LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hrátky s EyeOS, díl III. - Standartní aplikace

V tomto díle zrecenzuji aplikace, které můžeme spustit hned po instalaci. U každé aplikace naleznete screenshot.

30.6.2010 19:00 | Tomáš 'Elektron112' Velecký | Články autora | přečteno 3681×

Ve skutečnosti mají všechny aplikace jména typu eyeX, eyeProcess, eyeSheets, ale ty se uživatelům nezobrazují. Můžete je spatřit ve Správci procesů.

Kancelář

Správce souborů

Správce souborů
Správce souborů má docela dost možností. Na horní liště jsou ikony pro krok vpřed a vzad a tři ikony, které nás přesunou buď do domovské složky, jakési sdílené složky, nebo do koše (ne, že bychom tam patřili, jen ho zobrazí). Podle toho, v jaké složce se nacházíte, se zobrazí několik dalších ikon (do domovské složky můžeme nahrát soubory, vytvořit složky, vytvořit soubor, ve sdílené složce nic a koš můžeme vysypat). Mnohem zajímavější je však levý horizontální panel. Ten nám může ukázat strom adresářů. Umožňuje nastavit zobrazení souborů ve složce apod. a máme na výběr z několika akcí se soubory. Docela velkým problémem je nemožnost použití pravého tlačítka myši - první se tedy musí kliknout na požadovanou akci v levém panelu a pak až na soubor, nebo najet na soubor, stisknout Ctrl a až poté vybrat akci.

Textový procesor

Texotvý procesor
Textový procesor nemá s Writerem z OO.o nebo Wordem z M$ Office moc společného. Jedná se spíše o WYSIWYG editor. Jde to poznat ve výběru písma - máme jen 7 možností, jako v HTML. Umí tabulky, tisk, přiblížení a zobrazení HTML kódu. Pokud chceme soubor uložit, máme na výběr ze tří formátů - .eyedoc, .doc a .odt.

Tabulkový procesor

Tabulkový procesor
Zná jen několik málo funkcí, není tam ani jejich seznam. Ukládá v ODS.

Prezentace

Prezentace
Prezentace jsou srovnatelné s Google Docs, akorát nikde nevidím indexy.

Poštovní klient

Poštovní klient
Poštovní klient poskytuje běžné funkce. Při prvním spuštění se dotáže na vaše jméno, e-mail a heslo k němu.

Kalendář

Kalendář
Kalendář má tvar přehledné tabulky, kde na ose y je čas a ve směru osy x se mění den v týdnu. Na každou čtvrthodinu ze přidat poznámku. V levém dolním rohy je ještě menší kalendářík, zobrazující celý měsíc.

Adresář (správce kontaktů)

Adresář
Do adresáře si můžeme přidat své kontakty. Kromě běžných údajů patří ke kontaktu i fotka. Další položky si tam přidat nemůžeme, ale jedním u údajů je i poznámka, do které se dá přidat vše ostatní.

Síť

Nástěnka

Nástěnka
Na nástěnku můžou všichni uživatelé přidávat textové zprávy a ostatní uživatelé systému je pak mohou číst.

FTP klient

FTP klient
Běžný FTP klient. Stahuje do složky v EyeOS. Jedinou nevýhodou je nemožnost měnit práva souborů.

Interní zprávy

Interní zprávy
V EyeOS se dají posílat interní zprávy dalším uživatelům systému. Složí k tomu právě tento program. Ale jestli může root číst zprávy ostatních uživatelů, to nevím...

Prohlížeč

Prohlížeč
V EyeOS je sice webový prohlížeč, nicméně funguje přesně jako ten, ve kterém jej spouštíte (a používá stejný proxy server). V přístím díle bych vám měl ukázat program, který toto obejde.

RSS čtečka

RSS čtečka
V první řadě EyeOS je i RSS čtečka, mi se však nepodařilo ji plně zprovoznit.

Příslušenství

Kalkulačka

Kalkulačka
Základní kalkulačka v eyeOS má opravdu jen základní funkce. My si však příště ukážeme jednu v Javě, která umí i 3D grafy.

Textový editor

Textový editor
S textovým editorem si asi moc práce nedali... Neumí ani nastavit kódování.

Správce procesů

Správce procesů
Přes správce procesů se dají vypínat aplikace a procesy.

Hry

Šachy

Šachy
Táhnete dvěma kliknutími myši. V pravém sloupci se zobrazují tahy. Nehraje se na čas. V nejtěžší obtížnosti (ze tří) mě počítač porazil, ale kdybych více přemýšlel, tak...

Tetravex

Tetravex
Tetravex je logická hra (v EyeOS postavená na Flashi), ve které máme za úkol poskládat všechny čtverečky rozdělené jejich úhlopříčkami na čtyři díly, přičemž v každém trojúhelníku je jedno číslo do jednoho velkého čtverce tak, aby tyto čísla byly u sebe (1 s 1, 2 s 2, ...) jako v dominu.

„Vyhýbačka“ (Catching game)

Vyhýbačka
V angličtině se jmenuje "Catching game". Já jsem si ji však pojmenoval „Vyhýbačka“. To proto, že máme za úkol co nejdéle červeným obrazcem uhýbat jiným obrazcům, které se odrážejí od stěn mapy. Zárověň se červený obrazec nesmí dotknout černého okraje mapy. Máme na výběr ze tří map.

Shrnutí

Co tedy lze v eyeOS dělat, v čem jsou problémy a co nejde vůbec? Tady je malé shrnutí:

-dostatečné možnosti v práci se soubory
-podpora ODT i .doc
-tabulky s minimem funkcí
-lze odesílat e-maily
-velmi přehledný kalendář
-běžné utilitky (textový editor, kalkulačka)
-jednoduché hříčky pro volné chvíle, jejichž běžné (desktopové) verze nabízí mnohem více možností
-FTP klient nemění práva souborů
-textový editor na nic
-nelze používat pravé tlačítko myši
-možnost tvorby textových dokumentů jako v nějakém WYSIWYG editoru
-v prezentaci nelze udělat dolní ani horní index

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze