LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (77) - Služby internetu

Perl Dnes si představíme dva moduly z archivu CPAN, které dovedou využít internetových služeb FTP a POP3.

8.4.2009 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 10179×

Existuje několik modulů, které poskytují rozhraní pro komunikaci s některými síťovými službami. Můžeme si tím pádem vytvořit jednoduché emailové klienty nebo FTP klienty.

FTP klient

FTP je protokol, který, jak již je z názvu File Transfer Protocol patrné, umožňuje pohodlný přenos dat mezi počítači. Funguje na mechanizmu klient - server. Pro Perl je v archivu CPAN k dispozici modul nazvaný Net::FTP, jež právě FTP komunikaci poskytuje.

Na příkladu si ukážeme, jak se připojit k nějakému vzdálenému serveru a jak z něj získávat a posílat mu data.

Abychom si mohli vyzkoušet funkce, jež budeme dále popisovat, je třeba mít nějaký vzdálený počítač, kam se budeme moci přes FTP připojit. Dále budu předpokládat, že máme server ftp.server.cz, na kterém existuje uživatel user s heslem pAssW0Rd.

Práce s modulem Net::FTP zahrnuje několik kroků. Jsou to následující.

 1. Spojení s FTP serverem
 2. Přihlášení se k serveru pod uživatelským jménem
 3. Uživatelské akce - samotná práce se soubory na serveru
 4. Ukončení spojení

Spojení a příhlášení

Ze všeho nejdříve vytvoříme proměnné s přihlašovacími údaji.

use Net::FTP;
my $hostname = "ftp.server.cz";
my $username = "user";
my $password = "pAssW0Rd";

Dále již můžeme volat FTP server. Vytvoříme tedy instanci modulu Net::FTP.

my $ftp = Net::FTP->new($hostname) or die "Nelze se spojit s FTP serverem. ";

A nyní se přihlásíme.

$ftp->login($username, $password) or die "Nelze se přihlásit. ";

Uživatelské akce

V tomto okamžiku jsme ve spojení se serverem. Pokud znáte shellový příkaz ftp, tak pro vás nebudou další informace již ničím novým. Metody modulu Net::FTP mají totiž stejné názvy jako příkazy nástroje ftp.

Nejdříve si představíme metody pro práci s adresářovou cestou. Funkce cwd mění aktuální adresář - tedy funguje podobně jako příkaz cd v shellu.

$ftp->cwd("pub") or die "Nelze změnit adresář. "; #nyní jsme na serveru v adresáři /pub

Budeme-li naopak chtít jméno aktuálního adresáře získat a vytisknout, použijeme příkaz pwd.

print $ftp->pwd; #tiskne /pub

Příkazy ls a ls -l pro výpis obsahu adresáře jsou v příkazovém řádku nepostradatelnými. Modul Net::FTP nám samozřejmě poskytuje i příkazy, které jsou jejich analogiemi. Začneme jednodušším ls. Následující úsek kódu uloží do pole názvy souborů v aktuálním adresáři na serveru a následně každý z nich vytiskne na samostatný řádek.

my @ls = $ftp->ls(".") or die "Nelze získat seznam souborů \n";
$" = "\n";
print "@ls\n";

Uvedení parametru není pro získání obsahu aktuálního adresáře nezbytné. Jinak lze zadat libovolný dostupný adresář na serveru.

Implementace příkazu ls -l je stejná až na to, že místo metody ls se použije dir.

my @ls = $ftp->dir(".") or die "Nelze získat seznam souborů \n";
$" = "\n";
print "@ls\n";

Přenos souborů

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Protokol FTP se využívá právě pro přenos souborů. Můžeme posílat soubory na server, ale také stahovat. Slouží k tomu dvě jednoduché metody: get a put.

Již z názvu je patrné, že put provádí upload souboru na server. Budeme-li chtít poslat soubor letter.txt uložený v aktuálním adresáři lokálního stroje do aktuálního adresáře na server, použijeme následující příkaz.

$ftp->put("./letter.txt") or die "Nelze provést upload. \n";

Pro tok dat opačným směrem, tedy ze serveru na klienta, použijeme funkci get.

$ftp->get("send.php") or die "Nelze provést download. \n";

Ukončení spojení

A nakonec uzavřeme spojení.

$ftp->quit;

Existují samzřejmě další a další příkazy a pokročilejší funkce, ale když o ně někdo bude mít zájem, jistě už sám nahlédne do dokumentace.

POP3 klient

Další službou, ke které se pokusíme pomocí Perlu přistupovat, bude email. POP (Post Office Protocol) verze 3 je protokol, který umožňuje stahovat data z emailového serveru. Nevýhodou POP protokolu může být to, že po přečtení emailu se na serveru zpráva smaže. Je však možné přečíst pouze část zprávy a email na serveru zůstane. Další nevýhodou je to, že POP protokol stahuje všechny zprávy na serveru včetně spamu.

V Perlu poskytuje rozhraní pro POP protokol modul Net::POP3, na kterém si práci s POP3 předvedeme.

Předpokladem pro to, aby vám následující kód fungoval, je přístup k emailové adrese. Od poskytovatele emailu si je třeba si zjistit server příchozích zpráv POP3. Předpokládejme, že máme emailovou adresu user@server.cz, POP3 server je pop3.server.cz, uživatelské jméno user a heslo pAssW0Rd.

use Net::POP3;
my $hostname = "pop3.server.cz";
my $username = "user";
my $password = "pAssW0Rd";

Spojení

Prvním úkolem je připojení k POP3 serveru. Zavoláme tedy konstruktor třídy Net::POP3.

my $pop = Net::POP3->new($hostname) or die "Nelze se připojit. $!\n";

Přihlášení

Dalším krokem je přihlášení. Metoda login vrací počet nových zpráv ve schránce, takže tuto hodnotu hned přiřadíme.

my $zprav = $pop->login($username, $password) or die "Nelze se přihlásit. $!\n";
print "POČET ZPRÁV: $zprav
\n\n";

Uživatelské akce

Pokud nenastal nějaký problém, můžeme nyní se schránkou pracovat. Metoda list zpřístupňuje seznam zpráv.

my $r_zpravy = $pop->list() or die "Nelze získat seznam zpráv. $!\n";

Dále v cyklu zobrazíme z každé zprávy hlavičku a 5 úvodních řádků zprávy. K tomu použijeme metodu top.

foreach (keys %$r_zpravy) {
  print "------------------------------------\n";
  print "Zpráva číslo $_:\n";
  my $r_z = $pop->top($_, 5);
  print @$r_z;
}

Ukončení spojení

A na úplný závěr ukončíme spojení.

$pop->quit;

Závěr

Jak je vidět, práce se službami internetu není v Perlu díky modulům nic složitého. Dnes jsme si ukázali pouze služby FTP a POP3, nicméně existují moduly pro řadu dalších, které obvykle začínají prefixem Net::. Namátkou uveďme Net::IMAP a Net::HTTP.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ma predstava portalu 9.4.2009 17:05 jkb
L Re: ma predstava portalu 9.4.2009 18:04 Jiří Václavík
  L Re: ma predstava portalu 13.4.2009 15:39 jkb
    |- Re: ma predstava portalu 13.4.2009 21:04 Pavel `Goldenfish' Kysilka
    L Re: ma predstava portalu 14.4.2009 10:09 Jiří Václavík
Serial v PDF? 17.4.2009 12:55 Roman Vašíček
  L Re: Serial v PDF? 19.4.2009 00:43 Jiří Václavík
    L Re: Serial v PDF? 20.4.2009 16:46 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze