LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> dvtm - window manager pro Vaši konzoli

V článku se dozvíte základní vlastnosti dlaždicového window manageru dvtm, který pracuje v textovém režimu. Ukážeme si základní práci ve window manageru a jeho konfiguraci.

25.4.2012 00:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 5904×

Představení dvtm

Dvtm je dynamický “dlaždicový” window manager pracující v textové konzoli, který vyvíjí Marc Andre Tanner . Přesněji se jedná o port window manageru dwm pro textovou konzoli. Jako konzolový window manager se snaží usnadnit práci s více aplikacemi, které pracují v textovém režimu (vim, emacs, mc, …) a to ať už pracujete v příkazovém řádku bez grafického prostředí, nebo v některém grafickém prostředí v emulátoru terminálu.

Instalace

Existují balíčky pro vetšinu distribucí operačního systému GNU/Linux, BSD systémů a Mac OS X. Jestliže preferujete kompilování ze zdrojových kódů, nebo si jen chcete dvtm modifikovat můžete si stáhnout zdrojové kódy z gitu příkazem:
git clone git://repo.or.cz/dvtm.git

Budete pravděpodobně potřebovat i knihovnu libncurses nebo libncursesw. Instalace a kompilace pak již probíhá standardním způsobem. Pro podrobnější instrukce nezapomeňte pročíst přiložený soubor README.

Základní práce s dvtm

Pokud chcete začít s dvtm pracovat, je doporučeno spustit jej následujícím způsobem:
dvtm 2> log

Během spuštění bude vytvořen soubor log, do kterého budou případně ukládány chybová hlášení. Při spuštění můžete definovat některé parametry. Seznam všech parametrů vypíšete násedujícím způsobem:
% dvtm -h           
usage: dvtm [-v] [-m mod] [-d escdelay] [-h n] [-s status-fifo] [cmd...]

-vvypíše verzi programu
-m moddefinuje klávesový modifikátor
-d escdelaydoba čekání platnosti klávesového modifikátoru
-h nnastavení velikosti bufferu pro scrollování v historii
-s status-fifojestliže je status fifo pojmenovaná roura její obsah bude načten a zobrazen jako stavový řádek
cmd...vykonání příkazu po startu dvtm

Na následujícím obrázku můžete vidět příklad jak může vypadat prostředí dvtm se třemi otevřenými okny.


Každé otevřené okno obsahuje titlebar. Ten informuje uživatele o názvu spuštěné aplikace a číselném označení okna. Vybrané aktivní okno má obvykle barevně označený rám okna. Příslušné vlastnosti můžete nastavit v souboru config.h a překompilovat dvtm. Vlastnosti kompilace nastavíte v konfiguračním souboru config.mk.

Popis ovládání

Modifikátor a základní klávesové zkratky

Veškeré akce, které můžete provádět v dvtm jsou realizovány pomocí klávesových zkratek stejně tak jako například ve window manageru dwm. Nejdůležitější klávesová zkratka, kterou budete používat nejčastěji je tzv modifikátor. Díky modifikátoru bude dvtm vědět, že se chystáte vykonat příslušnou akci, na kterou je namapována příslušná klávesa. Modifikátor budeme v následujícím textu označovat jako Mod. Ve výchozím nastavení je modifikátor definován klávesovou zkratkou Ctrl-g. Chcete-li například otevřít nové okno, použijete klávesovou zkratku Mod-c. Nejprve stisknete modifikátor Ctrl-g a poté klávesu c. Jestliže si chcete nastavení modifikátoru přizpůsobit můžete spustít dvtm s parametrem -m nebo provést konfiguraci v souboru config.h a dvtm překompilovat.

Přepínání mezi okny

V pořadí v jakém byly okna vytvořeny se můžete jednoduše přepínat klávesovou zkratkou Mod-j vpřed, nebo vzad pomocí Mod-k. Přepnutí se na konkrétní okno je možné pomocí Mod 19, kde 9 je nejvyšší index okna - přepnutí na páté okno je možné pomocí Mod-5. Pokud máte k dispozci myš je možné vybrat aktivní okno kliknutím levého tlačítka myši do okna. Případně okno vybrat a maximalizovat dvojklikem levého tlačítka myši do okna.

Minimalizace a maximalizace oken

Pokud chcete minimalizovat aktuálně zaměřené okno, stiskněte klávesovou zkratku Mod-. naopak aktuálně zaměřené okno lze maximalizovat pomocí Mod-m. Pokud chcete přepínat mezi okny a vynechat ty, které jsou minimalizovány využijte klávesovou zkratku Mod-u pro přepnutí na následující okno, nebo Mod-i pro přepnutí na předchozí okno.

Změna velikosti oken

Velikost všech oken lze měnit do šířky. Mod-l šířku zvětšuje a Mod-h naopak šířku okna zmenšuje.

Scrollování okny

Pohybovat se nahoru a dolů lze pomocí Mod-PgUp nebo Mod-PgDown.

Práce s layoutem oken

Layout je uspořádání oken na pracovní ploše. Těchto uspořádání je k dispozici několik, můžete si vybírat z předem předkonfigurovaných uspořádání pomocí Mod-space. Na vertikální usporádání se přepnete pomocí Mod-t na následujícím obrázku:


Nebo na horizontální layout pomocí Mod-b


Dalším možným uspořádáním oken je mřížkový layout Mod-g na obrázku níže:


Ostatní příkazy

Jestliže máte k dispozici funkční stavový řádek, můžete jej zobrazit, nebo naopak schovat klávesovou zkratkou Mod-s, Mod-Enter slouží pro přesunutí obsahu z vedlejšího okna do právě aktivního okna. Stejné činnosti je možné docílit kliknutím prostředního tlačítka myši do okna. Zamykání obrazovky funguje poněkud zvláštně. Samotné zamknutí provedete stiskem Mod-X, budete vyzváni k zadání hesla (heslo se na obrazovku nevypisuje ani v podobě hvězdiček) po zadáni hesla a stisknutí klávesy Enter bude obrazovka zamknuta - toto indikuje nápis “Screen locked!”. Následně není možné vyvolat žádnou výzvu pro zadání hesla, jestliže chcete obrazovku odemknout. Stačí bez jakékoliv výzvy nebo speciální klávesové zkratky zadat heslo znovu a obrazovka bude odemknuta. Mod-B slouží pro povolení zvonku konzole (výstrahy).Protože ve výchozím režimu není možné pracovat s myší je potřeba se přepnout do režimu, kdy je práce s myší povolena příkazem Mod-M. Pokud během práce s dvtm omylem stisknete kombinaci modifikátoru a nechcete čekat na vypršení doby, do kdy je modifikátor aktivní, zrušte jej příkazem Mod-G. Příkaz Mod-q slouží pro ukončení dvtm. Překreslení obrazovky je možné provést příkazem, který lze vyvolat zkratkou Mod-r, Mod-a způsobí, že následující znak bude odeslán do všech oken.

Stavový řádek

Stavový řádek můžete modifikovat dle libosti. Doporučuji prozkoumat skript dodáváný s dvtm, který je uložen v souboru dvtm-status. Zde je ukázka jeho obsahu:

#!/bin/sh

FIFO="/tmp/dvtm-status.$$"

[ -e "$FIFO" ] || mkfifo "$FIFO"
chmod 600 $FIFO

while true; do
	date +%H:%M
	sleep 60
done > $FIFO &

STATUS_PID=$!
dvtm -s $FIFO "$@" 2> /dev/null
kill $STATUS_PID
rm $FIFO
V adresáři /tmp je uložen přislušný soubor (pojmenovaná roura) do kterého můžete ukládat řetězec, který bude zobrazen jako stavový řádek. Můžete si zde tedy například přesměrovat výstup různých skriptů.

Závěr

dvtm je poměrně minimalistický window manager napsaný v jazyku C pracující v textovém režimu, můžete si jej spouštět během práce v grafickém prostředí, nebo používat jako výchozí window manager na dnes již zastaralých počítačích. Doporučuji si prohlédnout zdrojové kódy a konfigurační soubory. Pro větší pohodlí při práci je možné také dvtm kombinovat s terminálovými multiplexery tmux a GNU Screen.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze