LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Audacity I. - Seznámení a základní funkce

Hledáte zvukový editor se snadným ovládáním a množstvím funkcí? Audacity je svobodný multiplatformní zvukový editor vyvinutý Dominikem Mazzonim. Ve velice přívětivém prostředí zde můžete snadno upravit svou oblíbenou píseň nebo nahrát vlastní skladbu. Program podporuje celou řadu zvukových formátů. Umožňuje vám nahrávání, střih i mix zvuků, úpravu délky skladby, výšky tónů a v neposlední řadě disponuje spoustou efektů (echo, delay, tremolo, kvákadlo,..) a pluginů. V první části tohoto seriálu se vám pokusím přiblížit základní funkce a ovládání.

8.11.2011 00:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 25012×

1. Instalace

Audacity lze stáhnout z http://audacity.sourceforge.net/download/linux?lang=cs nebo za pomoci Správce balíků Synaptic (Ubuntu) a podobně.

2. První seznámení


Pracovní prostředí Audacity

O rozmístění a funkcích všech prvků se nebudu dlouze rozepisovat, při přejetí myší nad prvkem se zobrazí krátká nápověda. Hlavní ovládací panel obsahuje:

 • nástroje (výběr, nástroj Obálka, úpravu zvukové křivky, lupu, posuv a vícenástrojový režim)

 • ovládaní pohybu po časové ose

 • ukazatel a nastavení hlasitosti na vstupu a výstupu

 • ikonky pro práci se stopou (smazání, kopírování, vložení, vyjmutí a práce s lupou)

 • výběr vstupního a výstupního zařízení

Pod ovládacím panelem se nachází spektrogramy jednotlivých stop. To by myslím pro začátek stačilo, nyní se můžeme dát do práce!

3. Základní funkce

Na ukázkové písničce si předvedeme všechny základní funkce Audacity. Vytvoříme výřez jedné skladby, spojíme ji s druhou a předvedeme si pár efektů.

Import

Abychom měli s čím pracovat, musíme nejprve importovat do programu nějakou skladbu - Soubor → Import → Zvuková data (Ctrl + Shift + I). Nahrávání může chvíli trvat. Po chvíli se objeví nová zvuková stopa (pokud je importovaná skladba stereo, bude stopa dvojitá).

Vyjmutí, oříznutí a ticho

Když budeme potřebovat písničku například jako podklad k videu, nemusí se nám hodit celá, zde využijeme nástroj Vyjmutí . Nástrojem pro výběr vybereme počáteční část písničky,  která se nám nehodí a stiskneme na ikonku vyjmutí (Delete), to samé uděláme s koncem písničky. Oříznutí a Ticho fungují přesně tak, jak na ikonce vypadají, k tomu snad není co dodávat.

Obálka, Fade in a Fade out

Teď, když skladba postrádá původní začátek a konec, by se nám hodil postupný náběh z ničeho a konec do ztracena. Nejjednodušší by bylo použít efektů Fade in a Fade out (Efekty → ), stačí vybrat kus stopy a použít efekt. My se ale naučíme používat nástroj Obálka, který slouží k upravování hlasitosti na částech stopy, nezávisle na zbytku. Vybereme nástroj , označíme si záchytné body mezi kterými chceme měnit hlasitost a pohybujeme s nimi, sami určitě přijdete na to, jak nástroj funguje. Začátek skladby by měl vycházet z ničeho a konec by se měl zeslabovat do ztracena. Nyní máme výřez skladby připraven k další práci.

Efekty

Seznam efektů obsažených v základu Audacity, mnoho dalších se dá stáhnout v podobě pluginů. Pro použití stačí vybrat část stopy (nebo celou) a použít efekt.

 • Automatické zeslabení – slouží k synchronizaci například hudby a hlasu moderátora, vrchní stopa je hudba na pozadí, spodní stopa je slovo moderátora, vybereme vrchní stopu a aktivujeme na ni efekt. Stopa se při mluvení moderátora (vycházející ze spodní stopy) zeslabí.

 • Do ztracena (Fade out)

 • Echo – ozvěna

 • Ekvalizace – nastavení hlasitosti různých frekvencí pomocí grafického ekvalizéru. Např. Zesílení basů, zeslabení středů a zesílení výšek.

 • Fázor (Phaser) - vezme signál, zkopíruje ho, kopie fázově posune a pak je znovu smíchá s původním signálem. Vznikne těžko popsatelný houpavý zvuk.

 • Invertovat – obrácení zvuku. Pokud například dáte vedle sebe dvě stejné stopy a jednu invertujete, zvuky se vzájemně vyruší a není slyšet nic.

 • Kompresor – vyrovná dynamiku. Sníží rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hlasitostí.

 • Kvákadlo (Wahwah) – kytarový efekt používaný i Jimi Hendrixem.

 • Normalizovat – upraví hladinu zvuku

 • Obrátit (Reverse) – záznam bude pozpátku

 • Odstranění praskání

 • Odstranění šumu

 • Opakovat – zopakuje označenou část stopy několikrát za sebou.

 • Odstranit ticho – části stopy s nižší hlasitostí než je udáno budou smazány.

 • Postupný náběh (Fade in)

 • Příkazový řádek Nyquistu

 • Sliding time scale/Pitch shift – postupné zrychlení nebo zpomalení

 • Zdůraznění basů

 • Zesílit

 • Změnit rychlost

 • Změnit tempo – na rozdíl od změnění rychlosti nezmění i výšku.

 • Změnit výšku

 • Úrovně

Efekty si můžete sami vyzkoušet na skladbě.

Vložení druhé skladby

Importujeme druhou skladbu, opět se objeví nová stopa, z ní vybereme nějakou kratší část a použijeme oříznutí.

Nyní posuneme nástrojem pro Posuv druhou stopu do místa, ve kterém chcete, aby stopa zazněla.

Aby nehrály obě skladby zároveň, musíme udělat v první stopě místo. Možnosti jsou dvě, buď vybereme část první stopy o něco menší než je stopa druhá a použijeme funkci ticho, a nebo klikneme nástrojem Výběr do jednoho místa první stopy a vytvoříme zde prázdný prostor – Generovat → Ticho, čas vyberte o něco kratší než je délka druhé stopy (hned uvidíte proč).

Aby byl přechod mezi skladbami přirozenější použijeme opět nástroj Obálka nebo Fade in + Fade out. Výsledek by měl vypadat asi takto:

Ukládání a export

Automaticky se skladba ukládá jako projekt, pokud si chcete váš výtvor uložit do audio formátu použijte Soubor → Exportovat. Pro export do MP3 potřebujete knihovnu Lame MP3 Encoder, pokud ji nemáte získáte ji přes správce balíčků.

Závěr

Dnes jsme se naučili základy práce s Audacity, v příštím dílu si řekneme něco o nadstandardních efektech, nahrávání a homestudiu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

raw data 8.11.2011 09:34 Jan Němec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze