LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Domény 1/2

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit, co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat.

8.9.2010 00:00 | Martin Zíka | Články autora | přečteno 3851×

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat. Dočtete se určitě nějaké zajímavosti a naučíte nové věci. Zároveň upozorňuji, že se budu snažit používat slovní zásobu běžného člověka, nikoliv nějakého profesionála a budu se to snažit vysvětlit především začátečníkům, takže pokud to na vás bude, až příliš nezajímavé berte toto v úvahu.

Co je to doména?

Doména, internetová doména, doménové jméno je „slovo“, které zadáte jako první, když spustíte svůj prohlížeč. Znamená to tedy například http://linuxsoft.cz/. Doména může obsahovat jen znaky anglické abecedy, číslice a pomlčky. Ovšem co se za tím skrývá? Doména pomocí jmenného serveru přeloží doménu na tzv. IP adresu, což je adresa serveru ve tvaru „ a.b.c.d“. Stejně jako IP adres je omezeně i těchto „slov“. V doménovém systému je pořádek, každý článek domény má své označení. Vše se čísluje odzadu. Doména končí příponou (například: „.cz“), tento článek je v doméně jako poslední, proto má číslo jedna – říkáme mu „doména 1. řádu“. Doména druhého řádu následuje od konce a je to právě to „slovo“, které si registrujete, a pro danou příponu je jedinečné. V našem případě to tedy je „linuxsoft“. Doména třetího řádu je tzv. subdoména – je to článek, který je ovlivnitelný uživatelem až po koupi domény. V našem příkladu to tedy je například pokusy.linuxsoft.cz.

Domény nejvyššího řádu (1. řádu)

Tomuto článku úplného doménového jména jsem v minulém odstavci říkal přípona. Přípona nám určuje zemi původu webu, nebo zaměření stránek, které navštěvujete. Tomuto článku domény se někdy říká TLD – vzniklo to zkratkou z anglického jazyka. V angličtině je to Top Level Domain. Ovšem abychom se v moři koncovek orientovali, existuje rozdělení domén do dvou hlavních slupin:

 • -.Obecné domény = gTLD (generic TLD její název je nejméně třípísmenný) – je společná pro daný typ subjektů
  • -.Neomezená registrace
   • -.Jejich použití, registrace není ničím omezená: .com, .info, . org, .eu
  • -.Vyhrazené
   • -.Účel zde není vyžadován – vlastně podobné prvnímu bodu: .name
  • -.Vymezené
   • -.Pouze pro daný účel: .biz, .int,. pro
  • -.Garantované
   • -.Pouze pro daný účel, mají garanta: .aero, .jobs., mobi, .travel
  • -.Exluzivní
   • -.Pouze organizace v USA: .edu. gov, .mil
  • -.Neveřejné
   • -..arpa, root
  • -.Smazané
   • -..nato
  • -.Rezervované
   • -..invalid, .localhost, .test
  • -.Připravované
   • -..tel
  • -.Plánované
   • -..asia, .kid, .mail, .sco, .web, . xxx
 • -.Národní domény ccTLD (sountry-code TLD) – národní doména nejvyššího řádu určená pro jednotlivé státy či území. Je to většinou název obsahující dvě písmena, až na výjimky, kdy odpovídá například kódu země. Jejich podrobný seznam je na wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_internetov%C3%BDch_dom%C3%A9n_nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADho_%C5%99%C3%A1du, jak se sami můžete přesvědčit je jich hodně.

Systém DNS – name servery

DNS je opět převzatý výraz z anglického jazyka kde to je „Domain Name System“. Je to systém doménových jmen. Hlavní vznik této služby je překlad „hezkých doménových jmen“ na IP adresy serverů, sítí. Protokol používá port TCP-53. Tento protokol byl vyvinut v roce 1983 Paulem Mockapetrisem.

DNSSEC – zabezpečení

Je to rozšíření doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a integrita nebyla při přenosu narušena. Zajistí v podstatě důvěryhodnost údajů získaných z DNS.

Jak jednoduše se můžete stát obětí? Kdo z vás zde používá VoIP telefony, emaily, využívá služeb webových stránek? Pokud se hostitel služby schovává za doménu a nemá jí chráněnou, je možné, že se dostanete na úplně jiné místo, než chcete. Jde v podstatě o to, že obelstíte DNS server, který převádí doménu na IP adresu serveru. Následující obrázek vše dokonale demonstruje:

Pokud vše proběhne správně, vše běží zelenou cestou, pokud dojde k útoku, vše se začne pohybovat po trase červené, což je ten problém. Váš počítač se začne směrovat na úplně jinou IP adresu, než by byl směrován správně. Bude to nejspíše server útočníka, který pomocí svého serveru bude moci vypadat jako doména, kterou jste chtěli navštívit. Může vám pomocí toho nabourat počítač, pomocí hlášek stránky vás donutit mu poskytnout heslo atd. je to velice zrádné. Jak se chránit a jak poznat, že jde o „past“ naleznete:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze