LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> OS v kapse - I

V článku se dozvíte, jak si vytvořit BOOTovací USB paměť s Linuxem, která se bude chovat stejně, jako kdyby byl váš přenosný Linux plnohodnotně nainstalován na daném počítači.

7.7.2010 00:00 | Petr Martinek | Články autora | přečteno 8417×

Menšinové postavení Linuxu je trnem v oku mnoha jeho uživatelům. Například dostane-li se „linuxák“ k nějakému cizímu počítači (např. škola, zaměstnání, příbuzenstvo), může si být, předvídám, takřka naprosto jist, že jeho OS bude některá verze Windows. Takto poznamenaný člověk je nucen pracovat s pro něj technicky i morálně nevhodným softwarem, který často bývá napaden i nějakým tím „škodlivým kódem“. Ne každý člověk bývá vybaven přenosným počítačem, proto mu nezbývá nic jiného, než zasednout a „užít si práci s cizím počítačem“, a nebo ne?

Jako vždy i v tomto případě existuje nějaká jiná možnost. Tou může být, vzít si svůj Linux sebou. V tomto článku si ukážeme, jak si vytvořit a zprovoznit bootovací USB paměť s Linuxem a budeme řešit i případné (a časté) problémy s hardwarem a softwarem. Například bootování z USB na počítačích, jejichž základní deska vůbec bootování z USB nepodporuje.

Popíšu zde několik postupů, jak vytvořit bootovací USB paměť s OS Ubuntu (některé postupy lze použít i pro jiné linuxové distribuce). Bude potřeba USB paměť s minimální velikostí 4 GB.

1) Vytvoření bootovací paměti pomocí nástroje v samotném Ubuntu

Ubuntu obsahuje nástroj: Vytvořit spouštěcí disk. Ten spustíte v nabídce Systém -> Správa -> Vytvořit spouštěcí disk. V tomto případě se jakékoliv změny v nastavení systému a ukládaná data budou ukládat do souboru, jehož velikost si pevně zvolíte ještě před vytvořením bootovacího USB. To znamená, že se musíte pevně rozhodnout, kolik místa budete mít pro Ubuntu a kolik zbude volného místa pro běžné používání jako přenosná paměť. Rozdělení místa provedete přetažením běžce v dolní části okna, dále vyberete cestu k obrazu disku Ubuntu s příponou .iso, staženého například z ubuntu.cz.

Vytvořit spouštěcí disk

2) Vytvoření pomocí aplikace UNetbootin

Tato aplikace není určena pro normální používání USB paměti jako přenosného operačního systému, ale spíše pro vytvoření spouštěcí instalační flešky pro počítače, co nemají optickou mechaniku a také proto, že je instalace z flešky oproti instalaci z optického disku mnohem rychlejší. Výhoda této aplikace je v tom, že s ní vytvoříte bootovací USB takřka z každé linuxové distribuce. Pokud chcete mít použitelný OS na flešce, tento postup vůbec nepoužívejte.

UNetbootin

3) Přímá instalace na USB paměť

Kvůli této možnosti vlastně píšu celý tento článek. Takto vytvořená bootovací fleška s Ubuntu se chová stejně, jako kdyby jste měli Ubuntu nainstalované v tom daném počítači na pevném disku. Takže pokud chcete opravdu plnohodnotný operační systém do kapsy, čtěte dál.

Tento návod patří k těm „nebezpečnějším“ (neopatrností můžete přijít o svá data, nebo si můžete omylem smazat zavaděč k vašemu OS). Proto se zříkám odpovědnosti za ztrátu dat nebo jinou újmu způsobenou vaší neopatrností/neinformovaností.

Doufám, že jsem vás tímto prohlášením neodradil, pokud se budete držet přesně návodu, k žádné újmě nepřijdete. A pokud se vám „poštěstí“ a omylem si smažete zavaděč, na konci článku jsem vám napsal návod, jak tento zavaděč obnovit.

Tak ale teď už k věci. Přímá instalace Ubuntu na USB paměť spočívá v tom, že Ubuntu nainstalujete na USB paměť úplně stejným způsobem, jako při obvyklé instalaci na pevný disk. To znamená, že budete mít na flešce souborový systém ext3/ext4 a ze systémů Windows se na ni vůbec nedostanete. Háček je v tom, že OS má tendenci zapsat zavaděč k vaší USB paměti na primární pevný disk a to protože (nejspíš) při instalaci nerozlišuje, zda jde o přenosnou USB paměť nebo jen další pevný disk, který je v útrobách vašeho počítače. Nainstaluje se na flešku, ale zavaděč k ní zapíše na pevný disk (to my ale opravdu nechceme, snažíme se vytvořit přenosnou USB paměť, proto zavaděč musí být v ní). Tomu lze zabránit vypojením/vyndáním pevného disku/ů z počítače. Pokud se na tuto operaci necítíte, požádejte o pomoc někoho zkušenějšího, pokud se na to i ten „zkušenější“ necítí, máte smůlu, budete muset použít návod číslo 1. Předpokládejme, že se povedlo, ještě jednou se ujistěte, že všechny paměti jsou odpojené, nezapomeňte na hudební přehrávače, jiné flešky, karty atd. Nyní provedeme samotnou instalaci. Nabootujeme počítač instalačním CD s Ubuntu. Na ploše klikneme na nainstalovat Ubuntu a dále postupujte podle pokynů (nastavte jazyk čas atd.). Až se dostanete k oknu, které vás vybízí ke zvolení, jakým způsobem budete rozdělovat oddíly, vy zadejte upřesnit oddíly ručně.

Instalovat

Nyní je před vámi okno se seznamem disků a oddílů. Měli byste v něm vidět jedinou paměť a to tu vaši USB paměť (pokud vidíte víc pamětí, nejspíš jste nějakou zapoměli odpojit, tak vypněte počítač a odpojte ji). Označte ji a klikněte na změnit, nahoře vyberte žurnálovací systém ext4, poté do políčka přípojný bod vepište tento znak lomítka: / .

Upravit odíl

Záměrně jsem nevytvářel oddíl pro swap, protože myslím, že pro tento účel nebude potřeba a na mé 4GB flešce by zabíral moc paměti. Ale pokud máte velkou flešku, klidně do toho běžte, dokonce si můžete vytvořit další oddíl se souborovým systémem FAT kompatibilní se systémy Windows. Já ale doporučuji pořídit si dvě flešky, na jedné Ubuntu a druhou s FAT. Tak proveďte to, co zamýšlíte a klikněte na vpřed.

Instalovat-1

Dále to po vás bude chtít název, heslo a konečně proběhne samotná instalace. Instalace trvá trochu déle, než klasická instalace na pevný disk v závislosti na rychlosti zápisu vaší USB paměti. Po skončení instalace restartujete počítač a vyzkoušejte to. Pokud se povedlo a počítač nabootoval z vaší flešky, také systém naběhl, je to v pořádku a přeji, aby vám tahle věcička byla užitečná. Pokud se nepovedlo, nejspíše za to může jedna z příčin, které řeším v druhém díle.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

cmd 16.7.2010 08:19 enuke
  L Re: cmd 17.7.2010 15:50 Petr Martinek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze