LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ruby I.

Nikdy jste o Ruby neslyšeli? Zajímají Vás programovací jazyky? V tomto článku se dočtete základní informace o Ruby, jeho klady a zápory a jak s ním začít.

3.12.2011 23:00 | Jakub Lares | Články autora | přečteno 6882×

Úvod

Dobrý den, vítejte u nového seriálu o Ruby. Nejdříve si řekneme něco o samotném Ruby a co to vlastně Ruby je. Ruby je skriptovací interpretovaný programovací jazyk. Protože Ruby má poměrně jednoduchou syntaxi, je jednoduchý na naučení (je vhodný i pro ty, kteří s programováním začínají), přesto je dost výkonný, aby se mohl vyrovnat známějším programovacím jazykům, jako jsou Perl a Python. Ruby je plně objektově orientovaný, vše v Ruby je objekt. Tvůrcem Ruby je jediný člověk – Yukihiro Matsumoto („Matz“), kterému ostatní programovací jazyky nevyhovovaly a rozhodl se udělat svůj vlastní jazyk a tak v roce 1995 vznikla první verze Ruby. Ruby není příliš známý, ale v posledních několika letech se začal lidem dostávat do podvědomí a programátoři, kteří vyvíjeli v PHP, ho začali používat díky firmě 37signals, která vyvinula webový framework Ruby on Rails. Výsledné programy se většinou spouští na Linuxových serverech.

Výhody

Jak už jsem říkal, Ruby má jednoduchou syntaxi. Další výhodou je, že je to interpretovaný jazyk, odpadá nám proces kompilace a změny ve zdrojovém kódu jsou ihned vidět. V Ruby můžeme psát GUI (Grafické Uživatelské Rozhraní) a webové aplikace, díky Ruby on Rails. Obsahuje regulární výrazy, to co regulární výrazy jsou, se dozvíme později. Plná podpora objektově orientovaného programování, vše v Ruby je objekt, ale nebrání nám to psát klasické strukturované programy. Kódy, které napíšeme, můžeme přenášet mezi platformami (MS Windows, Linux, Solaris,…)

Nevýhody

Ruby je závislý na interpretu. Jelikož není příliš rozšířený, je nedostatek české dokumentace, různých návodů a tutoriálů. V důsledku toho, že je Ruby interpretovaný programovací jazyk a je pomalejší než jazyky kompilované.

V jakém IDE pracovat?

Začnu tím, co to vlastně IDE je. Je to vývojové prostředí, ve kterém své programy píšete. Různá IDE, mají různé výhody a nevýhody. Například našeptávání, lépe udělaný debugger, rychlost samotného IDE, pokud program nefunguje, napoví nám, kde by mohla být chyba a podobně. IDE je více, ale mě osobně vyhovuje NetBeans (NetBeans.org)

Instalace Ruby a vytvoření prvního projektu

Na této stránce jsou poměrně hezky popsané postupy, pro instalaci Ruby. Až si ruby nainstalujeme, přidáme k tomu IDE, v našem případě to budou NetBeans. Tady je odkaz na různé verze NetBeans pro různé potřeby. Nám nezáleží, jaké NetBeans stáhneme, protože Ruby přestalo být v NetBeans přímo podporováno po převzetí NetBeans Oraclem, ale to nám nevadí, protože o tento problém se postarala komunita, která se o tuto podporu plně stará. Po spuštění NetBeans uvidíme tři základní okna. Okno vlevo nahoře, nám zobrazuje naše vytvořené projekty, okno pod ním, nám zobrazuje strukturu programu a do posledního okna vpravo budeme psát samostatný kód. Toto oko má ještě podokno, ve kterém nám NetBeans vypisují výstupy, chyby v programech nebo stav proměnných při používání Debuggeru (to co je Debugger se dozvíme na závěr článku) Nyní nás čeká nainstalovat podporu pro Ruby. Klikneme na Tools > Plugins. Vyskočí nám okno. V kartách si klikneme na Available Plugins a do search napíšeme Ruby. NetBeans nám naleznou plugin Ruby on Rails, zaškrtneme tento plugin a klikneme na install v levém dolním rohu. Nyní se proklikáme přes tlačítka next a Ruby je nainstalováno. NetBeans restartujeme a jsme připraveni založit náš první projekt. Jsou tři možnost. První je záložka File > New project… nebo hnědý čtvereček s plusem pod záložkou Edit a poslední je klávesová zkratka Ctrl + Shift + N. Po jedné z těchto možností nám vyskočí okno. Toto okno má dvě podokna. V okně Categories si najdeme Ruby a následně v okně Projects zvolíme Ruby Application. Klikneme na Next>. Objeví se nám další okno, kde si můžeme projekt pojmenovat (Project Name), zvolit si, kde bude projekt uložen (Project Location), dále vidíme zaškrtávátko pro vytvoření Main file: main.rb. Pokud máme zaškrtnuto, vytvoří se nám automaticky první soubor main.rb, podle našeho pojmenování, do kterého budeme zapisovat kód. Takže necháme zaškrtnuto. A poslední na výběr je rolovací okno Ruby Platform. Klikneme na Manage a vyskočí nám další okno. Zvolíme Add Platform… a najdeme Ruby. Cesta je kam_jsme_Ruby_nainstalovali\bin\ruby. Okno zavřeme pomocí close a v rolovacím menu zvolíme námi přidanou platformu a na závěr klikneme na Finish. Vytvořili jsme první Ruby projekt, ve kterém je soubor main.rb, ve složce Source Files (pokud jsme zvolili automatické vytvoření). V souboru main.rb je napsán první super krátký program, který vypíše: Hello World. Samotné soubory se spouští pomocí Shift + F6. Při prvním spuštění souboru vyskočí okno, které nás nezajímá, pouze zaškrtneme Remember settings… a při dalším spuštění se nám toto okno neukáže. A je hotovo, jste připraveni začít programovat v Ruby.

Popis prostředí a oken u otevřeného projektu

 1. Okno s projekty.
 2. Okno se strukturou aktuálního programu.
 3. Samotný kód programu.
 4. Výstup programu po spuštění.
 5. Vytvoření nového projektu.
 6. Zleva: Spuštění projektu, spuštění debuggeru.

Popis prostředí a oken pro případě založení projektu

Následující dva obrázky popisují vytvoření nového projektu.
 1. Klikneme na ikonu New Project.
 2. Vybereme Ruby.
 3. Následně Ruby Application-4. A potvrdíme tlačítkem Next.
 4. V dalším okně zvolíme Manage.
 5. Nyní musíme přidat platformu pomocí Add Platform. Vybereme soubor, ze složky Bin, která je v místě kam jsme Ruby nainstalovali.
 6. Zavřeme.
 7. Zvolíme námi přidanou platformu.
 8. A dokončíme pomocí Finish. A hotovo, projekt je vytvořen.

Debugger

Debugger, je krásný nástroj při ladění programů. Můžeme si nastavit takzvané break pointy, před kterými se program zastaví a vypíší se vám všechny proměnné a vy si můžete zkontrolovat, jestli program v dané chvílí dělá to, co mi po něm chceme. Následně můžeme takzvaně krokovat, pokračovat v programu řádek po řádce a sledovat proměnné nebo přeskočit k dalšímu break pointu. Osobně tento nástroj doporučuji. Spouští se tlačítkem napravo od zelené šipky pod záložkou Tools. Objeví se okno a zvolíte Install fast debugger, bude vám pár věcí chybět, například Ruby development kit, ale vše co vám chybí, vám NetBeans vypíší plus stránku s tím jak zbytek věcí doinstalovat.

Popis prostředí a oken debuggeru

 1. Okno pro zobrazení proměnných. Name – jméno proměnné, Type – datový typ proměnné, Value – hodnota proměnné.
 2. Nástroje pro pohyb debuggeru. Zleva: zastavení debuggeru, pohyb k dalšímu breakpointu, posunutí programu o další řádek, posunutí programu o jeden řádek zpět.
 3. Breakpoint. Další breakpoint přidáme kliknutím myši na číslo řádku.
 4. Můžeme si taky viditelně nastavit proměnou, kterou chceme sledovat. Učiníme tak pravým kliknutím na proměnnou v textu a následně kliknutím na New Watch. Proměnná se nám zobrazí v debuggeru mezi prvními v seznamu.

Toto je z prvního dílu vše, příště si ukážeme základní syntaxe Ruby a naprogramujeme první program.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

linky 4.12.2011 02:41 lelo
|- Re: linky 4.12.2011 02:54 Jakub Lares
L Re: linky 5.12.2011 10:15 Pavel `Goldenfish' Kysilka
NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 6.12.2011 19:48 asgdaf
L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 15:49 Jakub Lares
  L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 18:23 asgdaf
    L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 19:23 Jakub Lares
článok a otázka o podpore 8.12.2011 23:10 Oliver Kriška
  L Re: článok a otázka o podpore 9.12.2011 20:50 Jakub Lares
    L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 00:22 Oliver Kriška
      L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 20:02 Jakub Lares
        L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 20:22 Oliver Kriška
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze