LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Domény 1/2

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit, co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat.

8.9.2010 00:00 | Martin Zíka | Články autora | přečteno 3948×

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat. Dočtete se určitě nějaké zajímavosti a naučíte nové věci. Zároveň upozorňuji, že se budu snažit používat slovní zásobu běžného člověka, nikoliv nějakého profesionála a budu se to snažit vysvětlit především začátečníkům, takže pokud to na vás bude, až příliš nezajímavé berte toto v úvahu.

Co je to doména?

Doména, internetová doména, doménové jméno je „slovo“, které zadáte jako první, když spustíte svůj prohlížeč. Znamená to tedy například http://linuxsoft.cz/. Doména může obsahovat jen znaky anglické abecedy, číslice a pomlčky. Ovšem co se za tím skrývá? Doména pomocí jmenného serveru přeloží doménu na tzv. IP adresu, což je adresa serveru ve tvaru „ a.b.c.d“. Stejně jako IP adres je omezeně i těchto „slov“. V doménovém systému je pořádek, každý článek domény má své označení. Vše se čísluje odzadu. Doména končí příponou (například: „.cz“), tento článek je v doméně jako poslední, proto má číslo jedna – říkáme mu „doména 1. řádu“. Doména druhého řádu následuje od konce a je to právě to „slovo“, které si registrujete, a pro danou příponu je jedinečné. V našem případě to tedy je „linuxsoft“. Doména třetího řádu je tzv. subdoména – je to článek, který je ovlivnitelný uživatelem až po koupi domény. V našem příkladu to tedy je například pokusy.linuxsoft.cz.

Domény nejvyššího řádu (1. řádu)

Tomuto článku úplného doménového jména jsem v minulém odstavci říkal přípona. Přípona nám určuje zemi původu webu, nebo zaměření stránek, které navštěvujete. Tomuto článku domény se někdy říká TLD – vzniklo to zkratkou z anglického jazyka. V angličtině je to Top Level Domain. Ovšem abychom se v moři koncovek orientovali, existuje rozdělení domén do dvou hlavních slupin:

 • -.Obecné domény = gTLD (generic TLD její název je nejméně třípísmenný) – je společná pro daný typ subjektů
  • -.Neomezená registrace
   • -.Jejich použití, registrace není ničím omezená: .com, .info, . org, .eu
  • -.Vyhrazené
   • -.Účel zde není vyžadován – vlastně podobné prvnímu bodu: .name
  • -.Vymezené
   • -.Pouze pro daný účel: .biz, .int,. pro
  • -.Garantované
   • -.Pouze pro daný účel, mají garanta: .aero, .jobs., mobi, .travel
  • -.Exluzivní
   • -.Pouze organizace v USA: .edu. gov, .mil
  • -.Neveřejné
   • -..arpa, root
  • -.Smazané
   • -..nato
  • -.Rezervované
   • -..invalid, .localhost, .test
  • -.Připravované
   • -..tel
  • -.Plánované
   • -..asia, .kid, .mail, .sco, .web, . xxx
 • -.Národní domény ccTLD (sountry-code TLD) – národní doména nejvyššího řádu určená pro jednotlivé státy či území. Je to většinou název obsahující dvě písmena, až na výjimky, kdy odpovídá například kódu země. Jejich podrobný seznam je na wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_internetov%C3%BDch_dom%C3%A9n_nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADho_%C5%99%C3%A1du, jak se sami můžete přesvědčit je jich hodně.

Systém DNS – name servery

DNS je opět převzatý výraz z anglického jazyka kde to je „Domain Name System“. Je to systém doménových jmen. Hlavní vznik této služby je překlad „hezkých doménových jmen“ na IP adresy serverů, sítí. Protokol používá port TCP-53. Tento protokol byl vyvinut v roce 1983 Paulem Mockapetrisem.

DNSSEC – zabezpečení

Je to rozšíření doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a integrita nebyla při přenosu narušena. Zajistí v podstatě důvěryhodnost údajů získaných z DNS.

Jak jednoduše se můžete stát obětí? Kdo z vás zde používá VoIP telefony, emaily, využívá služeb webových stránek? Pokud se hostitel služby schovává za doménu a nemá jí chráněnou, je možné, že se dostanete na úplně jiné místo, než chcete. Jde v podstatě o to, že obelstíte DNS server, který převádí doménu na IP adresu serveru. Následující obrázek vše dokonale demonstruje:

Pokud vše proběhne správně, vše běží zelenou cestou, pokud dojde k útoku, vše se začne pohybovat po trase červené, což je ten problém. Váš počítač se začne směrovat na úplně jinou IP adresu, než by byl směrován správně. Bude to nejspíše server útočníka, který pomocí svého serveru bude moci vypadat jako doména, kterou jste chtěli navštívit. Může vám pomocí toho nabourat počítač, pomocí hlášek stránky vás donutit mu poskytnout heslo atd. je to velice zrádné. Jak se chránit a jak poznat, že jde o „past“ naleznete:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze