LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Doit.im – organizace práce pomocí metodiky GTD

Jistě každý z Vás zná tu situaci, kdy nestíháte vůbec nic a ačkoli stále pracujete, máte pocit, že práce vůbec neubývá, ba naopak. Kvůli tomu jsou zde systémy time-managementu, v našem případě GTD, a v některých případech i software k nim určený. Třeba minimalistický Doit.im.

14.3.2011 00:00 | Václav Pešice | Články autora | přečteno 5178×

  1. Krátce o metodice GTD a jejím významu

  2. Přednosti aplikace Doit.im – v čem se liší, čím ostatní předčí, co umí navíc.

  3. Jednotlivé součásti Doit.im – jak k nim přistupovat a jak s nimi pracovat

  4. Malá inspirativní – proč (ne)využívat právě Doit.im?Nejprve krátce o GTD

Pokud patříte mezi ty, kteří neví, co to GTD znamená, doslovný překlad je „Getting Things Done“. Je to systém time-managementu(organizace času) díky kterému jsme schopni zorganizovat extrémně efektivně svou práci (paradoxně, čas zde hraje menší roli). Jde vlastně o skupinu návyků, které pokud se Vám podaří aplikovat přímo do svého života, zvítězíte nad stresem, budete mít dostatek času na všechno a večerní rekapitulace celého dne Vám náladu jen zlepší, protože máte pocit(nemusí to být nutně pravda), že jste odvedly dobrý kus práce.

Jde opravdu jen a pouze o aplikace systému do života a to pomocí několika méně či více snadných fází řízení procesů:

  1. Sesbírej

  2. Zpracuj

  3. Zorganizuj

  4. Zhodnoť

  5. UdělejA v čem vlastně přesně spočívá GTD? Celý systém se snaží Vás naučit využívat pro sběr dat externí úložiště, čímž si uvolníte mysl. U odvětví, především ZTD(Zen To Done) minimalistickou verzí, stačí jako úložiště využívat například zápisník, v lepším případě Moleskine. Pro GTD jako takové se používá ve většině případů více schránek, ale jako hlavní schránka slouží software pro GTD vytvořený(například Doit.im o kterém vlastně tento článek je – primárně).

Pokud se o GTD chcete dozvědět více, mohu Vám plně doporučit záznam z motivační přednášky Petra Máry o GTD(http://vimeo.com/8868806).

Doit.im

Nejprve asi něco málo o programu. Pokud program spustíte a už jste někdy pracovali s Apple OS a jeho software, obzvláště pak Thinks určenou ke stejnému účelu, naleznete nespočet podobností, především pak těch vzhledových.

Toto je prostředí Doit.im, konkrétně přehled projektů. Ti z Vás, kteří si již MACovský Thinks již vyzkoušeli, uvidí ty podobnosti, především v interface celého programu.

Pokud se mi nedaří Vás přesvědčit o tom, proč využívat právě Doit.im, podívejme se spolu na jeho přednosti a na to, jak vlastně funguje, jak synchronizuje apod. První věcí, kterou musíte provést, je instalace. V současnosti se dá stáhnout jak v klasických verzích na všechny tři přední platformy, tak i ve verzi AIR. To je verze programu stavěná jen a pouze pro prostředí Adobe AIR, což si žádá v prveřadě instalaci samotného prostředí a do něj teprve můžeme instalovat AIR verzi Doit.im. Není to ovšem žádný problém, prostředí i aplikaci si můžete stáhnout na doprovodném webu (gtd.situjte.net) k tomuto článku.

Co je podle mne výhodou programu, je systém uchovávání dat. Při prvním spuštění se musíte totiž přímo v programu registrovat, stejně jako do webové aplikace. Proč je tomu tak? Jednak proto, že Adobe AIR je webové prostředí nevyžadující ke svému provozu aktivní webový prohlížeč, a jednak proto, že data uchovává na vzdáleném serveru Doit.im(stejnojmenná domovská stránka). Díky tomu je možné přistupovat k informacím z jakékoli platformy(Win, Lin, MAC), nebo přímo z internetu. Kromě synchronizace s Google Calendar a exportu do *.csv toho už Doit.im moc neumí, ale pojďme si před konečným verdiktem ještě projít jednotlivé součásti programu.

Doit.im do morku kosti rozebrané

Horní lišta, základní možnosti


Co se týče možností nám hlavní panel nenabídne prakticky nic. Jediné co v něm najdete kromě tří klasických ikonek (ukončit,maximalizovat,minimalizovat), a samozřejmě názvu programu, je Vaše uživatelské jméno a ikonka s informací o konektivitě a synchronizaci s Google Calendar, která probíhá automaticky po pravidelných časových intervalech, či po stisknutí zažité klávesové kombinace [Ctrl]+[S].

Filtrační lišta(tagy)

V horní liště v pravé části programu jsou vypsány všechny vaše tagy použité v otevřené kategorii. Klikáním na jednotlivé tagy můžete vyfiltrovat všechny úkoly pouze na určitou skupinu pomocí otagování úkolů. V případě Doit lze u tagů mluvit jako o náhradě za kontexty.

Vyhledávací okénko

Další věc, kterou můžete vidět v horní liště pravé části Doit, je na pravou stranu zarovnané okénko pro vyhledávání v úkolech. Pro organizér je to dnes snad samozřejmostí a předpokládám že nemusím dále popisovat co se s takovým okénkem dělá.

Kategorie

Inbox, nebo-li schránka. Místo, kam zapisujete a ukládáte všechny myšlenky, úkoly a nápady a odsud je třídíte pomocí metody GTD.

Today – Vaše dnešní úkoly. Seznam úkolů, které by jste měli dnes splnit. Nejlépe menší počet úkolů a jeden z nich by měl být součástí projektu, aby jste se posunuli blíže svému cíli a cítili tak částečné uspokojení svých snů.

Next Actions – Zde budete mít všechny úkoly co chcete v brzké budoucnosti splnit a to nejlípe ve chvíli, kdy máte ještě spoustu času vyhrazeného na práci a zároveň máte splněny všechny úkoly pro dnešní den. Docílíte tak pocitu uspokojení a úspěšného pracovního dne.

Tomorrow – Co neudělám dnes, odložím na zítřek. Pokud chcete odsunout ejdnoduše některé úkoly na další den, stačí je jednoduše přeřadit do této kategorie, další den se Vám automaticky zobrazí v kontejneru Today.

Schleduled – každý z nás má jiště naplánované nějaké termíny, schůzky apod. Od toho je zde kontejner Schleduled, kam můžete přidat všechny úkoly, které musí být provedeny v určitý termín.

Someday – sny a přání, něco co by jste rádi, ale není to nutností. Taková krabice plná něčeho co by jste chtěli jednoho dne dokázat, nebo udělat.

Projects – Jak popisuje systém GTD, všechny úkoly, k jejichž splnění vede více jak jeden krok se automaticky označují jako projekty. Přímo pod názvem kontejneru máte jednoduchý přehled aktuálních projektů, detailní výpis projektů získáte kliknutím na kontejner, detaily o projektech logicky kliknutím na položku projektu.

Co uvidíme v pravé části programu?

Všechny kontejnery, s malou výjimkou projektů, obsahují stejné možnosti. Jsou jimi přidávání úkolů, jejich editace, označení úkolu za hotové a jejich odstranění.

První možnost, přidání úkolu, otevře jednoduché dialogové okno pro přidání úkolu. Obsahuje kolonky pro předmět, nebo název úkolu, označení tagy, chcete-li kontexty, poznámku k úkolu či jeho konkretizaci a detailní popis a následně nastavení data vypršení platnosti úkolu, komu se má úkol Delegovat, v jakém kontejneru se úkol má ukazovat, zda se má úkol opakovat a pokud ano, tak jako často a dlouho.

Pokud se rozhodnete editovat úkol, můžete editaci započít dvojklikem přímo na položku úkolu, nebo jednoduchým kliknutím a stisknutím ikonky Edit. V obou případech se objeví rozšířená položka úkolu se stejným i kolonkami jako ve vytváření, které můžete klasickými postupy upravit do posledního detailu.

Pravá polovina spodní lišty

Zde najdete dvě rozšířené možnosti(bez kterých bychom se obešli). Jsou jimi Export seznamu úkolů a Správce tagů.

První ikonka umí vyexportovat seznam úkolů zobrazené kategorie s danou filtrací pomocí tagů do formátu *.csv.

Ikonka Tags Vám pak pomůže buďto (od)otagovat označený úkol existujícími tagy, nebo otevře správce tagů, kde můžete tagy vytvářet a mazat.

Ostatní funkční části Doit

V levé části obrazovky, tedy v hlavní nabídce, najdete ještě dva funkční kontejnery. Jsou jimi Completed a Trash. Jak již napovídají ikonky doprovázející jejich názvy první z nich zachycuje všechny splněné a kompletní úkoly a Trash uchovává dočasně smazané úkoly, které se pak dají odsud smazat trvale.

Poslední co nám Doit nabídne je sada ikonek ve spodní liště programu. Zleva jsou jimi Friend list, Settings,Review, Sync to Google Calendar, Message, Invite friends, Feedback. Některé jsou jasné již z názvu, některé je dobré vysvětlit. Tak tedy, Friend list je seznam přítel a spolupracovníků se kterými spolupracujete na projektech, delegujete jim některé úkoly apod. Pokud máte v tomto seznamu konkrétní osobu, v nastavení jednotlivých úkolů je můžete zapsat do kolonky Forward to, čímž myslíte, že na dokončení úkolu čekáte na konkrétní osobu. Bohužel je podmínkou mít osobu v tomto seznamu, díky synchronizaci se potom úkol dokončí automaticky. Kliknutím na ikonku Settings se Vám ukáže dialogové okno s jednoduchým nastavením. Patří mezi ně nastavení spuštění Doit, nastavení formátu zobrazovaného data, spojení na vaše online Doit konto, nastavení klávesových zkratek a informace o programu, nebo-li About. Ikona Review Vám ukáže kompletní seznam všech úkolů a jejich dokonale zpracovaný přehled. Synchronizace s Google Calendar? Zde si prvotně nastavíte Vaše přihlašovací údaje na Google, později je můžete měnit.

Další sada tří ikonek obsahuje v prveřadě Message, zde se přiznám, že ji sám nepoužívám a nevím k čemu konkrétně slouží, takže, pokud máte někdo zkušenosti, napište. Invite friends slouží k pozvání osob k užívání Doit a zároveň přidání do Friend listu. Feedback, jak je zvykem, umožňuje kontaktovat lidi z domova dotyčného software a odeslat jim svůj názor, kritiku či nápad ohledně programu.

Proč používat Doit.im?

Prostě a jednoduše je to kvalitní a efektivní nástroj. Minimalismus Doit dovoluje jeho rychlé použítí s co možná nejmenší ztrátou času, synchronizace s Google Calendar umožňuje efektivně zorganizovat čas a naplánovat schůzky(když už je nutné plánovat čas) a mít k nim přístup téměř odkudkoli.

Zkrátka Doit by jste měli jistě vyzkoušet, pak uvidíte jestli sedí, tak jako mě, i Vám.

Pozn.: Pro účely tohoto článku byla vytvořena microsite: http://gtd.situjte.net

Zdroje:

Doporučená literatura:Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze