LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (53)

Softwarové novinky Vám opět přináší přehled novinek mezi distribucemi (nejen) GNU/Linuxu a programy pro práci i zábavu.

9.3.2010 00:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13522×

Nové distribuce

Distribucí Ubuntu je plno, sice všechen software z odvozených distribucí je v repozitářích Ubuntu, ale rozumná volba výchozích programů, nebo připravených kodeků hned po instalaci, mohou výrazně pomoci popularitě. Tím asi nejpopulárnějším forkem je pravděpodobně Linux Mint, jež v první polovině února nabídl několik nových verzí - LinuxMint 8 KDE64 a KDE,s KDE 4.3.4, a Linux Mint 8 Fluxbox. Výrazná prodleva ve vydání vůči zdrojovému Ubuntu by měla prospět kvalitě, protože Ubuntu 9.10 je snad nejkritizovanější vydání. Dalším forkem Ubuntu, jehož autoři se snaží zaujmout, je Element 1.0 pro přehrávání multimédií.

Vývojáři NetBSD připravili několik malých úprav a oprav svého systému, na svět přišlo NetBSD 5.0.2. Poslední hlavní vydání NetBSD, neboli NetBSD 5.0.0, přineslo velmi výrazné zrychlení systému. NetBSD 5.0.2 opravuje kritické chyby v bezpečnosti a stabilitě, například ohrožení OpenSSL TLS při obnovení spojení, opravy OpenSSL, BIND, UFS kvóty, … NetBSD je známé svou portabilitou a tato verze je k dispozici pro 42 architektur mikroprocesorů.

FreeBSD má velmi nadšenou komunitu uživatelů i vývojářů, bohužel přes nesporné kvality se těší podstatně menší popularitě a rozšíření, než GNU/Linux. Ke klasické instalaci FreeBSD se neodváží každý, instalační proces, přidání potřebného software a aktualizace systému mohou trochu odradit. DesktopBSD je již mrtvou záležitostí, ale jeho konkurent PC-BSD se má čile k životu, o čemž svědčí i aktuální verze 8.0, vycházející z FreeBSD 8.0-Release-P2. Výchozím desktopem je KDE 4.3.5, pod nímž běží Xorg 7.4, z ostatního software stojí za zmínku FireFox 3.5.7, OpenOffice 3.1.1, Pidgin 2.6.4, VLC 1.0.4. PC-BSD můžete spravovat pomocí klasických portů, ale pro méně zkušené uživatele jsou vytvořeny PBI balíky, jež připomínají instalaci známou z Mac OSX a Gobo Linuxu. Pokud se Vám nelíbí KDE a nechcete sami instalovat GNOME se vším potřebným softwarem, mohla by Vás zajímat distribuce GhostBSD, jež je zatím ve verzi 1.0-BETA, která nabídne snadnou instalaci FreeBSD s GNOME.

Nad OpenSolarisem visí, po odkoupení SUN Microsystems Oraclem, mnoho otazníků, ale zatím jde o vyvíjený systém. Distribuce MilaX, jež vyšla ve verzi 0.5, by se dala přirovnat k Puppy Linuxu, a to jak velikostí tak nároky na hardware. Jádrem je OpenSolaris snv128a, správce oken JWM, volba prohlížeče padla na Midori. MilaX je možné spustit jako LiveCD, nebo jej nainstalovat na flash, či HDD. Neméně zajímavá je distribuce Nexenta platform 3.0 Beta 1 (Že by se už opravdu blížilo produkční vydání?), která kombinuje jádro OpenSolarisu s GNU softwarem, přičemž je využit apt, jež znají uživatelé Debianu a distribucí z něj vycházejících.

Krátce

  • Privatix Live-System 10.02.07 je mezi distribucemi novinkou, zaměřenou hlavně na maximální bezpečnost dat uživatele.
  • Nenápadná, ale velmi užitečná distribuce Clonezilla 1.2.4-7, popisovaná jako open source Norton Ghost, opravuje drobné chybky, které mohly mít fatální následky.
  • Linux From Scratch 6.6, neboli návod na sestavení vlastního systému, aktualizuje jádro, gcc a glibc a přináší bezpečnostní opravy. Pokud máte hodně času a chcete se seznámit s Linuxem do detailu, je LFS zajímavé.

Hry a multimédia

Podcasty se u nás nětěší velké popularitě a těch zajímavých je v ČR/SR pouze několik (například Javovský CZ Podcast), ale mezi zahraničními zdroji lze nalézt mnoho zajímavého. Pro jejich sledování, abyste je nemuseli sami hlídat, lze využít program gPodder, jež vyšel ve verzi 2.3. Program je napsán v jazyce Python s PyGTK, tj. bude vyhovovat především uživatelům GNOME/XFce/LXDE. Program podporuje běžné přehrávače, iPod a porozumí si i s mobilními telefony, pro sledování nových podcastů lze použít feedy Atom, RSS, YouTube, nebo Soundcloud. Program funguje nejen v GTK desktopech, ale lze jej ovládat pomocí terminálu a pro používání na platformě Maemo má mírně modifikované dialogy i rozhraní.

Máte dostatek místa na pevném disku, milujete létání a v ideálním případě máte i dostatek peněz na potřebné periferie (v těch specializovaných pro letecké simulátory je Saitek stejným pojmem, jako Logitech mezi volanty)? FlightGear patří mezi nejpropracovanější letecké simulátory, které lze na běžný počítač nainstalovat, defakto mu konkuruje jen komerční Flight Simulator od Microsoftu, a jeho autoři připravili fanouškům létání verzi 2.0.0. Mezi letadly najdete všechno možné od prvního motorového letadla bratří Wrightů až po dnešní obry Boeing 747, nebo Airbus A320. Aktuální verze je realističtější než předchozí, vývojáři přidali Dopplerův efekt, „3D zvuk“, vylepšili 3D modely (včetně realističtějších mraků), zlepšili chování letadla, nebo autopilota. Vzhledem k nízké ceně je vhodné objednat si set DVD, alespoň pro častěji létající piloty, pomůžete vývojářům s nákladným vývojem.

Krátce

  • Civilizace (a Powermonger) byla průlomovou hrou, FreeCiv 2.2.0 posouvá hru dále, než byla na našich někdejších Amigách. Multiplayer (do 30 hráčů), mezi lokalizacemi je i čeština a autoři nabízí portace na široké spektrum platforem.
  • Výukový program, pro ty, ježž se chtějí/potřebují naučit psát všemi 10 prsty Klavaro vyšel ve verzi 1.5.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Basic není mrtvý, byť s původním konceptem Basicu už má společné jméno, dnešní verze jazyka jsou blíže k zápisu v jazycích Object Pascal, nebo Python. Pomineme-li podporu VB.NET na platformě Mono, existuje zajímavý projekt GAMBAS 2.20, který definuje programovací jazyk velmi podobný posledním verzím Visual Basicu od Microsoftu. Minulá verze, GAMBAS 2.19, z počátku roku přidala možnost fungování na ARMových strojích. Ta aktuální má opravený balíčkovač pro Debian (a Ubuntu), odstraněnu nestabilitu funkce RDir(), dynamické třídy mohou rozšiřovat statické bez pádů a další opravy i vylepšení. GAMBAS je napsán v QT, ale díky modulům lze vyvíjet i GTK aplikace.

Krátce

  • Díky popularitě Androidu se budeme stále častěji setkávat s programy pro tento systém, jenž je postaven nad Linuxovým jádrem. První vlašťovkou v našem seriálu je Android Scripting Environment r17, jež umožní na zařízení s Androidem psát a provozovat scripty v jazycích Python, Perl, JRuby, Lua, BeanShell, a Bourne shell.
  • GNU Zile se v našem občasníku již několikrát objevil. Nová verze 2.3.15 opravuje menší, spíše kosmetické, chybky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

1.8.2017 7:32 / Cassidy
structural consultants

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

26.7.2017 21:12 / Jaromir Obr
Podminka

15.6.2017 9:34 / Ondřej Havlas
php,

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze