LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Free Pascal (6.) - FCL a XML (1.)

Osobně za jednu z nejužitečnějších částí FCL považuji podporu značkovacího jazyka XML, která, ač není dokonalá, jistě usnadní tvorbu mnoha programů. Dnes bych začal v podstatě nejvyšší úrovní, podporou konfiguračních XML souborů v jednotce

19.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9451×

FCL nám mimo jiného umožňuje jednoduše používat XML soubory pro ukládání konfigurace, a právě tímto tématem bych začal naše vyprávění o XML ve Free Pascalu. Bohužel není FCL příliš kvalitně dokumentována a nejlepším zdrojem informací jsou tedy přímo zdrojové kódy. Vězte tedy, že většina tříd týkajících se XML se nachází v jednotkách ležících v adresáři fcl/xml/ zdrojových kódů Free Pascal Compileru (které instalátor implicitně nainstaluje do /usr/local/src/fpc-číslo-verze).

My se dnes budeme zabývat třídou TXMLConfig z jednotky xmlcfg. Ta nám velmi jednoduše umožní mít hierarchickou konfiguraci v dokumentu XML (což vlastně není podstatné). Vlastní dokument vypadá tak, že v kořenovém elementu <CONFIG /> jsou jednotlivé tagy v závislosti na názvech našich konfiguračních parametrů. Může to vypadat například takto:

<?xml version="1.0"?>
<CONFIG>
  <xmlconfig name-prompt="Name:" value-prompt="New value:"/>
  <editor default-extension="txt">
    <auto-save enabled="true" interval="5"/>
    <assembler-mode default-style="Microchip" name-regexp="^.*\.s$"/>
  </editor>
  <environment temp-dir="/var/tmp/"/>
</CONFIG>

Struktura je doufám v celku jasná, cesta k položce postupně tvoří názvy elementů a poslední část je názvem atributu. Drobnou nevýhodou tohoto formátu je, že se v určitých situacích poněkud hůře zpracovává, ale to nám pro účely uložení konfiguračních údajů může být vcelku jedno. Pokud bychom ovšem chtěli ukládat nějaké seznamy nebo něco podobného, je načase poohlédnout se po jiném řešení.

Podívej me se nyní, jaké metody a vlastnosti nám vůbec třída TXmlConfig nabízí:

V první řadě je to konstruktor Create:

constructor Create(const AFilename: String);

Jeho parametr určuje jméno souboru, ze kterého se načte a do kterého se později uloží konfigurace. Není doufám potřeba připomínat, že instance vytvořená konstruktorem se musí, až přestane být potřeba, uvolnit voláním destruktoru Free, jenž v tomto případě i zajistí zapsání konfigurace zpět do souboru.

Dále je zde metoda Flush, která nemá žádné parametry. Voláním této metody zajistíme okamžité zapsaní konfiguračního souboru na disk.

Dále jsou zde tři varianty přetížené metody GetValue, kterými se (překvapivě) dotazujeme na nastavení dané položky v souboru:

function GetValue(const APath, ADefault: String): String;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Integer): Integer;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Boolean): Boolean;

Všechny fungují stejně: zkusí najít hodnotu určenou parametrem APath v konfiguračním souboru (respektive v jeho paměťové reprezentaci tj. v DOM stromu). Pokud ji najdou, vrátí ji, pokud ne, vrátí hodnotu určenou parametrem ADefault. Funkce pro typ Integer a Boolean pouze obalují první funkci potřebnou konverzí z řetězce.

A když máme metody pro zjištění nastavení, chtělo by to i metody pro jeho změnu:

procedure SetValue(const APath, AValue: String);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Integer);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Boolean);

Funkce nastaví danou položku na určitou hodnotu. To znamená: Pokud položka již existuje, tak jí přepíše. Pokud neexistuje dojde k jejimu vytvoření, tudíž se postupně hledají položky cesty a neexistující se vytvářejí, nakonec se nastaví odpovídající atribut (Ve skutečnosti to funguje poněkud jinak, ale tento popis je dle mého názoru pochopitelnější a výsledek je stejný).

Možná se divíte, že neexistuje způsob jak položku smazat. Pravdou je, že mazání v takovéto struktuře je poněkud složitější úkol a autoři nejspíše necítíli potřebu tuto možnost implementovat.

Třída TXMLConfig disponuje dvěma vlastnostmi. Jednak vlastností pouze pro čtení Modified, která indikuje, zda-li byla reprezentace konfigurace v paměti změněna (a tudíž potřebuje zapsat na disk). Druhou vlastností je FileName. Čtením zjistíme název odpovídajícího souboru s konfigurací a zápisem můžeme tento soubor změnit. Změna způsobí uložení aktuálního souboru a nové načtení konfigurace z nového souboru, není to tedy cesta, jak načíst konfiguraci ze souboru A a uložit do B, na to již musíme použít jiné prostředky.

I tentokráte jsem si připravil jednoduchou ukázku použití této třidy:

uses xmlcfg;
var
  pName : string;
  pValue : string;
  cfg : TXMLConfig;
begin
  cfg := TXMLConfig.Create('xmlconfig.xml');
  repeat
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/name-prompt','Jmeno:'));
    readln(pName);
    if pName=#27 then break;
    writeln(pName,' = ',cfg.GetValue(pName,'< nic >'));
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/value-prompt','Nova hodnota:'));
    readln(pValue);
    if pValue=#27 then continue;
    cfg.SetValue(pName,pValue);
  until false;
  cfg.Flush;
  cfg.Free;
end.

Tento program načte soubor xmlconfig.xml a v cyklu se ptá na cestu k položce, kterou si přejeme zobrazit nebo změnit, položku zobrazí a zeptá se na její novou hodnotu, pokud zadáme pouze Escape a odřádkujeme, položka zůstane nezměněna.Stejně tak program ukončíme zadáním Escape místo cesty. (Ano, hodnota #27 znamená Escape)

Zdrojový kód třídy TXmlConfig může mimo jiného sloužit jako pěkná ukázka využítí podpory DOM ve Free Pascalu, které se budeme věnovat v dalších dílech. Skoro bych i řekl, že tak byla třída hlavně myšlena, jelikož její možnosti jsou značně omezené. Dále budeme v našem vyprávění pokračovat z poněkud jiného konce. Podíváme se totiž na vrstvu pod touto třídou, vlastní Document Object Model.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

vyjimky 28.5.2004 08:58 Radek Cervinka
  L Re: vyjimky 1.6.2004 00:33 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze