LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE Linux 9.0 professional

Začátkem prosince se objevila nová verze SUSE Linux 9.0 CZ. Podíval jsem se na ni očima člověka který s Linuxem začíná.

12.12.2003 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 16116×

Za cenu 2 550,- Kč nabízí pět instalačních CD a jedno DVD, uživatelskou příručku a příručku správce systému. Mimochodem příručka správce systému je velice obsáhlá (694 stran) a je velice precizně a detailně zpracována.

Instalace probíhala na počítači s procesorem Celeron 1,1GHz, 60GB harddisk a 512MB RAM.

První instalace byla ponechána plně na instalátoru YaST2 který nadetekoval všechna zařízení naprosto bez problémů mimo síťové karty s čipem RTL8139D, oproti tomu jinou síťovou kartu Realtek rozpoznal ihned.

Trochu mne překvapil po nainstalování CD1 restart počítače, který bych čekal spíše u jiného systému. Základní instalace trvala bez jiných negativních jevů 28 minut, poté mne instalátor provedl základními nastaveními a došlo k prvnímu spuštění systému.

Po spuštění KDE 3.1.4 se objeví grafické prostředí, které působí velice příjemně. V této první instalaci byla ponechána základní volba pro výběr balíčků a skutečně se v menu objevily jen základní programy nutné pro používání počítače. Tato instalace zabrala něco málo přes 1GB diskového prostoru.

Trochu mne zamrzelo, že v základním výběru balíčků není zařazena Mozilla jako Internetový prohlížeč, ale pouze Konqueror.

Druhá instalace na ten samý počítač probíhala sice pod vedením YaSTu2, ovšem s některými drobnými zásahy. Dělení disku v tomto případě nebylo ponecháno na instalátoru, ale bylo provedeno ručně. Ruční dělení disku s pomocí instalátoru byla snad jediná věc která se mi nelíbila a naprostého laika odradí. Po rozdělení disku jsem ručně vybral balíčky a YaST2 pokračoval v instalaci. Musím podotknout, že instalátor při výběru balíčků automaticky doplní závislosti a nabídne k odsouhlasení doinstalování chybějících balíčků. Takže instalace v druhém případě zabrala 3,4GB diskového prostoru. Na první pohled mnoho, ovšem po spuštění systému je okamžitě k dispozici množství programů od kancelářských aplikací až po editaci videa.

Mohu říci, že mne SUSE příjemně překvapilo jak množstvím, tak výběrem programů. V této distribuci najdete pro každého to co potřebuje jak k práci, tak k zábavě. Nechybí množství her (Tuxracer, Knights), vypalovací programy (K3b, cdbakeoven), programy pro použití TV karet (KWintv) a na své si přijdou i hudební fandové. Pro kanceláře jsou zde OpenOffice 1.1, KOffice ale i programy pro synchronizaci PDA s PC (KPilot, Kpsion).

Rovněž připojení externích zařízení jako je flash disk nebo fotoaparát bylo bez problémů.

Závěrem musím konstatovat, že uvedená distribuce je velice vydařená co se týká výběru software, ale i doprovodných příruček. Za přiměřenou cenu tak uživatel dostává do ruky plně funkční operační systém, který s minimem problémů je schopen okamžitého nasazení. Jako tradičně SUSE vyniká dobrou lokalizací obsažených programů. Nedílnou součástí která patří k této verzi je i technická podpora společnosti SUSE po dobu 60dnů. Takže tuto distribuci mohu s klidným svědomím doporučit každému vážnému zájemci.

Tato verze byla poskytnuta k testování společností SUSE ČR s.r.o. Získání verze je možné přímo u firmy SUSE nebo v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze