LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Lazarus IDE

Predstavení open source grafického vývojového prostredie Lazarus(Object Pascal), veľmi podobného komerčnému produktu Borland Delphi

18.4.2010 19:00 | Sebastián Kunec | Články autora | přečteno 7306×

V dnešnom úvodnom dieli si predstavíme open sorce grafické vývojové prostredie Lazarus(Object Pascal), veľmi podobné komerčnému produktu Borland Delphi. Lazarus obsahuje veľké množstvo pomocných nástrojov(editor zdrojového kódu, debugger, tvorba formulárov...), ktoré nám uľahčujú a do značnej miery spríjemňujú čas strávený pri vývoji aplikácií. V nasledujúcich dieloch si ukážeme praktické využitie tochto IDE v podobe hier ako Míny,Snake,Piškvorky...

Inštalácia

V správcovi balíkov je treba si naištalovať balík "lazarus"
Ak používate Debian/Ubuntu použite príkaz : sudo apt-get install lazarus
V prípade že vám tento balík chýba pridajte si zdroj deb http://www.hu.freepascal.org/lazarus/ lazarus-stable universe a skúste znova...
Alebo stiahnite z adresy http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/

Prvé spustenie

Na wiki odporúčajú pri prvom spústení nastaviť novšie graficke prostredie GTK2(výchozí v Ubuntu) alebo Qt (výchozí Kubuntu). Tieto prostredia majú lepšiu grafiku a lepšiu podporu českých znakov.

Ako na to?

 • Najprv spustíme Lazara ako root príkazom: gksudo startlazarus

 • Vyberieme Tool--> Configure "Build Lazarus" (SK) Nástroje-->Konfigurovať vybudovanie Lazarus

 • V tabe Quick Build Options (SK) Voľby rýchleho budovania vyberte Build All a v kolonke IDE zvoľte GTK2 alebo Qt
 • No a už len klikneme na vybudovať kompilácia može trvať niekoľko minút...po nej sa Lazarus reštartne a spustí v novom grafickom prostredí..

 • Prostredie Lazaru

 • Form1 je prvý objekt vášho programu, ktorý môžte vidieť aj v Inšpektorovi objektov. Do tochto hlavného objektu budete vkladať dalšie menšie pomocné objekty s ktorými sa neskôr naučíme pracovať.
 • Panel s objektami je asi najlepšia vec v Lazarovi,skúste sa vňom porozhliadnuť a vložiť si pár objektov do formulára určite vás niečo zaujme.
 • Editor kódu, vtejto časti strávime najviac času možte si všimnúť že Lazarus nám už pripravil podstatné minimum ktoré stačí na spustenie programu.
 • Ďalšou veľmi šikovnou časťou je Inšpektor Objektov. Vňom si zvolíme objekt a následne možeme upravovať vlastnosti objektu ako je napríklad veľkosť,farba,pozícia,meno...objektu a mnoho iných vlastností. Inšpektor objektov nám ponúka aj kartu udalosti vktorej nastavujeme čo sa stane ak klikneme,ukážeme prípadne prejdeme cez objekt myšou
 • A na záver posledná ale určite nie zanedbatelná časť Správy, ktorá nás upozorňuje čo sa deje. Teda kde máme chyby v zdrojovom kóde, zobrazuje warningy, či preklad skončil úspešne..a iné.

 • Skratky

  Základné skratky bez ktorých sa nezaobídete.
  F9 - Spustenie projektu
  F7 - V debuggovacom režime spraví jeden krok;
  F8 -Spraví to isté čo F7 ale ak ukazujeme na funkciu tak do nej nevojde.
  Ctrl-F2 -Ak nám projekt neodpovedá prípadne sa zacyklil takto ho ukončíme.
  Ctrl-Alt-W -Pozorovanie hodnôt premenných počas debuggovania..
  Ctrl-Alt-B -Body prerušenia teda breakpointy

  Hallo World!

  Pri vytváraní prvého projektu si ukážeme aj pracu s objektami ako knim pristupovať.
 • Najprv vložte do vášho formulára Timage nájdete ho Panel s objektami ->Additional -> Timage


 • Dvakrát klikneme na formulár(nie na Timage) a vložíme nasledujúci kód;(stačí riadky s image1...)

 • projekt spustíme F9


 • Ako debuggovať.

 • Najprv si vytovríme jednoduchý kód kde je to pekne vidieť všetko čo potrebujeme vidieť na debuggovaní.


 • Vložíme breakpoint na začiatok programu a to tak že klikneme na číslo riadku kde sa má program zastaviť;Riadok bude svietiť na červeno.


 • Na sledovanie hodnôt vyžijeme Pozorovania Ctrl-Alt-W doň si vložíme nazvy premenných ktoré chceme sledovať.


 • Spustíme program F9 a potom už len stláčame F8 prípadne F7 sledujeme čo nas program vlastné robi a nemal by alebo naopak.

 • Záver

  V dnešnom dieli sme si predstavili Lazarusa a všetko potrebné k tomu aby ste mohli začať pracovať s ním, či testovať najaké vaše nápady.
  V ďalšom dieli si ukážeme ako vytvoriť hru akou sú míny, práca s objektami a mnoho iného.

  Verze pro tisk

  pridej.cz

   

  DISKUZE

  Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.  Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
  > Vyhledávání software
  > Vyhledávání článků

  5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
  PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
  Přidat komentář

  27.2.2017 22:12 /František Kučera
  Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
  Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
  Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
  Přidat komentář

  18.1.2017 0:49 /František Kučera
  Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
  Přidat komentář

  8.1.2017 17:51 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
  Přidat komentář

  1.12.2016 22:13 /František Kučera
  Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
  Komentářů: 1

  4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
  PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
  Přidat komentář

  1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
  Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
  Přidat komentář

  27.8.2016 8:55 /Delujek
  Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
  diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
  Více v oficiálním blog-postu
  Přidat komentář

     Více ...   Přidat zprávičku

  > Poslední diskuze

  24.3.2017 11:54 / Hui
  country cottages

  16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
  Re: Hledám grafika do teamu

  9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
  Re: chyba

  18.1.2017 20:18 / martin horky
  Spolupraca linuxu a microsoftu

  17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
  Re: Externí USB televizní karta

  Více ...

  ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze