LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Ubuntu určitě zná snad každý a je jednou z nejpopulárnějších distribucí Linuxu. Každý půlrok vydává sadu aktualizací, přičemž nyní se tato sada aktualizací jmenuje Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin a bude mít prodlouženou podporu na 5 let. Co nového tedy letos přenese Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin? Pojďme se na to podívat.

21.5.2012 00:00 | Dariusz Zabdyr | Články autora | přečteno 8300×

Trocha historie o Ubuntu

Trošku se ještě seznámíme s tím, kdy a co stálo právě za vznikem Ubuntu. Milionář a bývalý vývojář Debianu Mark Shuttleworth založil Ubuntu a společnost Canonical v roce 2004. První verze systému přinesla označení verzi Ubuntu 4.10 Warty Warthog a později se aktualizovala pravidelným půlročním cyklem. Ubuntu vychází z distribuce Debianu a stejně jako Debian, tak i Ubuntu používá ke správě instalovaných balíčků balíčkovací nástroj APT, přičemž Ubuntu balíčky jsou založeny taktéž na distribuci Debianu a proto se zde setkáme s příponou souborů *deb. Mimo hlavní distribuce Ubuntu se můžeme také setkat s jejími deriváty – Xubuntu (rozhraní desktopu XFce), Kubuntu (rozhraní s desktopem KDE), Edubuntu (zaměřený pro školy), Lubuntu (rozhraní s desktopem LXDE). Mimo tyto deriváty dokonce vznikají další klony distribucí odvozené z Ubuntu – Linux Mint, Ubuntu Christian Edition, fuduntu, Ubuntu Studio a mnohé další odnože…

Systémové požadavky a instalace Ubuntu 12.04

Doporučuji, aby jste měli alespoň 512MB RAM, jinak Vám sice operační systém pojede, ale velmi pomalu. V dnešní době si pořídit počítač nebo notebook není zas takový problém, ale je dobré znát jaké ovladače splňují podporu linuxového jádra a komunikují se systémem (zvukovka, grafická karta apod…) Bylo by dobré mít na pevném disku alespoň 10GB volného místa. Většinou je doporučováno minimálně 5GB, ale podle mého názoru  to moc nedoporučuji, neboť se může stát, že budete muset stahovat ještě nějaké dodatečné aktualizace a místo na disku Vám může dojít.

Instalace Ubuntu je v současnosti velice snadná a propracovaná. Při spuštění Ubuntu si můžete vybrat jazyk, přičemž osobně jsem se rozhodl zvolit Češtinu. Nyní si můžete také vybrat, zda-li chcete nové Ubuntu pouze vyzkoušet nebo ihned nainstalovat.

První nutností bylo, zda-li váš počítač nebo notebook splní minimální požadavky pro instalaci a tudiž zvládne bez problému nainstalovat Ubuntu. Musí být splněny následující tři požadavky – úložný prostor, připojení zdroje k napájení a hlavně nutnost být připojen k internetu. Dále také můžete zaškrtnout volbu Stáhnout aktualizace během instalace – velice to doporučuji hlavně kvůli aktualizacím kritických chyb. Pokračujete Kliknutím na tlačítko Vpřed.

Potom se přesunete k přidělení disku, kde máte 3 možností jak Vám vyhovuje rozdělení disku. Já jsem si zvolil Nahradit Windows 7 distribucí Ubuntu. Dejte si pozor! Pročistí to celý disk a pokud jste předem nezálohovali svá data, tak máte smůlu. Proto doporučuji zálohovat a až pak můžete nainstalovat Ubuntu.

Nyní již stačí nastavit Vaše časové pásmo na Prahu nebo na pásmo, v kterém se nacházíte a to je vše.

Nyní vyčkáme až se Ubuntu nainstaluje, restartuje a Vy se budete moci přihlásit.

Co je nového Ubuntu Unity?

Unity a změna výchozího desktopového prostředí.
Možná víte, že Ubuntu se rozloučil s výchozím prostředím Gnome a vsadil na vlastní prostředí Unity, které Vám jistě zpříjemní ovládání.

Launcher Vám může lehce připomínat lištu Windows 7, tedy alespoň tak to připadá mě. Navíc Launcher v Ubuntu mi přijde docela sympatický.

Hlavní nabídka Dash

Hlavní nabídka Dash bude pro někoho působit ze začátku jako docela zmatená funkce, ale nakonec si snadno zvyknete. Třeba při kliknutí na malou ikonku Aplikace, kde buď budeme hledat pouze aplikace nebo si rovnou vyberete aplikace, které chcete nainstalovat.

Vyhledávání videa nyní nevyhledává pouze na lokálním disku, ale také přímo na YouTube což je velmi dobré řešení.

Při vyhledávání aplikací nebo her nyní můžete nastavit i filtr, který Vám vybere buď pouze hry, obrázky nebo internetové aplikace a seřadí je podle hodnocení pro lepší orientaci.

HUD - (Head-Up Display)

Velká novinka je především HUD (Head-Up Display). Stačí jednoduše zmačknout klávesu Alt a do zobrazeného textového pole můžete začít zadávat třeba “Vypn”, což Vám vyhledá relevantní položky k vyhledávanému výrazu. V kostce by se dalo říct, že se jedná o jakousi hodně vylepšenou variantu vyhledávání, které můžete znát z konkurenčních systému jakožto je klasické Windowsovské “hledat”.

Ubuntu One a Centrum softwaru pro Ubuntu

Ubuntu One zatím přinesl zvýraznění grafického prostředí. Na Ubuntu One se můžete zaregistrovat a dostanete 5GB zdarma, což Vám může připomínat službu od Google. Ubuntu One není omezený pouze pro Ubuntu a hlavní dobrou zprávou je i podpora pro uživatelů Android, iPhone (iPad) a Windows, kde lze bez problému sdílet data či obrázky.

Centrum softwaru pro Ubuntu není třeba představovat, zkrátka zde naleznete velkou spoustu placených programů a her.

Dojmy

Hlavní plus je z mého pohledu prodloužení podpory o 5 let pro desktop i serverové verze systému a priorita vývojářů doladit Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin. Největším lákadlem pro mě bylo nové HUD. Jako zklamání beru nepřítomnost grafického programu GIMP, který sice lze stáhnout z Centra Softwaru, ale mohl být již součástí systému ač vím, že velikost balíčků je značně omezená kvůli nutnosti vypalování na CD.

 

Odkazy a info o distribuci Ubuntu na internetu:

Anglická stránka o Ubuntuwww.ubuntu.com

Společnost Canonicalwww.canonical.com

Česká komunita zaměřující se na Ubuntuwww.ubuntu.cz

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Unity 21.5.2012 10:53 Jan Němec
Uniti - největší propadák ubuntu 26.5.2012 20:24 mac
Ubuntu jde nahoru 14.6.2012 16:29 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

8.5.2016 17:19 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 26.5.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, cloudové služby, infrastruktura cloudu, efektivní využití cloudu, možné nástrahy cloudů a jak se jim vyhnout
Přidat komentář

21.4.2016 8:01 /František Kučera
Spolek OpenAlt zve na 127. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

2.3.2016 22:41 /Ondřej Čečák
Letošní ročník konference InstallFest již tento víkend!
Přidat komentář

14.2.2016 16:39 /Redakce Linuxsoft.cz
O víkendu 5. a 6. března 2016 proběhne na pražském Strahově 8. ročník tradiční konference InstallFest. Celkem za dva dny uvidíte ​30 přednášek​ a ​6 workshopů.
Přidat komentář

5.2.2016 17:38 /Petr Ježek
Utilitka z XFce "xfce4-power-manager" nejen umožňuje nastavení lhůty pro uspání či hybernaci, ale i zapínání a vypínání prezentačního módu pro nerušené sledování videí. Stačí ji nastavit v každém vybavenějším panelu a v jakémkoli nontiled WM/DE.
Přidat komentář

10.1.2016 11:32 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
LinuxMarket změnil provozovatele. Nově jej provozuje Marek Pszczolka. Více info a detaily #1 a #2.
Přidat komentář

29.12.2015 11:38 /Ondřej Čečák
Ještě posledních pár dní můžete přidávat příspěvky nebo nápady na Install Fest 2016, který se bude konat 5. a 6. března 2016.
Přidat komentář

8.12.2015 11:36 /Petr Ježek
Logické se stává realitou. LibreOffice a Thunderbird se mají dle článku na Redditu stát protiváhou MS řešení (MS Office a Outlook).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

7.5.2016 14:58 / Teodor Komárek
Soubory

20.4.2016 0:07 / Jakub Cleing
Sázkový panel PHP FUSION

9.4.2016 9:43 / jiwopene@gmail.com
Re: problém s dpkg a nemožností instalovat

9.4.2016 9:41 / jiwopene@gmail.com
Re: změna velikosti disk.oddílu

9.4.2016 9:40 / jiwopene@gmail.com
Re: Přenesení starého OS Win7 na virtuál v Debianu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2016) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze