LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Domény 1/2

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit, co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat.

8.9.2010 00:00 | Martin Zíka | Články autora | přečteno 3725×

Tímto dvoudílným seriálem se vám budu snažit přiblížit co je to doména, k čemu je potřeba a jak si jí zaregistrovat. Dočtete se určitě nějaké zajímavosti a naučíte nové věci. Zároveň upozorňuji, že se budu snažit používat slovní zásobu běžného člověka, nikoliv nějakého profesionála a budu se to snažit vysvětlit především začátečníkům, takže pokud to na vás bude, až příliš nezajímavé berte toto v úvahu.

Co je to doména?

Doména, internetová doména, doménové jméno je „slovo“, které zadáte jako první, když spustíte svůj prohlížeč. Znamená to tedy například http://linuxsoft.cz/. Doména může obsahovat jen znaky anglické abecedy, číslice a pomlčky. Ovšem co se za tím skrývá? Doména pomocí jmenného serveru přeloží doménu na tzv. IP adresu, což je adresa serveru ve tvaru „ a.b.c.d“. Stejně jako IP adres je omezeně i těchto „slov“. V doménovém systému je pořádek, každý článek domény má své označení. Vše se čísluje odzadu. Doména končí příponou (například: „.cz“), tento článek je v doméně jako poslední, proto má číslo jedna – říkáme mu „doména 1. řádu“. Doména druhého řádu následuje od konce a je to právě to „slovo“, které si registrujete, a pro danou příponu je jedinečné. V našem případě to tedy je „linuxsoft“. Doména třetího řádu je tzv. subdoména – je to článek, který je ovlivnitelný uživatelem až po koupi domény. V našem příkladu to tedy je například pokusy.linuxsoft.cz.

Domény nejvyššího řádu (1. řádu)

Tomuto článku úplného doménového jména jsem v minulém odstavci říkal přípona. Přípona nám určuje zemi původu webu, nebo zaměření stránek, které navštěvujete. Tomuto článku domény se někdy říká TLD – vzniklo to zkratkou z anglického jazyka. V angličtině je to Top Level Domain. Ovšem abychom se v moři koncovek orientovali, existuje rozdělení domén do dvou hlavních slupin:

 • -.Obecné domény = gTLD (generic TLD její název je nejméně třípísmenný) – je společná pro daný typ subjektů
  • -.Neomezená registrace
   • -.Jejich použití, registrace není ničím omezená: .com, .info, . org, .eu
  • -.Vyhrazené
   • -.Účel zde není vyžadován – vlastně podobné prvnímu bodu: .name
  • -.Vymezené
   • -.Pouze pro daný účel: .biz, .int,. pro
  • -.Garantované
   • -.Pouze pro daný účel, mají garanta: .aero, .jobs., mobi, .travel
  • -.Exluzivní
   • -.Pouze organizace v USA: .edu. gov, .mil
  • -.Neveřejné
   • -..arpa, root
  • -.Smazané
   • -..nato
  • -.Rezervované
   • -..invalid, .localhost, .test
  • -.Připravované
   • -..tel
  • -.Plánované
   • -..asia, .kid, .mail, .sco, .web, . xxx
 • -.Národní domény ccTLD (sountry-code TLD) – národní doména nejvyššího řádu určená pro jednotlivé státy či území. Je to většinou název obsahující dvě písmena, až na výjimky, kdy odpovídá například kódu země. Jejich podrobný seznam je na wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_internetov%C3%BDch_dom%C3%A9n_nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADho_%C5%99%C3%A1du, jak se sami můžete přesvědčit je jich hodně.

Systém DNS – name servery

DNS je opět převzatý výraz z anglického jazyka kde to je „Domain Name System“. Je to systém doménových jmen. Hlavní vznik této služby je překlad „hezkých doménových jmen“ na IP adresy serverů, sítí. Protokol používá port TCP-53. Tento protokol byl vyvinut v roce 1983 Paulem Mockapetrisem.

DNSSEC – zabezpečení

Je to rozšíření doménových jmen (DNS), které zvyšuje jeho bezpečnost. DNSSEC poskytuje uživatelům jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a integrita nebyla při přenosu narušena. Zajistí v podstatě důvěryhodnost údajů získaných z DNS.

Jak jednoduše se můžete stát obětí? Kdo z vás zde používá VoIP telefony, emaily, využívá služeb webových stránek? Pokud se hostitel služby schovává za doménu a nemá jí chráněnou, je možné, že se dostanete na úplně jiné místo, než chcete. Jde v podstatě o to, že obelstíte DNS server, který převádí doménu na IP adresu serveru. Následující obrázek vše dokonale demonstruje:

Pokud vše proběhne správně, vše běží zelenou cestou, pokud dojde k útoku, vše se začne pohybovat po trase červené, což je ten problém. Váš počítač se začne směrovat na úplně jinou IP adresu, než by byl směrován správně. Bude to nejspíše server útočníka, který pomocí svého serveru bude moci vypadat jako doména, kterou jste chtěli navštívit. Může vám pomocí toho nabourat počítač, pomocí hlášek stránky vás donutit mu poskytnout heslo atd. je to velice zrádné. Jak se chránit a jak poznat, že jde o „past“ naleznete:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze