LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> HP Deskjet f4210 All-in-one Printer a Linux

Jaká je podpora multifunkčních tiskáren v Linuxu? Fungují všechny jejich funkce bez problémů nebo je zprovoznění takového zařízení spíš noční můrou? Podělím se o svoje zkušenosti.

12.6.2009 00:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 10101×

Byl jsem majitelem staré tiskárny HP610C. Tiskla sice nekvalitně a pomalu, ale tiskla a to bylo to hlavní, co jsem od ní požadoval. Jednoho dne ale definitivně dosloužila a já se musel podívat po nějakém jiném zařízení. Neměl jsem moc chuť strávit několik dní porovnáváním dostupných typů tiskáren a hledáním nejlepší ceny. Zašel jsem tedy do nejbližšího elektra a zjistil jakou tam mají nejlevnější tiskárnu. Byla to multifunkční HP F4120. Díky mobilnímu internetu jsem si ověřil, že pod linuxem je možné ji nějak donutit tisknout, víc jsem to tedy neřešil a za chvíli si ji odnášel domů.

Po vybalení jsem zjistil, že k tiskárně není USB kabel na připojení k PC - takže bylo jasné, že zprovoznění budu muset jestě o den posunout. Další nepříjemné překvapení mě čekalo v podobě kabelu od zasuvky k tiskárnovému trafu. Přibalený kabel měl délku sotva půl metru, což pro mě bylo nepříjemně málo. Naštěstí kabel k trafu byla klasická magnetofonová osmička, takže nebyl problém najít doma dostatečně dlouhý kabel.

Nakonec jsem se rozhodl zjistit si něco víc o instalaci tiskárny pod linuxem. Příjemné prřekvapení bylo, že HP už nějakou dobu svá zařízení podporuje i pod linuxem a nabízí ke stažení balíček hplip - HP Linux Imaging and Printing. Bohužel podle tabulky na stránkách výrobce neumí model F4120 pod linuxem pomocí dodávaného softwaru kopírovat. Šlo mi primárně o tisk, takže nefunkční kopírování tolik nevadilo.

Instalace

Po stažení balíčku hplip jsem začal s instalací. Spustil jsem v terminálu stažený soubor hplip-3.9.4b.run a dál už mne vším provedl automatický průvodce. Zkontroloval si, zda má všechny potřebné balíčky a případně je doinstaloval. Všechno probíhalo naprosto bezproblémově. Následoval dotaz zda je tiskárna připojena přes USB a byl jsem vyzván k připojení tiskárny. Do tiskárny se před připojením k počítači musela vložit cartridge a zkalibrovat skener. Po pripojení k počítači a dokončení průvodce byla tiskárna dostupná a připravená tisknout. Naprosto bezproblémová instalace, která nevyžadovala vkládání žádných instalačních CD, byla velice příjemná. Navíc nebylo potřeba nikde nic dolaďovat ručně.

Pokud byste při instalaci nastavili něco jinak než jste vlastně chtěli, máte k dispozici tray ikonku (pokud vaše grafické prostředí umí tray lištu), pomocí které se dostanete do nastavení, kde můžete pohodlně upravit chování tiskárny. Jestliže nemáte tray lištu, nevěšte hlavu - příkaz hp-toolbox vám otevře nastavení tiskárny (viz screen1). Příjemná je možnost zkontrolovat si stav inkoustu (viz screen2), ale hlavně vás bude asi zajímat záložka "Print Settings", kde si můžete podrobně nastavit výchozí chování tiskárny (viz screen3). Kratší cesta k tomuto dialogu vede přes příkaz hp-printsettings.

V případě, že tisknete převážně černobíle a nechcete si zbytečně rychle vypotřebovat inkoust, tak doporučuju zkontrolovat, že v záložce "Quality" máte vybráno "Controlled by 'Printout mode'" a v záložce "General" je "Printout mode" nastaven na "Draft-Grayscale". Pokud občas tisknete obrázky a nechcete je mít rozdělené na několik papírů, zapněte ještě v záložce "Image Printing" vlastnost "Fit to Page" - bude se to hodit i pro skript, kterým obejdeme nefunkční kopírování, ale to trochu předbíhám.

Můžu tisknout, ale chtěl bych vic

Tiskárna umí kromě tisku i scanovat, jak to zprovoznit v linuxu? Jednoduše - balíček hplip stáhnul a nainstaloval (pokud jste ho ještě neměli nainstalovaný) program SANE, který scanování vyrazně zjednodušuje. Můžete pro scanování použít grafické rozhraní programu xsane nebo variantu do příkazové řádky z baličku hplip - hp-scan.

xsane nabízí tolik možností, že by jeho popis vydal na samostatný článek, naproti tomu hp-scan je poměrně jednoduchý nástroj pro skenování z příkazové řádky. Přímo si říká o použití v nějakém bashovém scriptu. Všechny volby programu hp-scan získáte příkazem "hp-scan --help". Nás bude nyní zajímat jen volba --mode, která určuje režim snímání (barevně, stupně šedé, pérovka), a volba --file, která specifikuje kam nascanovaný obraz uložit. Pokud chce scanovat i někdo méně počítačově zdatný, tak by bylo možné mu celý úkon zjednodušit na dva dotazy - jak scanovat a kam uložit. A přesně tohle dělá následující script. Využívám v něm program zenity, pro zobrazování GTK dialogů; jestliže máte raději KDE můžete sáhnout po obdobném programu kdialog a příznivci příkazové řádky mají k dispozici whiptail.

#!/bin/bash

## Volby v cestine
barevne='Barevně';
stupnesede='Stupně šedé';
lineart="Pérovka";
opermode="";

# volba rezimu snimani
mode=`zenity --list --text "Zvolte režim snímání obrázku" --title "Skenování.." \
 --radiolist --column "Volba" --column "Název" TRUE "$barevne" FALSE \
"$stupnesede" FALSE "$lineart" `;

# priradi vychozi hodnotu
if [ -z $mode ]; then
	mode=$barevne;
fi

# prevedeme hodnotu z formulare na validni prepinac
case $mode in
 $barevne 	) 	opermode="color" ;;
 $stupnesede 	) 	opermode="gray"	;;
 $lineart 	) 	opermode="lineart" ;;
esac;

# zvolte soubor kam ulozit scan
scanPath=$(zenity --file-selection --filename=scan.jpg \
--title "Vyberte kam chcete scan uložit" --save --confirm-overwrite);

if [ -z $scanPath ] ; then
	echo "Nemam kam ukladat, konciiim...";
	exit;
fi

hp-scan --mode=$opermode --file=$scanPath;

Script si uložte jako scan.sh např. někam do $PATH, nastavte ho jako spustitelný a buď své BFU naučte, že se scanuje příkazem scan.sh nebo jim na plochu přidejte ikonu, která bude tento príkaz spouštět. Jednodušší už to asi nebude. :-)

Když jde takhle jednoduše scanovat, tak by možná šlo i podobně jednoduše kopírovat. Přímo se k tomu nabízí program hp-makecopies z balíku hplip, ale ten bohužel místo kopírování vypíše jen hlášku "error: No devices that support PC initiated copy found. Click OK to exit.". Takže tudy to nepůjde; ale co je to kopírování? Vlastně scanování a následné vytištění. Tak to zkusíme nějak nasimulovat. Program hp-scan má volbu --dest=printer, která by měla odeslat scan na tiskárnu. Tohle řešení bohužel nefunguje stejně jako hp-makecopies; proto si nascanovaný obrázek nejdřív uložíme, vytiskneme ho a smažeme. K tisku se nabízí program hp-print. Tento program je ale pouze nadstavbou nad programem lpr a nedokáže pracovat neinteraktivně, což se nám pro simulaci kopírování vůbec nehodí. Použijeme tedy přímo lpr a vlastní script bude dost podobný tomu, který jsme použili na scanování. Tiše předpokládám, že multifunkční tiskárna je nastavena jako výchozí, jinak by bylo nutné ji programu lpr specifikovat parametrem -P.

#!/bin/bash

###
# hp-printsettings - v image printing nastavit Fit to Page na On
### 

# volby v cestine
barevne='Barevně';
stupnesede='Stupně šedé';
lineart="Pérovka";
opermode="";

# volba rezimu snimani
mode=`zenity --list --text "Zvolte režim snímání obrázku" \
--title "Kopírování.." --radiolist --column "Volba" --column "Název" TRUE \
"$barevne" FALSE "$stupnesede" FALSE "$lineart" `;

# priradi vychozi hodnotu
if [ -z $mode ] ; then
	mode=$barevne;
fi

# prevedeme hodnotu z formulare na validni prepinac
case $mode in
 $barevne 	) 	opermode="color" ;;
 $stupnesede 	) 	opermode="gray"	;;
 $lineart 	) 	opermode="lineart" ;;
esac;

scanPath="/tmp/$$.obraz.jpg"

hp-scan --mode=$opermode --file=$scanPath && lpr $scanPath && rm $scanPath;

Podobně jako u minulého scriptu, můžeme i zde udělat zástupnout ikonu na ploše a tím celé kopírování zjednodušit.

Pár slov závěrem

Měl jsem vžité, že levné multifunkční tiskárny jsou v linuxu velký problém, ale musím uznat, že situace se už zlepšila a za poměrně příznivou cenu lehce přes tisíc korun se dá sehnat zařízení, které bude obstojně fungovat a splňovat nároky na domácí použití. Navíc pro zprovoznění tohoto zařízení nemusíte být zlý hacker. Jediný problém jsem zaznamenal v tom, co výrobce přibalil k tiskárně - žádný USB kabel a krátký napájecí kabel. Tohle jsou ale výhrady, které bych měl i jako uživatel majoritního OS.

Mám zkušenost s modelem f4210, ale podle stránek programu hplip je podpora všech multifunkčních tiskáren od HP na podobné úrovni. Celkově tedy mohu říct, že multifunkční tiskárna od HP je z pohledu uživatele linuxu téměř bezproblémová. Pokud bych se rozhodoval znovu, koupil bych ji opět.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pekne, smer 12.6.2009 12:12 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Hezke 20.6.2009 12:58 Lukáš Váňa
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze