LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Openbox I. - Popis a základy ovládání

Openbox je minimalistický, vysoce konfigurovatelný okenní správce, spolupracující s desktopovým prostředím Gnome, KDE a XFCE. V prvním článku se dovíte jak Openbox získat a jak začít v jeho prostředí pracovat.

25.3.2012 21:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 8537×

Openbox je minimalistický window manager pro X Windows System, který začala vyvíjet Dana Jansens. Je dostupný pod GPL licencí a je možné jej používat na vetšině distribucí Linuxu, BSD a Solaris. Poslední stabilní verze byla vydána v srpnu 2011 a nese označeni 3.5. Původně Openbox vycházel z window manageru Blackbox avšak třetí verze byla napsána odznova v jazyku C. Silnou stránkou Openboxu je jednoduchost a vysoká konfigurovatelnost, podpora standardů ICCCM , který zajišťuje vzájemnou spolupráci mezi X Window System serverem a klientem. A standardu EWMH, který definuje spolupráci mezi aplikacemi a window managerem tak, aby tyto součásti celku pracovali jako desktopové prostředí. Samotný Openbox je zvolen jako hlavní window manager například v distribuci CrunchBang Linux nebo ArchBang Linux. Kromě toho, že je možné jej používat samostatně v roli window manageru, umí Openbox spolupracovat i s desktopovým prostředím Gnome, KDE a XFCE.

Instalace a zprovoznění

Pro většinu dnes nejrozšířenějsích distribucí GNU/Linuxu a nebo BSD systémů existuje balíček. Pro instalaci z balíčků doporučuji postupovat dle dokumentace k Vaší distribuci, případně pročíst jejich wiki. Mezi nejčastěji používané distribuce, které maji vlastní wiki stránky patří: anglická a česká wiki ArchLinuxu, Debianu, Ubuntu a Gentoo. Jestliže se rozhodnete zkompilovat si vlastní Openbox ze zdrojových kódů, prostudujte si seznam závíslostí z oficiální wiki Openboxu. Následně můžete stáhnout zdrojové kódy z webu Openboxu, nebo z gitu pomocí príkazu:

git clone git://git.openbox.org/dana/openbox openbox

Dále pokračujete jako obvykle (nezapomeňte si přečíst soubor README.git) pomocí příkazů:

./bootstrap
./configure 
make
sudo make install
pomocí skriptu configure můžete měnit některé zajímavé vlastnosti, se kterými může být Openbox zkompilován, pro více informací spusťte v příkazovém řádku skript ve tvaru ./configure --help
Tímto můžete například zapnout nebo vypnout podporu pro více displayů Xinerama, XShape, XRandR apod.

Pokud máme Openbox nainstalován můžeme přistoupit k prvnímu spuštění. Jestliže jsme instalovali pomocí distribučního balíčku, pravděpodobně se o všechno instalátor postaral sám a najdeme Openbox v položce pro výběr sezení v některém ze správců přihlášení jako LightDM, GDM nebo KDM. Pokud tomu tak není, nebo jsme Openbox kompilovali ze zdrojových kódů přidáme jej do konfiguračních souborů. V případě nejjendoušší varianty, kdy nepoužíváme žádného správce přihlášení použijeme v souboru .xinitrc, který se nachází v domácím adresáři následující řádek:

exec openbox-session

První kroky v Openboxu

Během startování Openboxu jsou náčítány tři soubory. První z nich s názvem enviroment - zajišťuje konfiguraci systémových proměnných Openboxu, druhým autostart - slouží pro spouštění aplikací během startu a třetím rc.xml, který slouží pro konfigurací prostředí. Tyto soubory se běžně nacházejí v domovském adresáři Openboxu ~/.config/openbox/. Samotný Openbox startuje téměř okamžitě. Ve výchozím nastavení nás přivítá prázdná pracovní plocha. Chceme-li začít pracovat, tedy spustit nějakou aplikaci můžeme využít menu, to zobrazíme kliknutím pravého tlacítka myši kamkoliv do prázdné plochy.
Základní menu obsahuje nejdůležitější příkazy - spuštění terminálu, webového prohlížeče, přepínání mezi výchozími čtyřmi plochami, restart Openboxu, znovunačtení konfigurace a ukončení sezení. Kliknutím prostředního tlačítka myši na volné místo pracovní plochy vyvolá seznam jednotlivých spuštěných aplikací na všech plochách, případně je možné přidat novou plochu nebo odstranit poslední plochu.

Samotné okno spuštěné aplikace je doplněno o tzv. Titlebar, který slouží pro základní manipulaci s oknem spuštěné aplikace. První ikonou na titlebaru je ikona aplikace, ta vyvolává menu (lze vyvolat i klávesovou zkratkou Alt+Space) s dalšími možnostimi jako je například umístění aplikace na příslušnou vrstvu - aplikace může být pevně zakotvena buď v popředí, pozadí nebo fungovat v normálním režimu v pozici, kdy se jednotlivá okna mezi sebou libovolně překrývají podle pořadí v jakém byla zaměřena kurzorem myši. Další možností je odeslání okna aplikace na vybranou plochu, srolování okna aplikace do Titlebaru, odstranění dekorace (odstraní i Titlebar), nastavení velikosti okna, přesunutí, minimalizace a maximalizace. Na Titlebaru dále najdeme titulek aplikace, případně se mohou dle konfigurace vyskytovat další dvě ikony pro srolování do Titlebaru a přichycení okna aplikace na všechny plochy. Poslední tři známé ikony slouží pro minimalizaci okna aplikace, maximalizaci nebo zavření okna (známá klávesová zkratka Alt+F4).

Okno aplikace můžete libovolně zmenšovat nebo zvětšovat, stačí umístit kurzor na jednu ze čtyř hran, nebo na roh okna. Pomocí klávesy Alt a pravého tlačítka myši můžete měnit velikost také. Případně pomocí klávesy Alt a stisknutého levého tlačítka myši okno aplikace libovolně přesunete. Jestliže se při přesouvání okna aplikace dostanete na hranici pracovní plochy bude okno přesunuto na vedlejší plochu. Velmi zajímavým může být přesunutí aktivního okna pomocí klávesové zkratky Alt+Shift+šipka(doleva/doprava/nahoru/dolu). Klávesová zkratka Alt+Esc slouží pro zaměření posledně zaměřeného okna. Dále je možné se přepínat mezi okny pomocí známé zkratky Alt+Tab, nebo Alt+Shift+Tab v opačném pořadí.Ctrl+Alt+Tab přepíná mezi panelem a oknem aplikace na příslušné pracovní ploše.

Kliknutím prostředního tlačítka myši do pracovní plochy vyvoláme menu se seznamem pracovních ploch a jednotlivých aplikací, které jsou na daných plochách umístěny. Toto menu obsahuje další dvě položky, které slouží pro vytvoření nové pracovní plochy nebo odstranění poslední pracovní plochy.

Mezi pracovními plochami se můžeme přepínat pomocí klávesové zkratky Ctrl+Alt+Šipka(doleva/doprava/nahoru/dolu) o jednu plochu doleva,doprava,nahoru nebo dolu (závisí na vašem konkrétním nastavení, standardně jsou jen 4 plochy vedle sebe). Můžeme také využít kolečka myši, kurzor však musí být umístěn nad volným místem pracovní plochy nebo použijeme současně tlačítko Alt (v tomto případě může být kurzor myši nad libovolným oknem). Přepnutí na konkrétní pracovní plochu (ve výchozím nastavení jsou pouze 4) provedeme klávesovou zkratkou Win+F1(F2,F3,F4) kde F1 je první pracovní plocha, F3 třetí pracovní plocha atd. Pokud si chcete usnadnit orientaci mezi jednotlivými pracovními plochami použijte libovolný pager, například ObPager.

Fanoušci WindowMakeru jistě ocení i Dock, což je speciální oblast sloužící pro umístění tzv. DockApps - miniaturních aplikací provádějící jistou činnost, například monitorování příchozí pošty, zobrazení aktuálního data a času, vytížení procesoru počítače atd. Dále doporučuji doplnit Openbox o konfigurační nástroj ObConf, který slouží pro základní konfiguraci Openboxu, umožňuje tedy nastavit grafický vzhled, pořadí tlačítek na titlebaru, fonty, chování oken a kurzoru myši, okraje a počet pracovních ploch a vlastnosti Docku. Pro větší uživatelskou přívětivost doporučuji i nějaký jednoduchý panel. Panelů existuje velké množství, takže si vybere každý dle svých požadavků. Mezi nejznámější panely patří FBPanel, LXPanel nebo XFCE-Panel. Pro milovníky eyecandy doporučuji i program Nitrogen s hezkým klikacím prostředím nebo Feh. Dále si Openbox můžete doplnit o různé aplety, nebo program Conky.

Závěr

V dalších dílech si povíme něco o detailnějsí konfiguraci Openboxu, menu (včetně pipemenu), nastavení klávesových zkratek, spolupráce s jiným desktopovým prostředím a několika užitečných vecech, které se Vám mohou při práci s Openboxem hodit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

A co LXDE? 30.3.2012 23:23 Petr Ježek
K panelům a nitrogenu 30.3.2012 23:36 Petr Ježek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze