LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Internetové bankovnictví v Linuxu (3) - Raiffeisenbank

Další z testovaných bank byla Raiffeisenbank.

27.5.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 15994×

O bance, profil

RB logo

Raiffeisenbank, a. s. je bankou s převážně zahraniční účastí (majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen International Bank Holding AG). Licenci pro český trh získala 15. 6. 1993 a činnost zahájila 1. 7. 1993.

Raiffeisenbank se vedle svých obchodních aktivit také angažuje v řadě veřejně prospěšných aktivit zahrnujících např. oblast kultury, zdravotnictví nebo vzdělávání.

Navíc při zakládání účtu v pobočce Raiffeisenbank ve Vodičkově ulici byly (jak za přepážkami, tak na podatelně) velmi příjemné slečny/paní.

Internetové bankovnictví

Softwarové požadavky internetového bankovnictví jsou poměrně přívětivé – počítač s webovým prohlížečem podporující standard HTML 4.0 pro pasivní operace a podpora javy pro operace aktivní. Raiffeisenbank dokonce nabízí návod, jak nastavit svoji javu a mozillu na linuxu.

Výhodou je i demoverze – zde si můžete prohlédnout, jak bankovní aplikace vypadá. Aktivní operace si bohužel vyzkoušet nemůžete.

Zabezpečení

Prohlížeč s bankou komunikuje šifrovaně pomocí protokolu SSL. K aplikaci se přihlásíte pomocí uživatelského jména (odvozené z příjmení a části jména) a hesla (které si můžete kdykoli změnit). Všechny příkazy, žádosti apod. musí být elektronicky podepsány certifikátem, který si vytvoříte v registrační autoritě banky pomocí hesla od banky.

Alternativní prohlížeče

Vzhledem k tomu, že je požadován pouze webový prohlížeč podporující standard HTML 4.0, nejsou žádné rozdíly ve funkčnosti s testovací trojicí prohlížečů na platformě win32 – MS Internet Explorer 6.0, Mozilla 1.6 a Opera 7.23. Vzhled můžete porovnat na screenshotech (jedná se o informace o pohybech).

Internet Explorer Mozilla win32 Opera win32

Internetové bankovnictví pod linuxem

Vzhledem k požadavkům by měla být funkčnost bezproblémová a to také (až na pár drobností) byla.

Pasivní operace

Pokud není možné váš prohlížeč doplnit java pluginem, budete moci využívat pouze pasivní operace – sledování výpisu, zjišťování zůstatku na účtu a podobně.

Samotné stránky aplikace nebo oficiální stránky banky jsou napsány docela slušně; nejsou sice validní podle standardu HTML 4.01, ale alespoň tam nejsou stovky chyb.

Pokud rádi používáte textové prohlížeče, tak jediné co zmůžete, je zjištění zůstatku na účtu (testoval jsem ELinks verze 0.4pre5, který se neměl moc rád s JavaScriptovými odkazy).

Z nějakého neznámého důvodu se Opera 7.23 na linuxu chovala trošku divoce, nakonec ale vše načetla správně.

Zobrazení jednotlivými prohlížeči můžete porovnat na následujících screenshotech, jedná se o ELinks 0.4pre5, Mozillu 1.6, Konqueror 3.1.0 a Operu 7.23.

ELinks Mozilla Konqueror
Opera – to male
 okno v levém horním rohu se zobrazilo a nějakou dobu trvalo, než se dalo
 pokračovat dal v práci Opera

Aktivní operace

Abyste mohli provádět aktivní operace (např. odesílání příkazů), je nutné zapnout java plugin ve webovém prohlížeči (obvykle se to liší podle prohlížeče, třeba taková Opera plugin nepotřebuje, javu využívá rovnou). Internetové bankovnictví funguje bez problémů s javou Blackdown a s javou od IBM. S javou od Sunu se mi nedařilo přinutit prohlížeče ke správném načtení appletu.

Aby aplikace fungovala správně, je nutné povolit přístup na disk java appletům (to ale skrývá bezpečnostní riziko, se kterým je nutné počítat). Bezpečnostní politiku můžete nastavit pomocí programu $JAVA_HOME/bin/policytool nebo editací souboru ~/.java.policy . Tento soubor můžete nastavit podle doporučení banky:

grant {
  permission java.security.AllPermission;
  permission java.io.FilePermission "<>", "read, write";
};

nebo stejně jako u Interbanky:

grant {
  permission java.security.AllPermission;
};

(zdálo se mi, že bez problému fungují obě možnosti).

Jediný problém, se kterým jsem se setkal (u prohlížeče Mozilla), bylo trochu podivné chování – nedařila se mi správná registrace podpisového certifikátu. Druhý den ale vše (při vyzkoušení úplně stejného postupu) fungovalo bez problémů ...

Dále jsem zkoušel Operu a Konqueror – tam se mi ale aktivní operace stále nedařily. Kromě toho navíc ani Opera ani Konqueror nezobrazují správně popup okna (např. přehled konstatních symbolů).

Aplikace internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví Raiffeisen banky je dostupné v češtině a angličtině. Designově zapadá do konceptu oficiálních stránek. Všechny informace, které slouží jako upřesnění se neotevírají v novém okně, ale přechodem na další stránku.

Před vlastním používáním internetového bankovnictví se přihlásíte pomocí uživatelského jména, které bude stále stejné a hesla pro první použití, které dostanete od banky. Po přihlášení heslem pro první použití vám aplikace nabídne vytvoření certifikátu, kterým se můžete později přihlásit k registrační autoritě. V případě, že se vám certifikát vytvořit nepodaří, pokračujete dál ke změně hesla. Certifikát si můžete vytvořit i později, k přihlášení ale musíte použít heslo pro první přihlášení (které funguje i opakovaně až do vytvoření platného certifikátu).

Aplikace je rozdělená do šesti částí – Informace o účtech, Jednorázové příkazy, Trvalé příkazy, Termínované vklady, Pošta, žádosti, informace a Nastavení. Tam, kde je třeba, je vždy připravena nápověda.

V první části (informace o účtech) si můžete zjistit aktuální disponibilní zůstatek, přehled zaúčtovaných a nezaúčtovaných pohybů a přehled výpisů. V přehledu pohybů (které banka stejně jako výpisy archivuje 12 měsíců) je možné hledat podle typu účtu, transakce, data, minimální a maximální částky nebo přímo podle čísla účtu. Nechybí ani možnost tisku. Výpisy se dají exportovat do souboru ve formátu TXT nebo XML (dle specifikace specifikace OFX).

V části Jednorázové příkazy je možné zadávat domácí a zahraniční příkazy, vnitrobankovní cizoměnové příkazy nebo dobíjet Go kredit. U všech položek je nápověda případně přehledy konstatních symbolů, kódu bank nebo zemí. Využít můžete také kalendář, který standardně zobrazuje dva měsíce.

Část Trvalé příkazy poskytuje informace o platných trvalých příkazech nebo umožňuje podávání žádosti o nový trvalý příkaz k úhradě. V části Termínované vklady můžete dělat to samé – vše se jen týká samozřejmě termínovaných vkladů.

Pošta, žádosti a informace slouží nejenom k přehledu příchozí a odchozí pošty (banka takto může sdělovat některé informace), ale i k zadávání žádostí o SIPO, inkaso, zřízení telefonního nebo GSM bankovnictví nebo změně kontaktních údajů. K dispozici je také přehled úrokových sazeb a kurzovní lístek.

V poslední části (nastavení) můžete spravovat přehled svých účtů, účtů příjemců nebo přehled různých kontaktů. Objednat si zde můžete prostřednictvím služby INFOservis zasílání upozornění (SMS nebo emailem) o aktuální zůstatku, změně zůstatku, pohybu nebo výpisu na účtě. Právě zde si můžete zaregistrovat certifikát nebo změnit heslo.

Registrační autorita Vytváření certifikátu Vytvoření certifikátu
Registrace certifikátu Podpis operace Nápověda
Kalendář XML výpis Příkazy
Přehled zemí Anglická lokalizace

Závěr, zhodnocení

Internetové bankovnictví Raiffeisenbanky se mi docela líbilo, je přehledné, v případě potřeby poskytuje nápovědu nebo přehled různých kódů a docela slušně funguje nejenom na MS Windows.

Poděkování:
Rád bych za tým Linuxsoftu poděkoval Raiffeisenbank, a.s., která nám u testovacího účtu odpustila poplatky za vedení účtu. Děkujeme.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Obrázky 27.5.2004 12:25 Michal Čihař
L Re: Obrázky 27.5.2004 12:41 Ivan Majer
BSC Praha 28.5.2004 10:14 Jiri Vit
  L Re: BSC Praha 29.5.2004 08:37 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze