LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Tři způsoby jak provozovat Python s Lighttpd

Když sem začal přemýšlet o výměně PHP za Python, narazil sem na základní problém, a to jak dotyčnou Python webovku vlastně provozovat a tím pádem jí i psát. Nabízí se v podstatě několik možností, mod_python, CGI, FastCGI a aplikační server. O vybraných možnostech budu psát v následujícím článku, ale o mod_python se jen zmíním.

8.9.2009 00:00 | Ondřej Tůma | Články autora | přečteno 10292×

CGI

Stejně jako libovolná aplikace, i aplikace psané v Pythonu se mohou pouštět přes CGI. Python má pro tyto případy samozřejmě škálu základních  modulů, které ulehčují práci při psaní aplikace pro CGI. Režie serveru je pak zřejmá, aplikace se pouští pokaždé, když je volán Pythoní script z webového serveru. Co dotaz, to jedno spuštění v okamžiku požadavku. Pro malé nezatížené weby, či méně využívané aplikace dostačující. Z vyjmenovaných možností tedy nejnáročnější na systémové prostředky, ale nejméně náročné na konfiguraci.

lighttpd.conf: server.modules += ( "mod_cgi" ) static-file.exclude-extensions += (".py") cgi.assign = ( ".py" => "/usr/bin/python", ) cgi_app.py: import cgi def main(): cgi.test() return main()

mod_python

mod_python je modul do serveru Apache. Pokud přehlédnu, že bych rád provozoval aplikace psané v Pythonu i mimo prostředí serveru Apache, nejlépe na Lighttpd, jde o běžný způsob jak propojit Apache a Python. mod_python se v tomto podobá mod_php, tedy zpřístupňuje některé taje Apache jazyku (Pythonu snad o něco více), a práce vypadá tak, že při požadavku na Pythoní script, prostě server tento script spustí pomocí interpretru v mod_python. Apache tento modul inicializuje při svém spuštění a pak svůj proces forkuje do zásoby. Takže v okamžiku požadavku na takový script je již Python v paměti a jen spustí script (oproti PHP vlastně jen bytecode pokud existuje). Problém je že se mod_python spouští i když to není třeba, což je vlastně důvod, proč například na notebooku vyvíjím aplikace pod malým, nenáročným a výkonným Lighttpd. Tento způsob provozu je tedy o něco výkonnější než CGI, ale jen proto, že se interpretr jazyka spouští dopředu, bez ohledu na to, zda bude využit. Na rozdíl od PHP sem ale nenašel způsob jak například hostovat mod_python genericky, tj bez přidávání jednotlivých aplikací do konfiguračních souborů Apache, i když by to podle některých návodů snad mělo jít.

FastCGI

FastCGI je na tom výrazně lépe. V případě PHP se vlastně interpretr pustí a čeká v paměti, až mu webový server předhodí nějaký ten script ke zpracování. U Pythonu je ale situace o malinko jiná. Nenašel sem způsob, jak provozovat Python v režimu FastCGI stejně jako PHP (i když by to šlo vlastně naprogramovat:)), ale Python se k takovému použití staví čelem. Nejde tedy jen o puštěný interpretr jazyka, ale o celou aplikaci. Aplikace prostě běží v systému pořád, a obsluhuje požadavky webového serveru. Stejně jako u mod_python i zde je problém v případě nějakého mass-hostingu. Na serveru by pak \\\"zbytečně\\\" běželo třeba 1000 aplikací Pythonu současně, ale to je daň za rychlou odezvu \\\"aplikačního serveru\\\". Schválně sem uvedl slova aplikační server, protože v tomto případě jde už opravdu o aplikační server. V žebříčku efektivity řadím tento způsob na až druhé místo proto, že vyžaduje doinstalaci dalších modulů do Pythonu. A způsob provozu FastCGI aplikací v Pythonu je velmi nejednotný a přináší mnoho problémů při rozcházení.

lighttpd.conf: server.modules += ( "mod_fastcgi" ) server.error-handler-404 = "flup-fcgi.py" fastcgi.server = ( ".py" => ( "localhost" => ( "min-procs" => 1, "host" => "127.0.0.1", "port" => 8070 ) ) ) flup-fcgi.py: #!/usr/bin/env python from flup.server.fcgi import WSGIServer def app(environ, start_response): start_response('200 OK', [('Content-Type', 'text/html')]) yield '<h1>FastCGI Environment</h1>\n' yield '<table>\n' for k, v in sorted(environ.items()): yield '<tr><th>%s</th><td>%s</td></tr>\n' % (k, v) yield '</table>\n' WSGIServer(app, bindAddress=('127.0.0.1',8070),).run()

Aplikační (webový) server

Označení aplikační server je velmi nepřesné, protože to může být i FastCGI. V podstatě jsem ale měl na mysli provoz vlastního webového serveru, naprogramovaného v Pythonu za pomocí standardních modulů. Python nabízí předpřipravený malý webový server, který v podstatě může nahradit celý Lighttpd. Tento server ale neumí sám od sebe řešit mnoho problémů, které řeší opravdové webové servery jako jsou Lighttpd, Apache a další. Samozřejmě můžeme si naprogramovat celý webový server, otázka ale je, zda je to rozumný nápad. V tomto případě se hodí, když tento webový Python server, bude obsluhovat jen logiku aplikace a o zbytek se postará webový server před ním.

Použití je tedy jednoduché, prostě se webový server nakonfiguruje jako proxy server a ten některé požadavky přesměruje na něj. Na žebříčku efektivity dávám první místo, pro snadnost spuštění takového webového serveru a možná a o malinko menší zátěži než u FastCGI. Je ale třeba si uvědomit, že stejně jako i FastCGI, i zde bude každá aplikace v systému spuštěná, ať je využívána nebo ne, a bude čekat na požadavky webového \\\"proxy\\\" serveru před ní. Z hlediska bezpečnostního, je ale takovéto hostování bezpečnější, protože aplikační server může, a je to vhodné, běžet s právy uživatele serveru, nikoli s právy web serveru.

lighttpd.conf: $HTTP["url"] !~ ".(png|jpg|jpeg|css|html|htm)" { proxy.server = ( "" => ( ( "host" => "127.0.0.1", "port" => 8071 ) ) ) } web-test.py: #!/usr/bin/python from wsgiref.simple_server import make_server def simple_app(environ, start_response): status = '200 OK' headers = [('Content-type', 'text/html; charset=utf-8')] start_response(status, headers) ret = [("<tr><td>%s:</td><td>%s</td></tr>\n" % (key, value)).encode("utf-8") for key, value in environ.items()] return ['<h1>Pytho Web Server Test</h1>','<table>'] + ret + ['</table>'] httpd = make_server('', 8071, simple_app) httpd.serve_forever()

Závěrem

Nijak nechci hodnotit pozici Pythonu u webhostingových firem, i když je zatím velmi oslabená, a je to mima jiného i problematičností konfigurace. Python je ale přeci jen více nízkoúrovňový jazyk než PHP a dokáže si z ledasčem poradit, když to zvládne programátor. Uvedené možnosti nejsou zcela jistě jediné, a určitě existuje i mnoho dalších. Tyto jsou z mého pohledu rozumně schůdné, relativně dobře konfigurovatelné a ještě je mezi nimi na výběr.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze