LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Domény 1/2

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit, co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat.

8.9.2010 00:00 | Martin Zíka | Články autora | přečteno 3601×

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat. Dočtete se určitě nějaké zajímavosti a naučíte nové věci. Zároveň upozorňuji, že se budu snažit používat slovní zásobu běžného člověka, nikoliv nějakého profesionála a budu se to snažit vysvětlit především začátečníkům, takže pokud to na vás bude, až příliš nezajímavé berte toto v úvahu.

Co je to doména?

Doména, internetová doména, doménové jméno je „slovo“, které zadáte jako první, když spustíte svůj prohlížeč. Znamená to tedy například http://linuxsoft.cz/. Doména může obsahovat jen znaky anglické abecedy, číslice a pomlčky. Ovšem co se za tím skrývá? Doména pomocí jmenného serveru přeloží doménu na tzv. IP adresu, což je adresa serveru ve tvaru „ a.b.c.d“. Stejně jako IP adres je omezeně i těchto „slov“. V doménovém systému je pořádek, každý článek domény má své označení. Vše se čísluje odzadu. Doména končí příponou (například: „.cz“), tento článek je v doméně jako poslední, proto má číslo jedna – říkáme mu „doména 1. řádu“. Doména druhého řádu následuje od konce a je to právě to „slovo“, které si registrujete, a pro danou příponu je jedinečné. V našem případě to tedy je „linuxsoft“. Doména třetího řádu je tzv. subdoména – je to článek, který je ovlivnitelný uživatelem až po koupi domény. V našem příkladu to tedy je například pokusy.linuxsoft.cz.

Domény nejvyššího řádu (1. řádu)

Tomuto článku úplného doménového jména jsem v minulém odstavci říkal přípona. Přípona nám určuje zemi původu webu, nebo zaměření stránek, které navštěvujete. Tomuto článku domény se někdy říká TLD – vzniklo to zkratkou z anglického jazyka. V angličtině je to Top Level Domain. Ovšem abychom se v moři koncovek orientovali, existuje rozdělení domén do dvou hlavních slupin:

 • -.Obecné domény = gTLD (generic TLD její název je nejméně třípísmenný) – je společná pro daný typ subjektů
  • -.Neomezená registrace
   • -.Jejich použití, registrace není ničím omezená: .com, .info, . org, .eu
  • -.Vyhrazené
   • -.Účel zde není vyžadován – vlastně podobné prvnímu bodu: .name
  • -.Vymezené
   • -.Pouze pro daný účel: .biz, .int,. pro
  • -.Garantované
   • -.Pouze pro daný účel, mají garanta: .aero, .jobs., mobi, .travel
  • -.Exluzivní
   • -.Pouze organizace v USA: .edu. gov, .mil
  • -.Neveřejné
   • -..arpa, root
  • -.Smazané
   • -..nato
  • -.Rezervované
   • -..invalid, .localhost, .test
  • -.Připravované
   • -..tel
  • -.Plánované
   • -..asia, .kid, .mail, .sco, .web, . xxx
 • -.Národní domény ccTLD (sountry-code TLD) – národní doména nejvyššího řádu určená pro jednotlivé státy či území. Je to většinou název obsahující dvě písmena, až na výjimky, kdy odpovídá například kódu země. Jejich podrobný seznam je na wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_internetov%C3%BDch_dom%C3%A9n_nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADho_%C5%99%C3%A1du, jak se sami můžete přesvědčit je jich hodně.

Systém DNS – name servery

DNS je opět převzatý výraz z anglického jazyka kde to je „Domain Name System“. Je to systém doménových jmen. Hlavní vznik této služby je překlad „hezkých doménových jmen“ na IP adresy serverů, sítí. Protokol používá port TCP-53. Tento protokol byl vyvinut v roce 1983 Paulem Mockapetrisem.

DNSSEC – zabezpečení

Je to rozšíření doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a integrita nebyla při přenosu narušena. Zajistí v podstatě důvěryhodnost údajů získaných z DNS.

Jak jednoduše se můžete stát obětí? Kdo z vás zde používá VoIP telefony, emaily, využívá služeb webových stránek? Pokud se hostitel služby schovává za doménu a nemá jí chráněnou, je možné, že se dostanete na úplně jiné místo, než chcete. Jde v podstatě o to, že obelstíte DNS server, který převádí doménu na IP adresu serveru. Následující obrázek vše dokonale demonstruje:

Pokud vše proběhne správně, vše běží zelenou cestou, pokud dojde k útoku, vše se začne pohybovat po trase červené, což je ten problém. Váš počítač se začne směrovat na úplně jinou IP adresu, než by byl směrován správně. Bude to nejspíše server útočníka, který pomocí svého serveru bude moci vypadat jako doména, kterou jste chtěli navštívit. Může vám pomocí toho nabourat počítač, pomocí hlášek stránky vás donutit mu poskytnout heslo atd. je to velice zrádné. Jak se chránit a jak poznat, že jde o „past“ naleznete:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

24.8.2016 6:44 /Ondřej Čečák
Poslední týden CFP LinuxDays 2016; pokud byste rádi přednášeli na LinuxDays 2016 8. a 9. října v Praze, můžete svůj příspěvek přihlásit, následovat bude veřejné hlasování.
Přidat komentář

9.8.2016 22:56 /Petr Ježek
Zařazení souborového systému reiser4 do jádra 4.7 znamená konečně konec patchování jádra jen kvůli možnosti použít reiser4.
Přidat komentář

12.7.2016 13:14 /František Kučera
Spolek OpenAlt zve na 130. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 21. července od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

11.7.2016 16:53 /Redakce Linuxsoft.cz
Konference LinuxDays hledá přednášející. Přihlášky poběží do konce prázdnin, v září bude hlasování a program. Více na https://www.linuxdays.cz/2016/cfp/.
Přidat komentář

8.5.2016 17:19 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 26.5.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, cloudové služby, infrastruktura cloudu, efektivní využití cloudu, možné nástrahy cloudů a jak se jim vyhnout
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.10.2016 0:13 / Jan Kuba
Re: Basic

19.9.2016 21:04 / Marek Schoř
Poděkování

1.9.2016 13:07 / Walker
hardwood floor refinishing

12.8.2016 11:51 / Josef Zapletal
Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

8.8.2016 14:58 / Adams
fairies for hire

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2016) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze