LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Window Maker II. - Menu, konfigurace, Dock a DockApps

V druhém a posledním díle dokončíme popis základního ovládání.Řekneme si něco o práci s Dockem. Popíšeme si způsob konfigurace Window Makeru pomocí GUI aplikace WPrefs a seznámíme se s užitečnými miniaplikacemi DockApps.

9.1.2012 00:00 | David Adamczyk | Články autora | přečteno 6354×

Veškeré další aktivity jako je například souštění příkazů nebo aplikací můžeme provádět pomocí menu. Menu můžeme vyvolat pomocí klávesy F12 nebo kliknutím pravým tlačítkem myši kdekoliv na volné místo pracovní plochy. Vyvolané menu se skládá z několika typických součástí. První je starý známý Titlebar - zobrazuje název menu a tlačítko CloseButton pro zavření menu. Jednotlivé položky se poté nacházejí pod Titlebarem. Položky vypsané šedivou barvou písma není možné použít, je-li na pravé straně položky malá šipka, znamená to že dané menu je možné rozložit na další podmenu. Window Maker umí vyvolat 2 hlavní menu. Prvním a nejčastěji používaným je Hlavní menu - The Root Window Menu. To lze vyvolat kliknutím pravého tlačítka myši kdekoliv do plochy, nebo stiskem klávesy F12. Pokud klikneme do plochy prostředním tlačítkem myši dojde k zobrazení menu s výběrem oken - The Window List Menu. Velmi užitečnou vlastností může být umístění speciálního menu s nejčastěji používanými položkami kdekoliv na plochu. To provedeme vytržením a přetažením Titlebaru menu na požadované místo na ploše.

Pokud pracujeme s větším množstvím aplikací současně oceníme schovávání aplikací. V základní konfiguraci můžeme aplikaci schovat pomocí klávesové zkratky Meta+h, kliknutím na tlačítko miniaturizace zatím co držíme tlačítko Control na klávesnici nebo použitím (Un)Hide příkazu, který lze vyvolat v menu jenž je zobrazeno kliknutím pravým tlačítkem myši na Titlebar vybrané aplikace. Následně je okno aplikace zmenšeno do ikony (neplést s miniwindow).Takovou ikonu do které bylo schováno okno spuštěné aplikace rozeznáme pomocí malé tečky v levém dolním rohu ikony. Okno aplikace můžeme otevřít dvojitým kliknutím na příslušnou ikonu, nebo použitím (Un)Hide příkazu, který je možné spustit z menu, které je vyvoláno kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu příslušné aplikace. Použitím speciálních kláves můžeme docílit některých zvláštních akcí - podržení klávesy Meta a dvojité kliknutí na ikonu aplikace způsobí zobrazení vybrané aplikace a schovaní všech ostatních aplikací. Dvojklik na ikonu aplikace a přidržení klávesy Shift zobrazení aplikace na vybrané pracovní ploše. Dvojklik prostředním tlačítkem myši zobrazení okna aplikace a všech dalších oken příslušné aplikce. Podržení klávesy Meta a dvojklik pravým tlačítkem myši na titlebar aplikace způsobí schování všech aplikací s vyjímkou těch, na které bylo kliknuto jednou. V aplikačním menu se nacházejí navíc dva příkazy Hide others - schová všechny aplikace na vybrané pracovní ploše kromě těch které jsou právě aktivní. Show all - zobrazí všechny aplikace z vybrané pracovní plochy. Menu ikony aplikace vyvoláme kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu. Menu obsahuje pouze čtyři příkazy. Unhide Here - zobrazí aplikaci v aktuální pracovní ploše. (Un)Hide slouží jak název napovídá pro schování nebo zobrazení aplikace v aktualní pracovní ploše.Set Icon - nastavení ikony aplikace a konečně Kill umí aplikaci "zabít".

Aplikační dock je místo, kde si můžete uložit nejčastěji používané aplikace pro rychlý přístup. Obvykle je umístěn na pravé straně obrazovky a je symbolizován ikonou s logem GNUstepu. Aplikaci umístěnou v docku můžeme spustit několika způsoby: nejjednodušší je dvojklik na ikonu aplikace, vyvoláme-li menu ikony v docku kliknutím pravým tlačítkem myši můžeme použít příkaz Launch a poslední způsob, který navíc umožňuje spuštění další instance aplikace je přidržení klávesy Control a dvojité kliknutí na ikonu aplikace. Další aplikace s Dockem je intuitivní. Do Docku můžeme přidat ikonu kterékoliv spuštěné aplikace prostým přetažením ikony do Docku. Odstranení ikony z Docku je možné přesunutím ikony z Docku někam mimo plochu, pokud je aplikace spuštěna je nutné přidržet klávesu Meta. Další nastavení provedeme volbou Settings v menu, které vyvoláme kliknutím pravým tlačítkem na ikonu v Docku. Zde můžeme provést změny v parametrech při spouštění aplikace, změnu ikony a případně nastavit zákaz odstranení ikony z Docku.


Konfigurace a customizace

Jak je zvykem ve světě operačních systému typu Unix je veškerá konfigurace a nastavení pro každého uživatele uložená zvlášt v domovském adresáři. V případě správce oken Window Maker se jedná o adresář GNUstep. Zkušené uživatele nepřekvapí, že konfigurace je uložena v textových souborech. Je tedy možné provést jakákoliv nastavení prostřednictvím Vašeho oblíbeného textového editoru.

Můj adresář s nastaveními Window Makeru má následující strukturu:


/home/david/GNUstep
  .
  |-Defaults
  |-Library
  |---Icons
  |---WindowMaker
  |-----Backgrounds
  |-----CachedPixmaps
  |-----IconSets
  |-----Pixmaps
  |-----Sounds
  |-----SoundSets
  |-----Styles
  |-----Themes
  |-----WPrefs


V podadresáři Defaults naleznete několik konfiguračních souborů. Soubor s názvem WindowMaker obsahuje standardní nastavení jako zvolené pozadí, font a podobně. Soubor WMState uchovává informace o Aplikačním Docku, soubor veškerých aplikací v něm uchovaných včetně přiřazených ikon. WMWindowAtributes obsahuje údaje o jednotlivých aplikacích - například přiřazení ikon příslušným aplikacím, zda určité okno vybrané aplikace má nebo nemá obsahovat konkrétní prvky. Jak můžeme vidět podadresář Library obsahuje další dva podadresáře. V podadresáři WindowMaker můžeme nalézt podadresář, ve kterém WindowMaker nalezne pozadí, která umí zobrazit na ploše, podadresáře s uloženými grafickými prvky, zvuky a grafickými tématy. Adresář GNUstep doporučuji zálohovat pokud si chcete uchovat vlastní nastavení.

K WindowMakeru je dodávána rovněž konfigurační utilita s názvem WPrefs. Běžně ji najdete v Aplikačním Docku hned pod ikonou s logem GNUstepu. Umožňuje provádět veškerá nastavení aniž by musel uživatel zdlouhavě editovat konfigurační soubory v textovém editoru.

Pokud se rádi zabýváte zdlouhavým editováním textových konfiguračních souborů doporučuji navštívit oficiální webové stránky Window Makeru, kde naleznete dokumentaci k jednotlivým nastavením. Konfigurační nástroj WPrefs obsahuje celkem 14 záložek pod jednotlivými ikonami. Umožňuje provést například vypnutí Miniwindow při minimalizaci okna aplikace. Toto se hodí například uživatelům, kteří se snaží používat Window Maker spolu s jiným desktopovým prostředím KDE nebo Gnome. Nastavit způsob umístění oken aplikací po jejich spuštění, vlastnosti menu, zvolit místo umístění minilaizovaných aplikací na ploše v Docku Pracovní plochy, animace ikonifikace (zmenšení okna do podoby malé ikony) pomocí zvláštního efektu víření nebo 3D salta, povolení bublinové nápovědy, cesty k adresářům kde bude Window Maker hledat ikony a obrázky, způsob orientace v plochách a automatické vytváření nové pracovní plochy, úprava hlavního menu, přiřazení nebo změna nastavení akcí k jednotlivým klávesovým zkratkám, práce s myší, uprava jednotlivých prvků dekorace oken,ikon a menu, nastavení fontů a pod.

Dalším užitečným pomocníkem zpříjemňujíci práci ve Window Makeru jsou takzvané DockApps. Jedná se o malé applety, které mají podobu ikony a které lze nejčastěji umístit do docku, kde mohou provádět svou činnost. Například informovat o příchozí poště, o stavu paměti, procesoru a volného místa na disku, poskytovat jednoduché rozhrání pro ovládání multimediálního přehrávače nebo zobrazovat stav Měsíce a další cinnosti. Na následujícím obrázku můžete vidět několik funkčních DockApps umístěných jak v oblasti Aplikačního Docku, tak v oblasti Docku Pracovní plochy.

Pokud máte Window Maker nainstalován z distribučního balíčku, je velká pravděpodobnost, že naleznete některé balíčky s DockApps v repozitářích Vaší distribuce, protože vetšina DockApps je schopna pracovat i ve správci oken Fluxbox. Program DockApps můžete spustít jako běžnou aplikaci například v terminálu, ihned se obějví v Docku Pracovní plochy ikonka a program začne provádět svou činnost. Pokud chcete s ikonou nějak manipulovat musíte pracovat jen s levým horním rohem ikony. Toto je jediné místo, kde ikona reaguje na standardní příkazy jako vyvolání menu, nebo přemístění do jiného docku. Doporučuji si v nastavení zapnout zamknutí před náhodným odstraněním a zapnout spouštění DockApps při startu Window Makeru. Pokud trpíte nedostatkem DockApps můžete si najít další na mnoha místech v Internetu případně zde naleznete velké množství nejruznejších grafických témat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

doplneni 9.1.2012 18:44 Ivan Majer
|- Re: doplneni 9.1.2012 18:45 Ivan Majer
|- Re: doplneni 10.1.2012 22:10 Petr Ježek
| L Re: doplneni 11.1.2012 17:10 Ivan Majer
L Re: doplneni 11.1.2012 09:47 Pavel `Goldenfish' Kysilka
  L Re: doplneni 11.1.2012 09:48 Pavel `Goldenfish' Kysilka
A bez Ubuntu? 10.1.2012 22:27 Petr Ježek
  L Re: A bez Ubuntu? 11.1.2012 13:26 David Adamczyk
    |- Re: A bez Ubuntu? 11.1.2012 17:05 Ivan Majer
    | L Re: A bez Ubuntu? 11.1.2012 17:30 David Adamczyk
    L Re: A bez Ubuntu? 11.1.2012 23:04 Petr Ježek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.


Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze