LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JAK - III - Vlastní gui na webových stránkách

Webové stránky a aplikace zvlášť, často zasahují do uživatelského rozhraní (UI), zvláště pak do toho grafického (GUI). Mění ne jen jeho vzhled, ale i chování. Zda je to přínosné, vhodné a moudré se pokusím vysvětlit v tomto článku.

10.2.2011 00:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 9676×

UI a GUI ?

Nejprve se podívejme co to to UI resp. GUI vlastně je. Uživatelským rozhraním, v případě webu pak tím grafickým nazýváme vše, co umožňuje nám uživatelům ovládat webovou stránku, webovou aplikaci. Jednoduše řečeno, jsou to všechny ovládací prvky stránky: formuláře, tlačítka, ikonky, odkazy, kurzory myší, scrollbary, různá jiná hejbátka a táhýlka, kterými za pomocí myší, klávesnice, případně jiného zařízení ovládáme stránku.

Na webových stránkách pak můžeme najít takovéto prvky dvojího druhu, systémové a vlastní. Těmi systémovými myslím takové, které v systému, resp. v prohlížeči sami existují a jsou definované prostřednictvím příslušné verze html. Ty vlastní jsou pak takové, které si autor stránek / aplikace musí sám vytvořit např. za pomocí javascriptu a to proto, že pro ně neexistuje odpovídající tag v příslušné html verzi (například kalendář, třístavový checkbox, atd.).

Možnost volby

To co mnohé tvůrce webových stránek a zejména pak grafiky štve, je, že systémové ovládací prvky nezapadají do jejich grafického návrhu stránky  či aplikace. Dokonce i některé webové prohlížeče vykreslují jednotlivé prvky různým způsobem, například vstupní pole pro výběr souboru. A tak se html kodéři všemi možnými metodami pokoušejí změnit vše, co jen jde. Některé prvky jsou relativně snadno stylovatelné, jiné hůře a u některých to prostě nejde. Podívejme se tedy teď na několik pohledů pro a proti používání vlastních grafických prvků, nebo alespoň vlastního vzhledu těchto ovládacích prvků.

Proč ano

Prvním a tím nejdůležitějším důvodem proč definovat vlastní vzhled těchto prvků, je visuální dojem stránky. Grafické prostředí na počítači může vypadat opravdu různě, dokonce i samotné webové prohlížeče jdou různě „skinovat”. Takže vzhled, barva i velikost standardně vykreslených prvků může vypadat opravdu všelijak.

[akceptování vzhledu prohlížeče a vlastní ovládací prvky]
phpmyadmin nestyluje nijak zvlast inputy    babybox.cz - implementuje vlastní scrollbar a velmi atypické menu

Jsou sice případy kdy to nevadí, ba dokonce je v pořádku, že tomu tak je, ale pak jsou také případy, kdy je vzhled velmi důležitý. Například různé grafické, mediální, herní či jinak umělecké stránky a aplikace. Kdyby se na takových to stránkách objevily ovládací prvky zcela jiných barev rozměrů a obecně vzhledu, umělecký dojem by značně utrpěl, což je trochu problém pokud je to jeden ze základů dotyčné stránky.

Druhým důvodem proč tvořit vlastní ovládací prvky je jejich neexistence, nebo nedostatečná funkcionalita. V případě některých si ani neuvědomíme, že jde o ovládací prvky. Vedle scrollbarů, které ovládají cokoli jiného, jen ne scrollování, to jsou kalendáře, různé stavové prvky, ikony, kurzory myší, kroutítka a táhýlka. Tradičním atypickým prvkem je například trojúhelník obehnaný kružnicí, kterým se vybírají barvy. Mnoho takových prvků nově najdete v html5 specifikaci, ale ta bohužel není stále rozšířená a tak tvůrci sahají po javascriptovksých náhradách. Navíc nové prvky se buď běžným stylům zcela vymykají, nebo pro ně neexistuje dostatečně jednotný tvar (např. kalendář).

V neposlední řadě důvodů proč tvořit něco vlastního, nebo to alespoň ostylovat dle grafické podoby je paradoxně zachování systémového vzhledu. Některé aplikace mají svůj typický vzhled, např Microsoft Outlook (r). Ten má samozřejmě svoje typické uživatelské rozhraní a tak i webová verze vypadá co nejvíce totožně. To proto, aby se uživatel v prostředí co nejvíce orientoval a práce mu připadala pokud možno stejná jako v klasické verzi.

Proč ne

Důvodů proč ne, již není tolik a vlastně jsou zaměřené právě na okrajové skupiny uživatelů, tedy mima cílených aplikací samozřejmě. Nemalá skupina uživatelů internetu má nějaký hendikep. Ten nejzásadnější v našem případě je samozřejmě zrakový. On člověk ani nemusí být nějak postižený, stačí aby mu už vlivem věku nesloužily oči. A tak mnozí takoví uživatelé, pokud ještě alespoň něco vidí, se snaží přizpůsobit si vzhled svého gui tak, aby se s ním dobře pracovalo.

Teď myslím změnu velikosti písma, kontrastu, nebo obecně barev. Mimochodem, poměrně slušná část populace je barvoslepá (u mužů to je téměř 8%). To není malé číslo a nikdo z nás by o takovém člověku nemluvil jako o postiženém. Tito lidé normálně žijí v našem světě a v mnoha ohledech jim jejich zraková vada vůbec nevadí. Tak či onak, existuje celkem velké procento lidí, jenž si své grafické uživatelské rozhraní počítače přizpůsobí. Tento fakt ale některé stránky / aplikace zcela ignorují a takový člověk může mít velké problémy.

[zobrazení v šedé: akceptování velikosti písma v prohlížeči a neakceptování]
Zeropage.cz - vetší nastavené písmo již může způsobit rozhození designu    T-mobile.cz - zcela ignoruje vlastni nastavení písma

Tvůrce webu a designu by se k takové věci měl postavit čelem. Buď zapomenout na všechny možné nestandardní prvky, a omezit se jen na ty standardní a přítomné ve všech browserech. Počítat s tím že uživatelé si sami budou měnit velikost písma a očekávají že stránky na to budou reagovat. Nebo prostě vytvoří navíc ještě takovou verzi, která alespoň na informace nebude chudší, ale zároveň bude vypadat přesně tak, aby ji uživatel mohl bez problémů vnímat.

Ovšem důvodů je samozřejmě více. Zastavme se u Běžných Frantů Uživatelů, zkráceně BFU. Takový Franta má doma počítač, ono dneska má počítač kde kdo, ten mu nainstaloval jeho syn a společně vybrali nějaký pěkný vzhled GUI. A Franta se naučil pracovat s různými programy a nedělá mu žádně větší problémy ovládat libovolnou aplikaci, kterou má na svém počítači nainstalovanou. Ale teď do naší představy vleze moc pěkná aplikace na publikování fotek. Náš Franta fotí, a dokonce si i fotky sám retušuje a teď je tedy chce vystavit na internet. Aplikace která mu to umožní a kterou mu poradil syn, jakožto tu nejlepší co může být má však pro Frantu jednu zásadní vadu. Má vlastní gui. Pro našeho Frantu je peklo tuto aplikaci ovládat, protože vždy dlouho hledá ovládací prvky, které vypadají úplně jinak.

Laskavý čtenář by mohl namítnout, že Franta má smůlu a pokud není blbec, tak si přeci zvykne. Ano, našeho Frantu opravdu necháme časem si aplikaci osvojit a zvyknout si na ní. Ale co jiný Franta, který to nezvládne. Takového laskavého čtenáře tedy odkáži na řadu nejrůznějších zážitků a zkušeností nás všech, kteří se trpělivě pokouší naučit naše rodiče, prarodiče a jiné Franty pracovat s mobilním telefonem, televizí, nebo i mikrovlnou troubou. Problém totiž je, že webová stránka resp. aplikace, i když je dělaná pro tzv. masu, nikdy nebude mít sama vlastní vzhled, který bude stejný na všech verzích všech systémech. Leda by vlastní vzhled vůbec neměla, což může být dost těžké, ne-li nemožné.

A poslední důvod, který zmíním, a který by měl stát u rozhodování se pro použití vlastního vzhledu je cílené zařízení. Různé prohlížeče toho různě umí. To teď myslím zcela vážně, protože prohlížeč, je dnes v mobilech, v televizích, v herních konzolích, vlastně za prohlížeč můžeme svým způsobem považovat i indexovacího robota. Těmto všem můžeme postavit překážku v podobě nějakého úžasného javascriptovského tlačítka, nebo menu, díky kterému se nikam nedostane.

A co dál ?

Dnešní díl ze seriálu o javascriptu byl velmi teoretický a spíše idealistický. Byla to taková omáčka pro díly následující, ve kterých se podíváme například na vytvoření vlastního, dvou a následně třístavového checkboxu. Tedy jedním z takových prvků, který je díky svému vzhledu a použití značně diskutabilní.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze