LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Wi-Fi po sto dvacáté...

O Wi-Fi už bylo na Internetu mnohé řečeno, ale lidé jsou zahlceni informacemi o anténách, kabelech, bezpečnosti bezdrátového přenosu, ale unikají jim základní informace. Proto vznikl tento článek, který by měl vše podstatné sdělit.

2.6.2004 08:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 5531×

Co to je Wi-Fi?

Zkratka Wi-Fi znamená Wireless Fidelity (bezdrátová věrnost). Jedná se o technologii pro bezdrátové přenosy v pásmu 2,4 GHz se standardem IEEE 802.11b, což je pásmo, které bylo Českým telekomunikačním úřadem uvolněno pro bezlicenční a bezpoplatkový provoz zařízení pro přenos dat. Tato síť umožňuje oboustranné připojení - HotSpot (Access Point - přípojný bod) vysílá signál a "kdokoli" je v dosahu se na něj může připojit. Rozsah šíření je velmi různý - od metrů až po stovky metrů - podle umístění (budova, volné prostranství, atd.). Rychlost této sítě se pohybuje do 11Mbps (teoreticky, ale asi se to už někomu v laboratorních podmínkách povedlo).

Jaké výhody má Wi-Fi?

Jednou z výhod, která vychází z podstaty Wi-Fi, je to, že jako přenosové médium se používá vzduch místo běžného kabelu. Čili už žádné zakopávání o kabeláž:-) Druhou výhodou je jistě přívětivá přenosová rychlost - teoretický 11Megabit. Další výhodou může být možnost připojení v nesnadno dostupných místech, kde se nedá použít kabel. A aby se to tu nešířilo samými výhodami, tak nevýhodou je jistě bezpečnost, o které je řeč níže.

Co potřebujete k zprovoznění Wi-Fi sítě?

Každé klientské zařízení (PC, notebook, atd.) potřebuje svůj Wi-Fi adaptér, kterým bude komunikovat s AP (Access Point). Podle zařízení vybereme kartu:

  • PC - připojení rádia přes USB konektor nebo PCI či ISA kartu
  • notebook - buď již zabudované rádio nebo PCMCIA karta z vestavěným rádiem
  • PDA - lze připojit rádio integrované v Compact Flash kartě.
Tato zařízení se pohybuji v cenové relaci od asi 1 000 Kč výše.

Co se týče serverového zařízení, počet přístupových bodů ve vaší síti může být zcela různý. Ale jestli chcete udržet kvalitní konektivitu a např. každý z vašich 10 zaměstnanců stahuje jako o život, bude lepší uvažovat o zapojení více AP (např. vzájemně propojených) - pozn. v praxi se rozlišují dvě zařízení, která slouží k přijímání signálu a je to jednak brána a přístupový bod (AP). Rozdíly by byly akorát zavádějící, proto vše pro zřetel označuji přístupovým bodem (Acces Point). Tato zařízení se u nás dají sehnat nejlevněji od 3 000 Kč (nejlepší je browsnout na board CZFree, kde se dozvíte, kde je co výhodné).

Samozřejmě, pokud se budete připojovat k nějakému vzdálenému AP, tak jistě budete potřebovat nějakou anténu na 2,4GHz. Protože téma antén je mírně chaotická a relativně rozsáhlá záležitost a trochu trvá, než se v tom člověk zorientuje, odkázal bych čtenáře na některý z níže uvedených odkazů. S tématem antén se samozřejmě váže kabeláž mezi anténou a Wi-Fi adaptérem, přepěťové jističe, atd.

Jaké jsou možnosti Wi-Fi připojení v ČR?

Samozřejmě možnost se připojit přes Wi-Fi tu je, ale o výhodnosti by se dalo jen sotva mluvit. Buď je operátor předražený nebo má hodně mizerné pokryti. Navíc o samotných kvalitách personálu a samotných služeb by se dalo též polemizovat - stačí se někdy podívat na webové stránky těchto providerů. Nuže konkrétněji. Asi nejznámější firmou nabízející připojení přes Wi-Fi (a nejen to - i např. připojení přes ADSL či serverhousing) je WIA, která má několik hotspotů (přípojných bodů) po Praze i jinde (Františkovi Lázně,...). Wi-fi služby jsou rozděleny do několika kategorií - WIA basic, což je připojení rychlostí 64kbps (sdílené) s neomezeným přenosem dat za měsíční paušál 3 900 Kč a instalační poplatek neuvěřitelných 9 900 Kč (by mě zajímalo, co tam všechno dělají). Dále VIA professional, což je garantované spojení (cena na požádání). WIA home si umožňuje vybrat z několika typů služby podle velikosti přenesených dat, přičemž za 80MB zaplatíte měsíčně 450 Kč a za 2,5GB 3 750 Kč s instalačním poplatkem 4 500 Kč. Firma také testuje službu WIAvoice, která by měla umožňovat některé hlasové služby. Další firmou poskytující připojení Wi-Fi na území Prahy je ASMnet. Standardně si můžete vybrat z limitovaného nebo nelimitovaného připojení při rychlostech 64, 128 kpbs (popř. i vyšší). Ceny nejsou opět lichotivé - spíše naopak (viz. ceník). Za zmínku ještě stojí Český Telecom a Eurotel, kteří nemají hotspoty pouze v Praze, ale většinou slouží pro návštěvníky hotelů - přesné lokality zde a zde. Za další zmínku ještě stojí nekomerční organizace CZFree, která umožňuje připojení přes Wi-Fi. Nechci říci nabízí, protože zde se musí člověk, který se chce připojit, starat sám - vyhledat nejbližší nody a nějak kontaktovat jejich majitele a dohodnout se s ním. Ovšem finančně patří rozhodně mezi nejvýhodnější. Samozřejmě tento výčet poskytovatelů není celý - stále vznikají noví, někteří jsou malí (poskytují připojení třeba pro jednu budovu). A pak některé již dobře zaběhnuté firmy začínají tuto službu také poskytovat (resp. ji již poskytují) - např. T-Mobile.

Je Wi-Fi bezpečné?

Myslím, že zde mohu bezpečně říci, že bezpečné není! Prvním problémem je fakt, že se vám jen stěží povede udržet signál v lokalitě, v které chcete Wi-Fi používat. Signál proniká s určitou ztrátou přes okna, zdi, atd. a ten kdo odchytí váš signál, může za jistých podmínek neautorizovaně používat vaše služby a přivodit vám problémy. Z toho plyne, že byste měli dobře zvážit kam a jak AP (Access Point) umístíte. Druhým faktem je, že pokud používáte WEP (Wireless Encryption Protocol) s domněním, že jste v bezpečí, žijete v omylu. WEP rozhodně není bezpečný. Je prolomitelný do pár minut. Ale rozhodně lepší než nic - bohužel uživatelů používajících právě to "nic" je většina. Inu je ale vidět, že se v této oblasti něco děje a WEP by mělo brzy nahradit WPA (Wi-Fi Protected Access) pod záštitou Wi-Fi Alliance. Více o WPA najdete např. zde . A třetím bezpečnostním prvkem je SSID (Service Set Identifier), což je jakási hodnota na Access Pointu, kterou můžete ověřovat. Tato hodnota je nastavená od výrobce na implicitní hodnotu a je nutné ji změnit na nějakou svojí hodnotu, jinak, jak sami jistě tušíte, naprosto ztrácí význam. Na těchto sítích byste rozhodně neměli používat DHCP. Ba naopak byste měli účinně posílit bezpečnost pomocí VPN. V prostředí bezdrátových sítí se osvědčilo CIPE, ale stejně dobře poslouží IPSec.

Co říci závěrem. Wi-Fi zaznamenalo velký rozmach a s jeho dalším vývojem a růstem možností použití lze počítat i do budoucna. Ovšem jako každá mladá technologie má své mouchy, které je nutné postupně vyřešit. V případě Wi-Fi je to jistě bezpečnost, která se může prakticky rovnat vystrčenému ethernetovému kabelu přímo na ulici.

Relevantní odkazy:

planet.com
wifionline
zive

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Odkazy v tomto článku 6.6.2004 13:14 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze