LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> FreeNAS - 4

Dnes se podíváme na méně běžné služby co FreeNAS poskytuje.

11.6.2010 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 8900×

FreeNAS - ostatní služby

Klasické služby pro sdílení souborů jsme si probrali minule, dnes se podíváme na ty méně typické, ale přesto užitečné.

Bit torrent

Moji nejoblíbenější speciální službou kterou FreeNAS nabízí je BitTorrent klient. FreeNAS obsahuje BT klienta Transmission, který je vybaven velmi hezkým web rozhraním a v současnosti se nachází na výsluní slávy protože je to výchozí BT klient v Ubuntu 10.04. Bit Torrent běžící v NAS boxu je velmi praktická záležitost, některé torrenty se velmi dlouho stahují a neustále spuštěný NAS box má na jejich stažení podstatně více času než běžný počítač, který vypínáme. Na stahování z torrentů pomocí NAS boxu si velmi rychle zvyknete.

Konfigurace se mi osvědčila následující: V první řadě je se potřeba vyhnout systémům ISP blokujících BT proto Peer port nastavte na náhodně vybrané číslo a Encryption na Required. Neodradí to sice sofistikovanější blokovací systémy, ale alespoň je to schopno obejít sníženou bandwidth prioritu pro p2p aplikace. Zvolte si dva adresáře Download directory bude obsahovat stažené soubory, tento adresář je vhodný sdílet přes CIFS a Incomplete directory kde budou právě stahovaná data. Transmission umí monitorovat Watch directory adresář na výskyt .torrent souborů, které automaticky začne stahovat. Kopírovat .torrent soubory ke stažení do specifického adresáře se mi zdá nepraktické - nejvíce mne vyhovuje kopírovat URL přes clipboard přímo do web rozhraní, kde pak hned vidíte jak se to stahuje případně nestahuje. Kromě URL torrent souborů zvládá systém i v současnosti velmi populární magnet linky. Adresáře do kterých se mají soubory stahovat je potřeba ručně vytvořit a nastavit přístupová práva tak aby do nich mohl uživatel transmission zapisovat, změna vlastníka adresářů na uživatele transmission je k tomuto účelu dostačující. Omezení rychlosti pro download/upload nastavíme v Download/Upload bandwidth - pokud platíme přenesená data tak doporučuji nastavit minimálně limit pro upload. Poslední volbou dole je adresa vlastního web rozhraní transmission.

Web server

Web server FreeNASu starající se o uživatelské rozhraní je možné využít i pro poskytování uživatelem definovaného obsahu. Nejedná se sice o WWW Apache ale o lighttpd 1.4.26. Pro nenáročné aplikace dostačuje.

WWW rozhraní FreeNASu je napsáno v PHP a tak můžete kromě statických souborů zpracovávat i uživatelem definované PHP scripty, což je pro většinu web aplikací velmi důležitý požadavek. Jaké WWW aplikace se provozují na FreeNASu? Nejčastěji to jsou galerie fotografií. Musíte si jen vybrat takovou, která nepotřebuje ke své činnosti MySQL databázi. Zde je začátek phpinfo().

SNMP

Jako většinu NAS boxů či malých domácích routerů, tak i FreeNAS lze volitelně monitorovat pomocí SNMP rozhraní. Pro domácí uživatele je to veskrze nezajímavá volba, ale podnikoví uživatelé tak mají možnost začlenit NASy do již existujícího celopodnikového monitorovacího systému. Uživatelské nastavení je jednoduché.

UPnP Video server

FreeNAS umí dělat UPnP audio/video media server. V praxi to znamená že si můžeme na XBOXu, Sony playstation 3 či obdobných domácích multimediálních zařízeních pohodlně přehrávat filmy které jsme si stáhli přes BitTorrent. Pokud tato zařízení nevlastníme, tak tato služba nemá pro nás prakticky žádný význam.

iTunes

Druhou multimediální službou je podpora iTunes protokolu, který používají zařízení firmy Apple a jejich klony. Co se týče nastavování je velmi podobná službě předchozí. Soubor s uloženou databází se jmenuje jinak a tak ji můžete uložit do adresáře kam ukládáte UPnP databázi. Stejně jako v přechozím případě má tato služba i své web rozhraní, které je pro běžné uživatele taky stejně nezajímavé.

Rsync

Poslední službou se kterou se seznámíme bude rsync. Rsync je nejpoužívanější protokol pro zálohování po síti v UNIXU, protože umí přenášet nejen pouze změněné soubory, ale dokonce i jen jejich změněné části a navíc volitelně komprimuje přenášená data. Šetří tak přenosové pásmo sítě. FreeNAS umožňuje být nejen rsync serverem, což by se dalo čekat, ale i klientem, který se může podle časového plánu synchronizovat se zadaným serverem. Toho využijete nejen při zálohách ale můžete i mirrorovat servery pomocí rsync a pak je zpřístupňovat přes FTP.

Rsync server se nastavuje jednoduše. Na hlavní stránce si nastavíte uživatele a MOTD (čeština tam nefunguje)

V záložce modules nastavíme jaké adresáře si přejeme sdílet.

V záložkách Client a Local se nastavuje periodické spouštění rsync klienta. Je to doporučovaná metodika pro automatické zálohování ostatních systémů, protože je lepší když zálohovací server kontaktuje klienta nežli obráceně. Počítá se totiž s tím, že server je stabilnější a jelikož ho nemá zálohovaný počítač pod kontrolou tak je zde menší pravděpodobnost že uživatel přenastaví nebo zruší zálohovaní. Rsync server pro unix najdete v každé distribuci a pro OS Windows se mi nejvíce osvědčil produkt Delta Copy.

iSCSI

FreeNAS může být též SAN klientem/serverem protože podporuje iSCSI. Tuto funkcionalitu jsem nikdy nepoužíval takže se nemohu podělit o praktické zkušenosti.

Budoucnost projektu

FreeNAS prochází v součanosti velkými změnami. Poté co se jeho novým vlastníkem stala společnost IX Systems tak bylo rozhodnuto o jeho kompletním přepsání. Web rozhraní se přepisuje z původního kombinace PHP/Lighttpd na Django, opouští se m0n0wall FreeBSD infrastruktura, FreeBSD se aktualizuje z 7 na 8.1, podporovány budou ahci a ada SATA disky, podora pro blokový žurnálovací systém gjournal. Nový vlastník IX systém je motivován vývojem FreeNASu protože nabízí produkty na něm založené.

Virtuální NAS

Pokud nechcete vyhradit pro NAS celé PC, můžete použít virtualizaci a FreeNAS spouštět virtualizovaně. Doporučuji použít produkt Vmware player, je to nejlelpší volba. Skalní open source fanoušci mohou použít virtual box, který je pod GPLv2. Rozhodně nepoužívejte produkt Microsoftu Virtual PC s tím mám dost špatné zkušenosti a navíc je to pomalé.

Tato volba je zejména oblíbená v prostředí Windows, protože ačkoliv i neserverové edice windows umí sdílet své disky ostatním tak od dob Windows 2000 je tato vlastnost úmyslně omezována aby si lidé byli nuceni zakoupit serverovou edici. Jednak je omezený počet připojených uživatelů na deset, ale hlavně je sdílení abnormálně nespolehlivé a pomalé ve srovnání se starší verzí Windows 98. Programátoři Microsoftu odvedli dopbrou práce ve stylu známem z detektivek - objednávka na vraždu z dodatkem musí to vypadat jako nehoda.

K virtualizovanému NASu můžete pak přímo připojit celé vyhrazené fyzické disky - nejlepší to volba vzhledem k výkonu nebo vytvořit disky virtuální. Nad virtuálními disky nemá moc velký smysl provozovat unitř NASu RAID pokud neumístíte soubory na fyzicky odlišné disky.

Užijte si FreeNAS

Na závěr se rozloučíme s odkazem na velmi hezké video o FreeNAS instalaci, které vytvořila internetová Tech televize Revision3. Ať vám FreeNAS dobře slouží.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze