LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Souborový manažer Ranger

Ranger je souborový manažer pro příznivce práce v terminálu a pro fanoušky programovacího jazyka Python. Pokud hledáte minimalistický souborový manažer spolupracující s ostatními programy v textovém režimu, neměl by Ranger uniknout vaší pozornosti.

31.5.2012 00:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 4111×

Ranger je souborový manažer napsaný v jazyce Python s propracovaným rozhráním pracující v textovém režimu podporující ovládání ve stylu textového editoru vi. Jeho autorem je Roman Zimbelmann a veškerý kód je uvolněn pod svobodnou licencí GPL3. Tento souborový manažer se vyznačujě některými speciálními vlastnostmi. Například díky tomu, že je napsán v Pythonu je poměrně jednoduché jej rozšířit nebo upravit. Podporuje barevná témata, záložky, historii příkazů, makra a náhledy. Pro náhledy různých formátů souborů využívá speciální programy pracující nejčastěji v textovém režimu, jako například img2txt pro prohlížení souborů grafických formátů.

Instalace

Pro některé hlavní distrubuce (Arch, Debian, Gentoo, Slackware) je k dispozici balíček. Jestliže nechcete instalovat z distribučního balíčku máte k dispozici zdrojové kódy na oficiální webové stránce. Máte rovněž možnost stáhnout zdrojové kódy prostřednictvím gitu. Pro stabilní verzi zadejte:

git clone git://git.savannah.nongnu.org/ranger.git
git checkout stable
Pro testovací verzi:
git clone git://git.savannah.nongnu.org/ranger.git
git checkout master
Pokud máte zdrojové kódy staženy, případně i rozbaleny můžete pokračovat dále a správce souborů rovnou i spustit pokud se nacházíte v příslušném adresáři:
cd ranger
./ranger.py
Protože je Ranger napsán kompletně v Pythonu, můžeme od něj očekávat stejné konvence jako od všech ostatních programů napsaných v Pythonu. Máme k dispozici instalační skript setup.py, přes který můžeme do systému Ranger nainstalovat. Dále máme k dispozici soubor s názvem Makefile, pomocí příkazu make options zadaného do příkazového řádku získáme všechny volby, které můžeme provádět:
make:     Provedení testu a kompilace.
make install: Instalace správce souborů do systému.
make clean:  Odstranění zkompilovaných souborů (*.pyc, *.pyo)
make doc:   Vytvoření dokumentace pomocí pydoc
make cleandoc: Odstranění dokumentace
make man:   Vytvoření manuálové stránky pomocí "pod2man"
make manhtml: Vytvoření manuálové stránky v html pomocí "pod2html"
make snapshot: Vytvoří archív s aktuální revizí z gitu
make test:   Testuje všechny testovatelné moduly
make todo:   Prohlížení todo 
Volby:
PYTHON = /usr/bin/python  Cesta k pythonu
PYOPTIMIZE = 1       Povolení optimalizace
DOCDIR = doc/pydoc     Cesta s dokumentací
DESTDIR = /        Cílový adresář
Chcete-li tedy Ranger instalovat s nějakými specifickými volbami použijte příkaz make:
make DESTDIR=/home/david/.bin install

První kroky

Základy práce

Jak jste si mohli všimnout na prvním screenshotu, má Ranger poněkud zvláštně provedené rozhrání. Horní stavový řádek vás informuje o aktuálně otevřeném adresáři, spodní stavový řádek popisuje přístupová práva, skupiny a uživatele aktuálně vybrané položky (soubor nebo adresář) včetně informace jako velikost položky a volné místo na disku případně pozice v daném adresáři. Veškerá práce se soubory a adresáři je prováděná ve třech panelech. Aktuální je vždy prostřední panel, první panel vlevo znázorňuje obsah adresáře nadřazeného a třetí panel vpravo zobrazuje náhled aktuálně vybraného adresáře nebo souboru.

Ovládání a klávesové zkratky

Pro pohyb ve struktuře adresářů můžete používat jak šipky, tak oblíbené klávesy [h,j,k,l]. Pokud se potřebujete dostat v aktuálním adresáři do příkazového řádku, stiskněte klávesu S. Výběr souborů a adresářů provedete buď klávesou SpaceBar nebo klávesou v pokud chcete označit celý obsah aktuálního adresáře včetně všech podadresářů. Samozřejmě existují i klávesové zkratky pro třidění obsahu adresářů, hledání a další činnosti. Podrobný seznam těchto klávesových zkratek naleznete v manuálové stránce nebo v dokumentaci a případně si jej můžete kdykoliv vyvolat zadáním klávesové zkratky 1?. Kromě klávesových zkratek připominající práci s textovým editorem vi můžeme používat i několik málo klávesových zkratek známých ze souborového manažeru Midnight Commander. Klávesou F3 otevřete intérní prohlížec souborů, klávesou F4 editujete soubor textovým editorem VIM. Jsou k dispozici všechny známé zkratky Midnight Commanderu od klávesy F1 až do F10. Mimo standardní klávesové zkratky můžete vytvářet i své vlastní, stací provést jisté úpravy v souboru ~/.config/ranger/rc.conf. Například pro přesunutí souboru do koše (nachází se například v cestě ~/.Trash/) přidejte do konfiguračního souboru příkaz:

map DD shell mv -t /home/uzivatel/.Trash %s

Příkazy

Příkazy vyvoláváme obdobně jako v textovém editoru vi. Příkaz :rename SOUBOR123 přejmenuje aktuálně vybraný soubor na soubor s názvem SOUBOR123. Příkaz :cd /var/log vás přesune do daného adresáře. Kdykoliv je možné nalézt seznam příkazu v manuálové stránce, v dokumentaci, nebo zadáním klávesové zkratky 2?. V úvodu článku jsme si řekli, že správce souborů Ranger je napsán kompletně v jazyce Python, ovládáte-li alespoň trochu tento jazyk můžete si psát své vlastní příkazy. Doporučuji si případně projít vygenerovanou dokumentaci, kterou jste mohli získat pomocí make doc. Všechny příkazy jsou uloženy v souboru ~/.config/ranger/commands.py. Všechny třídy definované v tomto souboru dědí z třídy Commands a jsou používany jako příkazy, které můžete libovolně vykonávát dle potřeby během práce se správcem souborů. Tyto třídy obsahují i několik atributů a speciálních metod jako například execute() nebo cancel(). Popis těchto metod a atributů naleznete ve výše uvedeném souboru, který je mimo jiné i dostatečně okomentován, takže by neměl být problém cokoliv upravit přpadně vytvořit vlastní příkazy. Následuje malá úkázka kódu:

class terminal(Command):
   """
   :terminal
 
   Spawns an "x-terminal-emulator" starting in the current directory.
   """
   def execute(self):
     self.fm.run('x-terminal-emulator', flags='d')
Jako první vidíte třídu terminal dědící z třídy Command. Následuje malý komentář popisující činnost příkazu. Všimněte si, že příkaz vyvoláte stejným názvem jako je název samotné třídy. Za komentářem následuje metoda v jejímž těle se volá příkaz pro spouštění emulátoru terminálu.

Nastavení a konfigurace

Náhledy, které jsou k dispozici v třetím panelu jsou řešeny skriptem ~/.config/ranger/scope.sh. Pro prohlížení některých formátů jako třeba html můžete doinstalovat například program w3m. Nebo pro prohlížení bitmapových obrázků v textovém režimu program img2txt. Soubor scope.sh můžete dle úvážení libovolně modifikovat a přídávát například podporu pro další programy. Obecná nastavení jsou uložena v souboru ~/.config/ranger/options.py. Tyto nastavení můžete provádět opět buď editací souboru nebo pomocí příkazu během práce se správcem souborů. Příkazy pro úpravu nastavení zadávejte ve tvaru :set volba hodnota například: :set sort 'natural'. Popis všech nastavení naleznete opět v propracované dokumenaci nebo v manuálové stránce. Můžete také použít klávesovou zraktu 3?.

Závěr

Pokud máte rádi jazyk Python a práci v terminálu můžete se po správci souborů Ranger poohlédnout. Nevýhodou může být jiný přístup při práci se třemi panely pro uživatelé, kteří jsou zvyklí na souborové manažery typu Midnight Commander. Výhodou naopak může být snadná konfigurace, modifikace a vytváření nových příkazů, takže si můžete Ranger jednoduše přizpůsobit dle svých požadavků.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze