LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> vifm - souborový manažer ve stylu vi

Dopřejte si komfortní práci se soubory v textovém režimu dle oblíbeného textového editoru.

16.5.2012 23:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 3689×

Vifm je souborový manažer, který ocení fanoušci textového editoru vi. Mohou od něj očekávat prakticky stejné ovládání jako od svého oblíbeného editoru. Jeho vývoj je stále velmi aktivní, protože v únoru tohoto roku vyšla opět nová verze, s označením v0.7.2.

Instalace

Pokud se rozhodnete vifm vyzkoušet a chcete jej nainstalovat máte možnost využít balíčku vaší distribuce GNU/Linuxu nebo BSD systémů a nebo je možné používat vifm také v operačním systému MS-Windows. Náročnější uživatelé si mohou stáhnout z oficiální stránky zdrojové kódy a nebo je stáhnout z githubu:

$ git clone https://github.com/ksteen/vifm.git
po přesunu do adresáře můžete provést kompilaci ze zdrojových kódů obvyklým způsobem. Kompilace bude možná vyžadovat knihovnu ncurses, doinstalujte tedy do své distribuce příslušný balíček.

Spuštění

Vifm je možné spustit v terminálu obvyklým způsobem. Veškerá nastavení jsou během startu načítána z konfiguračního souborů vifmrc a vifminfo. Chcete-li se načítání souborů vyhnout použijte parametr --no-configs. Jako parametr můžete použít i adresář ve kterém se má aktivní panel po spuštění nacházet, případně můžete zapsat dva adresáře pro oba dva panely. Jestliže není zadána žádná cesta, bude se po spuštění vifm nacházet v aktuálním adresáři ve kterém se nacházel uživatel před spuštěním vifm. Pokud potřebujete zachytávat chyby během práce do souboru ~/.vifm/log spusťte vifm s parametrem --log. Parametrem -c spustíte příkaz hned po spuštění souborového manažeru.

Práce s manažerem

Jak již bylo řečeno vifm funguje na stejném principu ovládání jako textový editor vi. Můžete se tedy přepínat mezi několika režimy podle toho jak právě chcete pracovat. Výchozím režimem je NORMAL MODE CMDLINE MODE je standardní příkazový režim, tak jak jej znáte z textového editoru vi dostanete se do něj zadáním dvojtečky a napsáním příkazu. Například přízak :mkdir adresar vytvoří adresář s názvem adresar. VISUAL MODE je taktéž známý uživatelům textového editoru vi. MENU MODE Tento režim pracuje s příkazy které zadáváte prostřednictvím interaktivního menu. Následuje několik nejčastěji používáných menu: SORT MODE Dialog pro třídění vyvoláte zadáním příkazu :sort, soubory pak můžete třídit podle vybraných vlastností (velikost, nazev, skupina, vlastnik,...). CHANGE MODE Příkazem :change vyvoláte dialog ve kterém můžete provést změnu jména, vlastníka, skupiny nebo přistupových práv. VIEW MODE režim imitující program less. V jednom z panelů můžete nahlížet na obsah aktuálně vybraného souboru. Do tohoto režimu se přepnete pomocí příkazu :view.

Klávesou Tab přepínáte pozici panelů, pomocí klávesové zkratky Shift-Tab přepínáte mezi aktivním panelem souborů a panelem, který je v režimu prohlížení. Posledním režimem práce je FILE INFO MODE, který je možné vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl-Shift-G.

Základy ovládání

Jak předpokládáte ovládání je rovněž stejné jako v textovém editoru vi. Pohybovat se můžete oblíbenými klávesami [h,j,k,l]. Pro vstup do adresáře nebo spuštění (otevření) souboru použijte klávesu I nebo Enter. Posunout se o jednu "stranu" dolů můžete pomocí Ctrl-F případně PgDown, nebo nahoru pomocí Ctrl-B případně PgUp. Přepínat se mezi panely pomocí klávesy Tab nebo SpaceBar. Dávejte si však pozor na mazání souborů. Zatímco příkaz dd smaže všechny označené soubory tak, že je přesune do koše, příkaz DD je maže rovnou trvale.

Čitače a filtry

Čitače laicky řečeno slouží pro nastavení určitého počtu kroků. Například pokud se chcete posunout o 5 souborů, použijete čitač tak, že napíšete na klávesnici 5j, což se objeví v příkazovém řádku a přesune se aktuální výběr o 5 souborů dolů. Všimněte si že klávesa j za běžných okolností normálně posouvá kurzor směrem dolů. Obdobně můžete posunout kurzor o 4 pozice nahoru pomocí klávesy k, zadáte tedy 4k. Pokud vezmete celý seznam adresářů a souborů jako celek, tedy 100% můžete kurzor přesunout na pozici v polovině zadáním 50%.

Práce s okny (panely)

Pro práci s panely budeme používat klávesovou zkratku Ctrl-W abychom vifm upozornili na to že pracujeme s oknem. Jako obvykle můžeme používat směrové klávesy [h,j,k,l]. Klávesovou zkratkou Ctrl-W H přesunete aktivní kurzor na levé okno, analogicky pomocí Ctrl-W L na pravé okno, v případě že máte rozdělené okna horizontálně můžete se přepínat směrem nahoru nebo dolů. Toto Rozdělení provedete pomocí příkazu :split pro horizontální nebo :vsplit pro vertikální rozložení panelů. Můžete použít i namapované klávesové zkratky Ctrl-W S nebo Ctrl-W V. Panely můžete mezi sebou jednoduše prohodit pomocí Ctrl-W X. Dále můžete rovněž různě pracovat s veliostí oken, nebo je maximalizovat.

Konfigurace

Veškeré potřebné soubory se nacházejí v adresáří ~/.vifm. Do souboru vifminfo si manažér souborů ukládá důležité informace jako například záložky (Bookmarks) nebo obsah koše. Hlavní konfigurace je uložena v souboru vifm. Krom toho ješte v adresáři naleznete podadresář Trash, ve kterém jsou chovány odstraněné soubory, které nebyly vymazány úplně nebo podadresář colors, ve kterém se nacházejí barevná schémata. V adresáři /usr/share/vifm/ soubor s názvem vifmrm tento soubor můžete nakopírovat do adresáře ve vašem domovském adresáři mezi konfigurační soubory a použít jako výchozí konfiguraci. Komentáře v tomto souboru vám usnadní další nastavování a úpravy. Mezi nejčastěji používané patří například nastavení výchozího programu pro otevření souboru. Napište do souboru vifmrc následující:

filetype *.jpeg, *.gif eog %f
Pro každý soubor s příponou *.jpeg nebo *.gif, který budete chtít spustit se otevře program eog a soubor se v něm zobrazí. Podobně můžete namapovat klávesy.
nmap w :!eog %f
Pokud nastavíte kurzor na nějaký soubor s obrázkem a stisknete klávesu w bude soubor otevřen daným programem. V případě potřeby můžete vytvářet vlastní příkazy pomocí příkazu command:
command pic eog %f 
Tento příkaz vyvoláte pomocí zápisu :pic.

Závěr

Práce s vifm je pro začátečníky možná poněkud těžkopádná oproti souborovým nanažerům typu Midnight Commander avšak způsob ovládání souborového manažeru vifm umožňuje zefektivnit a urychlit veškeré prováděné činnosti s vašimi soubory, tak jako práce s textovým editorem vi. Možnosti tohoto programu můžete využít naplno jen po prostudování rozsáhlé dokumentace, která je dostupná rovněž na oficiálních webových stránkách.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze