LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Lazarus-Míny(1)

Zdravím všetkých čitateľov, ako som sľúbil v minulom diely dnes sa pozrieme na to ako si spraviť vlasné míny v Lazarovi. V dvoch dieloch si predstavíme hlavnú kostru mín. Nebude to nič náročné dostanete istý základ ktorý si môžete sami vylepšiť podľa vlastnej kreativity. Pre tých ktorý s Lazarusom nepracovali odporúčam aby si pozreli tento článok Lazarus IDE

27.4.2010 00:00 | Sebastián Kunec | Články autora | přečteno 5534×

Ako začať?

Vo väčšine projketov je vždy dobré najprv si projekt premysliet, poprípade napísať hlavné body na papier a ujasnisť si isté kroky. Tí ktorí programujú vedia, že to ušetrí mnoho času pri neskorších úpravách a prepisovaní kódu.
A teraz späť k mínam. Najprv si do formulára vložíme potrebné objekty.
Do formulára vložíme objekty tak že klikneme na objekt (tým ho vyberieme) a potom klikneme do formulára ale tlačítko myši nepúštame ho hneď, ešte pred tým musíme zvoliť veľkosť objektu(ako keď kreslíte obdlžník v grafickom editore..):

 • 3x TImage cesta:Panel s objektami->Additional->TImage
 • 1x TTimer cesta:Panel s objektami->System->TTimer
 • 1x TBitBtn cesta:Panel s objektami->Additional->TBitBtn
 • 1x TLabel cesta:Panel s objektami->Standard->TLabel

 • Váš formulár s inšpektorom objektov by mal vyzerať nejak takto:

  Tak a už to len nakódiť..

  Aby nevyzeralo že je toho veľa rozkúskujeme si to začneme trochu od konca a vysvetlíme si časti kódu aby ste si ho mohli neskôr sami upravovať.
  Začneme TTimerom. Stáči že na objekt vo formulári 2x klikneme a Lazarus nám spraví hlavičku. Do ktorej vložíme nasledujúci kód.

  Globálne premenné

  Na začiatok kódu je potrebné zadefinovať premenné s ktorými bude mocť pracovať každá funkcia. Vložte nasledujúci kód tak aby správne sedel to znamená na začiatok kódu medzi var a implementation Malo by to vyzerať takto.

  Skúste si spustiť projekt malo by byť všetko v poriadku. Ak nastane chyba skúste si kroky prejsť ešte raz. Prípadne si stiahnite celý projekt na konci článku je link.

  Vytvorenie obrázkov

  Kedže budeme pracovať s TImage ktorý je určený na kreslenie nastal čas si vytvoriť vlastné obrázky pre svoje míny. Obrázky vložte do súboru s projektom.
  Alebo si stiahnite moje obrázky ktoré su nižšie prípadne celý projekt na konci článku kde ich nájdete tiež.

  TForm1.FormCreate

  Tak a teraz s čistým svedomím môžeme vložiť ďalšiu časť kódu do formulára do hlavnej funckie/procedúry TForm1.FormCreate ktorá sa spúšťa hneď ako prvá. To isté je aj v jazyku C, ale tam sa tá funkcia volá main(). Niektoré funkcie sú zakomentované kedže ich ešte nemáme zadefinovavé a pri preklade by nám robili problémy. Preto keď si ich doplníme sami si ich odkomentujte.


  Náš formulár pred a po spustení by mal vyzerať nejak takto:

  Zhrnutie

  V dnešnom diely sme si načrtli hlavnú kostru nášho programu. Mnohí určite vidia akým smerom sa to bude uberať a dolaďovať. V ďalšom diely budeme vkladať zdrojové kódy teda pridáme funckionalitu, jemne zlepšíme výzor programu a na záver zverejním kompletný funkčný projekt míny.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
  > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
  Přidat komentář

  27.2.2017 22:12 /František Kučera
  Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
  Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
  Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
  Přidat komentář

  18.1.2017 0:49 /František Kučera
  Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
  Přidat komentář

  8.1.2017 17:51 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
  Přidat komentář

  1.12.2016 22:13 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
  Komentářů: 1

  4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
  PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
  Přidat komentář

  1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
  Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
  Přidat komentář

  27.8.2016 8:55 /Delujek
  Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
  diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
  Více v oficiálním blog-postu
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  24.3.2017 11:54 / Hui
  country cottages

  16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
  Re: Hledám grafika do teamu

  9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
  Re: chyba

  18.1.2017 20:18 / martin horky
  Spolupraca linuxu a microsoftu

  17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
  Re: Externí USB televizní karta

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze