LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (149) - Závěr

Perl Seriál o Perlu končí!

30.12.2011 00:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 7328×

149. díl je poslední.

Krátké ohlédnutí

První díl seriálu Perl vyšel v únoru 2005. Je to bezmála neuvěřitelných 7 let. Jak ten čas utekl.

Zpočátku články vycházely pravidelně. Potom přišly v Linuxsoftu problémy s financováním dalšího provozu portálu a téměř žádné články zde nevycházely. Nebylo jasné, zda seriál vůbec bude moci pokračovat. Vše se ale nakonec zdárně vyřešilo a nyní již dlouho seriál vycházel pravidelně zhruba každé dva týdny.

Na začátku byl plán napsat okolo 45 dílů a popsat základní vlastnosti Perlu. Čím dále seriál postupoval, tím více jsem si pokládal otázku, zda to takovým stylem má smysl. To proto, že jsem postupem času na internetu narážel na stále nové a nové tutoriály o Perlu a neplánovaně tak vznikalo něco, čeho už byl plný internet.

Proto jsem se v průběhu rozhodl změnit koncepci s tím, že hlavním cílem by mělo být představit především ty aspekty jazyka, o kterých ještě v češtině napsáno nebylo a které se přitom běžně používají, tj. hlavně některé oblíbené distribuce z CPANu. Mnohokrát se to povedlo, mnohokrát méně.

Díky tomu tak vzniklo několik minisérií o zajímavých nástrojích, což považuji za největší přínos. Obvykle byly tyto série koncipovány tak, aby z nich bylo možné pochopit základní principy. Až na výjimky nebylo účelem jít do hloubky tématu, ale pouze napsat pár "hello world" programů (a pokročilejší věci pouze naznačit). Jejich pochopení by mělo čtenáře seznámit s tématy dostatečně na to, aby se byl schopen v dokumentaci rychle orientovat a věděl, co všechno tam může najít.

Několikkrát jsem již chtěl seriál uzavřít, avšak z různých důvodů k tomu nakonec došlo až teď. Ne, že by nebylo o čem psát. Témat by se našlo stále dost, ale již nyní je seriál velmi obsáhlý a pro běžné účely pokrytí témat plně dostačuje. Seriál nemůže suplovat ani dokumentaci, ani tematicky zaměřenou literaturu. Pro podrobnější studium konkrétních věcí je nejlepší pokračovat tam.

S narůstajícím počtem dílů také vyvstal problém s konzistencí a uspořádáním. Překvapivě nebylo úplně snadné zajistit, aby se nikde nepoužívaly ještě neprobrané věci. Občas tak došlo k přilepení nějakého malého tématu do dílu, kam nepatřilo. Nyní pomalu probíhá korektura seriálu, která by měla obsah co nejvíce zesystematičtit.

Další studium

Seriál končí, je tedy na místě doporučit prameny pro další studium. Samotný Perl má dokumentaci, která je obsáhlá, ale pro nezasvěcené lidi není zrovna přehledná. Občas je dost náročné tam něco najít.

Dokumentace k jednotlivým modulům je díky menší komplexitě značně pohodlnější. Dostupná je na search.cpan.org.

Podívejme se zde však spíše na specializovanou literaturu, o které ještě v seriálu nic nevyšlo.

V češtině bohužel nic moc vydáno nebylo a ani nelze čekat, že by se na tom mělo něco výrazně změnit. Za zmínku však jistě stojí minimálně tyto knihy: Myslíme v jazyku Perl (František Dařena) a Programování v Perlu pro pokročilé (Sriram Srinivasan). Ta první je v podstatě referenční příručkou nabitou informacemi a nejenže pokrývá většinu dokumentace, ale díky členení je snad i přehlednější. Ta druhá již předpokládá základní znalosti a věnuje se několika pokročilým tématům včetně vnitřností jazyka. Rozhodně patří mezi to nejlepší, co bylo o Perlu napsáno.

Uveďme ještě knihu Programování v jazyce Perl od L. Walla, R. Schwartze a T. Christiansena, která obsahuje kompletní popis jazyka.

Knih v angličtině je velké množství. Zmiňme se o několika, které by mohly být přirozeným pokračováním po přečtení tohoto seriálu. Perl Cookbook obsahuje spoustu receptů ve stylu zadání - řešení. Díky své obsáhlosti si zde každý rozšíří obzory. Podobnou knihou je Perl Hacks, která obsahuje opět řadu pěkných triků a její prolistování bude rozhodně přínosem.

Higher Order Perl již předpokládá nějaké zkušenosti s Perlem. Zabývá se velmi podrobně a do hloubky tématy jako je rekurze, iterátory a memoizace. Mastering Perl je podobná kniha s trochu jiným záběrem. Věnuje se regulárním výrazům, benchmarkování, psaní přehledného kódu, navazování proměnných, perzistenci a dalším tématům.

Nelze vynechat ani knihu Mastering Algorithms with Perl, což je něco jako referenční příručka pro algoritmy napříč různými disciplínami.

Velkou pozornost si zaslouží i kniha Perl Best Practices, kde jsou stovky pravidel, kterými je vhodné se řídit, aby byl výsledný zdrojový kód čitelný. Pravidla však není třeba učit se nazpaměť, protože z knihy čerpá modul Perl::Critic, který poskytuje příkaz perlcritic. Tím pak můžeme naše programy testovat a na výstupu dostáváme hlášení o tom, zda náš kód dodržuje definované standardy a v případě problémů jsme odkázáni přímo na konkrétní stranu knihy Perl Best Practices. Tato kniha je vhodnou odpovědí na kritiku Perlu a důkazem, že v Perlu lze vysokou čitelnost kódu zachovat i ve velkých projektech, aniž bychom museli nějak omezovat výhody, které Perl nabízí.

Seznam tematické literatury nalezneme na manuálové stránce perlbook. Je však dosti neúplný a proto bývá lepší použít k hledání něčeho konkrétního něco jako Google Books.

Poděkování

Na závěr děkuji zejména týmu Linuxsoftu za vždy vstřícný přístup. Především pak provozovatelům - do září 2007 jím byl František Hucek, od října 2007 pak Pavel Kysilka - a také všem šéfredaktorům. Dále pak samozřejmě čtenářům, bez nichž by existence seriálu neměla smysl.

Seriál je majetkem linuxsoft.cz. Jeho budoucnost tedy nezáleží na mně. S Pavlem Kysilkou jsme zatím domluveni na korekturách, které již pomalu začaly probíhat.

Kdokoliv se na mě bude chtít obrátit s něčím, co se týká nebo netýká seriálu, neváhejte tak učinit zasláním soukromé zprávy v mém profilu.

Zdroj: f8d.org

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Poděkování 1.1.2012 12:45 František Kučera
L Re: Poděkování 5.1.2012 13:12 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Díky 2.1.2012 21:06 bugme NOT
Export do PDF 3.1.2012 08:21 ikar
L Re: Export do PDF 5.1.2012 13:17 Pavel `Goldenfish' Kysilka
velke diky 5.1.2012 11:40 Zdenek Ruzicka
Diky za skvely serial 22.1.2012 13:01 Tomas Sedlak
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze