LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Lazarus-Míny(1)

Zdravím všetkých čitateľov, ako som sľúbil v minulom diely dnes sa pozrieme na to ako si spraviť vlasné míny v Lazarovi. V dvoch dieloch si predstavíme hlavnú kostru mín. Nebude to nič náročné dostanete istý základ ktorý si môžete sami vylepšiť podľa vlastnej kreativity. Pre tých ktorý s Lazarusom nepracovali odporúčam aby si pozreli tento článok Lazarus IDE

27.4.2010 00:00 | Sebastián Kunec | Články autora | přečteno 5812×

Ako začať?

Vo väčšine projketov je vždy dobré najprv si projekt premysliet, poprípade napísať hlavné body na papier a ujasnisť si isté kroky. Tí ktorí programujú vedia, že to ušetrí mnoho času pri neskorších úpravách a prepisovaní kódu.
A teraz späť k mínam. Najprv si do formulára vložíme potrebné objekty.
Do formulára vložíme objekty tak že klikneme na objekt (tým ho vyberieme) a potom klikneme do formulára ale tlačítko myši nepúštame ho hneď, ešte pred tým musíme zvoliť veľkosť objektu(ako keď kreslíte obdlžník v grafickom editore..):

 • 3x TImage cesta:Panel s objektami->Additional->TImage
 • 1x TTimer cesta:Panel s objektami->System->TTimer
 • 1x TBitBtn cesta:Panel s objektami->Additional->TBitBtn
 • 1x TLabel cesta:Panel s objektami->Standard->TLabel

 • Váš formulár s inšpektorom objektov by mal vyzerať nejak takto:

  Tak a už to len nakódiť..

  Aby nevyzeralo že je toho veľa rozkúskujeme si to začneme trochu od konca a vysvetlíme si časti kódu aby ste si ho mohli neskôr sami upravovať.
  Začneme TTimerom. Stáči že na objekt vo formulári 2x klikneme a Lazarus nám spraví hlavičku. Do ktorej vložíme nasledujúci kód.

  Globálne premenné

  Na začiatok kódu je potrebné zadefinovať premenné s ktorými bude mocť pracovať každá funkcia. Vložte nasledujúci kód tak aby správne sedel to znamená na začiatok kódu medzi var a implementation Malo by to vyzerať takto.

  Skúste si spustiť projekt malo by byť všetko v poriadku. Ak nastane chyba skúste si kroky prejsť ešte raz. Prípadne si stiahnite celý projekt na konci článku je link.

  Vytvorenie obrázkov

  Kedže budeme pracovať s TImage ktorý je určený na kreslenie nastal čas si vytvoriť vlastné obrázky pre svoje míny. Obrázky vložte do súboru s projektom.
  Alebo si stiahnite moje obrázky ktoré su nižšie prípadne celý projekt na konci článku kde ich nájdete tiež.

  TForm1.FormCreate

  Tak a teraz s čistým svedomím môžeme vložiť ďalšiu časť kódu do formulára do hlavnej funckie/procedúry TForm1.FormCreate ktorá sa spúšťa hneď ako prvá. To isté je aj v jazyku C, ale tam sa tá funkcia volá main(). Niektoré funkcie sú zakomentované kedže ich ešte nemáme zadefinovavé a pri preklade by nám robili problémy. Preto keď si ich doplníme sami si ich odkomentujte.


  Náš formulár pred a po spustení by mal vyzerať nejak takto:

  Zhrnutie

  V dnešnom diely sme si načrtli hlavnú kostru nášho programu. Mnohí určite vidia akým smerom sa to bude uberať a dolaďovať. V ďalšom diely budeme vkladať zdrojové kódy teda pridáme funckionalitu, jemne zlepšíme výzor programu a na záver zverejním kompletný funkčný projekt míny.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
  > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  14.11.2017 16:56 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
  Přidat komentář

  12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
  Přidat komentář

  13.9.2017 8:00 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
  Přidat komentář

  3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
  Přidat komentář

  15.5.2017 23:50 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
  Přidat komentář

  12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
  PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
  Přidat komentář

  2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
  Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
  Přidat komentář

  1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
  PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  5.12.2017 11:50 / Thomas
  kitchen renovations

  18.9.2017 14:37 / Rojas
  high security vault

  15.9.2017 7:33 / Wilson
  new zealand childcare jobs

  31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
  Re: ukůládání dat ze souboru

  30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
  Národní znaky

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze