LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Chráňte seba a svojich užívateľov pred spamom

Dnes už len málokto nepozná spam. Ak vlastníte webovú stránku, blog či dokonca portál nemali by ste tento článok prehliadnuť.

3.9.2010 00:00 | Marek Beleščiak | Články autora | přečteno 2741×

Email sa na webe sa zobrazuje ako hypertextový odkaz smerujúci na: mailto:meno@domena.extension ktorý po kliknutí otvorení otvori okno emailového klienta a začne písať email adresátovi ktorý bol v adrese. Časom ale prišli spameri ktorí zbierali po weboch emailové adresy, a tie následne zneužívali. Bez anti-spamovej ochrany sa Váš mail a mail Vašich užívateľov dostane veľmi rýchlo do rúk spammerov a tí vás budu za "odmenu" zasypávať nevyžiadanou poštou.

Súčasné metódy ochrany

  • žiadna - email je nechránený.
  • xxx at yyy dot zzz - najpopulárnejšia ochrana - otáznik sa zmení za "at" a bodka za "dot".
  • Javascript - taktiež populárne riešenie. Email je vypísaný do dokumentu s pomocou Javascriptu ktorý ho uchováva v "zakryptovanej" podobe.
  • HTML entity - používaná metóda, ale nemá žiadny vplyv. (napr. a@b.c = a@b.c)
  • Obrázok - email je vpísaný do obrázku (captcha).
  • Flash - email je zobrazovaný vo flashi.
  • Iné - email je chránený inou metódou ako sú predchádzajúce metódy.

Niet pochýb o tom ako nepríjemne sa musí cítiť užívateľ, keď musí prepisovať dlhý text z obrázku, alebo flashu; a ak sa náhodou pomýli, príjemca nemusí vôbec email dostať. V žiadnom prípade nezabúdajte na pohodlie vašich užívateľov.

Najväčšie chyby aké môžete spraviť

  • Zobrazovať užívateľský profil na základe čísla ID - spamer, ktorého Váš web, portál, atď. zaujme a všimne si že zobrazujete profil na základe ID môže za malú chvíľku napísať bota, vytvoriť si cyklus prispôsobený cieľu a zozbierať toľko emailov koľko je len možné - nezabúdajte, že toto je chyba na vašej strane, lebo údaje sú verejne dostupné. (radšej použite zobrazovanie na základe užívateľského mena)
  • Hromadne zobraziť tabuľku užívateľov s e-mailom - takto môže spambot po načítaní stránky za menej ako pol sekundy rozšíriť svoj zoznam.

Spamboti v dnešnej dobe nevyhľadajú mailto:, je im úplne jedno či tam je alebo nie, takže ak ochránite atribút href v tagu <a> a ako telo dáte nechránený email, ochranu ste robili zbytočne. Takto spamboti prehľadávajú databáze užívateľov a zneužívajú tieto adresy.

Ako sa brániť ?

Dobrá otázka. Nie však neriešiteľná. Musíme si uvedomiť, že treba ochrániť aj odkaz mailto:* aj samotné telo odkazu. Riešení je veľmi veľa, ja som si vymyslel napr. toto:
Náhľad: meno { [ ( @ ) ] } domena { [ ( . ) ] } sk
Výsledok je perfektný. Užívateľovi sa adresa zobrazí normálne a spambot to neprečíta. Pokiaľ má užívateľ vypnutý javascript kliknutie nebude mať efekt ale bude môcť adresu pohodlne skopírovať. Ďaľším spôsobom ochrany môže byť napríklad nechať užívateľa slobodne sa rozhodnúť, či chce alebo nechce zverejniť svoj email.

Berte ale na vedomie, že ak nasadíte hocijaký spôsob ochrany a budete zobrazovať užívateľské profily na základe ID, ale zobrazovať hromadné tabuľky užívateľov, atď. náhodného spambota to síce odradí ale keď sa príde na váš web pozrieť spammer, nerobí mu problém napísať si cieleného bota ktorý bude určený presne na váš web a presne na vašu ochranu ktorú poláme. Ak ale budete profil zobrazovať správne, a nerobiť amatérske chyby, spambot neuspeje a spamrovi tak minimalizujete jeho "chúťky" a šance na minimum.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

niečo pre &quot;no guru&quot; by nebolo 8.9.2010 09:24 student
  L Re: niečo pre &amp;quot;no guru&amp;quot; by nebolo 12.9.2010 13:42 Marek Beleščiak
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

1.8.2017 7:32 / Cassidy
structural consultants

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

26.7.2017 21:12 / Jaromir Obr
Podminka

15.6.2017 9:34 / Ondřej Havlas
php,

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze