LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> vifm - souborový manažer ve stylu vi

Dopřejte si komfortní práci se soubory v textovém režimu dle oblíbeného textového editoru.

16.5.2012 23:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 3551×

Vifm je souborový manažer, který ocení fanoušci textového editoru vi. Mohou od něj očekávat prakticky stejné ovládání jako od svého oblíbeného editoru. Jeho vývoj je stále velmi aktivní, protože v únoru tohoto roku vyšla opět nová verze, s označením v0.7.2.

Instalace

Pokud se rozhodnete vifm vyzkoušet a chcete jej nainstalovat máte možnost využít balíčku vaší distribuce GNU/Linuxu nebo BSD systémů a nebo je možné používat vifm také v operačním systému MS-Windows. Náročnější uživatelé si mohou stáhnout z oficiální stránky zdrojové kódy a nebo je stáhnout z githubu:

$ git clone https://github.com/ksteen/vifm.git
po přesunu do adresáře můžete provést kompilaci ze zdrojových kódů obvyklým způsobem. Kompilace bude možná vyžadovat knihovnu ncurses, doinstalujte tedy do své distribuce příslušný balíček.

Spuštění

Vifm je možné spustit v terminálu obvyklým způsobem. Veškerá nastavení jsou během startu načítána z konfiguračního souborů vifmrc a vifminfo. Chcete-li se načítání souborů vyhnout použijte parametr --no-configs. Jako parametr můžete použít i adresář ve kterém se má aktivní panel po spuštění nacházet, případně můžete zapsat dva adresáře pro oba dva panely. Jestliže není zadána žádná cesta, bude se po spuštění vifm nacházet v aktuálním adresáři ve kterém se nacházel uživatel před spuštěním vifm. Pokud potřebujete zachytávat chyby během práce do souboru ~/.vifm/log spusťte vifm s parametrem --log. Parametrem -c spustíte příkaz hned po spuštění souborového manažeru.

Práce s manažerem

Jak již bylo řečeno vifm funguje na stejném principu ovládání jako textový editor vi. Můžete se tedy přepínat mezi několika režimy podle toho jak právě chcete pracovat. Výchozím režimem je NORMAL MODE CMDLINE MODE je standardní příkazový režim, tak jak jej znáte z textového editoru vi dostanete se do něj zadáním dvojtečky a napsáním příkazu. Například přízak :mkdir adresar vytvoří adresář s názvem adresar. VISUAL MODE je taktéž známý uživatelům textového editoru vi. MENU MODE Tento režim pracuje s příkazy které zadáváte prostřednictvím interaktivního menu. Následuje několik nejčastěji používáných menu: SORT MODE Dialog pro třídění vyvoláte zadáním příkazu :sort, soubory pak můžete třídit podle vybraných vlastností (velikost, nazev, skupina, vlastnik,...). CHANGE MODE Příkazem :change vyvoláte dialog ve kterém můžete provést změnu jména, vlastníka, skupiny nebo přistupových práv. VIEW MODE režim imitující program less. V jednom z panelů můžete nahlížet na obsah aktuálně vybraného souboru. Do tohoto režimu se přepnete pomocí příkazu :view.

Klávesou Tab přepínáte pozici panelů, pomocí klávesové zkratky Shift-Tab přepínáte mezi aktivním panelem souborů a panelem, který je v režimu prohlížení. Posledním režimem práce je FILE INFO MODE, který je možné vyvolat klávesovou zkratkou Ctrl-Shift-G.

Základy ovládání

Jak předpokládáte ovládání je rovněž stejné jako v textovém editoru vi. Pohybovat se můžete oblíbenými klávesami [h,j,k,l]. Pro vstup do adresáře nebo spuštění (otevření) souboru použijte klávesu I nebo Enter. Posunout se o jednu "stranu" dolů můžete pomocí Ctrl-F případně PgDown, nebo nahoru pomocí Ctrl-B případně PgUp. Přepínat se mezi panely pomocí klávesy Tab nebo SpaceBar. Dávejte si však pozor na mazání souborů. Zatímco příkaz dd smaže všechny označené soubory tak, že je přesune do koše, příkaz DD je maže rovnou trvale.

Čitače a filtry

Čitače laicky řečeno slouží pro nastavení určitého počtu kroků. Například pokud se chcete posunout o 5 souborů, použijete čitač tak, že napíšete na klávesnici 5j, což se objeví v příkazovém řádku a přesune se aktuální výběr o 5 souborů dolů. Všimněte si že klávesa j za běžných okolností normálně posouvá kurzor směrem dolů. Obdobně můžete posunout kurzor o 4 pozice nahoru pomocí klávesy k, zadáte tedy 4k. Pokud vezmete celý seznam adresářů a souborů jako celek, tedy 100% můžete kurzor přesunout na pozici v polovině zadáním 50%.

Práce s okny (panely)

Pro práci s panely budeme používat klávesovou zkratku Ctrl-W abychom vifm upozornili na to že pracujeme s oknem. Jako obvykle můžeme používat směrové klávesy [h,j,k,l]. Klávesovou zkratkou Ctrl-W H přesunete aktivní kurzor na levé okno, analogicky pomocí Ctrl-W L na pravé okno, v případě že máte rozdělené okna horizontálně můžete se přepínat směrem nahoru nebo dolů. Toto Rozdělení provedete pomocí příkazu :split pro horizontální nebo :vsplit pro vertikální rozložení panelů. Můžete použít i namapované klávesové zkratky Ctrl-W S nebo Ctrl-W V. Panely můžete mezi sebou jednoduše prohodit pomocí Ctrl-W X. Dále můžete rovněž různě pracovat s veliostí oken, nebo je maximalizovat.

Konfigurace

Veškeré potřebné soubory se nacházejí v adresáří ~/.vifm. Do souboru vifminfo si manažér souborů ukládá důležité informace jako například záložky (Bookmarks) nebo obsah koše. Hlavní konfigurace je uložena v souboru vifm. Krom toho ješte v adresáři naleznete podadresář Trash, ve kterém jsou chovány odstraněné soubory, které nebyly vymazány úplně nebo podadresář colors, ve kterém se nacházejí barevná schémata. V adresáři /usr/share/vifm/ soubor s názvem vifmrm tento soubor můžete nakopírovat do adresáře ve vašem domovském adresáři mezi konfigurační soubory a použít jako výchozí konfiguraci. Komentáře v tomto souboru vám usnadní další nastavování a úpravy. Mezi nejčastěji používané patří například nastavení výchozího programu pro otevření souboru. Napište do souboru vifmrc následující:

filetype *.jpeg, *.gif eog %f
Pro každý soubor s příponou *.jpeg nebo *.gif, který budete chtít spustit se otevře program eog a soubor se v něm zobrazí. Podobně můžete namapovat klávesy.
nmap w :!eog %f
Pokud nastavíte kurzor na nějaký soubor s obrázkem a stisknete klávesu w bude soubor otevřen daným programem. V případě potřeby můžete vytvářet vlastní příkazy pomocí příkazu command:
command pic eog %f 
Tento příkaz vyvoláte pomocí zápisu :pic.

Závěr

Práce s vifm je pro začátečníky možná poněkud těžkopádná oproti souborovým nanažerům typu Midnight Commander avšak způsob ovládání souborového manažeru vifm umožňuje zefektivnit a urychlit veškeré prováděné činnosti s vašimi soubory, tak jako práce s textovým editorem vi. Možnosti tohoto programu můžete využít naplno jen po prostudování rozsáhlé dokumentace, která je dostupná rovněž na oficiálních webových stránkách.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze