LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ruby I.

Nikdy jste o Ruby neslyšeli? Zajímají Vás programovací jazyky? V tomto článku se dočtete základní informace o Ruby, jeho klady a zápory a jak s ním začít.

3.12.2011 23:00 | Jakub Lares | Články autora | přečteno 6422×

Úvod

Dobrý den, vítejte u nového seriálu o Ruby. Nejdříve si řekneme něco o samotném Ruby a co to vlastně Ruby je. Ruby je skriptovací interpretovaný programovací jazyk. Protože Ruby má poměrně jednoduchou syntaxi, je jednoduchý na naučení (je vhodný i pro ty, kteří s programováním začínají), přesto je dost výkonný, aby se mohl vyrovnat známějším programovacím jazykům, jako jsou Perl a Python. Ruby je plně objektově orientovaný, vše v Ruby je objekt. Tvůrcem Ruby je jediný člověk – Yukihiro Matsumoto („Matz“), kterému ostatní programovací jazyky nevyhovovaly a rozhodl se udělat svůj vlastní jazyk a tak v roce 1995 vznikla první verze Ruby. Ruby není příliš známý, ale v posledních několika letech se začal lidem dostávat do podvědomí a programátoři, kteří vyvíjeli v PHP, ho začali používat díky firmě 37signals, která vyvinula webový framework Ruby on Rails. Výsledné programy se většinou spouští na Linuxových serverech.

Výhody

Jak už jsem říkal, Ruby má jednoduchou syntaxi. Další výhodou je, že je to interpretovaný jazyk, odpadá nám proces kompilace a změny ve zdrojovém kódu jsou ihned vidět. V Ruby můžeme psát GUI (Grafické Uživatelské Rozhraní) a webové aplikace, díky Ruby on Rails. Obsahuje regulární výrazy, to co regulární výrazy jsou, se dozvíme později. Plná podpora objektově orientovaného programování, vše v Ruby je objekt, ale nebrání nám to psát klasické strukturované programy. Kódy, které napíšeme, můžeme přenášet mezi platformami (MS Windows, Linux, Solaris,…)

Nevýhody

Ruby je závislý na interpretu. Jelikož není příliš rozšířený, je nedostatek české dokumentace, různých návodů a tutoriálů. V důsledku toho, že je Ruby interpretovaný programovací jazyk a je pomalejší než jazyky kompilované.

V jakém IDE pracovat?

Začnu tím, co to vlastně IDE je. Je to vývojové prostředí, ve kterém své programy píšete. Různá IDE, mají různé výhody a nevýhody. Například našeptávání, lépe udělaný debugger, rychlost samotného IDE, pokud program nefunguje, napoví nám, kde by mohla být chyba a podobně. IDE je více, ale mě osobně vyhovuje NetBeans (NetBeans.org)

Instalace Ruby a vytvoření prvního projektu

Na této stránce jsou poměrně hezky popsané postupy, pro instalaci Ruby. Až si ruby nainstalujeme, přidáme k tomu IDE, v našem případě to budou NetBeans. Tady je odkaz na různé verze NetBeans pro různé potřeby. Nám nezáleží, jaké NetBeans stáhneme, protože Ruby přestalo být v NetBeans přímo podporováno po převzetí NetBeans Oraclem, ale to nám nevadí, protože o tento problém se postarala komunita, která se o tuto podporu plně stará. Po spuštění NetBeans uvidíme tři základní okna. Okno vlevo nahoře, nám zobrazuje naše vytvořené projekty, okno pod ním, nám zobrazuje strukturu programu a do posledního okna vpravo budeme psát samostatný kód. Toto oko má ještě podokno, ve kterém nám NetBeans vypisují výstupy, chyby v programech nebo stav proměnných při používání Debuggeru (to co je Debugger se dozvíme na závěr článku) Nyní nás čeká nainstalovat podporu pro Ruby. Klikneme na Tools > Plugins. Vyskočí nám okno. V kartách si klikneme na Available Plugins a do search napíšeme Ruby. NetBeans nám naleznou plugin Ruby on Rails, zaškrtneme tento plugin a klikneme na install v levém dolním rohu. Nyní se proklikáme přes tlačítka next a Ruby je nainstalováno. NetBeans restartujeme a jsme připraveni založit náš první projekt. Jsou tři možnost. První je záložka File > New project… nebo hnědý čtvereček s plusem pod záložkou Edit a poslední je klávesová zkratka Ctrl + Shift + N. Po jedné z těchto možností nám vyskočí okno. Toto okno má dvě podokna. V okně Categories si najdeme Ruby a následně v okně Projects zvolíme Ruby Application. Klikneme na Next>. Objeví se nám další okno, kde si můžeme projekt pojmenovat (Project Name), zvolit si, kde bude projekt uložen (Project Location), dále vidíme zaškrtávátko pro vytvoření Main file: main.rb. Pokud máme zaškrtnuto, vytvoří se nám automaticky první soubor main.rb, podle našeho pojmenování, do kterého budeme zapisovat kód. Takže necháme zaškrtnuto. A poslední na výběr je rolovací okno Ruby Platform. Klikneme na Manage a vyskočí nám další okno. Zvolíme Add Platform… a najdeme Ruby. Cesta je kam_jsme_Ruby_nainstalovali\bin\ruby. Okno zavřeme pomocí close a v rolovacím menu zvolíme námi přidanou platformu a na závěr klikneme na Finish. Vytvořili jsme první Ruby projekt, ve kterém je soubor main.rb, ve složce Source Files (pokud jsme zvolili automatické vytvoření). V souboru main.rb je napsán první super krátký program, který vypíše: Hello World. Samotné soubory se spouští pomocí Shift + F6. Při prvním spuštění souboru vyskočí okno, které nás nezajímá, pouze zaškrtneme Remember settings… a při dalším spuštění se nám toto okno neukáže. A je hotovo, jste připraveni začít programovat v Ruby.

Popis prostředí a oken u otevřeného projektu

 1. Okno s projekty.
 2. Okno se strukturou aktuálního programu.
 3. Samotný kód programu.
 4. Výstup programu po spuštění.
 5. Vytvoření nového projektu.
 6. Zleva: Spuštění projektu, spuštění debuggeru.

Popis prostředí a oken pro případě založení projektu

Následující dva obrázky popisují vytvoření nového projektu.
 1. Klikneme na ikonu New Project.
 2. Vybereme Ruby.
 3. Následně Ruby Application-4. A potvrdíme tlačítkem Next.
 4. V dalším okně zvolíme Manage.
 5. Nyní musíme přidat platformu pomocí Add Platform. Vybereme soubor, ze složky Bin, která je v místě kam jsme Ruby nainstalovali.
 6. Zavřeme.
 7. Zvolíme námi přidanou platformu.
 8. A dokončíme pomocí Finish. A hotovo, projekt je vytvořen.

Debugger

Debugger, je krásný nástroj při ladění programů. Můžeme si nastavit takzvané break pointy, před kterými se program zastaví a vypíší se vám všechny proměnné a vy si můžete zkontrolovat, jestli program v dané chvílí dělá to, co mi po něm chceme. Následně můžeme takzvaně krokovat, pokračovat v programu řádek po řádce a sledovat proměnné nebo přeskočit k dalšímu break pointu. Osobně tento nástroj doporučuji. Spouští se tlačítkem napravo od zelené šipky pod záložkou Tools. Objeví se okno a zvolíte Install fast debugger, bude vám pár věcí chybět, například Ruby development kit, ale vše co vám chybí, vám NetBeans vypíší plus stránku s tím jak zbytek věcí doinstalovat.

Popis prostředí a oken debuggeru

 1. Okno pro zobrazení proměnných. Name – jméno proměnné, Type – datový typ proměnné, Value – hodnota proměnné.
 2. Nástroje pro pohyb debuggeru. Zleva: zastavení debuggeru, pohyb k dalšímu breakpointu, posunutí programu o další řádek, posunutí programu o jeden řádek zpět.
 3. Breakpoint. Další breakpoint přidáme kliknutím myši na číslo řádku.
 4. Můžeme si taky viditelně nastavit proměnou, kterou chceme sledovat. Učiníme tak pravým kliknutím na proměnnou v textu a následně kliknutím na New Watch. Proměnná se nám zobrazí v debuggeru mezi prvními v seznamu.

Toto je z prvního dílu vše, příště si ukážeme základní syntaxe Ruby a naprogramujeme první program.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

linky 4.12.2011 02:41 lelo
|- Re: linky 4.12.2011 02:54 Jakub Lares
L Re: linky 5.12.2011 10:15 Pavel `Goldenfish' Kysilka
NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 6.12.2011 19:48 asgdaf
L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 15:49 Jakub Lares
  L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 18:23 asgdaf
    L Re: NetBeans 7.0.1 a problém s založením nového projektu 7.12.2011 19:23 Jakub Lares
článok a otázka o podpore 8.12.2011 23:10 Oliver Kriška
  L Re: článok a otázka o podpore 9.12.2011 20:50 Jakub Lares
    L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 00:22 Oliver Kriška
      L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 20:02 Jakub Lares
        L Re: článok a otázka o podpore 10.12.2011 20:22 Oliver Kriška
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze