LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> JavaFX - prostředí pro tvorbu RIA aplikací (1)

Aneb konkurence Flashe, HTML5 a Silverlightu z dílny Sun Microsystems.

30.7.2010 18:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 10294×

RIA Aplikace

Co to jsou vlastně ty RIA aplikace? Tato zkratka znamená Rich Internet Applications. Jsou to aplikace které se snaží být velmi uživatelsky přitažlivé - používají animace, efekty, zvuky, videa a nepoužívají standardní ovládací prvky. Pod Rich Aplikací si můžeme představit některou z her a podívat se jak má řešené menu pro nastavování grafiky, obtížnosti, nápovědu, ukládání pozic a podobně. Hra nepoužívá standardní dialogy a menu nabázené GUI toolkitem, ale má vlastní aby svou originalitou přitahovala pozornost uživatele. Slovo Internet naznačuje že danou aplikaci si nebudeme muset instalovat, ale budeme ji používat přes internet vloženou do web stránky.

AJAX technologie se stala hybnou silou Webu 2.0, protože umožnila aby stránky začaly vypadat ne jako listy ilustrované knížky, ale více jako aplikace které známe z desktopů. RIA technologie se tak stanou základem pro web 3.0. Pojem web 3.0 v současnosti není moc jasně definován.

RIA aplikace v současné době na webu moc nevidíme. Najdeme je jen na serverech, kde je styl důležitější než obsah. Například weby módních návrhářů, kapel, stylových eshopů. Masově se tyto aplikace ale nedělají, protože jsou jednak programátorsky ale především graficky náročné. Je potřeba vytvořit značné množství grafiky a práce grafika je dost drahá.

JavaFX

JavaFX je scriptovacím jazykem z dílny Sun Microsystems. Celým názvem se jmenuje JavaFX Script. JavaFX začala svou existenci jako jazyk F3 vyvinutý společností SeeBeyond, kterou později koupil Sun, kterého později koupil Oracle.

Jazyk JavaFX byl původně interpretovaný, ale v současnosti se již dá kompilovat přímo do JVM bytecodu jako ostatní jazyky co běží na JVM platformě. S postupem času se kompilátor JavaFX vylepšuje a tak když starší programy překompilujete novým kompilátorem dosáhnete často zrychlení. JavaFX kompilátor používá s oblibou optimalizační techniku zvanou loop unroll.

Teď se blíže seznámíme s vlastním jazykem.

Komentáře

Komentáře ve zdrojovém kódu jsou velmi dobrou programovací zvyklostí. Měly by být výstižné a hlavně správné, protože většina programátorů předpokládá, že pokud je rozpor mezi komentářem a kódem, tak platí komentář a kód přepíší, tak aby mu odpovídal. Komentáře jsou v JavaFX standardní, tedy C-like a C++ like. Stejný typ komentářů používá i jazyk Java.

/* C style komentář 
může být přes více řádků
ale není možné komentáře
do sebe vkládat.
*/

// C++ style komentář platí od značky do konce řádku

Deklarace proměnných

JavaFX je jazyk deklarativní, což znamená že každá proměnná musí být deklarována před použitím. Podporuje jednak proměnné a jednak konstanty. Toto dělení se mi líbí, protože zpřehleďňuje kód a snižuje možný okruh chyb. Proměnná se deklaruje příkazem var zatímco konstanta se definuje příkazem def. Do proměnné můžeme přiřazovat hodnoty, zatímco do konstanty po její deklaraci již nikoliv.

var a = 10;
a = a + 1;
var c;

def b = 10;
b = b + 1; // překladač ohlásí chybu protože b je konstanta

Staticky silně typovaný jazyk

JavaFX není narozdíl od většiny scriptovacích jazyků typeless (weak typing). Každá proměnná má svůj typ. Není také dynamicky typovaný, což znamená že proměná může měnit svůj typ pokud do ní v průběhu programu přiřadíme objekt jiného typu. Ve výše uvedeném příkladu ale nejsou uvedeny typy. JavaFX překladač si je totiž umí odvodit z přiřazovaného výrazu. To je velmi hezká vlasnost, která šetří čas a psaní.

var b = 10;
b = "karel"; // překladač ohlásí chybu. Očekáván Integer, nalezen String

Typ u deklarací volitelně uvádět můžeme po dvojtečce. Moc se mi tenhle syntax nelíbí, radší bych měl místo dvojtečky mezeru a přehozené pořadí ve stylu C.

def a:Number = 10;

Funkce

funkce se definují klíčovým slovem function. Nemusí být součástí tříd a mohou se objevit kdekoliv ve zdrojovém souboru. Není třeba je nejdřív definovat a pak volat.

function test(a,b) {
    return a + b;
}

Parametry mohou mít uvedený typ:

function test2(a:Integer, b:Integer ) {
    return a + b;
}

Stejně tak můžeme deklarovat i typ co funkce vrací. Stejně jako předtím i tato syntaxe se mi vůbec nelíbí. Syntaxe ve stylu C nebo Java by byla mnohem lepší.

function test(a,b):Number {
    return a + b;
}

Parametry funkcí jsou v JavaFX považovány za konstanty, nelze jejich hodnotu měnit tak jak jsme běžně zvyklí z jiných jazyků. Toto považuji za dobrý krok snižující výskyt potenciálních chyb v kódu.

function test3(a):Number {
    a = a + 2; // nemůžete změnit hodnotu a, protože je to parametr
}

Pole

Podpora pro pole je docela luxusní, ačkoliv mám výhrady k použité syntaxi, která zbytečně zavádí klíčová slova. V JavaFX se jim neříká pole, ale sekvence, protože je lze natahovat a smrskávat přidáváním případně odebíráním prvků, které se číslují od nuly. Definice pole je prostá, zde nelze nic vytknout.

var pole = [ 1, 3 , 5, 7 ];

Pokud chceme deklarovat i typ dat v poli tak je potřeba dát za typ hranatou závorku

var pole2:Integer[] = [ 1, 5, 7, 8];

A teď přijde již ohlašovaný syntax sugar na pole. Opravdovým programátorům to bude připadat ukecané, ale příležitostným skriptařům pro které je JavaFX určeno se to zajisté zalíbí.

velikost polesizeof pole
vložení prvku na konecinsert 10 into pole
vložení prvku za druhý prvekinsert 11 after pole[1]
vložení prvku před druhý prvekinsert 15 before pole[1]
pole pozpátku reverse pole
smazání všech prvkůdelete pole
smazáni prvku na druhé pozicidelete pole[1]
smazání prvku s hodnotou 1delete 1 from pole

Výběr prvků z pole

Na druhou stranu možnosti výběru prvků jsou Python-like a rozhodně jsem je nečekal.

prvky od 1 do 3 včetněpole[1..3]
prvky od 1 do 10 bez posledníhopole[1..<10]
každý třetí prvek z intervalu 1 - 10pole[1..10 step 3]
vyběr prvků splňujících podmínkupole[ x | x >100]

Rozmezí

Podobnou technikou jako vybírání prvků z pole můžeme také pole vytvářet a používat ho třeba pro inicialiaci jiného pole nebo ve smyčkách. Stačí před výběrem neuvést jméno pole a dosáhneme tak výběru z implicitního pole obsahující celá čísla. Například výraz [1..3] tak vrátí pole [ 1, 2, 3 ].

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

8.5.2016 17:19 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 26.5.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, cloudové služby, infrastruktura cloudu, efektivní využití cloudu, možné nástrahy cloudů a jak se jim vyhnout
Přidat komentář

21.4.2016 8:01 /František Kučera
Spolek OpenAlt zve na 127. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

2.3.2016 22:41 /Ondřej Čečák
Letošní ročník konference InstallFest již tento víkend!
Přidat komentář

14.2.2016 16:39 /Redakce Linuxsoft.cz
O víkendu 5. a 6. března 2016 proběhne na pražském Strahově 8. ročník tradiční konference InstallFest. Celkem za dva dny uvidíte ​30 přednášek​ a ​6 workshopů.
Přidat komentář

5.2.2016 17:38 /Petr Ježek
Utilitka z XFce "xfce4-power-manager" nejen umožňuje nastavení lhůty pro uspání či hybernaci, ale i zapínání a vypínání prezentačního módu pro nerušené sledování videí. Stačí ji nastavit v každém vybavenějším panelu a v jakémkoli nontiled WM/DE.
Přidat komentář

10.1.2016 11:32 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
LinuxMarket změnil provozovatele. Nově jej provozuje Marek Pszczolka. Více info a detaily #1 a #2.
Přidat komentář

29.12.2015 11:38 /Ondřej Čečák
Ještě posledních pár dní můžete přidávat příspěvky nebo nápady na Install Fest 2016, který se bude konat 5. a 6. března 2016.
Přidat komentář

8.12.2015 11:36 /Petr Ježek
Logické se stává realitou. LibreOffice a Thunderbird se mají dle článku na Redditu stát protiváhou MS řešení (MS Office a Outlook).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

7.5.2016 14:58 / Teodor Komárek
Soubory

20.4.2016 0:07 / Jakub Cleing
Sázkový panel PHP FUSION

9.4.2016 9:43 / jiwopene@gmail.com
Re: problém s dpkg a nemožností instalovat

9.4.2016 9:41 / jiwopene@gmail.com
Re: změna velikosti disk.oddílu

9.4.2016 9:40 / jiwopene@gmail.com
Re: Přenesení starého OS Win7 na virtuál v Debianu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2016) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze