LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux ako ho ešte mnohí nepoznajú II.

Svojou flexibilnosťou sa Linux prezentuje v plnom rozsahu vo všetkých svojich kútikoch.

10.6.2004 08:00 | Daniel Mičko | Články autora | přečteno 13266×

Bootsplash

Výnimkou nie je ani jeho zavádzanie. Teda samotný štart. Inšpirovať sa môžeme Bootsplashom, ktorý nám robí štart zaujímavejším. Bootsplash (bootsplash.org) je vlastne grafický štart systému s množstvom podôb, teda je skinovateľný. Bootsplash má dva módy: Verbose mode a Silent Mode.

Verbose mode

Už názov nahovára o čo asi ide. Mód Bootsplashu, kde sa grafický obrázok nachádza pod správami zo štartu systému. Používateľ vidí aj správy, ktoré Linux vypisuje pri štarte.

Silent Mode

Ide zas o mód, kde grafické pozadie pokrýva celú obrazovku a systémové správy sa nezobrazujú. Namiesto správ je zobrazený progressbar, ktorý nás informuje v akom pokrokovom stave sa nachádza spúšťanie nášho Linuxíku.

Samozrejme, nemôže chýbať animácia. Bootsplash podporuje MNG (Multiple-image Network Graphics) čo nám animáciu zaisťuje :) Animované prvky celkom spríjemnia samotný boot. Podpora nechýba ani pre antialiasing písmen.

Inštalácia

Ingrediencie sú takéto: zdrojové kódy ku Kernelu a Bootsplash patch :). Patch si stiahneme z suse.com na výber je toho tam viac, vyberieme si podľa verzie Bootsplashu a kernelu. Zdrojový kód kernelu musí byť nainštalovaný v /usr/src/linux. Nainštalujeme stiahnutý patch

user:~ # cd /usr/src/linux
user:/usr/src/linux # patch -p1 < /cesta_k/bootsplash-X.X.X-X.X.X.diff
patching file drivers/char/console.c
patching file drivers/char/keyboard.c
patching file drivers/char/n_tty.c
patching file drivers/video/Config.in
patching file drivers/video/Makefile
patching file drivers/video/fbcon-jpegdec.c
patching file drivers/video/fbcon-jpegdec.h
patching file drivers/video/fbcon-splash.c
patching file drivers/video/fbcon-splash.h
patching file drivers/video/fbcon-splash16.c
patching file drivers/video/fbcon.c
patching file include/video/fbcon.h
patching file kernel/panic.c
user:/usr/src/linux #

Zmeníme konfiguráciu jadra jedným z príkazov make config, make menuconfig alebo make xconfig. Potom vstúpime do Console drivers -> Frame-Buffer support a vyberieme VESA VGA graphics console. Taktiež "Initial Ramdisk support" v "Block Devices". Uložíme konfiguráciu a skompilujeme jadro. Po kompilácií jadro skopírujeme do /boot.

Utilitku k tomu Splash suse.com, ktorú stačí len skompilovať. Splash používame v takejto syntaxi

/sbin/splash -s -f
/etc/bootsplash/themes/yourtheme/config/bootsplash-1024x768.cfg
>> /boot/initrd.splash

Ďalšia dobrá utilitka s názvom KBootSplash kbootsplash.sourceforge.net nám uľahčí život grafickým výberom bootsplash tém.

Plocha tisícich tvárí - Superkaramba


Interaktívne prvky na ploche. netdragon.sourceforge.net. Pôvodom ako Karamba. Elegantná vec tisícich tvári, malý skinovateľný program na ploche. Po otvorení témy dostane svoju podobu, ktorú mu určí tá-ktorá téma. Superkaramba podporuje perl skripty, ktoré rozširujú jej možnosti. Napríklad ako kontrola pošty, zisťovanie počasia, webkamery, správy, xmms prehrávač a mnoho iných.

Taktiež senzor zaťaženia procesora, voľného swapu, disku, rýchlosť internetu... Okrem toho sa môže stať dobrou náhradou za klasický KDE panel.

Pre milovníkov MacOSX je tu tiež niečo. Superkaramba dokáže dokonale nahradiť KDE panel nie len za MacOSX bar, ale aj za mnoho rôznych s rôznymi tvarmi a funkciami.

Témy možno otvárať rôznymi spôsobmi. Príkazom

superkaramba /cesta/k_teme/nazov.theme

alebo samotný program nám dá na výber otvoriť tému alebo stiahnuť novú tému.

Inštalácia

Základná inštalácia pozostáva z inštalácie zo zdrojového kódu

tar -xzvf superkaramba-0.33.tar.gz
cd superkaramba-0.33
./configure --prefix=/usr
make
su -c "make install"

alebo z binárnych balíkov

Odkazy na Superkarambu

Zopár screenshotov superkaramba
Domovská stránka netdragon.sourceforge.net
Superkaramba themes kde-look.org/

Záver

A slovo na záver... :) Vývoj slobodného softvéru naberá vysoké obrátky. Pamätám si začiatky Karamby, kedy večne padala a neskutočne zaťažovala procesor. Dnes je to opak. Kvalita softvéru stúpa, čím aj spokojnosť použivateľov. Aj BootSplash môžme ohodnotiť vysokým číslom. Je to program, ktorý potvrdzuje staré dobré linuxácke príslovie "FREE software neznamená byť horší ako platený", čomu ako tak aj zodpovedá výrok, ktorý Linus Torvalds vyslovil "Software is like sex: it's better when it's free." :)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

superkaramba - pocasi 10.6.2004 13:14 Josef "jose" Kadlec
  L Re: superkaramba - pocasi 10.6.2004 21:41 Ondřej Švejda
    L Re: superkaramba - pocasi 10.6.2004 23:49 Josef "jose" Kadlec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze