LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Ubuntu určitě zná snad každý a je jednou z nejpopulárnějších distribucí Linuxu. Každý půlrok vydává sadu aktualizací, přičemž nyní se tato sada aktualizací jmenuje Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin a bude mít prodlouženou podporu na 5 let. Co nového tedy letos přenese Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin? Pojďme se na to podívat.

21.5.2012 00:00 | Dariusz Zabdyr | Články autora | přečteno 9145×

Trocha historie o Ubuntu

Trošku se ještě seznámíme s tím, kdy a co stálo právě za vznikem Ubuntu. Milionář a bývalý vývojář Debianu Mark Shuttleworth založil Ubuntu a společnost Canonical v roce 2004. První verze systému přinesla označení verzi Ubuntu 4.10 Warty Warthog a později se aktualizovala pravidelným půlročním cyklem. Ubuntu vychází z distribuce Debianu a stejně jako Debian, tak i Ubuntu používá ke správě instalovaných balíčků balíčkovací nástroj APT, přičemž Ubuntu balíčky jsou založeny taktéž na distribuci Debianu a proto se zde setkáme s příponou souborů *deb. Mimo hlavní distribuce Ubuntu se můžeme také setkat s jejími deriváty – Xubuntu (rozhraní desktopu XFce), Kubuntu (rozhraní s desktopem KDE), Edubuntu (zaměřený pro školy), Lubuntu (rozhraní s desktopem LXDE). Mimo tyto deriváty dokonce vznikají další klony distribucí odvozené z Ubuntu – Linux Mint, Ubuntu Christian Edition, fuduntu, Ubuntu Studio a mnohé další odnože…

Systémové požadavky a instalace Ubuntu 12.04

Doporučuji, aby jste měli alespoň 512MB RAM, jinak Vám sice operační systém pojede, ale velmi pomalu. V dnešní době si pořídit počítač nebo notebook není zas takový problém, ale je dobré znát jaké ovladače splňují podporu linuxového jádra a komunikují se systémem (zvukovka, grafická karta apod…) Bylo by dobré mít na pevném disku alespoň 10GB volného místa. Většinou je doporučováno minimálně 5GB, ale podle mého názoru  to moc nedoporučuji, neboť se může stát, že budete muset stahovat ještě nějaké dodatečné aktualizace a místo na disku Vám může dojít.

Instalace Ubuntu je v současnosti velice snadná a propracovaná. Při spuštění Ubuntu si můžete vybrat jazyk, přičemž osobně jsem se rozhodl zvolit Češtinu. Nyní si můžete také vybrat, zda-li chcete nové Ubuntu pouze vyzkoušet nebo ihned nainstalovat.

První nutností bylo, zda-li váš počítač nebo notebook splní minimální požadavky pro instalaci a tudiž zvládne bez problému nainstalovat Ubuntu. Musí být splněny následující tři požadavky – úložný prostor, připojení zdroje k napájení a hlavně nutnost být připojen k internetu. Dále také můžete zaškrtnout volbu Stáhnout aktualizace během instalace – velice to doporučuji hlavně kvůli aktualizacím kritických chyb. Pokračujete Kliknutím na tlačítko Vpřed.

Potom se přesunete k přidělení disku, kde máte 3 možností jak Vám vyhovuje rozdělení disku. Já jsem si zvolil Nahradit Windows 7 distribucí Ubuntu. Dejte si pozor! Pročistí to celý disk a pokud jste předem nezálohovali svá data, tak máte smůlu. Proto doporučuji zálohovat a až pak můžete nainstalovat Ubuntu.

Nyní již stačí nastavit Vaše časové pásmo na Prahu nebo na pásmo, v kterém se nacházíte a to je vše.

Nyní vyčkáme až se Ubuntu nainstaluje, restartuje a Vy se budete moci přihlásit.

Co je nového Ubuntu Unity?

Unity a změna výchozího desktopového prostředí.
Možná víte, že Ubuntu se rozloučil s výchozím prostředím Gnome a vsadil na vlastní prostředí Unity, které Vám jistě zpříjemní ovládání.

Launcher Vám může lehce připomínat lištu Windows 7, tedy alespoň tak to připadá mě. Navíc Launcher v Ubuntu mi přijde docela sympatický.

Hlavní nabídka Dash

Hlavní nabídka Dash bude pro někoho působit ze začátku jako docela zmatená funkce, ale nakonec si snadno zvyknete. Třeba při kliknutí na malou ikonku Aplikace, kde buď budeme hledat pouze aplikace nebo si rovnou vyberete aplikace, které chcete nainstalovat.

Vyhledávání videa nyní nevyhledává pouze na lokálním disku, ale také přímo na YouTube což je velmi dobré řešení.

Při vyhledávání aplikací nebo her nyní můžete nastavit i filtr, který Vám vybere buď pouze hry, obrázky nebo internetové aplikace a seřadí je podle hodnocení pro lepší orientaci.

HUD - (Head-Up Display)

Velká novinka je především HUD (Head-Up Display). Stačí jednoduše zmačknout klávesu Alt a do zobrazeného textového pole můžete začít zadávat třeba “Vypn”, což Vám vyhledá relevantní položky k vyhledávanému výrazu. V kostce by se dalo říct, že se jedná o jakousi hodně vylepšenou variantu vyhledávání, které můžete znát z konkurenčních systému jakožto je klasické Windowsovské “hledat”.

Ubuntu One a Centrum softwaru pro Ubuntu

Ubuntu One zatím přinesl zvýraznění grafického prostředí. Na Ubuntu One se můžete zaregistrovat a dostanete 5GB zdarma, což Vám může připomínat službu od Google. Ubuntu One není omezený pouze pro Ubuntu a hlavní dobrou zprávou je i podpora pro uživatelů Android, iPhone (iPad) a Windows, kde lze bez problému sdílet data či obrázky.

Centrum softwaru pro Ubuntu není třeba představovat, zkrátka zde naleznete velkou spoustu placených programů a her.

Dojmy

Hlavní plus je z mého pohledu prodloužení podpory o 5 let pro desktop i serverové verze systému a priorita vývojářů doladit Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin. Největším lákadlem pro mě bylo nové HUD. Jako zklamání beru nepřítomnost grafického programu GIMP, který sice lze stáhnout z Centra Softwaru, ale mohl být již součástí systému ač vím, že velikost balíčků je značně omezená kvůli nutnosti vypalování na CD.

 

Odkazy a info o distribuci Ubuntu na internetu:

Anglická stránka o Ubuntuwww.ubuntu.com

Společnost Canonicalwww.canonical.com

Česká komunita zaměřující se na Ubuntuwww.ubuntu.cz

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Unity 21.5.2012 10:53 Jan Němec
Uniti - největší propadák ubuntu 26.5.2012 20:24 mac
Ubuntu jde nahoru 14.6.2012 16:29 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze