LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE Linux 9.0 professional

Začátkem prosince se objevila nová verze SUSE Linux 9.0 CZ. Podíval jsem se na ni očima člověka který s Linuxem začíná.

12.12.2003 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 15853×

Za cenu 2 550,- Kč nabízí pět instalačních CD a jedno DVD, uživatelskou příručku a příručku správce systému. Mimochodem příručka správce systému je velice obsáhlá (694 stran) a je velice precizně a detailně zpracována.

Instalace probíhala na počítači s procesorem Celeron 1,1GHz, 60GB harddisk a 512MB RAM.

První instalace byla ponechána plně na instalátoru YaST2 který nadetekoval všechna zařízení naprosto bez problémů mimo síťové karty s čipem RTL8139D, oproti tomu jinou síťovou kartu Realtek rozpoznal ihned.

Trochu mne překvapil po nainstalování CD1 restart počítače, který bych čekal spíše u jiného systému. Základní instalace trvala bez jiných negativních jevů 28 minut, poté mne instalátor provedl základními nastaveními a došlo k prvnímu spuštění systému.

Po spuštění KDE 3.1.4 se objeví grafické prostředí, které působí velice příjemně. V této první instalaci byla ponechána základní volba pro výběr balíčků a skutečně se v menu objevily jen základní programy nutné pro používání počítače. Tato instalace zabrala něco málo přes 1GB diskového prostoru.

Trochu mne zamrzelo, že v základním výběru balíčků není zařazena Mozilla jako Internetový prohlížeč, ale pouze Konqueror.

Druhá instalace na ten samý počítač probíhala sice pod vedením YaSTu2, ovšem s některými drobnými zásahy. Dělení disku v tomto případě nebylo ponecháno na instalátoru, ale bylo provedeno ručně. Ruční dělení disku s pomocí instalátoru byla snad jediná věc která se mi nelíbila a naprostého laika odradí. Po rozdělení disku jsem ručně vybral balíčky a YaST2 pokračoval v instalaci. Musím podotknout, že instalátor při výběru balíčků automaticky doplní závislosti a nabídne k odsouhlasení doinstalování chybějících balíčků. Takže instalace v druhém případě zabrala 3,4GB diskového prostoru. Na první pohled mnoho, ovšem po spuštění systému je okamžitě k dispozici množství programů od kancelářských aplikací až po editaci videa.

Mohu říci, že mne SUSE příjemně překvapilo jak množstvím, tak výběrem programů. V této distribuci najdete pro každého to co potřebuje jak k práci, tak k zábavě. Nechybí množství her (Tuxracer, Knights), vypalovací programy (K3b, cdbakeoven), programy pro použití TV karet (KWintv) a na své si přijdou i hudební fandové. Pro kanceláře jsou zde OpenOffice 1.1, KOffice ale i programy pro synchronizaci PDA s PC (KPilot, Kpsion).

Rovněž připojení externích zařízení jako je flash disk nebo fotoaparát bylo bez problémů.

Závěrem musím konstatovat, že uvedená distribuce je velice vydařená co se týká výběru software, ale i doprovodných příruček. Za přiměřenou cenu tak uživatel dostává do ruky plně funkční operační systém, který s minimem problémů je schopen okamžitého nasazení. Jako tradičně SUSE vyniká dobrou lokalizací obsažených programů. Nedílnou součástí která patří k této verzi je i technická podpora společnosti SUSE po dobu 60dnů. Takže tuto distribuci mohu s klidným svědomím doporučit každému vážnému zájemci.

Tato verze byla poskytnuta k testování společností SUSE ČR s.r.o. Získání verze je možné přímo u firmy SUSE nebo v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze