LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hrátky s EyeOS, díl III. - Standartní aplikace

V tomto díle zrecenzuji aplikace, které můžeme spustit hned po instalaci. U každé aplikace naleznete screenshot.

30.6.2010 19:00 | Tomáš 'Elektron112' Velecký | Články autora | přečteno 3517×

Ve skutečnosti mají všechny aplikace jména typu eyeX, eyeProcess, eyeSheets, ale ty se uživatelům nezobrazují. Můžete je spatřit ve Správci procesů.

Kancelář

Správce souborů

Správce souborů
Správce souborů má docela dost možností. Na horní liště jsou ikony pro krok vpřed a vzad a tři ikony, které nás přesunou buď do domovské složky, jakési sdílené složky, nebo do koše (ne, že bychom tam patřili, jen ho zobrazí). Podle toho, v jaké složce se nacházíte, se zobrazí několik dalších ikon (do domovské složky můžeme nahrát soubory, vytvořit složky, vytvořit soubor, ve sdílené složce nic a koš můžeme vysypat). Mnohem zajímavější je však levý horizontální panel. Ten nám může ukázat strom adresářů. Umožňuje nastavit zobrazení souborů ve složce apod. a máme na výběr z několika akcí se soubory. Docela velkým problémem je nemožnost použití pravého tlačítka myši - první se tedy musí kliknout na požadovanou akci v levém panelu a pak až na soubor, nebo najet na soubor, stisknout Ctrl a až poté vybrat akci.

Textový procesor

Texotvý procesor
Textový procesor nemá s Writerem z OO.o nebo Wordem z M$ Office moc společného. Jedná se spíše o WYSIWYG editor. Jde to poznat ve výběru písma - máme jen 7 možností, jako v HTML. Umí tabulky, tisk, přiblížení a zobrazení HTML kódu. Pokud chceme soubor uložit, máme na výběr ze tří formátů - .eyedoc, .doc a .odt.

Tabulkový procesor

Tabulkový procesor
Zná jen několik málo funkcí, není tam ani jejich seznam. Ukládá v ODS.

Prezentace

Prezentace
Prezentace jsou srovnatelné s Google Docs, akorát nikde nevidím indexy.

Poštovní klient

Poštovní klient
Poštovní klient poskytuje běžné funkce. Při prvním spuštění se dotáže na vaše jméno, e-mail a heslo k němu.

Kalendář

Kalendář
Kalendář má tvar přehledné tabulky, kde na ose y je čas a ve směru osy x se mění den v týdnu. Na každou čtvrthodinu ze přidat poznámku. V levém dolním rohy je ještě menší kalendářík, zobrazující celý měsíc.

Adresář (správce kontaktů)

Adresář
Do adresáře si můžeme přidat své kontakty. Kromě běžných údajů patří ke kontaktu i fotka. Další položky si tam přidat nemůžeme, ale jedním u údajů je i poznámka, do které se dá přidat vše ostatní.

Síť

Nástěnka

Nástěnka
Na nástěnku můžou všichni uživatelé přidávat textové zprávy a ostatní uživatelé systému je pak mohou číst.

FTP klient

FTP klient
Běžný FTP klient. Stahuje do složky v EyeOS. Jedinou nevýhodou je nemožnost měnit práva souborů.

Interní zprávy

Interní zprávy
V EyeOS se dají posílat interní zprávy dalším uživatelům systému. Složí k tomu právě tento program. Ale jestli může root číst zprávy ostatních uživatelů, to nevím...

Prohlížeč

Prohlížeč
V EyeOS je sice webový prohlížeč, nicméně funguje přesně jako ten, ve kterém jej spouštíte (a používá stejný proxy server). V přístím díle bych vám měl ukázat program, který toto obejde.

RSS čtečka

RSS čtečka
V první řadě EyeOS je i RSS čtečka, mi se však nepodařilo ji plně zprovoznit.

Příslušenství

Kalkulačka

Kalkulačka
Základní kalkulačka v eyeOS má opravdu jen základní funkce. My si však příště ukážeme jednu v Javě, která umí i 3D grafy.

Textový editor

Textový editor
S textovým editorem si asi moc práce nedali... Neumí ani nastavit kódování.

Správce procesů

Správce procesů
Přes správce procesů se dají vypínat aplikace a procesy.

Hry

Šachy

Šachy
Táhnete dvěma kliknutími myši. V pravém sloupci se zobrazují tahy. Nehraje se na čas. V nejtěžší obtížnosti (ze tří) mě počítač porazil, ale kdybych více přemýšlel, tak...

Tetravex

Tetravex
Tetravex je logická hra (v EyeOS postavená na Flashi), ve které máme za úkol poskládat všechny čtverečky rozdělené jejich úhlopříčkami na čtyři díly, přičemž v každém trojúhelníku je jedno číslo do jednoho velkého čtverce tak, aby tyto čísla byly u sebe (1 s 1, 2 s 2, ...) jako v dominu.

„Vyhýbačka“ (Catching game)

Vyhýbačka
V angličtině se jmenuje "Catching game". Já jsem si ji však pojmenoval „Vyhýbačka“. To proto, že máme za úkol co nejdéle červeným obrazcem uhýbat jiným obrazcům, které se odrážejí od stěn mapy. Zárověň se červený obrazec nesmí dotknout černého okraje mapy. Máme na výběr ze tří map.

Shrnutí

Co tedy lze v eyeOS dělat, v čem jsou problémy a co nejde vůbec? Tady je malé shrnutí:

-dostatečné možnosti v práci se soubory
-podpora ODT i .doc
-tabulky s minimem funkcí
-lze odesílat e-maily
-velmi přehledný kalendář
-běžné utilitky (textový editor, kalkulačka)
-jednoduché hříčky pro volné chvíle, jejichž běžné (desktopové) verze nabízí mnohem více možností
-FTP klient nemění práva souborů
-textový editor na nic
-nelze používat pravé tlačítko myši
-možnost tvorby textových dokumentů jako v nějakém WYSIWYG editoru
-v prezentaci nelze udělat dolní ani horní index

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze