LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Free Pascal (6.) - FCL a XML (1.)

Osobně za jednu z nejužitečnějších částí FCL považuji podporu značkovacího jazyka XML, která, ač není dokonalá, jistě usnadní tvorbu mnoha programů. Dnes bych začal v podstatě nejvyšší úrovní, podporou konfiguračních XML souborů v jednotce

19.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 9804×

FCL nám mimo jiného umožňuje jednoduše používat XML soubory pro ukládání konfigurace, a právě tímto tématem bych začal naše vyprávění o XML ve Free Pascalu. Bohužel není FCL příliš kvalitně dokumentována a nejlepším zdrojem informací jsou tedy přímo zdrojové kódy. Vězte tedy, že většina tříd týkajících se XML se nachází v jednotkách ležících v adresáři fcl/xml/ zdrojových kódů Free Pascal Compileru (které instalátor implicitně nainstaluje do /usr/local/src/fpc-číslo-verze).

My se dnes budeme zabývat třídou TXMLConfig z jednotky xmlcfg. Ta nám velmi jednoduše umožní mít hierarchickou konfiguraci v dokumentu XML (což vlastně není podstatné). Vlastní dokument vypadá tak, že v kořenovém elementu <CONFIG /> jsou jednotlivé tagy v závislosti na názvech našich konfiguračních parametrů. Může to vypadat například takto:

<?xml version="1.0"?>
<CONFIG>
  <xmlconfig name-prompt="Name:" value-prompt="New value:"/>
  <editor default-extension="txt">
    <auto-save enabled="true" interval="5"/>
    <assembler-mode default-style="Microchip" name-regexp="^.*\.s$"/>
  </editor>
  <environment temp-dir="/var/tmp/"/>
</CONFIG>

Struktura je doufám v celku jasná, cesta k položce postupně tvoří názvy elementů a poslední část je názvem atributu. Drobnou nevýhodou tohoto formátu je, že se v určitých situacích poněkud hůře zpracovává, ale to nám pro účely uložení konfiguračních údajů může být vcelku jedno. Pokud bychom ovšem chtěli ukládat nějaké seznamy nebo něco podobného, je načase poohlédnout se po jiném řešení.

Podívej me se nyní, jaké metody a vlastnosti nám vůbec třída TXmlConfig nabízí:

V první řadě je to konstruktor Create:

constructor Create(const AFilename: String);

Jeho parametr určuje jméno souboru, ze kterého se načte a do kterého se později uloží konfigurace. Není doufám potřeba připomínat, že instance vytvořená konstruktorem se musí, až přestane být potřeba, uvolnit voláním destruktoru Free, jenž v tomto případě i zajistí zapsání konfigurace zpět do souboru.

Dále je zde metoda Flush, která nemá žádné parametry. Voláním této metody zajistíme okamžité zapsaní konfiguračního souboru na disk.

Dále jsou zde tři varianty přetížené metody GetValue, kterými se (překvapivě) dotazujeme na nastavení dané položky v souboru:

function GetValue(const APath, ADefault: String): String;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Integer): Integer;
function GetValue(const APath: String; ADefault: Boolean): Boolean;

Všechny fungují stejně: zkusí najít hodnotu určenou parametrem APath v konfiguračním souboru (respektive v jeho paměťové reprezentaci tj. v DOM stromu). Pokud ji najdou, vrátí ji, pokud ne, vrátí hodnotu určenou parametrem ADefault. Funkce pro typ Integer a Boolean pouze obalují první funkci potřebnou konverzí z řetězce.

A když máme metody pro zjištění nastavení, chtělo by to i metody pro jeho změnu:

procedure SetValue(const APath, AValue: String);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Integer);
procedure SetValue(const APath: String; AValue: Boolean);

Funkce nastaví danou položku na určitou hodnotu. To znamená: Pokud položka již existuje, tak jí přepíše. Pokud neexistuje dojde k jejimu vytvoření, tudíž se postupně hledají položky cesty a neexistující se vytvářejí, nakonec se nastaví odpovídající atribut (Ve skutečnosti to funguje poněkud jinak, ale tento popis je dle mého názoru pochopitelnější a výsledek je stejný).

Možná se divíte, že neexistuje způsob jak položku smazat. Pravdou je, že mazání v takovéto struktuře je poněkud složitější úkol a autoři nejspíše necítíli potřebu tuto možnost implementovat.

Třída TXMLConfig disponuje dvěma vlastnostmi. Jednak vlastností pouze pro čtení Modified, která indikuje, zda-li byla reprezentace konfigurace v paměti změněna (a tudíž potřebuje zapsat na disk). Druhou vlastností je FileName. Čtením zjistíme název odpovídajícího souboru s konfigurací a zápisem můžeme tento soubor změnit. Změna způsobí uložení aktuálního souboru a nové načtení konfigurace z nového souboru, není to tedy cesta, jak načíst konfiguraci ze souboru A a uložit do B, na to již musíme použít jiné prostředky.

I tentokráte jsem si připravil jednoduchou ukázku použití této třidy:

uses xmlcfg;
var
  pName : string;
  pValue : string;
  cfg : TXMLConfig;
begin
  cfg := TXMLConfig.Create('xmlconfig.xml');
  repeat
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/name-prompt','Jmeno:'));
    readln(pName);
    if pName=#27 then break;
    writeln(pName,' = ',cfg.GetValue(pName,'< nic >'));
    write(cfg.GetValue('xmlconfig/value-prompt','Nova hodnota:'));
    readln(pValue);
    if pValue=#27 then continue;
    cfg.SetValue(pName,pValue);
  until false;
  cfg.Flush;
  cfg.Free;
end.

Tento program načte soubor xmlconfig.xml a v cyklu se ptá na cestu k položce, kterou si přejeme zobrazit nebo změnit, položku zobrazí a zeptá se na její novou hodnotu, pokud zadáme pouze Escape a odřádkujeme, položka zůstane nezměněna.Stejně tak program ukončíme zadáním Escape místo cesty. (Ano, hodnota #27 znamená Escape)

Zdrojový kód třídy TXmlConfig může mimo jiného sloužit jako pěkná ukázka využítí podpory DOM ve Free Pascalu, které se budeme věnovat v dalších dílech. Skoro bych i řekl, že tak byla třída hlavně myšlena, jelikož její možnosti jsou značně omezené. Dále budeme v našem vyprávění pokračovat z poněkud jiného konce. Podíváme se totiž na vrstvu pod touto třídou, vlastní Document Object Model.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

vyjimky 28.5.2004 08:58 Radek Cervinka
  L Re: vyjimky 1.6.2004 00:33 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze