LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Jak na JAK

JavaScriptová knihovna JAK byla vytvořena programátory firmy Seznam.cz. Je na ní postaveno mnoho seznamáckých aplikací, je snadná na použití, dobře dokumentovaná, otestovaná a funkční na většině prohlížečů a co je pro zkušené programátory důležité, neomezuje.

11.1.2011 19:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 7437×

práce s DOMem

Stejně jako mnoho jiných knihoven, i tato obsahuje obal nejrůznějších funkcí resp. metod, které programátor používá velmi často. Mezi nimi najdeme například tyto:
JAK.gel(id);            // (getElementById)
JAK.DOM.getElementsByClass(
'class', node, 'tag'); // vrátí pole prvků které mají třídu class

JAK.mel( 'tag', properties,
styles, doc); // (make element) vytvoří element
JAK.cel('tag', 'class', 'id', doc); // (create element) vytvoří element
JAK.DOM.clear(elm); // Vymaže všechny potomky daného DOM uzlu

JAK.DOM.addClass(elm, 'class'); // elementu přidá třídu
JAK.DOM.hasClass(elm, 'class'); // otestuje zda ma element danou třídu
JAK.DOM.removeClass(elm, 'class'); // elementu odebere třídu

JAK.DOM.getDocSize(); // vrací velikost dokumentu
JAK.DOM.getBoxPosition(elm); // zjisti pozici prvku elm ve stránce
JAK.DOM.getPortBoxPosition(elm); // zjistí pozici prvku elm ve stránce včetně
// skrolování
JAK samozřejmě neobaluje jen práci s DOM, což je jistě užitečné, zejména proto, že na různých prohlížečích se některé metody jmenují jinak. JAK tyto metody obaluje metodami vlastních objektů. Programátor má tak vše na jednom místě, dokumentované a fungující na široké škále internetových prohlížečů.

Události

Každý webový programátor někdy určitě přišel do styku s událostmi, které prohlížeč vytváří při nějaké akci a které putují celou stránkou až nakonec vykonají vše co měli. Typickou používanou událostí je onclick, onload, nebo onmouseover. Tyto události se obvykle zapisují přímo do html kódu, nicméně JAK obsahuje moc pěkný způsob jak nějakou vlastní funkci navěsit na událost kdykoli během života prvku. Místo obvyklého známého:
<img id="klikni_na_me" src="http://zeropage.cz//klikni_na_me.png" alt="klikni na mě" onclick="window.fce()">
Můžete někde později navěsit událost na prvek a následně je zpracovat pomocí těchto funkcí:
JAK.Events.addListener(
elm, 'click', window, fce); // elementu elm navěsí funkci window.fce
// na událost onclick
JAK.Events.removeListener(id); // odebere událost vytvořenou metodou
// addListener
JAK.Events.getTarget(e); // vrátí prvek, na kterém vznikla událost e
JAK.Events.cancelDef(e); // zruší výchozí akce pro událost e

Všimněte si že do názvu události již nepíšete první dvě písmena on! Tento mechanismus mě připadá velmi užitečný. Jednak umožní oddělit kód javacriptu od html kódu a dále tak lze šikovně ulevit prohlížeči, který javascript neumí nebo která ho má vypnutý (i když se to už moc nevidí).

AJAX

Zaklínadlo a pro začátečníky zároveň strašidlo ve světe javascriptu. Ve skutečnosti to není nic jiného, než explicitní dotaz na server. Javascript prostě odešle na server požadavek, GET nebo POST či jiné. Odpověď spustí callback a ten vrácenou stránku zpracuje, například tak, že její obsah vloží do nějakého prvku na stránce.

JAK tomuto postupu jak jinak než napomáhá, obaluje kód vlastním rozhraním, díky kterému je implementace AJAXu velmi snadná. Následující ukázka ukazuje, jak snadné je dotázat se serveru javascriptem.
var req = new JAK.Request(     // vytvoří xhttp request
JAK.Request.XML, {asyc: false, timeout: false, method: 'get'});

req.setCallback(window, fce); // nastavi fci window.fce jako callback po
// dokončení požadavku
req.send('url', {arg: value}); // odešle požadavek na url


function fce(data, status){ // definici callbackus
if (status != 200) // test na http status 200 Ok
return;

alert(data); // xml dom nebo txt data atd...
}

Závěrem

Ještě než Vás zahrnu odkazy, upozorním na dvě užitečné věci. Prvním je obalené logování pomocí metody console.log(), která nekončí chybovým stavem v případě, že neexistuje objekt window.console. A druhou věcí je objekt JAK.Browser, který obsahuje atributy identifikující prohlížeč.

Stránka kde najdete kompletní dokumentaci včetně příkladů je http://jak.seznam.cz. Knihovna je distribuována pod MIT licencí. JAK obsahuje daleko více než obal různých metod a na stránce tak najdete definované třídy nebo gui objekty. Na ně se podíváme příště, nicméně kód těchto objektů je výborná ukázka programování pomocí JAKu. Obdobně tomu tak je u mapáckého api: http://api.mapy.cz/. To je na JAKu postavené, resp. z tohoto api JAK vlastně vychází.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze