LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Jak na JAK

JavaScriptová knihovna JAK byla vytvořena programátory firmy Seznam.cz. Je na ní postaveno mnoho seznamáckých aplikací, je snadná na použití, dobře dokumentovaná, otestovaná a funkční na většině prohlížečů a co je pro zkušené programátory důležité, neomezuje.

11.1.2011 19:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 8098×

práce s DOMem

Stejně jako mnoho jiných knihoven, i tato obsahuje obal nejrůznějších funkcí resp. metod, které programátor používá velmi často. Mezi nimi najdeme například tyto:
JAK.gel(id);            // (getElementById)
JAK.DOM.getElementsByClass(
'class', node, 'tag'); // vrátí pole prvků které mají třídu class

JAK.mel( 'tag', properties,
styles, doc); // (make element) vytvoří element
JAK.cel('tag', 'class', 'id', doc); // (create element) vytvoří element
JAK.DOM.clear(elm); // Vymaže všechny potomky daného DOM uzlu

JAK.DOM.addClass(elm, 'class'); // elementu přidá třídu
JAK.DOM.hasClass(elm, 'class'); // otestuje zda ma element danou třídu
JAK.DOM.removeClass(elm, 'class'); // elementu odebere třídu

JAK.DOM.getDocSize(); // vrací velikost dokumentu
JAK.DOM.getBoxPosition(elm); // zjisti pozici prvku elm ve stránce
JAK.DOM.getPortBoxPosition(elm); // zjistí pozici prvku elm ve stránce včetně
// skrolování
JAK samozřejmě neobaluje jen práci s DOM, což je jistě užitečné, zejména proto, že na různých prohlížečích se některé metody jmenují jinak. JAK tyto metody obaluje metodami vlastních objektů. Programátor má tak vše na jednom místě, dokumentované a fungující na široké škále internetových prohlížečů.

Události

Každý webový programátor někdy určitě přišel do styku s událostmi, které prohlížeč vytváří při nějaké akci a které putují celou stránkou až nakonec vykonají vše co měli. Typickou používanou událostí je onclick, onload, nebo onmouseover. Tyto události se obvykle zapisují přímo do html kódu, nicméně JAK obsahuje moc pěkný způsob jak nějakou vlastní funkci navěsit na událost kdykoli během života prvku. Místo obvyklého známého:
<img id="klikni_na_me" src="http://zeropage.cz//klikni_na_me.png" alt="klikni na mě" onclick="window.fce()">
Můžete někde později navěsit událost na prvek a následně je zpracovat pomocí těchto funkcí:
JAK.Events.addListener(
elm, 'click', window, fce); // elementu elm navěsí funkci window.fce
// na událost onclick
JAK.Events.removeListener(id); // odebere událost vytvořenou metodou
// addListener
JAK.Events.getTarget(e); // vrátí prvek, na kterém vznikla událost e
JAK.Events.cancelDef(e); // zruší výchozí akce pro událost e

Všimněte si že do názvu události již nepíšete první dvě písmena on! Tento mechanismus mě připadá velmi užitečný. Jednak umožní oddělit kód javacriptu od html kódu a dále tak lze šikovně ulevit prohlížeči, který javascript neumí nebo která ho má vypnutý (i když se to už moc nevidí).

AJAX

Zaklínadlo a pro začátečníky zároveň strašidlo ve světe javascriptu. Ve skutečnosti to není nic jiného, než explicitní dotaz na server. Javascript prostě odešle na server požadavek, GET nebo POST či jiné. Odpověď spustí callback a ten vrácenou stránku zpracuje, například tak, že její obsah vloží do nějakého prvku na stránce.

JAK tomuto postupu jak jinak než napomáhá, obaluje kód vlastním rozhraním, díky kterému je implementace AJAXu velmi snadná. Následující ukázka ukazuje, jak snadné je dotázat se serveru javascriptem.
var req = new JAK.Request(     // vytvoří xhttp request
JAK.Request.XML, {asyc: false, timeout: false, method: 'get'});

req.setCallback(window, fce); // nastavi fci window.fce jako callback po
// dokončení požadavku
req.send('url', {arg: value}); // odešle požadavek na url


function fce(data, status){ // definici callbackus
if (status != 200) // test na http status 200 Ok
return;

alert(data); // xml dom nebo txt data atd...
}

Závěrem

Ještě než Vás zahrnu odkazy, upozorním na dvě užitečné věci. Prvním je obalené logování pomocí metody console.log(), která nekončí chybovým stavem v případě, že neexistuje objekt window.console. A druhou věcí je objekt JAK.Browser, který obsahuje atributy identifikující prohlížeč.

Stránka kde najdete kompletní dokumentaci včetně příkladů je http://jak.seznam.cz. Knihovna je distribuována pod MIT licencí. JAK obsahuje daleko více než obal různých metod a na stránce tak najdete definované třídy nebo gui objekty. Na ně se podíváme příště, nicméně kód těchto objektů je výborná ukázka programování pomocí JAKu. Obdobně tomu tak je u mapáckého api: http://api.mapy.cz/. To je na JAKu postavené, resp. z tohoto api JAK vlastně vychází.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze