LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Chráňte seba a svojich užívateľov pred spamom

Dnes už len málokto nepozná spam. Ak vlastníte webovú stránku, blog či dokonca portál nemali by ste tento článok prehliadnuť.

3.9.2010 00:00 | Marek Beleščiak | Články autora | přečteno 2672×

Email sa na webe sa zobrazuje ako hypertextový odkaz smerujúci na: mailto:meno@domena.extension ktorý po kliknutí otvorení otvori okno emailového klienta a začne písať email adresátovi ktorý bol v adrese. Časom ale prišli spameri ktorí zbierali po weboch emailové adresy, a tie následne zneužívali. Bez anti-spamovej ochrany sa Váš mail a mail Vašich užívateľov dostane veľmi rýchlo do rúk spammerov a tí vás budu za "odmenu" zasypávať nevyžiadanou poštou.

Súčasné metódy ochrany

  • žiadna - email je nechránený.
  • xxx at yyy dot zzz - najpopulárnejšia ochrana - otáznik sa zmení za "at" a bodka za "dot".
  • Javascript - taktiež populárne riešenie. Email je vypísaný do dokumentu s pomocou Javascriptu ktorý ho uchováva v "zakryptovanej" podobe.
  • HTML entity - používaná metóda, ale nemá žiadny vplyv. (napr. a@b.c = a@b.c)
  • Obrázok - email je vpísaný do obrázku (captcha).
  • Flash - email je zobrazovaný vo flashi.
  • Iné - email je chránený inou metódou ako sú predchádzajúce metódy.

Niet pochýb o tom ako nepríjemne sa musí cítiť užívateľ, keď musí prepisovať dlhý text z obrázku, alebo flashu; a ak sa náhodou pomýli, príjemca nemusí vôbec email dostať. V žiadnom prípade nezabúdajte na pohodlie vašich užívateľov.

Najväčšie chyby aké môžete spraviť

  • Zobrazovať užívateľský profil na základe čísla ID - spamer, ktorého Váš web, portál, atď. zaujme a všimne si že zobrazujete profil na základe ID môže za malú chvíľku napísať bota, vytvoriť si cyklus prispôsobený cieľu a zozbierať toľko emailov koľko je len možné - nezabúdajte, že toto je chyba na vašej strane, lebo údaje sú verejne dostupné. (radšej použite zobrazovanie na základe užívateľského mena)
  • Hromadne zobraziť tabuľku užívateľov s e-mailom - takto môže spambot po načítaní stránky za menej ako pol sekundy rozšíriť svoj zoznam.

Spamboti v dnešnej dobe nevyhľadajú mailto:, je im úplne jedno či tam je alebo nie, takže ak ochránite atribút href v tagu <a> a ako telo dáte nechránený email, ochranu ste robili zbytočne. Takto spamboti prehľadávajú databáze užívateľov a zneužívajú tieto adresy.

Ako sa brániť ?

Dobrá otázka. Nie však neriešiteľná. Musíme si uvedomiť, že treba ochrániť aj odkaz mailto:* aj samotné telo odkazu. Riešení je veľmi veľa, ja som si vymyslel napr. toto:
Náhľad: meno { [ ( @ ) ] } domena { [ ( . ) ] } sk
Výsledok je perfektný. Užívateľovi sa adresa zobrazí normálne a spambot to neprečíta. Pokiaľ má užívateľ vypnutý javascript kliknutie nebude mať efekt ale bude môcť adresu pohodlne skopírovať. Ďaľším spôsobom ochrany môže byť napríklad nechať užívateľa slobodne sa rozhodnúť, či chce alebo nechce zverejniť svoj email.

Berte ale na vedomie, že ak nasadíte hocijaký spôsob ochrany a budete zobrazovať užívateľské profily na základe ID, ale zobrazovať hromadné tabuľky užívateľov, atď. náhodného spambota to síce odradí ale keď sa príde na váš web pozrieť spammer, nerobí mu problém napísať si cieleného bota ktorý bude určený presne na váš web a presne na vašu ochranu ktorú poláme. Ak ale budete profil zobrazovať správne, a nerobiť amatérske chyby, spambot neuspeje a spamrovi tak minimalizujete jeho "chúťky" a šance na minimum.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

niečo pre &quot;no guru&quot; by nebolo 8.9.2010 09:24 student
  L Re: niečo pre &amp;quot;no guru&amp;quot; by nebolo 12.9.2010 13:42 Marek Beleščiak
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze