahraje na paměťovou kartu a z té se poté přímo bootuje, další data se mohou ukládat na tutéž kartu nebo na externí paměť připojenou pomocí USB.

Oficiální stránky projektu

1

Raspberry Pi Foundation a cesta ke vzdělání

Počítač je vyvíjen neziskovou organizací Raspberry Pi Foundation, ta je mimo jiné podporována univerzitou Cambridge a Broadcomem. Projekt si klade za cíl rozšíření počítačové vědy do škol.

Myšlenka malého a levného počítače pro děti přišla v roce 2006. Na školách se učí hlavně práce s wordem, excelem, tvorba webových stránek,... chybí však přístupný produkt na kterém by se mohlo vyučovat programovaní, tedy náhrada za počítače Amiga, BBC Micro, Spectrum ZX a Commodore 64 na kterých se programování učily minulé generace.

2

Využití

Využití tohoto počítače ale nezůstává jen u školních lavic. Po uvedení do prodeje koncem února se ho chytila obrovská komunita nadšenců, a tak už koncem dubna počet objednávek přesáhnul 350 tisíc kusů. Ani přes nesnáze a prodlevu v doručení, způsobenou problémy s hardwarem a certifikací CE, zájem neopadl a komunita se neustále rozrůstá.

Po připojení potřebných periferií se dá Raspberry využít jako klasické PC určené pro správu dokumentů a brouzdání po internetu. Díky schopnosti přehrávání HD videa, může sloužit jako multimediální centrum, také může zařizovat domácí automatizaci nebo fungovat jako malý server. Také se na něm můžeme plně věnovat programování v nižších programovacích jazycích nebo pracovat s elektronikou připojenou pomocí GPIO vstupů/výstupů. Díky své velmi nízké spotřebě (maximálně 3,5 Wattu) může loužit i jako “mozek” robota a podobně.

3

Kde ho získat?

Prodej Raspberry v současné době zajišťují dva distributoři - Farnell / Element 14 a RS Components . V momentě, kdy se začaly prodávat, bylo téměř nemožné si na přetížených stránkách objednat, nyní už by mělo všechno fungovat bez problémů. Cena za model B je 35 dolarů, což je asi 700 korun.

4

Parametry

Raspberry Pi se dělí na dvě verze - A a B. Základní verze A se zatím neprodává, měla by být oproti B chudší o ethernet, jeden usb port a namísto 256 zde bude 128 MB RAM, zato ale bude o 10 dolarů levnější - asi o 200 korun.

Specifikace Raspberry Pi typ B

  • 700MHz procesor ARM11 Broadcom BCM2835

  • 256 MB SDRAM

  • kompozitní a HDMI video výstup

  • zvuková karta s 3,5mm konektorem

  • 2 x USB 2.0

  • slot pro karty SD/MMC/SDIO

  • 10/100 Ethernet

  • Napájení Micro USB

5

Raspberry se dodává jako samostatná deska s několika konektory. Pro spuštění je třeba nahrát distribuci na SD paměťovou kartu (ta zde nahrazuje pevný disk), připojit napájení v podobě micro USB (nebo 4 AA tužkové baterie) a případně další periferie. Myš a klávesnici můžeme připojit do USB portů, pro připojení monitoru je k dispozici HDMI konektor, podporující i přenos audia, druhou možností je připojení k televizi skrz kompozitní výstup. Jako primární audio vstup/výstup slouží 3,5mm jack konektor.

Zatím je Raspberry pouhý “naháč”, na trhu se už ale objevily krabičky chránící tuto malinu, můžete si ale vyrobit i vlastní, třeba vám bude stačit tato vystřihovánka . Krom toho se objevují i prodejci nabízející další vybavení a doplňky pro Raspberry.

6

(Fotografie: Denisa Römerová)

To je pro dnešek vše, doufám že se vám článek líbil. V dalším díle si předvedeme první zapojení Raspberry Pi, instalaci a nastavení operačního systému.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

výstupy 13.11.2012 19:18 Jan Knížek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze