LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE Linux 9.0 professional

Začátkem prosince se objevila nová verze SUSE Linux 9.0 CZ. Podíval jsem se na ni očima člověka který s Linuxem začíná.

12.12.2003 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 15972×

Za cenu 2 550,- Kč nabízí pět instalačních CD a jedno DVD, uživatelskou příručku a příručku správce systému. Mimochodem příručka správce systému je velice obsáhlá (694 stran) a je velice precizně a detailně zpracována.

Instalace probíhala na počítači s procesorem Celeron 1,1GHz, 60GB harddisk a 512MB RAM.

První instalace byla ponechána plně na instalátoru YaST2 který nadetekoval všechna zařízení naprosto bez problémů mimo síťové karty s čipem RTL8139D, oproti tomu jinou síťovou kartu Realtek rozpoznal ihned.

Trochu mne překvapil po nainstalování CD1 restart počítače, který bych čekal spíše u jiného systému. Základní instalace trvala bez jiných negativních jevů 28 minut, poté mne instalátor provedl základními nastaveními a došlo k prvnímu spuštění systému.

Po spuštění KDE 3.1.4 se objeví grafické prostředí, které působí velice příjemně. V této první instalaci byla ponechána základní volba pro výběr balíčků a skutečně se v menu objevily jen základní programy nutné pro používání počítače. Tato instalace zabrala něco málo přes 1GB diskového prostoru.

Trochu mne zamrzelo, že v základním výběru balíčků není zařazena Mozilla jako Internetový prohlížeč, ale pouze Konqueror.

Druhá instalace na ten samý počítač probíhala sice pod vedením YaSTu2, ovšem s některými drobnými zásahy. Dělení disku v tomto případě nebylo ponecháno na instalátoru, ale bylo provedeno ručně. Ruční dělení disku s pomocí instalátoru byla snad jediná věc která se mi nelíbila a naprostého laika odradí. Po rozdělení disku jsem ručně vybral balíčky a YaST2 pokračoval v instalaci. Musím podotknout, že instalátor při výběru balíčků automaticky doplní závislosti a nabídne k odsouhlasení doinstalování chybějících balíčků. Takže instalace v druhém případě zabrala 3,4GB diskového prostoru. Na první pohled mnoho, ovšem po spuštění systému je okamžitě k dispozici množství programů od kancelářských aplikací až po editaci videa.

Mohu říci, že mne SUSE příjemně překvapilo jak množstvím, tak výběrem programů. V této distribuci najdete pro každého to co potřebuje jak k práci, tak k zábavě. Nechybí množství her (Tuxracer, Knights), vypalovací programy (K3b, cdbakeoven), programy pro použití TV karet (KWintv) a na své si přijdou i hudební fandové. Pro kanceláře jsou zde OpenOffice 1.1, KOffice ale i programy pro synchronizaci PDA s PC (KPilot, Kpsion).

Rovněž připojení externích zařízení jako je flash disk nebo fotoaparát bylo bez problémů.

Závěrem musím konstatovat, že uvedená distribuce je velice vydařená co se týká výběru software, ale i doprovodných příruček. Za přiměřenou cenu tak uživatel dostává do ruky plně funkční operační systém, který s minimem problémů je schopen okamžitého nasazení. Jako tradičně SUSE vyniká dobrou lokalizací obsažených programů. Nedílnou součástí která patří k této verzi je i technická podpora společnosti SUSE po dobu 60dnů. Takže tuto distribuci mohu s klidným svědomím doporučit každému vážnému zájemci.

Tato verze byla poskytnuta k testování společností SUSE ČR s.r.o. Získání verze je možné přímo u firmy SUSE nebo v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze