LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Kompilácia najnovšieho 2.6 jadra Linuxu

Po nainštalovaní linuxu sa skôr či neskôr môžete dostať ku kompilovaniu jadra. Dôvodov môže byť viacero. Môže to byť podpora novších zariadení, ktoré váš starý kernel nepodporuje, alebo zrýchlenie systému.

8.6.2004 07:00 | Lukáš Veselovský | Články autora | přečteno 9394×

Kompilácia nie je nič strašné treba mať ovšem trošku znalosti vášho hardvéru a taktiež vedieť čo sa od vás kedy chce. Preto by som vás chcel previesť touto tématikou a pomôcť vám aspon trošku s kompiláciou.

Kompilácia jadra je nevyhnutná ak máte novší hardvér, ktorý vaša distribúcia nepodporuje a vy viete, že nové či už stabilné alebo vývojové jadro má podporu tohto hardvéru.

Kompilovať samozrejme môžete aj preto, aby ste zmenšili velkosť jadra a tým zrýchlili jadro. Jednoducho v jadre nemúsia byť ovládače, ktoré nepotrebujete.

Tie ktoré používate zrietkavo, alebo je lepšie ak nie sú priamo v jadre, môžete skompilovať ako moduly, ktoré sa dajú za jazdy z jadra odoberať a pridávať príkazmi ako sú modprobe, či insmod.

V dnešnej dobe je najnovšia stabilná rada linuxáckych jadier s označením 2.6, ale bez problémov môžete použiť aj staršie odskúšané 2.4 kové jadra.

Jadro linuxu má aj vlastné internetové stránky z ktorých si ho môžete stiahnuť, alebo môžete ho nájsť aj na slovenských, či českých mirrorov. Tu je stránka odkial si môžete stiahnúť jadro: http://www.kernel.org ...

Na ftp nájdete množstvo súborov a ak ste už rozhodnutý pre najnovšie jadro, môžete si hned vybrať akým spôsobom si zostavíte jadro pre kompiláciu.

Môžete stiahnúť priamo celé jadro (tar.gz, alebo bz2) súbor, alebo ak máte staršie jadro môžete si stiahnúť patch a ten aplikovať na staršie jadro.

Rozbalenie jadra nie je nič zvláštne:

#tar xvzf linux-2.x.verzia.tar.gz

Ak máte staršiu verziu a chcete aplikovať patch:

#patch < patchfile

Samozrejme môžete aplikovať viacero patchov. Patche môžete aplikovať aj na najnovšie jadro ak chcete nadštandartné funkcie ako je automounting a iné ...

Ako prvý krok musíte jadro nakonfigurovať pred kompiláciou, kde určíte akým spôsobom budete konfigurovať jadro a moduly.

#make mrproper

Pre potvrdzovanie nových funkcií s ponechaním starých skúste:

#make oldconfig

Pre textové ménu:

#make menuconfig

Tu je ukážka ako asi vyzera menuconfig:


Pre grafické XWindow ménu:

#make xconfig

A ak nemáte XWindow skúste

#make config

Po nakonfigurovaní jadra zadajte sériu príkazov

#make dep	-	tento príkaz upraví závislosti
#make clean	-	tento príkaz vyčistí
         		prípadne staré jadro
#make zImage  -	samotná kompilácia,
#make -j zImage - 	zrýchlená kompilácia,
				ovšem zaberá celý procesorový
							čas.

Ak sa vám podarilo skompilovať jadro bez chybových hlásení, mal by sa vám v adresári arch/i386/boot vytvoriť súbor zImage, čo je vlastne skomprimované jadro.

Ak sa vám nepodarilo skompilovať jadro, tak to nevzdávajte! Skúste sa pozrieť aké chyby boli vypísané a znovu zapnúť napríklad menuconfig (xconfig) a opraviť závadu. A samozrejme supstiť kompiláciu odznovu.

Po skompilovaní jadra musíte ešte skompilovať a nainštalovať moduly. To docielite sériou týchto príkazov:

#make modules
#make modules_install

Ak máte najnovšiu sériu jadier 2.6, tak nemusíte ručne skopírovať jadro do adresára boot, ale stačí previesť príkaz:

#make install

Tento príkaz ovšem spôsobí, okrem toho že sa jadro nakopiruje do adresára /boot, sa aj prevedú zmeny s vaším zavádzačom (lilo, alebo grub) ...

Samozrejme je tu ešte aj možnosť vytvoriť si štartovaciu disketu s novým jadrom čo odporučujem začiatočníkom a tým sa vyhnúť tomu, že vám systém nemusí naštartovať.

Ak máte staršie jadro nevyhnete sa tomu, že budete musieť ručne nakopirovať súbor zImage do adresára /boot a editovať súbor /etc/lilo.conf

Tu je príklad zapísaného nového jadra do lilo.conf:

image=/boot/newkernel
    	label=newkernel
		root=/dev/hda7
		read-only

image=/boot/vmlinuz
		label=DebianLinux
		root=/dev/hda7
		read-only
		other=/dev/hda1
		label=Windows_XP
		table=/dev/hda

Prvý riadok hovorí o tom, kam sa má uložiť botovací program, ak je tam napríklad len hda bez čísla, to značí, že sa zapíše do MBR. (Master Boot Record)

Další riadok je návestie (meno operačného systému).

Zápis lila sa prevedie príkazom:

#lilo

a môže vyzerať asi takto:

#Added *newkernel
#Added linux
#Added Windows_XP

Ak sa vám podarilo skompilovať jadro tak vám gratulujem, nie je to nič ťažké ale vyžaduje si to velkú pozornosť hlavne pri konfigurácií a trpezlisvosť pri kompilácií.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.6.2017 9:34 / Ondřej Havlas
php,

10.6.2017 10:39 / Temple
sell home for cash

11.5.2017 23:32 / lelo
Re: Problém se správcem balíčků

11.5.2017 5:45 / davd mašek
Re: Problém se správcem balíčků

10.5.2017 22:54 / lelo
Re: Problém se správcem balíčků

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze