LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> openSUSE 11.0 jako desktop

Článek popisuje instalaci a provoz volně šiřitelné linuxové distribuce openSUSE 11.0 (32bit) s desktopovým prostředím GNOME 2.22 na mém počítači.

26.8.2008 10:00 | Jiří Jozíf | Články autora | přečteno 11813×

Tento článek popisuje instalaci aprovoz volně šiřitelné linuxové distribuce openSUSE 11.0 (32bit) s desktopovým prostředím GNOME 2.22 na mém počítači. Toto není komplexní přehled, učebnice nebo recenze openSUSE 11.0.

openSUSE 11.0


Obsah

Instalace

Při instalaci jakéhokoliv operačního systému je zapotřebí být ve stavu naprostého duševního klidu!

Po startu instalace z DVD se objeví úvodní obrazovka. Klávesou F2 zvolím jako jazyk češtinu. Případně klávesou F3 zvolím rozlišení obrazovky. Pokud instaluji z právě vypáleného DVD, vyplatí se provést kontrolu instalačního média. Pak rozjedu instalaci.

Po chvilce se objeví uvítací obrazovka, zde nechám jazyk češtinu a rozložení klávesnice české a samozřejmě souhlasím s licenčními podmínkami.

Po úvodní přivítání se objeví obrazovka 'Režim instalace', vyberu 'Novou instalaci' a zruším zaškrtnutí 'Použít automatickou konfiguraci', nemusí to vždy dopadnou zcela přesně dle mých představ, nastavím si vše sám. Na další obrazovce nastavím časové pásmo a čas, pokud na počítači poběží pouze Linux lze nastavit hardwarové hodiny na UTC. V následující obrazovce, Výběr pracovního prostředí, označím GNOME. V další obrazovce nastavuji rozdělení disku, zde musím vědět co dělám, nebo se musím spolehnout na návrh rozdělení.

instalace uvod instalace analýza

Úvodní obrazovka *** Analýza systému

Potom v další obrazovce vytvořím nového uživatele, dále v textu budu používat jméno user. A pokud se chci dostat na desktop po startu počítače bez nutnosti přihlašování, nechám zaškrtnutou volbu Automatické přihlášení. Pokud má mít root stejné heslo jako právě zakládaný uživatel, nechám zaškrtnutou volbu Použít toto heslo pro systémového administrátora. Následuje poslední obrazovka před instalací, je to souhrn instalace - Instalační nastavení. Zde upravím sekci Software, odstraním Novell AppArmor (linuxové bezpečnostní řešení). Jinak vše nechám, tak jak bylo navrženo. Celková velikost instalovaných balíčků je pak 2.4 GiB. Tlačítkem Instalovat spustím instalaci, která trvá přibližně 10 minut. Po té se systém restartuje (ne počítač!). Po restartu proběhne konfigurace, jako jméno počítače zadám computer a jméno domény site, zruším Změnit jméno počítače přes DHCP. V další obrazovce se objeví souhrn nastavení hardwaru pro síť. V obecném nastavení sítě zakáži protokol IPv6 (ignoruji varování) a zastavím Firewall (v mém případě je firewall nainstalován v modemu). Pro síťovou kartu používám toto nastavení:

IP adresa: 10.0.0.1
Výchozí brána: 10.0.0.138
Nameserver: 10.0.0.138

Nebo se spolehnu na DHCP server (je také obsažen v modemu). Po té se provede otestování připojení k internetu, a pokud je vše v pořádku, stáhnou se poznámky k verzi. V další obrazovce se provede Nastavení online aktualizace a dle chuti se lze zaregistrovat v Zákaznickém centru. Nakonec se nastaví zdroje pro online aktualizaci a na závěr lze ještě konfigurovat hardware.

schema

instalace hotova Nastaveni Packman

Schéma zapojení *** Instalace je hotova *** Nastaveni Packman

Stále jsem nepřišel na chuť menu od openSUSE, takže ho odstraním a na panel přidám tradiční nabídku Gnome. Naopak Tomboy Notes (poznámky na pracovní ploše) si na panelu ponechám.

Po instalaci nezapomenout vše aktualizovat. Na stránce repozitáře pro YaST si lze vybrat další repozitáře plné balíčků, nejvydatnější je určitě Packman.

Instalace ovladače nVIDIA a Xgl

Díky technologii One-Click-Install, lze instalaci provést po jednom kliknutí na nvidia.ymp. Automaticky se rozjede YaST Meta Package Handler a do seznamu repozitářů se přidá NVIDIA Repository a nainstalují se následující balíčky:

x11-video-nvidiaG01
nvidia-gfxG01-kmp-pae (doinstaluje se automaticky)

Pak je nutné zavest ovladače:

YaST -> Hardware -> Grafická karta a monitor

Karta GeForce 7600GS a 3D akcelerace by již měly být přednastaveny, případně doupravím rozlišení a barvy. Před uložením raději otestuji, potom je nutné restartovat grafické prostředí. Zde nastala drobná změna oproti minulým verzím. První stisknutí trojhmatu Ctrl+Alt+Backspace vyvolá pouze tón, dokud zní, je nutné ještě jednou stisknou ten samý trojhmat. Pak se teprve provede restart grafiky. Znovu se přihlásím a provedu instalaci Xgl efektů.

Instalace Xgl efektů

Systém -> Vzhled a chování -> Efekty pracovního prostředí

Po zaškrtnutí Enable desktop effects, jsou k dispozici různé profily s mnoha přednastavenými efekty, zvolte dle Vašeho vkusu a žaludku. Toť vše!

Multimédia

Používám program xine, při instalaci již nejsou žádné zvláštnosti, v YaSTu označím na instalaci xine-ui z repozitáře Packman a vše potřebné se doinstaluje, včetně kodeků.

Xine

Přehrávač Xine


Virtualizace

Používám program VirtualBox od firmy InnoTek GmbH. Nejprve přes YaST nainstaluji tento balíček (zbyek se doinstaluje automaticky):

virtualbox-ose

Instaluje se verze 1.5.6_OSE. Automaticky se založí se skupina (group) vboxusers, do této skupiny přes YaST nutno přidat uživatele 'user'. V balíčku je i startovací skript /etc/init.d/vboxdrv, před prvním spuštění VirtualBoxu je potřeba spustit tento skript s parametrem setup, při dalších startech už stačí parametr start. Pokud používám VirualBox častěji, lze startovací skript spuštět již při startu systému, toto nastavím v YaSTu:

YaST -> Systém -> Editor úrovní běhu, řádek vboxdrv, Povoleno = Ano

Existuje i možnost zasíťování virtualizovaného operačního systému, viz obrázek.

NIC pro Win XP

Síťová karta pro virtualizované Windows XP

Nastavení virtualizovaného operačního systému:

IP adresa 10.1.1.2
Maska: 255.255.255.0
Brána: 10.1.1.1

Pokud se chci z virtuálního stroje dostat na internet, je nutné jako root spustit níže uvedený skript. Nejdříve je potřeba přes YaST doinstalovat následující balíčky:

uml-utilities
bridge-utils

Skript nutný pro zasíťování virtuálního stroje:

#!/bin/sh 
# sitovani pro VirtualBox

# uzivatel pod kterym VirtualBox bezi
USER=user
# zarizeni pro internet
INT_DEV=eth0

case "$1" in
start)
echo "Starting networking for VirtualBox:"

# tap
tunctl -t tap0 -u $USER
ip link set up dev tap0

# bridge
brctl addbr br0
brctl addif br0 tap0

# IP adresy + routovani
ip link set up dev br0
ip addr add 10.1.1.1/24 dev br0
ip route add 10.1.1.0/24 dev br0

# maskarada
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $INT_DEV -j MASQUERADE
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo "done"
;;

stop)
echo "Shutting down networking for VirtualBox:"
iptables -F
iptables -F -t nat
iptables -X

ip link set down br0
ip link set down tap0
brctl delbr br0
tunctl -d tap0

echo "done"
;;

restart)
$0 stop
$0 start
;;

*)
echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
exit 1

esac
exit 0

Po nainstalování doplňku VirtualBox Guest Additions lze používat větší rozlišení obrazu, plynule přecházet myší přes jednotlive operační systémy. V menu zvolím Zařízení -> Instalovat Přídavky pro hosta a obraz CD stáhnu z internetu. Po té obraz připojím do virtuální mechaniky, program se pak ve virtualizovaném OS (Windows XP) automaticky nainstaluje a nakonec je potřeba provést restart virtualizovaného systému.

Také existuje možnost instalace sdíleného adresáře mezi openSUSE a virtuálním systémem: v nastavení pro virtuální stroj je položka Sdílené adresáře. Přidám tam nový sdílený adresář, například /home/user/prenos a název třeba prenos. Po startu virtualizovaných Windows XP je v Celé síti k dispozici adresář prenos.

Přenos mezi openSUSE a Windows XP

Přenos mezi openSUSE a Windows XP

Další možnosti virtualizovaného systému najdete v minulé části.

Software

Zde je stručný výpis nejdůležitějších nainstalovaných programů (po aktualizaci):

 • Kancelář (OpenOffice 2.4.0)
  • Writer - textový procesor
  • Calc - tabulkový procesor
  • Impress - multimediální prezentace
  • Draw - vytváření diagramů, obrázků
  • Base - práce s databázovými daty
  • Evince - prohlížeč pdf dokumentů
 • Internet
  • Firefox 3.0 - internetový prohlížeč
  • Evolution 2.22.1.1 - poštovní klient
 • Grafika
  • F-spot 0.4.3.1 - archiv fotografií
  • GIMP 2.4.5 - nástroj pro úpravu fotografií a rastrové grafiky
  • Inkscape 0.46 - vektorové kreslení

Kontakt

http://jiri.jozif.googlepages.com

email: jiri.jozif (zavináč) gmail (tečka) com

SUSE LINUX – INTERNET SERVER

Další služby a produkty


OpenSUSE 11.0 je také součástí Balíčku 4 nových distribucí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Co na tohle říci 28.8.2008 12:40 Petr Ježek
  |- Re: Co na tohle říci 29.8.2008 10:56 Radim Kolář
  L Re: Co na tohle říci 31.8.2008 12:53 Jiří Jozíf
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze