LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Evolution II.

V dnešní článku se podíváme jak ve zprávách vyhledávat, jak je označovat štítky, abychom v nich měli pořádek a jak nám Evolution pomůže v boji se spamem. Nakonec se podíváme na nějaká nastavení, pro lepší přizpůsobení Evolution našim potřebám.

30.3.2011 00:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 5782×

Vyhledávání

V dnešní době dostává většina lidí spoustu e-mailů a i kdyby ne, tak za nějaký čas se jich každému nahromadí poměrně mnoho. Potřebujete-li se často vracet k týdny či měsíce starým informacím, bude pro vás pohodlně dostupné a rychle fungující vyhledávání stěžejní funkcí e-mailového klienta. Evolution toto naštěstí splňuje a vyhledávání máme neustále dostupné nad seznam e-mailů.

hledání

Do políčka vedle nápisu Hledat lze zadat klíčové slovo, stisknout enter a zobrazí se pouze zprávy vyhovující hledání. Výchozím stavem je hledat zadané slovo (či slova - pokud hledanou frázi uzavřete do uvozovek, bude se hledat její přesný výskyt) v předmětu či adresách. Kliknutím na obrázek lupy v kolonce se zadáváním hledaného výrazu se nám objeví další možnosti hledání např. jen v odesílatelích nebo v těle zprávy. Vedle hledání ještě můžeme upřesnit kde všude má Evolution pátrat - výchozí je aktuální složka, ale můžeme to rozšířit na aktuální účet nebo všechny účty.

hledání

V případě komplexnějších požadavků na hledání klikneme na obrázek lupy a vybereme poslední položku Pokročilé hledání... - zobrazí se poměrně klasický dialog pro vyhledávání ve zprávách. Můžeme si určit jestli musí platit podmínky všechny nebo jen některá, můžeme definovat, co má která položka e-mailu obsahovat. Co bych vyzdvihl je poměrně pohodlná práce s časovými údaji. U položek Datum přijetí nebo Datum odeslání si můžeme zvolit je/není a je před/je po a nastavit nyní, což značí vždy aktuální čas, nebo z kalendáře zvolit nějaké pevné datum. Třetí zajímavou možností je zvolit relativní čas, třeba dva týdny nazpět.

hledání

Trochu nejasná může být položka Zahrnout vlákna, která se týká toho, jaké zprávy z vláken jsou zahrnuty do výsledků hledání. Volby se mohou projevit například takto, budeme hledat e-maily které poslal někdo s jménem "Novák", když zvolíme Vše související, pak, poslali jsme-li e-mail více lidem a dostalo se nám více odpovědí, zobrazí se všechny, nejen ty od Nováka. Velmi užitečná je volba Bez odpovědi nebo rodič která zobrazí e-maily na které jsme neodpověděli. Další volby jsou v obdobném duchu.

Vyhledávání si můžeme ukládat (místo Budiž klikneme na Uložit), vyhledávání pak bude dostupné z hlavního menu Hledat. Hledat - Upravit uložená vyhledávání... nám pak umožní jejich editaci. Pokud s některým vyhledáváním - tedy jakýmsi filtrem - pracujeme často, lze z něj udělat složku, budeme mít pak živý náhled na zprávy filtrované dle zvolených kritérií. Stačí zvolit v menu trochu krkolomný název Hledat - Vytvořit složku "Hledání" z vyhledávání.... V Evolution pak najdeme tyto složky v levém sloupci jako Složky hledání.

Štítky

Hlavně v poslední době se populárním stává, místo třídění do složek, takzvané tagování neboli přiřazování štítků (tagů). Evolution má předdefinované štítky jako Důležité, Osobní, Pracovní apod., které e-mailu jednoduše přiřadíte pokud na něj kliknete pravým a zvolíte Štítek a vyberete ze seznamu. Zpráva se v přehledu zobrazí danou barvou. Štítků lze zatrhnout pro každou zprávu libovolně mnoho, pak už ale zpráva bohužel nebude hrát všemi barvami. Pokud chcete mít i textový přehled nad zvolenými štítky, klikněte pravým na záhlaví sloupců v seznamu e-mailů (jako například Od, Předmět) a zvolte Přidat sloupec a přetáhněte položku Štítky mezi ostatní záhlaví.

štítky

Samozřejmě si můžeme nadefinovat libovolné vlastní - stačí kliknout na libovolnou zprávu a z menu Štítek vybrat Nový štítek. Zadáme název štítku (podtržítkem lze určit písmeno pro zadání v menu přes klávesnici) a zvolíme si barvu. Štítky neslouží pouze k vizuálnímu odlišení, jsou to rozšiřující data ke každé zprávě, takže je možné je využít například při hledání. K přehledu štítků se také dostaneme přes hlavní nabídku Upravit - Nastavení - Nastavení pošty - Štítky

štítky

štítky

Spam - nevyžádaná pošta

Nevyžádané zprávy jsou morem e-mailu, nikdo je nedostává rád a existuje několik způsobů jak se jejich dopad pokusit minimalizovat. Pokud přeskočíme prevenci (nezadávat nikde na web e-mail čitelný pro roboty a případné použití lehce kontroverzního greylistingu) zbývá nám filtrování spamu na straně serveru a na straně klienta. Oba přístupy mají výhody a nevýhody a popis je nad rámec tohoto článku, my si ukážeme jak obě metody zužitkovat v Evolution.

Filtrování na straně serveru samozřejmě záleží na správce poštovního serveru, může být vytvořená speciální složka, do které spamy označené jako spam padají, může existovat speciální "učící" složka kam umisťujeme špatně rozpoznané spamy. Serverové nástroje na rozpoznávání spamu přidávají k nevyžádaným e-mailům hlavičky, aby s nimi byly možné pracovat i v e-mailových klientech. K nastavení se dostaneme přes menu Upravit - Nastavení - Nastavení pošty - Nevyžádané. Vidíme, že kontrola podle vlastních hlaviček je aktivována a můžeme přidat dle našeho spam filtru na serveru hlavičky další.

Výchozím metodou na rozpoznávání spamu v Evolution je Bogofilter (je to jedna ze závislostí balíčku, minimálně v Ubuntu, čili by měl být nainstalován), pro použití Spamassasinu nainstalujte balíček spamassasin a po dalším zapnutí Evolution si budeme moci zvolit i tuto metodu. Který z nich je lepší si nedovolím posuzovat.

štítky

Práce se spamem je v Evolution velmi jednoduchá, v nástrojové liště je tlačítko s obrázkem zmačkaného papíru (Označit zprávy jako nevyžádané), po kliknutí se daná zpráva automaticky přesune do složky Nevyžádané se stejným symbolem. Evolution si tak automaticky daný e-mail zapamatuje jako nevyžádaný a další (podobný) již ve složce skončí automaticky. Pokud zde nějaká zpráva skončí omylem, vrátíme ji do příslušné složky tlačítkem se symbolem obálky se zeleným označením.

Drtivá většina spamu je psaná anglickým jazykem a pokud komunikujete většinou česky, spamfiltry budou filtrovat lépe - je tedy důležité označovat jako spam zprávy, které jim opravdu jsou a ne jen ty které se vám nechce číst nebo se vám nelíbí. Jakýkoli česky psaný spam osobně neoznačuji jako spam (abych spamfilter nemátl) a rovnou hlásím na ÚOOÚ.

Určitě užitečnou volbou v nastavení nevyžádané pošty je Neoznačovat zprávy jako nevyžádané, pokud je odesílatel v mém adresáři, aby se nedopatřením nestalo, že nám zprávy od lidí, které známe, budou končit ve spamu.

štítky

Další nastavení

Evolution skýtá velká množství voleb, které nám umožní si program přizpůsobit našim potřebám. Ne všechny jsou úplně jasné, pojďme se tedy na některé zajímavé podívat.

nastavení

Volby jsou umístěny v Upravit - Nastavení - Nastavení pošty - Obecně. První oddíl se týká nastavení písem - ve výchozím stavu se použijí stejná, jako máme nastavená v Gnome. V oddílu Zobrazení zprávy si můžeme nastavit za jak dlouho se nová zpráva označí jako přečtená - výchozí nastavení je 1,5 sekundy a slouží to k tomu, abychom se u nějaké zprávy "neuklikli" a nenastavila se jako přečtená omylem a dále zůstala nepovšimnuta.

Volba Nezobrazovat zprávy, pokud velikost textu překročí, slouží k tomu, aby se v Evolution nezobrazil náhled takto nepřiměřeně velké zprávy - většinou se jedná o chybu odesílatele, když do těla zprávy vložil něco, co mělo být přílohou.

Zmenšit hlavičky Komu/Kopie/Skrytá kopie - zde si nastavíme počet adres, které v těchto kolonkách chceme vidět maximálně, bude-li jich více, skryjí se pod tlačítko se symbolem plus (+).

Zapnout magický mezerník je vskutku jinotajný název a podrobný popis musíme dohledat až v nápovědě. Zjednodušeně jde o to, že nás stisk mezerníku posouvá na další nepřečtenou zprávu v dané složce a když se v ní žádná nenachází, tak přejde na složku další. Lepší než sáhodlouhý popis je si to vyzkoušet.

Seskupovat zprávy podle předmětu tato volba se hodí pokud komunikujete s někým, kdo nepoužívá standardních odpovědí na e-maily, ale místo toho nějak ručně kopíruje názvy předmětů a sám k nim přidává "Re" apod. Normálně se pro řazení do vláken využívají ID zpráv, s touto volbou se Evolution bude spoléhat také na text v předmětu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

server pro Evolution, groupware klient? 7.4.2011 11:20 Martin Bajer
  L Re: server pro Evolution, groupware klient? 14.4.2011 10:17 Petr Šigut
    L Re: server pro Evolution, groupware klient? 15.4.2011 11:27 Martin Bajer
      L Re: server pro Evolution, groupware klient? 16.4.2011 21:12 Petr Ježek
        L Re: server pro Evolution, groupware klient? 3.5.2011 08:10 Martin Bajer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze