LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> EGroupware I. - Stručné seznámení

V začínajícím seriálu se seznámíme s EGroupware - opensource řešením pro řízení pracovních skupin. V prvním dílu si stručně vysvětlíme, k čemu vám může být EGroupware užitečný, seznámíme se se základními vlastnostmi tohoto systému.

15.3.2011 00:00 | Petr Bravenec | Články autora | přečteno 9705×

Co si lze představit pod pojmem groupware.

Každý pracovní tým - a především pak vedoucí takového pracovního týmu - potřebuje prostředek pro řízení a koordinaci práce jednotlivých členů týmu.

V praxi manažeři používají pro řešení tohoto problému velice často MS Outlook, který jim nabízí některé potřebné prostředky. Ale bez MS Exchange je MS Outlook pouze izolovaným ostrůvkem bez kontaktu na ostatní členy pracovního týmu a řízení práce tak může být nesmírně obtížné a ve svém důsledku neefektivní. A i když je MS Outlook provozovaný spolu s MS Exchange, nenabídne tato kombinace pracovnímu týmu o mnoho více, než kolik nabízí holý MS Outlook jednomu člověku. Pro řízení složitějšího projektu nebo pro řízení několika projektů současně je pak asi vhodné zahrnout i MS Project běžící na serveru. Nutná investice se tak může vyšplhat na stovky tisíc a menší pracovní týmy proto raději sáhnou po jiném řešení, případně svou práci řídí zcela živelně nebo vůbec.

Alternativa ze světa opensource - EGroupware.

Ve světě opensource se jistě najde celá řada programů, které pomohou při organizaci pracovního týmu. My se v následujicím seriálu budeme věnovat jednomu konkrétnímu programu: Egroupware.

Tento software nabízí pracovnímu týmu vše, co je pro efektivní řízení projektu potřeba. Navíc, integruje-li se EGroupware do linuxového systému běžícího na serveru, může se stát EGroupware i prostředkem pro správu uživatelů, pracovních skupin, zakládání poštovních schránek a dalších činností, kvůli kterým je jinak nutno zaměstnávat správce celého systému.

Pošta

Egroupware obsahuje jednoduchý poštovní klient, spolupracující s externím poštovním serverem. I když existuje jistě celá řada inteligentnějších a pohlednějších webových poštovních klientů, FelaMiMail obsažený v EGroupware je dobře integrovaný do svého prostředí - poštu lze snadno propojit s evidencí kontaktů a úkolů. Nabízí podporu pro sdílené složky a nastavení jejich práv. Příjemnou součástí je i jednoduché rozhraní pro tvorbu sieve skriptů na třídění pošty. Každý uživatel si tak může jednoduše vytvořit automatickou odpověď (známé "Jsem na dovolené") nebo vytvořit třeba filtr, který už na serveru umístí obchodní nabídky a katalogy do vyhražené složky a v příchozí poště ponechá pouze maily od zákazníků. Toto oceňují především obchodníci, kteří hodně cestují a mívají ve zvyku číst poštu přes svůj mobilní telefon.

EGroupware není poštovní server. Pro svou činnost potřebuje mít nainstalovaný externí poštovní server pro odesílání a příjem pošty (dobře poslouží například Postfix) a další server pro správu poštovních schránek uživatelů (vhodný je například Cyrus nebo Dovecot). Upřednostňovaná je práce s IMAP složkami a plusem je i podpora pro Sieve skripty (což umí oba uvedené servery, Cyrus i Dovecot).

Výhodou externího poštovního serveru je, že můžete využít i svůj současný poštovní server komunikující protokoly IMAP a SMTP (například už zmiňovaný MS Exchange Server), a nemusíte poštu přesouvat na jiný server.

Kontakty

Všechny kontakty zadané v EGroupware lze sdílet s ostatními členy pracovního týmu. Už v základním nastavení je možné evidovat u každého kontaktu celou řadu údajů, včetně propojení na další části EGroupware (projekty, dokumenty a podobně). Navíc lze však u kontaktů vytvořit různá vlastní políčka a evidenci kontaktů pak využívat i jako jednoduchý CRM systém.

Kalendáře

Sdílené kalendáře v EGroupware mají dvě základní funkce. První funkcí je organizace vlastního času - do kalendáře si můžete naplánovat své pracovní schůzky, využití své pracovní doby pak vidíte v přehledné grafické podobě. Navíc můžete plánovat čas i dalším členům pracovního týmu - typicky může plánovat sekretářka schůzky svému šéfovi a pomáhat mu tak při organizaci jeho pracovního dne. Nahlédnout do cizího kalendáře mohou i ostatní členové týmu (záleží na nastavení práv) a mohou tak například vyřizovat své záležitosti s nadřízeným v době, kdy nemá šéf naplánovanou žádnou jinou činnost.

Další důležitou funkcí sdílených kalendářů je rezervace výrobních prostředků. Typickými sdílenými prostředky, které potřebuji alespoň minimální organizaci, bývají služební vozidla a zasedací místnosti. Plánujete-li si například služební cestu, jistě se této akce zúčastní i vaše služební vozidlo a můžete je zahrnout jako "účastníka" své pracovní cesty. Ostatní členové týmu pak uvidí toto vozidlo jako rezervované.

Úkoly

Jednotliví členové pracovního týmu mohou přidělovat ostatním (nebo sami sobě) různé pracovní úkoly. Základní přehled právě aktuálních úkolů je v denním kalendáři, podrobný přehled o všech úkolech je pak v části "Infolog", kde lze úkoly různě i filtrovat.

Pracovní výkazy

Práce na každém úkolu zabere nějaký čas. Ten je možné evidovat v části "Pracovní výkazy". Pracovní výkaz se obvykle spojuje s úkolem - typicky se tedy zadává jako podpoložka úkolu. Spolu s údajem o čase je možné zadat i údaj o ceně. U každého úkolu je tak možné mít přehled, na kolik peněz jeho splnění přišlo. V přehledu pracovních výkazů pak lze zjistit cenu různých projektů či úkolů.

Řízení projektů

V nejjednodušší podobě si lze projekt představit jako krabičku nebo složku na disku, ve které se evidují veškeré informace spojené s konkrétním projektem. Součástí projektu může být prakticky libovolná součást EGroupware - kontakt na zákazníka, různé úkoly, pracovní výkazy, položka v kalendáři (schůzka spojená s projektem) a také další podprojekt. Všechny součásti jednoho projektu jsou tak hezky pohromadě a jsou-li zadané například i veškeré účtovací informace, lze spočítat i plánovanou či skutečnou cenu projektu. Pomocí Ganttova grafu si můžete zobrazit i časový harmonogram projektu.

Sledovací systém

Sledovací systém je jednoduchý prostředek pro sledování zákaznických požadavků. Různé požadavky od zákazníků na novou funkčnost či požadavky na odstranění chyb se evidují ve frontě, odkud se pak přidělují jednotlivým zodpovědným osobám či pracovním týmům. EGroupware lze nastavit i tak, že požadavky mohou chodit i poštou a do fronty se zařazují automaticky. Pomocí sledovacího systému tak mohou vaše pracovníky úkolovat i vaši zákazníci, kteří jinak nemají do EGroupware přístup.

Dokumentace

Součástí týmové práce jsou i různé sdílené znalosti. V Egroupware najdete jednoduchý systém Wiki, databázi znalostí, sdílené odkazy a jednoduchý správce souborů pro uložení například wordovských dokumentů spojených s některým z projektů.

Jak je EGroupware vyrobený

Egroupware je klasická webová aplikace. Pro svou činnost potřebuje databázi (postgres nebo mysql, možná i jiné - tak dalece jsem konfiguraci egroupware nestudoval), a webový server. Není to tedy aplikace typu "Klikni, nainstaluj a pracuj".

Egroupware s sebou nese všechny klady i zápory webových aplikací. Mezi klady lze započítat, že aplikace je dostupná prakticky odkudkoliv. Na klientském počítači není třeba nic instalovat. Přenos lze zabezpečit silným šifrováním. Mezi zápory lze uvést především jistou těžkopádnost danou prostředím prohlížeče.

Demoverze

Než budu pokračovat odstavcem "Pro koho může být Egroupware užitečný", rád bych uvedl odkaz na demoverzi, kde si můžete Egroupware vyzkoušet. Na uvedeném serveru je navíc Egroupare integrovaný do celého systému takovým způsobem, že umožňuje spravovat nejběžnější administrátorské akce velmi jednoduše přímo přes EGroupware. Přes správu Egroupware lze vytvářet na serveru poštovní účty, uživatele, pracovní skupiny a podobně. Pošta v serveru je chráněná antivirem a antispamem.

Demoverze běží na hodně pomalém serveru, mějte s ní při experimentech trochu strpení. Z výkonnostních důvodů není aktivovaný ani antivir a antispam.

http://www.egroupware.org - domácí stránky EGroupware.

Pro koho může být Egroupware užitečný

Egroupware používám i pro své osobní účely na plánování schůzek, úkolů, evidenci pracovních výkazů pro fakturaci a jednoduchou organizaci svých pracovních projektů.

Egroupware integrovaný do celého operačního systému tak, jak je k vidění na https://demo.bravenec.org může být užitečný už pro malou firmu o několika lidech. S Egroupware totiž dostane pracovní tým jednoduše ovladatelný nástroj pro tvorbu uživatelských účtů, poštu s antivirem a antispamem.

Odkazy

http://www.egroupware.org - domácí stránky EGroupware.
https://demo.bravenec.org - demoverze EGroupware.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze