LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Lazarus-Míny(1)

Zdravím všetkých čitateľov, ako som sľúbil v minulom diely dnes sa pozrieme na to ako si spraviť vlasné míny v Lazarovi. V dvoch dieloch si predstavíme hlavnú kostru mín. Nebude to nič náročné dostanete istý základ ktorý si môžete sami vylepšiť podľa vlastnej kreativity. Pre tých ktorý s Lazarusom nepracovali odporúčam aby si pozreli tento článok Lazarus IDE

27.4.2010 00:00 | Sebastián Kunec | Články autora | přečteno 5477×

Ako začať?

Vo väčšine projketov je vždy dobré najprv si projekt premysliet, poprípade napísať hlavné body na papier a ujasnisť si isté kroky. Tí ktorí programujú vedia, že to ušetrí mnoho času pri neskorších úpravách a prepisovaní kódu.
A teraz späť k mínam. Najprv si do formulára vložíme potrebné objekty.
Do formulára vložíme objekty tak že klikneme na objekt (tým ho vyberieme) a potom klikneme do formulára ale tlačítko myši nepúštame ho hneď, ešte pred tým musíme zvoliť veľkosť objektu(ako keď kreslíte obdlžník v grafickom editore..):

 • 3x TImage cesta:Panel s objektami->Additional->TImage
 • 1x TTimer cesta:Panel s objektami->System->TTimer
 • 1x TBitBtn cesta:Panel s objektami->Additional->TBitBtn
 • 1x TLabel cesta:Panel s objektami->Standard->TLabel

 • Váš formulár s inšpektorom objektov by mal vyzerať nejak takto:

  Tak a už to len nakódiť..

  Aby nevyzeralo že je toho veľa rozkúskujeme si to začneme trochu od konca a vysvetlíme si časti kódu aby ste si ho mohli neskôr sami upravovať.
  Začneme TTimerom. Stáči že na objekt vo formulári 2x klikneme a Lazarus nám spraví hlavičku. Do ktorej vložíme nasledujúci kód.

  Globálne premenné

  Na začiatok kódu je potrebné zadefinovať premenné s ktorými bude mocť pracovať každá funkcia. Vložte nasledujúci kód tak aby správne sedel to znamená na začiatok kódu medzi var a implementation Malo by to vyzerať takto.

  Skúste si spustiť projekt malo by byť všetko v poriadku. Ak nastane chyba skúste si kroky prejsť ešte raz. Prípadne si stiahnite celý projekt na konci článku je link.

  Vytvorenie obrázkov

  Kedže budeme pracovať s TImage ktorý je určený na kreslenie nastal čas si vytvoriť vlastné obrázky pre svoje míny. Obrázky vložte do súboru s projektom.
  Alebo si stiahnite moje obrázky ktoré su nižšie prípadne celý projekt na konci článku kde ich nájdete tiež.

  TForm1.FormCreate

  Tak a teraz s čistým svedomím môžeme vložiť ďalšiu časť kódu do formulára do hlavnej funckie/procedúry TForm1.FormCreate ktorá sa spúšťa hneď ako prvá. To isté je aj v jazyku C, ale tam sa tá funkcia volá main(). Niektoré funkcie sú zakomentované kedže ich ešte nemáme zadefinovavé a pri preklade by nám robili problémy. Preto keď si ich doplníme sami si ich odkomentujte.


  Náš formulár pred a po spustení by mal vyzerať nejak takto:

  Zhrnutie

  V dnešnom diely sme si načrtli hlavnú kostru nášho programu. Mnohí určite vidia akým smerom sa to bude uberať a dolaďovať. V ďalšom diely budeme vkladať zdrojové kódy teda pridáme funckionalitu, jemne zlepšíme výzor programu a na záver zverejním kompletný funkčný projekt míny.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
  > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  18.1.2017 0:49 /František Kučera
  Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
  Přidat komentář

  8.1.2017 17:51 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
  Přidat komentář

  1.12.2016 22:13 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
  Komentářů: 1

  4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
  PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
  Přidat komentář

  1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
  Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
  Přidat komentář

  27.8.2016 8:55 /Delujek
  Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
  diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
  Více v oficiálním blog-postu
  Přidat komentář

  24.8.2016 6:44 /Ondřej Čečák
  Poslední týden CFP LinuxDays 2016; pokud byste rádi přednášeli na LinuxDays 2016 8. a 9. října v Praze, můžete svůj příspěvek přihlásit, následovat bude veřejné hlasování.
  Přidat komentář

  9.8.2016 22:56 /Petr Ježek
  Zařazení souborového systému reiser4 do jádra 4.7 znamená konečně konec patchování jádra jen kvůli možnosti použít reiser4.
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  18.1.2017 20:18 / martin horky
  Spolupraca linuxu a microsoftu

  17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
  Re: Externí USB televizní karta

  4.1.2017 11:24 / Marcum
  extension to house

  3.1.2017 10:09 / bolden
  country cottages

  4.12.2016 22:54 / František Kučera
  Dárek

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze