LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Ubuntu určitě zná snad každý a je jednou z nejpopulárnějších distribucí Linuxu. Každý půlrok vydává sadu aktualizací, přičemž nyní se tato sada aktualizací jmenuje Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin a bude mít prodlouženou podporu na 5 let. Co nového tedy letos přenese Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin? Pojďme se na to podívat.

21.5.2012 00:00 | Dariusz Zabdyr | Články autora | přečteno 9631×

Trocha historie o Ubuntu

Trošku se ještě seznámíme s tím, kdy a co stálo právě za vznikem Ubuntu. Milionář a bývalý vývojář Debianu Mark Shuttleworth založil Ubuntu a společnost Canonical v roce 2004. První verze systému přinesla označení verzi Ubuntu 4.10 Warty Warthog a později se aktualizovala pravidelným půlročním cyklem. Ubuntu vychází z distribuce Debianu a stejně jako Debian, tak i Ubuntu používá ke správě instalovaných balíčků balíčkovací nástroj APT, přičemž Ubuntu balíčky jsou založeny taktéž na distribuci Debianu a proto se zde setkáme s příponou souborů *deb. Mimo hlavní distribuce Ubuntu se můžeme také setkat s jejími deriváty – Xubuntu (rozhraní desktopu XFce), Kubuntu (rozhraní s desktopem KDE), Edubuntu (zaměřený pro školy), Lubuntu (rozhraní s desktopem LXDE). Mimo tyto deriváty dokonce vznikají další klony distribucí odvozené z Ubuntu – Linux Mint, Ubuntu Christian Edition, fuduntu, Ubuntu Studio a mnohé další odnože…

Systémové požadavky a instalace Ubuntu 12.04

Doporučuji, aby jste měli alespoň 512MB RAM, jinak Vám sice operační systém pojede, ale velmi pomalu. V dnešní době si pořídit počítač nebo notebook není zas takový problém, ale je dobré znát jaké ovladače splňují podporu linuxového jádra a komunikují se systémem (zvukovka, grafická karta apod…) Bylo by dobré mít na pevném disku alespoň 10GB volného místa. Většinou je doporučováno minimálně 5GB, ale podle mého názoru  to moc nedoporučuji, neboť se může stát, že budete muset stahovat ještě nějaké dodatečné aktualizace a místo na disku Vám může dojít.

Instalace Ubuntu je v současnosti velice snadná a propracovaná. Při spuštění Ubuntu si můžete vybrat jazyk, přičemž osobně jsem se rozhodl zvolit Češtinu. Nyní si můžete také vybrat, zda-li chcete nové Ubuntu pouze vyzkoušet nebo ihned nainstalovat.

První nutností bylo, zda-li váš počítač nebo notebook splní minimální požadavky pro instalaci a tudiž zvládne bez problému nainstalovat Ubuntu. Musí být splněny následující tři požadavky – úložný prostor, připojení zdroje k napájení a hlavně nutnost být připojen k internetu. Dále také můžete zaškrtnout volbu Stáhnout aktualizace během instalace – velice to doporučuji hlavně kvůli aktualizacím kritických chyb. Pokračujete Kliknutím na tlačítko Vpřed.

Potom se přesunete k přidělení disku, kde máte 3 možností jak Vám vyhovuje rozdělení disku. Já jsem si zvolil Nahradit Windows 7 distribucí Ubuntu. Dejte si pozor! Pročistí to celý disk a pokud jste předem nezálohovali svá data, tak máte smůlu. Proto doporučuji zálohovat a až pak můžete nainstalovat Ubuntu.

Nyní již stačí nastavit Vaše časové pásmo na Prahu nebo na pásmo, v kterém se nacházíte a to je vše.

Nyní vyčkáme až se Ubuntu nainstaluje, restartuje a Vy se budete moci přihlásit.

Co je nového Ubuntu Unity?

Unity a změna výchozího desktopového prostředí.
Možná víte, že Ubuntu se rozloučil s výchozím prostředím Gnome a vsadil na vlastní prostředí Unity, které Vám jistě zpříjemní ovládání.

Launcher Vám může lehce připomínat lištu Windows 7, tedy alespoň tak to připadá mě. Navíc Launcher v Ubuntu mi přijde docela sympatický.

Hlavní nabídka Dash

Hlavní nabídka Dash bude pro někoho působit ze začátku jako docela zmatená funkce, ale nakonec si snadno zvyknete. Třeba při kliknutí na malou ikonku Aplikace, kde buď budeme hledat pouze aplikace nebo si rovnou vyberete aplikace, které chcete nainstalovat.

Vyhledávání videa nyní nevyhledává pouze na lokálním disku, ale také přímo na YouTube což je velmi dobré řešení.

Při vyhledávání aplikací nebo her nyní můžete nastavit i filtr, který Vám vybere buď pouze hry, obrázky nebo internetové aplikace a seřadí je podle hodnocení pro lepší orientaci.

HUD - (Head-Up Display)

Velká novinka je především HUD (Head-Up Display). Stačí jednoduše zmačknout klávesu Alt a do zobrazeného textového pole můžete začít zadávat třeba “Vypn”, což Vám vyhledá relevantní položky k vyhledávanému výrazu. V kostce by se dalo říct, že se jedná o jakousi hodně vylepšenou variantu vyhledávání, které můžete znát z konkurenčních systému jakožto je klasické Windowsovské “hledat”.

Ubuntu One a Centrum softwaru pro Ubuntu

Ubuntu One zatím přinesl zvýraznění grafického prostředí. Na Ubuntu One se můžete zaregistrovat a dostanete 5GB zdarma, což Vám může připomínat službu od Google. Ubuntu One není omezený pouze pro Ubuntu a hlavní dobrou zprávou je i podpora pro uživatelů Android, iPhone (iPad) a Windows, kde lze bez problému sdílet data či obrázky.

Centrum softwaru pro Ubuntu není třeba představovat, zkrátka zde naleznete velkou spoustu placených programů a her.

Dojmy

Hlavní plus je z mého pohledu prodloužení podpory o 5 let pro desktop i serverové verze systému a priorita vývojářů doladit Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin. Největším lákadlem pro mě bylo nové HUD. Jako zklamání beru nepřítomnost grafického programu GIMP, který sice lze stáhnout z Centra Softwaru, ale mohl být již součástí systému ač vím, že velikost balíčků je značně omezená kvůli nutnosti vypalování na CD.

 

Odkazy a info o distribuci Ubuntu na internetu:

Anglická stránka o Ubuntuwww.ubuntu.com

Společnost Canonicalwww.canonical.com

Česká komunita zaměřující se na Ubuntuwww.ubuntu.cz

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Unity 21.5.2012 10:53 Jan Němec
Uniti - největší propadák ubuntu 26.5.2012 20:24 mac
Ubuntu jde nahoru 14.6.2012 16:29 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze