LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hrátky s EyeOS, díl III. - Standartní aplikace

V tomto díle zrecenzuji aplikace, které můžeme spustit hned po instalaci. U každé aplikace naleznete screenshot.

30.6.2010 19:00 | Tomáš 'Elektron112' Velecký | Články autora | přečteno 3786×

Ve skutečnosti mají všechny aplikace jména typu eyeX, eyeProcess, eyeSheets, ale ty se uživatelům nezobrazují. Můžete je spatřit ve Správci procesů.

Kancelář

Správce souborů

Správce souborů
Správce souborů má docela dost možností. Na horní liště jsou ikony pro krok vpřed a vzad a tři ikony, které nás přesunou buď do domovské složky, jakési sdílené složky, nebo do koše (ne, že bychom tam patřili, jen ho zobrazí). Podle toho, v jaké složce se nacházíte, se zobrazí několik dalších ikon (do domovské složky můžeme nahrát soubory, vytvořit složky, vytvořit soubor, ve sdílené složce nic a koš můžeme vysypat). Mnohem zajímavější je však levý horizontální panel. Ten nám může ukázat strom adresářů. Umožňuje nastavit zobrazení souborů ve složce apod. a máme na výběr z několika akcí se soubory. Docela velkým problémem je nemožnost použití pravého tlačítka myši - první se tedy musí kliknout na požadovanou akci v levém panelu a pak až na soubor, nebo najet na soubor, stisknout Ctrl a až poté vybrat akci.

Textový procesor

Texotvý procesor
Textový procesor nemá s Writerem z OO.o nebo Wordem z M$ Office moc společného. Jedná se spíše o WYSIWYG editor. Jde to poznat ve výběru písma - máme jen 7 možností, jako v HTML. Umí tabulky, tisk, přiblížení a zobrazení HTML kódu. Pokud chceme soubor uložit, máme na výběr ze tří formátů - .eyedoc, .doc a .odt.

Tabulkový procesor

Tabulkový procesor
Zná jen několik málo funkcí, není tam ani jejich seznam. Ukládá v ODS.

Prezentace

Prezentace
Prezentace jsou srovnatelné s Google Docs, akorát nikde nevidím indexy.

Poštovní klient

Poštovní klient
Poštovní klient poskytuje běžné funkce. Při prvním spuštění se dotáže na vaše jméno, e-mail a heslo k němu.

Kalendář

Kalendář
Kalendář má tvar přehledné tabulky, kde na ose y je čas a ve směru osy x se mění den v týdnu. Na každou čtvrthodinu ze přidat poznámku. V levém dolním rohy je ještě menší kalendářík, zobrazující celý měsíc.

Adresář (správce kontaktů)

Adresář
Do adresáře si můžeme přidat své kontakty. Kromě běžných údajů patří ke kontaktu i fotka. Další položky si tam přidat nemůžeme, ale jedním u údajů je i poznámka, do které se dá přidat vše ostatní.

Síť

Nástěnka

Nástěnka
Na nástěnku můžou všichni uživatelé přidávat textové zprávy a ostatní uživatelé systému je pak mohou číst.

FTP klient

FTP klient
Běžný FTP klient. Stahuje do složky v EyeOS. Jedinou nevýhodou je nemožnost měnit práva souborů.

Interní zprávy

Interní zprávy
V EyeOS se dají posílat interní zprávy dalším uživatelům systému. Složí k tomu právě tento program. Ale jestli může root číst zprávy ostatních uživatelů, to nevím...

Prohlížeč

Prohlížeč
V EyeOS je sice webový prohlížeč, nicméně funguje přesně jako ten, ve kterém jej spouštíte (a používá stejný proxy server). V přístím díle bych vám měl ukázat program, který toto obejde.

RSS čtečka

RSS čtečka
V první řadě EyeOS je i RSS čtečka, mi se však nepodařilo ji plně zprovoznit.

Příslušenství

Kalkulačka

Kalkulačka
Základní kalkulačka v eyeOS má opravdu jen základní funkce. My si však příště ukážeme jednu v Javě, která umí i 3D grafy.

Textový editor

Textový editor
S textovým editorem si asi moc práce nedali... Neumí ani nastavit kódování.

Správce procesů

Správce procesů
Přes správce procesů se dají vypínat aplikace a procesy.

Hry

Šachy

Šachy
Táhnete dvěma kliknutími myši. V pravém sloupci se zobrazují tahy. Nehraje se na čas. V nejtěžší obtížnosti (ze tří) mě počítač porazil, ale kdybych více přemýšlel, tak...

Tetravex

Tetravex
Tetravex je logická hra (v EyeOS postavená na Flashi), ve které máme za úkol poskládat všechny čtverečky rozdělené jejich úhlopříčkami na čtyři díly, přičemž v každém trojúhelníku je jedno číslo do jednoho velkého čtverce tak, aby tyto čísla byly u sebe (1 s 1, 2 s 2, ...) jako v dominu.

„Vyhýbačka“ (Catching game)

Vyhýbačka
V angličtině se jmenuje "Catching game". Já jsem si ji však pojmenoval „Vyhýbačka“. To proto, že máme za úkol co nejdéle červeným obrazcem uhýbat jiným obrazcům, které se odrážejí od stěn mapy. Zárověň se červený obrazec nesmí dotknout černého okraje mapy. Máme na výběr ze tří map.

Shrnutí

Co tedy lze v eyeOS dělat, v čem jsou problémy a co nejde vůbec? Tady je malé shrnutí:

-dostatečné možnosti v práci se soubory
-podpora ODT i .doc
-tabulky s minimem funkcí
-lze odesílat e-maily
-velmi přehledný kalendář
-běžné utilitky (textový editor, kalkulačka)
-jednoduché hříčky pro volné chvíle, jejichž běžné (desktopové) verze nabízí mnohem více možností
-FTP klient nemění práva souborů
-textový editor na nic
-nelze používat pravé tlačítko myši
-možnost tvorby textových dokumentů jako v nějakém WYSIWYG editoru
-v prezentaci nelze udělat dolní ani horní index

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze