LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Terminálový multiplexer tmux - II.

V druhém díle o tmuxu se podíváme na práci s okny, podokny a stavovým řádkem. Ukážeme si jak lze zařídit, aby tmux spolupracoval s vašimi skripty a jak si tmux můžete nakonfigurovat k obrazu svému.

2.4.2012 00:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 4282×

Okna mohou pracovat v několika režimech, výchozí režim je přímý přístup do terminálu v okně. Druhý režim je kopírovací. Tento režim dovoluje vybrané oblasti v okně nebo v jeho historii kopírovat do bufferu pro pozdější použití. Pokud se chcete přepnout do kopírovacího režimu použijte klávesovou zkratku [

Práce s okny

Každá pracovní plocha v terminálu je tvořena jedním oknem. Nové okno vyvtoříte příkazem:

$ tmux new-window
zapsaným do terminálu, nebo klávesovou zkratkou [Ctrl-b c] a přepínat se mezi jednotlivými okny je možné pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b n] (skok na další okno) nebo [Ctrl-b p] (skok na předchozí okno). Jednotlivé aktivity oken monitoruje stavový řádek. Vytvořené okno můžete ukončit kávesovou zkratkou [Ctrl-b &], nebo přejmenovat pomocí [Ctrl-b ,] máte-li více než deset oken, bude se Vám hodit k přepínání mezi okny klávesová zkratka [Ctrl-b ‘] do výzvy, která se objeví v dolní části obrazovky zadejte číslo indexu okna. Nevyhovuje-li Vám standardní název okna, který symbolizuje aktuální spuštěný program, přejmenujte si název okna pomocí příkazu:
$ tmux rename-window
případně použijte klávesovou zkratku [Ctrl-b ,]. Takto si můžete rozdělit okna tak, aby co nejlépe vyhovovaly Vašemu stylu práce. Informace o aktuálním okně zobrazíte stiskem [Ctrl-b i]. Interaktivní menu pro výběr okna vyvoláte stiskem [Ctrl-b w], nebo můžete přepnout na konkrétní okno příkazem:
$ tmux select-window -t :0-9
nebo stiskem [Ctrl-b (0-9)]. Pro vyhledávání textu máte k dispozici klávesovou zkratku [Ctrl-b f].

Práce s podoknyKaždé okno je možné rozdělit na několik podoken, na kterých můžete samostatně pracovat. Podokna vytvoříte z okna jejich rozdělením a to buď horizontálně na dvě okna nadsebou pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b “] případně příkazem:

$ tmux split-window -h
nebo vertikálně na dvě okna vedle sebe přípazem:
$ tmux split-window
nebo pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b %]. Přepínání mezi jednotlivými podokny je řešeno velmi intuitivně klávesovou zkratkou [Ctrl-b šipka (nahoru, dolu, doleva, doprava)] případně použitím příkazu:
$ tmux select-pane -[UDLR]
Stejným způsobem rovněž měníte velikost podoken, stiskem [Ctrl-b Alt-šipka(nahoru,dolu,doleva,doprava)] posouváte okrajem aktivního podokna o pět znaků nebo [Ctrl-b Ctrl-šipka(nahoru,dolu,doleva,doprava)] o jeden znak. Pokud se vám nelíbí seskupení podoken, můžete jejich pozici libovolně měnit, [Ctrl-b {] vymění aktuální panel s předchozím panelem a naopak [Ctrl-b }] vymění aktuální panel s následujícím panelem. Stejné funkce docílíte i příkazem
$ tmux swap-pane -[UDLR]
který přesouvá podokna v určeném směru.Mezi předchozím a aktivním panelem přepínáte stiskem [Ctrl-b ;] rotovat panely lze stiskem [Ctrl-b Meta-o]. Opravdovou lahůdkou je změna layoutu pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b Space] nebo přepnutí na konkrétní layout pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b Meta-(1 až 5)]. Aktuálně zvolené podokno vytrhnete a ostatní podokna přesunete do nově vytvořeného okna stisknutím [Ctrl-b !]. Jste-li během práce zmateni a nevíte na kterém panelu se zrovna nacházíte nechte si vypsat očíslování všech podoken stisknutím [Ctrl-b q]. Jestliže víte číslo podokna (např. index 1), přepněte se na něj příkazem:
$ tmux select-pane -t :.1
Zrušení panelu provedete klávesovou zkratkou [Ctrl-b x]. Stiskem [Ctrl-b t] zobrazíte v podokně aktuální čas.

Stavový řádek

Stavový řádek poskytuje při práci užitečné informace, nebo může uživatele vyzvat k ruzným akcím. Ve stavovém řádku se setkáme s následujícími symboly:
SymbolVýznam
*Označuje aktuálně zvolené okno
-Označuje okno se kterým se pracovalo naposled (než jste se přepli na jiné aktuální okno)
#Pro okno je zapnuto monitorování aktivity
!Signalizace v příslušném okně
+V okně se objevil požadovaný obsah
~V okně se neobjevilo nic nového během stanoveného intervalu

Konfigurace

Veškerá nastavení se nacházejí v souboru ~/.tmux.conf nebo v /etc/tmux.conftento soubor umožňuje nastavit požadované vlastnosti tmux serveru, sezení, stavového řádku, oken, podoken a klávesové zkratky. Jednotlivé volby mohou být zobrazeny pomocí show-options nebo nastaveny pomocí set-options. Jestliže nastavujete volbu, která má platit globálně v rámci celého tmux serveru, použijte přepínač -s. Příkaz set-option má následující zápis:

set-option [-agsuw] [-t target-session | target-window] option value
-a jestliže hodnotou je řetězec, bude nová hodnota přidána do řetězce
-g vynucení globální platnosti pro celé sezení
-s vynucení platnosti v rámci celého serveru
-u zruší individuální volbu a zavede tu, která je nastavená v rámci celého sezení
-w nastavení platné pro celé okno
-t specifikuje platnost pro konkrétní sezení nebo okno
option volba
value hodnota
show-options [-gsw] [-t target-session | target-window]
-g nastavení platné globálně
-s nastavení platné pro server
-w nastavení platné pro okno
-t výběr konkrétního sezení nebo okna
set-environment [-gru] [-t target-session] name [value]
show-environment [-g] [-t target-session]
Možnosti jak si pracovní prostředí tmuxu nakonfigurovat jsou opravdu vysoké

Při sestavení vlastního konfiguračního souboru doporučuji spolupracovat s manuálovou stránkou programu tmux (pro méně zkušené uživatele stačí do terminálu napsat man tmux) a prostudovat výpis příkazů show-options a show-environment.Chcete-li nechat vypsat globální nastavení příslušného sezení s indexem 0 použijte příkaz:
$ tmux show-options -g -t 0
Následuje malá ukázka toho jak by mohl vypadat Váš konfigurační soubor:
#
# Konfiguracni soubor tmuxu - ulozit do .tmux.conf v domovskem adresari
#
# Prenastaveni modifikatoru Ctrl-b na Ctrl-a 
set-option -g prefix Ctrl-a
bind-key Ctrl-a last-window
# Prvnim indexem bude cislo 1 (standardne se zacina od 0) 
set -g base-index 1
# Nastaveni stavoveho radku 
set -g status-bg black
set -g status-fg white
set -g status-left ""
set -g status-right "#[fg=green]#H"
# Uprava modifikatoru na Ctrl-a a <prikaz> pro odeslani prikazu v pripade vnorene session v jine session 
bind-key a send-prefix
# Monitoring aktivit 
setw -g monitor-activity on
set -g visual-activity on
# Priklad zapisu parametru stavoveho radku 
#set -g status-right "#[fg=yellow]#(uptime | cut -d ',' -f 2-)"
# Vysviceni aktivniho okna 
set-window-option -g window-status-current-bg red
Nezapomeňte si jej uložit do svého domovského adresáře

Skriptování

Pomocí skriptů, které budou s tmuxem spolupracovat si můžete zautomatizovat vetšinu prováděných úloh. Typickým příkladem může být příprava prostředí pro určitou činnost (například programování). Zájemcům doporučuji nahlédnout na zajímavý projekt s názvem Tmuxinator. Pro inspiraci jak takové prostředí pro vývoj s Tmuxinatorem může vypadat navštivte blog o vývoji v Ruby s názvem Shapeshed a blog o vývoji v Djangu s názvem Andrew Brookins. Pokud si chcete nějaký skript napsat sami, bude Vám stačit základní znalost skriptování v shellu. Ve svých skriptech můžete volat všechny příkazy tmuxu tak, jak jsou uvedeny v těchto dvou článcích (je zde uveden pouze výběr základních nejdůležitějších příkazů, pro popis ostatních příkazů doporučuji nahlédnout do manuálové stránky tmuxu).

Několik užitečných odkazů

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze