LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Audacity I. - Seznámení a základní funkce

Hledáte zvukový editor se snadným ovládáním a množstvím funkcí? Audacity je svobodný multiplatformní zvukový editor vyvinutý Dominikem Mazzonim. Ve velice přívětivém prostředí zde můžete snadno upravit svou oblíbenou píseň nebo nahrát vlastní skladbu. Program podporuje celou řadu zvukových formátů. Umožňuje vám nahrávání, střih i mix zvuků, úpravu délky skladby, výšky tónů a v neposlední řadě disponuje spoustou efektů (echo, delay, tremolo, kvákadlo,..) a pluginů. V první části tohoto seriálu se vám pokusím přiblížit základní funkce a ovládání.

8.11.2011 00:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 28269×

1. Instalace

Audacity lze stáhnout z http://audacity.sourceforge.net/download/linux?lang=cs nebo za pomoci Správce balíků Synaptic (Ubuntu) a podobně.

2. První seznámení


Pracovní prostředí Audacity

O rozmístění a funkcích všech prvků se nebudu dlouze rozepisovat, při přejetí myší nad prvkem se zobrazí krátká nápověda. Hlavní ovládací panel obsahuje:

 • nástroje (výběr, nástroj Obálka, úpravu zvukové křivky, lupu, posuv a vícenástrojový režim)

 • ovládaní pohybu po časové ose

 • ukazatel a nastavení hlasitosti na vstupu a výstupu

 • ikonky pro práci se stopou (smazání, kopírování, vložení, vyjmutí a práce s lupou)

 • výběr vstupního a výstupního zařízení

Pod ovládacím panelem se nachází spektrogramy jednotlivých stop. To by myslím pro začátek stačilo, nyní se můžeme dát do práce!

3. Základní funkce

Na ukázkové písničce si předvedeme všechny základní funkce Audacity. Vytvoříme výřez jedné skladby, spojíme ji s druhou a předvedeme si pár efektů.

Import

Abychom měli s čím pracovat, musíme nejprve importovat do programu nějakou skladbu - Soubor → Import → Zvuková data (Ctrl + Shift + I). Nahrávání může chvíli trvat. Po chvíli se objeví nová zvuková stopa (pokud je importovaná skladba stereo, bude stopa dvojitá).

Vyjmutí, oříznutí a ticho

Když budeme potřebovat písničku například jako podklad k videu, nemusí se nám hodit celá, zde využijeme nástroj Vyjmutí . Nástrojem pro výběr vybereme počáteční část písničky,  která se nám nehodí a stiskneme na ikonku vyjmutí (Delete), to samé uděláme s koncem písničky. Oříznutí a Ticho fungují přesně tak, jak na ikonce vypadají, k tomu snad není co dodávat.

Obálka, Fade in a Fade out

Teď, když skladba postrádá původní začátek a konec, by se nám hodil postupný náběh z ničeho a konec do ztracena. Nejjednodušší by bylo použít efektů Fade in a Fade out (Efekty → ), stačí vybrat kus stopy a použít efekt. My se ale naučíme používat nástroj Obálka, který slouží k upravování hlasitosti na částech stopy, nezávisle na zbytku. Vybereme nástroj , označíme si záchytné body mezi kterými chceme měnit hlasitost a pohybujeme s nimi, sami určitě přijdete na to, jak nástroj funguje. Začátek skladby by měl vycházet z ničeho a konec by se měl zeslabovat do ztracena. Nyní máme výřez skladby připraven k další práci.

Efekty

Seznam efektů obsažených v základu Audacity, mnoho dalších se dá stáhnout v podobě pluginů. Pro použití stačí vybrat část stopy (nebo celou) a použít efekt.

 • Automatické zeslabení – slouží k synchronizaci například hudby a hlasu moderátora, vrchní stopa je hudba na pozadí, spodní stopa je slovo moderátora, vybereme vrchní stopu a aktivujeme na ni efekt. Stopa se při mluvení moderátora (vycházející ze spodní stopy) zeslabí.

 • Do ztracena (Fade out)

 • Echo – ozvěna

 • Ekvalizace – nastavení hlasitosti různých frekvencí pomocí grafického ekvalizéru. Např. Zesílení basů, zeslabení středů a zesílení výšek.

 • Fázor (Phaser) - vezme signál, zkopíruje ho, kopie fázově posune a pak je znovu smíchá s původním signálem. Vznikne těžko popsatelný houpavý zvuk.

 • Invertovat – obrácení zvuku. Pokud například dáte vedle sebe dvě stejné stopy a jednu invertujete, zvuky se vzájemně vyruší a není slyšet nic.

 • Kompresor – vyrovná dynamiku. Sníží rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hlasitostí.

 • Kvákadlo (Wahwah) – kytarový efekt používaný i Jimi Hendrixem.

 • Normalizovat – upraví hladinu zvuku

 • Obrátit (Reverse) – záznam bude pozpátku

 • Odstranění praskání

 • Odstranění šumu

 • Opakovat – zopakuje označenou část stopy několikrát za sebou.

 • Odstranit ticho – části stopy s nižší hlasitostí než je udáno budou smazány.

 • Postupný náběh (Fade in)

 • Příkazový řádek Nyquistu

 • Sliding time scale/Pitch shift – postupné zrychlení nebo zpomalení

 • Zdůraznění basů

 • Zesílit

 • Změnit rychlost

 • Změnit tempo – na rozdíl od změnění rychlosti nezmění i výšku.

 • Změnit výšku

 • Úrovně

Efekty si můžete sami vyzkoušet na skladbě.

Vložení druhé skladby

Importujeme druhou skladbu, opět se objeví nová stopa, z ní vybereme nějakou kratší část a použijeme oříznutí.

Nyní posuneme nástrojem pro Posuv druhou stopu do místa, ve kterém chcete, aby stopa zazněla.

Aby nehrály obě skladby zároveň, musíme udělat v první stopě místo. Možnosti jsou dvě, buď vybereme část první stopy o něco menší než je stopa druhá a použijeme funkci ticho, a nebo klikneme nástrojem Výběr do jednoho místa první stopy a vytvoříme zde prázdný prostor – Generovat → Ticho, čas vyberte o něco kratší než je délka druhé stopy (hned uvidíte proč).

Aby byl přechod mezi skladbami přirozenější použijeme opět nástroj Obálka nebo Fade in + Fade out. Výsledek by měl vypadat asi takto:

Ukládání a export

Automaticky se skladba ukládá jako projekt, pokud si chcete váš výtvor uložit do audio formátu použijte Soubor → Exportovat. Pro export do MP3 potřebujete knihovnu Lame MP3 Encoder, pokud ji nemáte získáte ji přes správce balíčků.

Závěr

Dnes jsme se naučili základy práce s Audacity, v příštím dílu si řekneme něco o nadstandardních efektech, nahrávání a homestudiu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

raw data 8.11.2011 09:34 Jan Němec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze