LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SourceMage Linux - 1

Podíváme se na jednu méně známou distribuci ze skupiny distribucí založených na zdrojových kódech.

8.10.2009 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 7286×

Čas od času se rád podívám na nějaké exotické distro nebo Unix-like OS abych si ukrátil volný čas, našel nové přátele, rozšířil si obzory a podíval se jak vypadá současný development.

V tomto roce jsem se již seznámil s NetBSD, konkrétně s verzí 4.0, která mně moc nenadchla protože ačkoliv od dob 1.6.2 prodělala řadu významných změn uživatelská přívětivost se nezměnila a infrastruktura NetBSD projektu (CVS servery) je stejně přetížená jako vždy bývala. Opravdu jsem nečekal že ještě dneska budou na consoli problémy s kursorovými šipkami ve vi, klávesou delete, nefunkčním scrollbackem na consoli a console se budou stále nešikovně přepínat přes CTRL-ALT-FX, což je nejenže pomalé, ale nefunguje to v default nastaveném VMware Workstation. Uživatelskou přívětivost se rozhodně nevyplatí podceňovat poněvadž práce administrátora je významnou součástí celkového TCO a lidé se ne vždy rozhodují jen podle technických parametrů. Provozoval jsem dva netbsd servery a ačkoliv se stabilitou problémy neměli, objem čas strávený jejich administrací byl poněkud nadstandardní.

SourceMage GNU/Linux

Mám rád source based distribuce - odpadají problémy se závislostmi balíčků a můžete si vyhrát s jednotlivými kompilačními volbami programů. Prohlížel jsem proto seznam source based distribucí na distrowatch.com a u SourceMage linuxu jsem si řekl tak tohle má styl a bylo vybráno.

Domovská stránka distra se podle očekávání jmenuje sourcemage.org. Zavítal jsem do download sekce, kde bylo ke stažení instalační ISO, na dnešní poměry překvapivě komprimované pomocí bzip2. Na výběr je stažení ze dvou mirrorů a hlavního serveru. Není to moc, ale SourceMage nepatří mezi velmi populární distribuce. Na distrowatch to sice nedotáhl v popularitě podle clicků za den ani do top 100, nicméně na IRC kanálu #sourcemage na FreeNode najdete zhruba 50 uživatelů s kterými jsem si vždy dobře popovídal a počet nabalíčkovaných programů se blíží k 7000.

Vyrazil jsem tedy do ruského mirroru pro instalační ISO. Nebyla to cesta prstem po mapě, ale spíš pakety po internetu. Žádné dobrodružství s pomalým downloadem a padajícími linkami se nekonalo, download běžel zhruba 100 KB/s.

O to větší překvapení skýtal instalační program, tedy pokud lze vůbec takto nazývat několik instalačních skriptů. Instalace probíhá ve stylu Gentoo (video), je ale rozdělená do fází, které jsou vybavené jednostránkovou nápovědou. Pro bližší seznámení si prohlédněte screenshoty z instalace. I když je světě Linuxových source code distribucí instalační proces ve stylu ,,udělej si sám'' dneska již standardem mně připadal poněkud hardcore. Dnes jsem již navyklý na instalační programy řízené pomocí menu používané například v Free/Open BSD či Debian/Ubuntu - instalace trvá kratší dobu.

Když jsem se na FreeNode podivoval nad novým v gentoo stylu SourceMage instalačním programem (ten starý se totiž ovládal pomocí menu), tak jsem byl odkázán na instalační program OpenBSD s tím že mám být rád že to nemá instalaci jako OpenBSD. Ve světě Unixu je často kritizován instalační program OpenBSD a je dáván za vzor nejhoršího možného instalačního programu pro svou údajnou uživatelskou nepřístupnost. Většina takto kritizujících lidí ho pravděpodobně nikdy neviděla. Je sice pravda, že OpenBSD instalační program není řízen pomocí menu, ale je tak přímočarý že OpenBSD zvládne nainstalovat i vyložený začátečník o čemž bych v případě SourceMage docela pochyboval. Jedinou problematickou částí instalace OpenBSD může být dělení disků na filesystémy, což se dá snadno vyřešit nahlédnutím do instalační příručky. O OpenBSD jsem napsal pro linuxsoft dva články a shlédnout můžete i instalační videa (video1, video2). Instalační videa pro SourceMage jsem nenašel.

Instalace SourceMage je netypická a docela zajímavá. Po nabootování z instalačního ISO se ocitnete v consoli s bash promptem. Vypíše se vám jednoduchá nápověda a seznámení s instalačním procesem. Instalační proces se skládá z 11 kroků, které si můžete vypsat příkazem steps. V každém instalačním kroku máte jiný úkol. Co se od vás v daném kroku očekává se dozvíte příkazem todo. Po splnění zadaného úkolu (instalační program nekontroluje zda jste zadání splnili či ne) se do dalšího kroku přesunete příkazem next, popřípadně se můžete vrátit do předchozího kroku příkazem prev. Ačkoliv se mi tento instalační systém zpočátku moc nezamlouval tak po několika nainstalováních SourceMage ho hodnotím lépe než instalační proces Gentoo. Je rozhodně inovativní.

V prvním kroku se od vás očekává že se seznámíte s instalačním systémem a postoupíte do dalšího kroku příkazem next. V druhém kroku je potřeba vytvořit partitions. Nabídnuty jsou vám programy fdisk, cfdisk, parted a sfdisk s upozorněním aby jste nezapomněli na swap, napovězeno že názvy připojených zařízení zobrazíte pomocí ls /sys/block a připomenuto že instrukce můžete opětovně zobrazit pomocí todo. V dalším kroku následuje vytvoření filesystému. Podporovány jsou ext2, ext3, reiser, xfs, jfs a poznámka že instalační jádro nepodporuje reiser4. Zde bych rád upozornil že SourceMage vytváří spousty malých souborů ve /var a je proto žádoucí vytvořit 4kB/inode mkfs.ext3 -i 4096. Ve čtvrtém kroku musíte namountovat filesystémy a aktivovat swap. root filesystém přijde do /mnt/root a případné další filesystémy do jeho podadresářů.

Pátý krok je vybrání základních balíčků. Ten je poměrně nešťastně řešen. Pomocí menu smgl-spells si můžete si vybrat z 89 balíčků obsahující rozličné základní systémové utility - něco jako je základní systém v rodině BSD. Aby byla zaručena minimální funkčnost nainstalovaného systému, to jest že nabootuje a bude schopen překládat balíčky ze zdrojových kódů stažených z Internetu, jsou některé balíčky označeny za systémové a nainstalovány i když si je nevyberete. Problém je, že předoznačené balíčky v smgl-spells menu nejsou ty systémové a tak nemáte představu o tom co se vlastně bude ve finále instalovat. Pokud zrovna nevytváříte image pro embedded systém nebo nejste povahou minimalisti doporučuji je nainstalovat všechny. V dalším kroku jsou vámi vybrané a systémové balíčky rozbaleny do /mnt/root. Lze to udělat ručně podle nápovědy nebo spustit skript smgl-enchant, který to udělá za vás.

V sedmém kroku je potřeba poeditovat důležité systémové soubory aby nainstalovaný systém vůbec nabootoval. Jedná se o fstab, konfiguraci sítě, hostname a časovou zónu. K dispozici máte editory nano, elvis a jed. Je docela škoda že instalační program neumí alespoň vzorový fstab před editaci vytvořit s ohledem na aktuální stav systému, protože jsou filesystémy již namountovány a swap aktivován. Hostname nastavíte pomocí echo "jmeno" > /mnt/root/etc/hostname soubor /mnt/root/etc/network/interfaces by měl vypadat pro konfiguraci síťové karty přes DHCP takto:

auto lo0 eth0
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp

Konfigurace timezóny je zajímavější. Poprvé se seznámíte s příkazem smgl-chroot kterým se přepnete do právě instalovaného systému ve kterém nastavíte timezónu pomocí ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime

V osmém kroku nainstalujete kernel. Zajímavé je, že kromě distribučního kernelu si můžete přeložit a nainstalovat svůj přímo v průběhu instalace: nejprve se provede smgl-chroot a pak si stáhnete pomocí cast -r linux kernel. Následuje pak zcela standardní kompilace a instalace kernelu. Pokud vám stačí distribuční kernel, nebo se rozhodnete si překompilovat kernel až po instalaci stačí spustit smgl-kernel.

V devátém kroku nainstalujeme grub nebo lilo zavaděč systému. Instalace lila je jednoduchá, pokud jste v předchozím kroku při instalaci iso-kernelu povolili vytvoření vmlinuz symlinku stačí jen v souboru /mnt/root/etc/lilo.conf změnit u položky smgl root, změnit boot= zařízení a pak se přepnout do instalovaného systému pomocí smgl-chroot a spustit lilo.

Už jsme v podstatě hotovi. V desátém kroku jen změníme rootovi heslo, případně vytvoříme uživatele podle postupu na obrazovce. V posledním kroku vykonáme reboot a zjistíme zda se dílo zdařilo. Po nabootování z nainstalovaného systému je vhodné se si prohlédnout man stránku smgl-setup, která nás krátce seznámí s aktualizací a konfigurací systému.

V dalším a posledním plánovaném dílu se s Vámi podělím o praktické zkušenosti nabyté během měsíce provozování SourceMage Gnu/Linuxu. SourceMage mi připadá mimořádně vhodný na výuku administrace Linuxu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze