LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> NE diakritice v doménách

V posledních dnech se toho hodně děje v oblasti diakritiky a doménových názvů. Již dnes si můžete rezervovat registraci eu domén s diakritikou. A i když česká internetová populace dala několikrát najevo, že nechce diakritiku v názvech domén, objevují se články a celé blogy na podporu IDN systému i u české národní domény.

11.11.2009 00:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 5640×

Obecně

Mezi příznivci najdeme mnoho tzv. zastánců českého jazyka, kteří se snaží prosadit české názvy napříč všemi technologiemi. Budiž jim pochvala za jejich snažení, ale zde trochu přestřelují. Vždy budu odpůrce cpaní češtiny všude, kde to jde, a to zejména z důvodů možných problémů, které mohou být nejen technického, ale i finančního, nebo dokonce bezpečnostního charakteru. Je třeba si uvědomit, že internet je počítačovým systémem, který umožňuje komunikaci všech připojených lidí na celém světě, bez ohledu na jazyk, kulturu nebo vyznání.

Mezi první problémy patří samozřejmě technologická kompatibilita. I dnes je v internetové síti nespočetně mnoho zastaralých systémů, kteří o znakové sadě s diakritikou nemají ani páru. I dnes se na internet připojuje mnoho systémů, které si diakritiku vykládají po svém v závislosti na tzv. znakové sadě. Ano je pravda že tu máme např. UTF-8, a tak máme možnost v jednom textu číst češtinu, francouzštinu, azbuku nebo čínštinu, ale to neznamená že stejné možnosti má soused od vedle.

Je třeba pamatovat na to, že některé dokumenty v různých podobách putují internetem i celou škálou různých systémů, od verzovacích až po zálohovací. Tyto některé systém s diakritikou stále neumí pracovat nebo s ní mohou pracovat velmi špatně. A i rozmanitost počítačového průmyslu je velkou překážkou pro názvy s diakritikou. Jeden dokument může putovat internetem jako mailová příloha skrz několik různých poštovních serverů a několik různých mailových klientů a šance že jeden z těchto systémů špatně pochopí české znaky je poměrně obrovská.

Je třeba oddělit název od obsahu. Zatímco s názvem pracují i ti, které obsah nezajímá, nebo ani neumí, či nechtějí s obsahem pracovat, název je sdílená vlastnost, která není omezena jen na určitou skupinu lidí, mluvící stejným jazykem, nebo mající nainstalovaný stejný jazykový font. V případě práce s libovolným názvem je třeba si uvědomit, jakou cestu onen název musí podstoupit, neboť název je ten, se kterým se nejvíce pracuje.

Domény

Technických problémů s diakritikou v názvech domén je však mnohem víc, než v případě názvů souborů. K doméně je totiž vázáno poměrně velké množství služeb, které si zastánci často ani neuvědomí. Název domény se totiž nezobrazuje jen v adresním řádku prohlížeče, ale i v mailových adresách, v přihlašovacích údajích k různým serverům. Internetové služby nejsou jen webové stránky a mail. Navíc i obyčejné webové stránky mohou procházet různými cachovacími a autorizačními proxy servery.

Krásným příkladem mohou být i mailové adresy. Mnoho uživatelů v internetu často používá diakritiku v mailech již dnes a do svých programů již dnes píší např. Tomáš.Novák@pečivo.cz. Systém, který mail v současné době zpracovává, udělá jednoduchou operaci nad názvem mailové adresy, a převede ho do správného tvaru tomas.novak@pecivo.cz. Prostě systém je tzv. blbuvzdorný a opraví uživatele. Taková oprava již ale nebude možná, neboť doména pečivo.cz bude regulérní doména.

Každý takový název domény již nyní zpracovává obrovské množství algoritmů, ty kontrolují např. správnost názvu. Mnoho názvů domén již dnes prochází neskutečným množství pravidel a filtrů, které na základě různých kriterií s webovou stránkou nebo mailem provedou množství různých operací. Tyto algoritmy jsou různé, zcela autonomní v internetové síti. Majitel domény nikdy dopředu neví, kdo se bude chtít podívat na obsah jeho webových stránek, z jaké země bude, skrz jaké systémy bude přístup proveden.

I když nemůže být technologická zaostalost omluvou, může být důvodem pro nepoužití diakritiky v názvu domén. Někteří si ani neuvědomují v kolika systémech je uvedená mailová adresa, nebo adresa webových stránek. A ještě méně uživatelů, tuší, že k názvu s diakritikou existuje i název bez diakritiky, který umožňuje použití původního názvu. Kolik to asi tuší programátorů, kteří píší všechny ty aplikace pro práci s doménovými názvy.

Ekonomika a bezpečnost

Posledním ne méně důležitým faktorem je ekonomika a bezpečnost. Tyto dva faktory sem spojil do jedné sekce, neboť příčina, který ekonomiku či bezpečnostní politiku rozbije je stejná - zmatek. Zavedením názvů domén s diakritikou přivede ohromný zmatek. Najednou totiž k jednomu názvu domény bude existovat několik dalších možných variant, která bude ale ta správná? Mnozí mohou oponovat, že tato situace existuje již dnes. Neboť i dnes muže uživatel přemýšlet, zda doména je automoto.cz nebo motoauto.cz. V případě "českých" domén ale počet takových variant naroste mnohonásobně.

Jako příklad můžeme použít čestvépečivo.cz. Ke každému písmenku s diakritikou existuje nejméně jedna varianta, tedy bez diakritiky. Je ale nutné si uvědomit, že možných variant je více. Mnoho i evropských jazyků mají znaménko, které vypadá obdobně jako např. znak "c". Nemusíme ale chodit až ke znaku podobnému a tedy zaměnitelnému, stačí že neexistují jen nabodeníčka krátké a dlouhé. Vedle českých háčků a čárek existuje mnoho dalších variant, např. stříšky, obrácené čárky atd. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že i znak bez diakritiky, může mít variantu s diakritikou. Naše domény by mohla tedy vypadat i takto: ćěrštvepécivö.cz.

Je velmi nepravděpodobné, že se takové názvy domén v českých luzích a hájích objeví, je ale pravděpodobné, že taková situace bude nahrávat spekulantům. Majitelé zejména některých domén tak mohou být postaveni před otázku zaplatit dalších 5 variant domény, nebo přijít o své zákazníky díky spekulantům. A jak že je to s tou bezpečností. Bezpečnost se zmatkem přímo souvisí, kdykoli totiž nastane zmatek, je to ideální čas, kdy se ve zmatku chová narušení bezpečnosti. Co takové malé podvržení mailů a vydávání se za ćeskystatistickýustav.cz, nebo ćeskaspoŕitelna.cz ?

S ekonomikou a bezpečnostní samozřejmě souvisí i prvopočáteční důvod, proč diakritika v názvech domén není dobrý nápad. Úprava všech těch systémů, které bohužel již brzo budou pracovat s doménami s diakritikou bude něco stát. A nebude to málo. A kdo zná alespoň trochu zákony pana Murphyho, ví, že opravou jedné chyby (zde úpravou systému) vznikne nejméně jedna chyby nová. Tedy potenciální riziko bezpečnostní chyby ve všech těch předělaných, upravených systémech. Nové možnosti pro útočníky, spamery a podvodníky, kteří zneužívají sebemenší slabosti internetu.

Závěrem

Když si tak po sobě přečtu co všechno sem napsal jako argumenty proč nepoužívat diakritiku v názvu domén, je mi skoro úzko, když si představím, že mé obavy se naplní. Doufám proto, že i tento článek nezůstane zapadlý kdesi v internetu a dostane se do ruky i těm, kteří prosazují IDN systém v české doméně cz. Rozhodně bude zajímavé, co se bude dít v brzké době, až se začnou objevovat takové domény v zóně eu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

... 11.11.2009 11:13 Dominik Moštěk
Naprosto souhlasím 11.11.2009 13:04 Jirza
Nevidím to tak jednoznačně 13.11.2009 21:13 Juraj Václavík
L Re: Nevidím to tak jednoznačně 14.11.2009 15:46 Aleš Hakl
Jsem pro IDN 13.11.2009 22:54 mmmmario
|- Re: Jsem pro IDN 15.11.2009 01:35 lelo
| L Re: Jsem pro IDN 15.11.2009 09:02 Slavko
L Re: Jsem pro IDN 21.11.2009 21:08 P.B.
cina, japonsko apod. ano, u nas urcite ne 21.11.2009 21:13 P.B.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze