LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Terminálový multiplexer tmux - II.

V druhém díle o tmuxu se podíváme na práci s okny, podokny a stavovým řádkem. Ukážeme si jak lze zařídit, aby tmux spolupracoval s vašimi skripty a jak si tmux můžete nakonfigurovat k obrazu svému.

2.4.2012 00:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 4754×

Okna mohou pracovat v několika režimech, výchozí režim je přímý přístup do terminálu v okně. Druhý režim je kopírovací. Tento režim dovoluje vybrané oblasti v okně nebo v jeho historii kopírovat do bufferu pro pozdější použití. Pokud se chcete přepnout do kopírovacího režimu použijte klávesovou zkratku [

Práce s okny

Každá pracovní plocha v terminálu je tvořena jedním oknem. Nové okno vyvtoříte příkazem:

$ tmux new-window
zapsaným do terminálu, nebo klávesovou zkratkou [Ctrl-b c] a přepínat se mezi jednotlivými okny je možné pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b n] (skok na další okno) nebo [Ctrl-b p] (skok na předchozí okno). Jednotlivé aktivity oken monitoruje stavový řádek. Vytvořené okno můžete ukončit kávesovou zkratkou [Ctrl-b &], nebo přejmenovat pomocí [Ctrl-b ,] máte-li více než deset oken, bude se Vám hodit k přepínání mezi okny klávesová zkratka [Ctrl-b ‘] do výzvy, která se objeví v dolní části obrazovky zadejte číslo indexu okna. Nevyhovuje-li Vám standardní název okna, který symbolizuje aktuální spuštěný program, přejmenujte si název okna pomocí příkazu:
$ tmux rename-window
případně použijte klávesovou zkratku [Ctrl-b ,]. Takto si můžete rozdělit okna tak, aby co nejlépe vyhovovaly Vašemu stylu práce. Informace o aktuálním okně zobrazíte stiskem [Ctrl-b i]. Interaktivní menu pro výběr okna vyvoláte stiskem [Ctrl-b w], nebo můžete přepnout na konkrétní okno příkazem:
$ tmux select-window -t :0-9
nebo stiskem [Ctrl-b (0-9)]. Pro vyhledávání textu máte k dispozici klávesovou zkratku [Ctrl-b f].

Práce s podoknyKaždé okno je možné rozdělit na několik podoken, na kterých můžete samostatně pracovat. Podokna vytvoříte z okna jejich rozdělením a to buď horizontálně na dvě okna nadsebou pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b “] případně příkazem:

$ tmux split-window -h
nebo vertikálně na dvě okna vedle sebe přípazem:
$ tmux split-window
nebo pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b %]. Přepínání mezi jednotlivými podokny je řešeno velmi intuitivně klávesovou zkratkou [Ctrl-b šipka (nahoru, dolu, doleva, doprava)] případně použitím příkazu:
$ tmux select-pane -[UDLR]
Stejným způsobem rovněž měníte velikost podoken, stiskem [Ctrl-b Alt-šipka(nahoru,dolu,doleva,doprava)] posouváte okrajem aktivního podokna o pět znaků nebo [Ctrl-b Ctrl-šipka(nahoru,dolu,doleva,doprava)] o jeden znak. Pokud se vám nelíbí seskupení podoken, můžete jejich pozici libovolně měnit, [Ctrl-b {] vymění aktuální panel s předchozím panelem a naopak [Ctrl-b }] vymění aktuální panel s následujícím panelem. Stejné funkce docílíte i příkazem
$ tmux swap-pane -[UDLR]
který přesouvá podokna v určeném směru.Mezi předchozím a aktivním panelem přepínáte stiskem [Ctrl-b ;] rotovat panely lze stiskem [Ctrl-b Meta-o]. Opravdovou lahůdkou je změna layoutu pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b Space] nebo přepnutí na konkrétní layout pomocí klávesové zkratky [Ctrl-b Meta-(1 až 5)]. Aktuálně zvolené podokno vytrhnete a ostatní podokna přesunete do nově vytvořeného okna stisknutím [Ctrl-b !]. Jste-li během práce zmateni a nevíte na kterém panelu se zrovna nacházíte nechte si vypsat očíslování všech podoken stisknutím [Ctrl-b q]. Jestliže víte číslo podokna (např. index 1), přepněte se na něj příkazem:
$ tmux select-pane -t :.1
Zrušení panelu provedete klávesovou zkratkou [Ctrl-b x]. Stiskem [Ctrl-b t] zobrazíte v podokně aktuální čas.

Stavový řádek

Stavový řádek poskytuje při práci užitečné informace, nebo může uživatele vyzvat k ruzným akcím. Ve stavovém řádku se setkáme s následujícími symboly:
SymbolVýznam
*Označuje aktuálně zvolené okno
-Označuje okno se kterým se pracovalo naposled (než jste se přepli na jiné aktuální okno)
#Pro okno je zapnuto monitorování aktivity
!Signalizace v příslušném okně
+V okně se objevil požadovaný obsah
~V okně se neobjevilo nic nového během stanoveného intervalu

Konfigurace

Veškerá nastavení se nacházejí v souboru ~/.tmux.conf nebo v /etc/tmux.conftento soubor umožňuje nastavit požadované vlastnosti tmux serveru, sezení, stavového řádku, oken, podoken a klávesové zkratky. Jednotlivé volby mohou být zobrazeny pomocí show-options nebo nastaveny pomocí set-options. Jestliže nastavujete volbu, která má platit globálně v rámci celého tmux serveru, použijte přepínač -s. Příkaz set-option má následující zápis:

set-option [-agsuw] [-t target-session | target-window] option value
-a jestliže hodnotou je řetězec, bude nová hodnota přidána do řetězce
-g vynucení globální platnosti pro celé sezení
-s vynucení platnosti v rámci celého serveru
-u zruší individuální volbu a zavede tu, která je nastavená v rámci celého sezení
-w nastavení platné pro celé okno
-t specifikuje platnost pro konkrétní sezení nebo okno
option volba
value hodnota
show-options [-gsw] [-t target-session | target-window]
-g nastavení platné globálně
-s nastavení platné pro server
-w nastavení platné pro okno
-t výběr konkrétního sezení nebo okna
set-environment [-gru] [-t target-session] name [value]
show-environment [-g] [-t target-session]
Možnosti jak si pracovní prostředí tmuxu nakonfigurovat jsou opravdu vysoké

Při sestavení vlastního konfiguračního souboru doporučuji spolupracovat s manuálovou stránkou programu tmux (pro méně zkušené uživatele stačí do terminálu napsat man tmux) a prostudovat výpis příkazů show-options a show-environment.Chcete-li nechat vypsat globální nastavení příslušného sezení s indexem 0 použijte příkaz:
$ tmux show-options -g -t 0
Následuje malá ukázka toho jak by mohl vypadat Váš konfigurační soubor:
#
# Konfiguracni soubor tmuxu - ulozit do .tmux.conf v domovskem adresari
#
# Prenastaveni modifikatoru Ctrl-b na Ctrl-a 
set-option -g prefix Ctrl-a
bind-key Ctrl-a last-window
# Prvnim indexem bude cislo 1 (standardne se zacina od 0) 
set -g base-index 1
# Nastaveni stavoveho radku 
set -g status-bg black
set -g status-fg white
set -g status-left ""
set -g status-right "#[fg=green]#H"
# Uprava modifikatoru na Ctrl-a a <prikaz> pro odeslani prikazu v pripade vnorene session v jine session 
bind-key a send-prefix
# Monitoring aktivit 
setw -g monitor-activity on
set -g visual-activity on
# Priklad zapisu parametru stavoveho radku 
#set -g status-right "#[fg=yellow]#(uptime | cut -d ',' -f 2-)"
# Vysviceni aktivniho okna 
set-window-option -g window-status-current-bg red
Nezapomeňte si jej uložit do svého domovského adresáře

Skriptování

Pomocí skriptů, které budou s tmuxem spolupracovat si můžete zautomatizovat vetšinu prováděných úloh. Typickým příkladem může být příprava prostředí pro určitou činnost (například programování). Zájemcům doporučuji nahlédnout na zajímavý projekt s názvem Tmuxinator. Pro inspiraci jak takové prostředí pro vývoj s Tmuxinatorem může vypadat navštivte blog o vývoji v Ruby s názvem Shapeshed a blog o vývoji v Djangu s názvem Andrew Brookins. Pokud si chcete nějaký skript napsat sami, bude Vám stačit základní znalost skriptování v shellu. Ve svých skriptech můžete volat všechny příkazy tmuxu tak, jak jsou uvedeny v těchto dvou článcích (je zde uveden pouze výběr základních nejdůležitějších příkazů, pro popis ostatních příkazů doporučuji nahlédnout do manuálové stránky tmuxu).

Několik užitečných odkazů

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze