LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Zprovoznění HW na Linuxu I. - grafické karty

V tomoto článku si popíšeme jak bezpečně zprovoznit Vaší grafickou kartu. Ověříme si jestli správně funguje, a jestli je podporováná pod LINUXem. Nebo kde sehnat správne ovladače pro Vaší grafickou kartu.

25.8.2011 00:00 | Adrián Nia Prelovský | Články autora | přečteno 19674×

Info Ovladače grafických karet jsou malé prográmky, které se starají o vše, co vidíte na svých obrazovkách. V Ubuntu většinou není potřeba ovladače instalovat a grafická karta funguje tak jak má sama od sebe. Většinou to jsou integrované grafické karty od známe firmy INTEL. Dokonce to tak funguje u starších grafických karet od ATI nebo nVIDIA. Jestliže máte novější grafickou kartu ATI nebo nVIDIA, tak Vám většinou pojede na minimální grafické uživatelské rozhraní. Ale to neznamená že pojede jak má, může se stát že u přehrávání videa bude obraz kostičkovaný. Druhá možnost je, že budete chtít zprovoznit 3D AKCELERACI(urychlené vykreslovaní 3D aplikací, většinou u her). Následek nefunkční 3D akcelerace je pomalé vykreslování spouštění aplikace/hry. Případně odmítnutí spuštění aplikace. V tomto případě je nutno nainstalovat (binarní) ovladače grafické karty od výrobce.

Konec infa

Skvělou výjimkou je firma Intel, která začala vydávat otevřené ovladače. V Ubuntu by tedy měl fungovat výborně ihned po instalaci.

Ovladače grafických karet

Správa nesvobodných ovladačů

Nesvobodné ovladače grafických karet jsou licencovaný tak, že zakazují jejich úpravy a studovaní. Jejich zdrojový kód není volně přístupny.

Pro správu nesvobodných ovladačů si zvolíme v menu Systém → Správa → Ovladače hardwaru/Dodatečné ovladače.

Tímto nástrojem by jsme měli nainstalovat nesvobodné ovladače pro Vaší grafickou kartu nebo jiný HARDWARE. Nejprve se ujistěte, že Vám hardware nefungoval správně s předchozím ovladačem(třeba testem 3D Akcelerace, viz. níž).

Pokud si přejete nainstalovat binární ovladač od Vašeho výrobce, tak jako první musíte zjistit, jakou vlastně máte grafickou kartu. Podívejte se buď na specifikace počítače, který se dostává při koupi, nebo si otevřete terminál a napište příkaz „lspci“.

Něco krátce o terminálu:

Terminál spustíme tak, že klikneme v menu na APLIKCE → PŘÍSLUŠENSTVÍ → TERMINÁL, nebo klávesovou zkratkou „ALT+CTRL+T“.

-Proč Terminál používat?

Linux se celý skládá z příkazu. Terminálem můžete vyřešit mnoho problému ve Vášem Linuxu. V Linuxu může být většina věcí udělaná z terminálu. Není to nějak složitá aplikace, ale musíte znát aspoň základní příkazy.

Zpět k tématu.

 Tento příkaz Vám vypíše HARDWARE Vašeho počítače, včetně Vaší grafické karty. Řádek s grafickou kartou se bude nazývat „ VGA compatible controller “ a bude vypadat asi takto:

„ 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02) “.


V mém případě je grafická karta od INTEL corporation 82852/822GM.

Podle zjištění karty se rozhodněte:

Pokud máte kartu z řady AMD/ATI Radeon HD (včetně mobilních a integrovaných variant), a zároveň vám test 3D akcelerace ukazuje nefunkční 3D akceleraci, instalujte ATI Ovladače. Ovladače můžete stáhnout zde.

  • Pokud máte kartu NVIDIA GeForce nebo NVIDIA Quadro, případně Váš model karty ve výpise začíná s "4", "FX", nebo "6", instalujte NVIDIA ovladače. Nainstalovat jej můžete pomoci návodu zde zde .

  • Pokud máte kartu Intel, vše by mělo hned po instalaci fungovat. Pro další informace můžete navštívit stránku s Intel ovladači na wiki pro distribuci Ubuntu.

Tímto testem zjistítem, zda Vám funguje 3D akcelerace grafické karty. Tento postup je dobré použít po nainstalovaní nových ovladačů, na ověření, jestli instalace byla úspěšná.

  • Spusťte terminál, a zadejte příkaz:

    „glxinfo | grep direct“

Pokud se Vám objeví takovýto výstup:

„direct rendering: No“ tak je jisté, že 3D akceleraci zprovozněnou nemáte. V opačném případě:

„direct rendering: Yes“ je pravděpodobné, že 3D akcelerace funguje. Vtom případě jdeme na test druhý. Spustíme si TERMINÁL a do něho zadáme příkaz „glxgears“.


Mělo by se Vám objevit okno s ozubenými kolečky, které se otáčejí. S tímto oknem nehýbejte ani neměňte velikost okna. Každých 5 sekund se zapisuje aktuální rychlost vykreslovaní v jednotkách „fps“, tedy obraz za sekundu. Je jedno jestli se kolečka točí pomalu nebo rychle, nebo se sekají nebo jsou plynulé, hlavní hodnotou je jednotka „FPS“. Pro ukončení stiskněte na Vaší klávesnici „ESC“.

Info

Pozor! Tyto ozubené kolečka a jejich „fps“ výpis nemusí být vždy stoprocentně přesný! Tím, že Vám „glxgears“ vypíše nízkou hodnotu „fps“ neznamená že Vám 3D akcelerace nefunguje. Aplikace „glxgears“ je jen orientační. Nízké „fps“ se často projevuje např. u nesvobodných ATI ovladačů, ale hry mohou jet plynule. Já osobně testuji 3D akceleraci na některé reálné 3D hře, kterou seženu na internetu.

3. Nainstalujeme si nějakou 3D hru. Třeba z „Ubuntu software center“ (položka v hlavním menu) si najděte hru „AssaultCube“, nainstalujte a spusťte. Spuštěním teto hry poznáte, jestli Vám 3D akcelerace funguje či nefunguje. Tato hra by měla jet i na starších grafických karet sekavě, to neznamená že Vám 3D akcelerace nefunguje. V tomto případě je hra naprosto nehratelná. Tímto způsobem si ověřte zda máte funkční 3D akceleraci. Pokud Vám nefunguje a Vy ji nutně potřebujete, tak můžete zvolit binární ovladač od Vašeho výrobce grafické karty.

Instalace ovladače (binárního)

Svobodné ovladače mají tzv. licenci „kompatibilní“ s myšlenkou, která nám umožňuje takový zdrojový kód volně studovat, upravovat a šířit. Nejčastěji se jedná o licenci GNU GPL.

Než začnete instalovat, zálohujte si soubor „/etc/X11/xorg.conf“, třeba v TERMINÁLU.

1. „sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_original“

Pokud se Vám něco pokazí, tak většinou můžete nahrát zpět originální verzi souboru.

Příkaz pro nahrání původní verze souboru:

„sudo cp /etc/X11/xorg.conf_original /etc/X11/xorg.conf“

V samotném Ubuntu není správce HW, tudiž si nějaký musíme stáhnou a nainstalovat. Já osobně bych doporučil program „HWINFO“, který naleznete v „Center ubuntu software“. Center ubuntu software spustíme kliknutím v menu na Aplikace → Centrum softwaru pro ubuntu, když se Vám okno otevře tak vpravo nahoře je vyhledavací kolonka, do ní zadejte „HWINFO“  a stlačte ENTER pro vyhledavání.

Po vyhledaní si nainstalujeme alespoň základní balíček a to je „Hardware identification systém“. K tomuto základnímu balíčku se automaticky nainstaluje balíček „Hardware identification systém library“. Ostatní balíky taky doporučují nainstalovat kvůli přesnosti aplikace a většího rozsahu databáze.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Kvalita a odbornost článku 25.8.2011 14:10 Štěpán Dalecký
  L Re: Kvalita a odbornost článku 26.8.2011 09:33 Pavel `Goldenfish' Kysilka
    L Re: Kvalita a odbornost článku 27.8.2011 14:00 Martin Kumst
      L mne se to libilo 27.8.2011 22:04 Radim Kolář
        L Re: mne se to libilo 28.8.2011 23:05 Martin Kumst
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze