LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Zabezpečte si síť - III

Dnešní díl se zabývá problematikou zabezpečení bezdrátových WiFi sítí. Dozvíte se, čeho se při zabezpečování vyvarovat a jak se nedopustit chyb, které mohou vést k narušení vašeho soukromí.

10.8.2010 20:00 | Petr Martinek | Články autora | přečteno 4402×

Znemožnit záškodníkovi odposlech drátové sítě je relativně triviální záležitost, kabely a přípojky sítě jsou obehnány zdmi. U bezdrátové sítě to je mírně obtížnější. Rádiové vlny bezdrátové sítě a v nich obsažené informace, které by měly zůstat uvnitř, prostupují daleko za zdi budov, kde se vystavují citlivým anténám lidí, kteří jsou v jejich dosahu. V horším případě lidem, kteří z toho chtějí něco mít, lidem, co mají nutkání „chytnout“ si nějaká ta data, která přece „jen tak letí kolem“, vytáhnout z nich zajímavé informace a ty potom použít ve svůj prospěch (ve váš neprospěch).

Dva díly z seriálu Zabezpečte si síť věnuji právě problematice bezpečnosti bezdrátových WiFi sítí. V tomto díle vám ukážu, čeho se vyvarovat. Pokud vás po přečtení tohoto dílu opustí „falešný pocit bezpečí“, doporučuji přečíst i díl příští, ve kterém budu řešit už technicky vyspělé šifrovací algoritmy, díky kterým lze zabránit nechtěnému počinu, jenž by se dal přirovnat k rozházení papírů z vašeho šuplete po ulicích kolem domu.

Za prvé chci vyvrátit jednu „pověru“ o bezpečnosti sítě.

Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti

Předvedu na naší (fiktivní) síti (kterou jsem vám představil v prvním díle). Mnoho lidí nevynakládá dostatečné úsilí na zabezpečení své bezdrátové sítě i z toho důvodu, protože si myslí, že když síť není velká a není v ní moc počítačů, je tam třeba jeden jeden notebook nebo mobilní telefon, z kterého se stejně neprovádějí žádné „super tajné“ datové přenosy, ty se přece provádějí na počítačích připojených na drátovou síť, tím pádem citlivá data nelétají jen tak vzduchem a nemůže je nikdo na dálku odposlechnout.

Pravda je ale opakem. Útočník může zneužít ve svůj prospěch (již známou) slabinu v ARP protokolu, díky které dokáže na sebe přesměrovat veškerou komunikaci v síti, tudíž zdůrazňuji i komunikaci v drátové síti. Je to takřka nepředstavitelné, ale záškodník tímto dosáhne toho, že data, která původně „nerušeně“ proudila po drátě, najednou bez naší vůle letí vzduchem a ještě skrz záškodníkův počítač.

Proto doporučuji, nebrat toto na lehkou váhu a zbavit se této zranitelnosti, kterou jsem již řešil v prvním díle, dále toto doporučuji aplikovat i na bezdrátovou síť.

Předpokládám, že na vaší síti již nějaký ten obraný mechanizmus používáte, proto si můžete udělat představu o tom, jestli je pro vás dostatečný, popřípadě zvolit lepší řešení.

Filtrování počítačů pomocí MAC adres

Tento obranný mechanizmus je založen na identifikaci každého počítače svojí jedinečnou MAC adresou. Nepohodlné je to ale proto, že musíte každý nový počítač nastavovat. Nastavení spočívá v tom, že vy nadefinujete routeru povolené MAC adresy. To provedete v nastavení routeru. Nastavení hledejte pod názvem „MAC Filtering“. Nejdříve musíte zjistit MAC adresy všech počítačů, které se budou do bezdrátové sítě připojovat. To provedete například známým příkazem:

Linux: ifconfig

Windows: ipconfig /all

Dále zadáte všechny zjištěné MAC adresy do MAC adres filtru, bude to vypadat asi jako na tomto obrázku.

Poté musíte ještě nastavit, aby MAC adres filtr odmítal všechny ostatní počítače.

Doporučuji tento způsob zabezpečení brát s rezervou popřípadě ho vůbec nepoužívat nebo ho použít pouze v kombinaci s jiným zabezpečením, je totiž velice chabý, vysvětlím proč.

Myslím, že nemusím připomínat, že vůbec neřeší obranu proti odposlechu. Řeší pouze to, aby se do sítě nepřipojil nezvaný host. Ale pokud se onen nezvaný host trochu vyzná, může odposlechnout a zjistit z probíhající komunikace v síti MAC adresy počítačů. Poté si změní svoji MAC adresu na adresu nějakého počítače v síti, za který se může vydávat, tudíž se může plnohodnotně připojit do sítě.

I přesto, že bych tento obranný mechanizmus vůbec nezařadil do kolonky zabezpečení, se docela hojně používá, dokonce i u větších sítí.

Poznámka:

Záškodník může z probíhající komunikace zjistit MAC adresy počítačů, i když je síť chráněna šifrovacím algoritmem (např. WEP).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 11.8.2010 11:46 Vojtěch Jaroš
  |- MAC + WPA2/PSK 11.8.2010 12:01 Radim Kolář
  |- Re: Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 11.8.2010 13:31 Petr Martinek
  L Re: Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 13.8.2010 22:25 Slavko
    |- Re: Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 16.8.2010 10:37 Petr Martinek
    | L Re: Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 16.8.2010 12:44 Vojtěch Jaroš
    L Re: Zneužití ARP protokolu v bezdrátové síti 26.8.2010 09:17 Martin 'Armitt' Bartovský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze