LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> openSUSE 11.0 jako desktop

Článek popisuje instalaci a provoz volně šiřitelné linuxové distribuce openSUSE 11.0 (32bit) s desktopovým prostředím GNOME 2.22 na mém počítači.

26.8.2008 10:00 | Jiří Jozíf | Články autora | přečteno 11528×

Tento článek popisuje instalaci aprovoz volně šiřitelné linuxové distribuce openSUSE 11.0 (32bit) s desktopovým prostředím GNOME 2.22 na mém počítači. Toto není komplexní přehled, učebnice nebo recenze openSUSE 11.0.

openSUSE 11.0


Obsah

Instalace

Při instalaci jakéhokoliv operačního systému je zapotřebí být ve stavu naprostého duševního klidu!

Po startu instalace z DVD se objeví úvodní obrazovka. Klávesou F2 zvolím jako jazyk češtinu. Případně klávesou F3 zvolím rozlišení obrazovky. Pokud instaluji z právě vypáleného DVD, vyplatí se provést kontrolu instalačního média. Pak rozjedu instalaci.

Po chvilce se objeví uvítací obrazovka, zde nechám jazyk češtinu a rozložení klávesnice české a samozřejmě souhlasím s licenčními podmínkami.

Po úvodní přivítání se objeví obrazovka 'Režim instalace', vyberu 'Novou instalaci' a zruším zaškrtnutí 'Použít automatickou konfiguraci', nemusí to vždy dopadnou zcela přesně dle mých představ, nastavím si vše sám. Na další obrazovce nastavím časové pásmo a čas, pokud na počítači poběží pouze Linux lze nastavit hardwarové hodiny na UTC. V následující obrazovce, Výběr pracovního prostředí, označím GNOME. V další obrazovce nastavuji rozdělení disku, zde musím vědět co dělám, nebo se musím spolehnout na návrh rozdělení.

instalace uvod instalace analýza

Úvodní obrazovka *** Analýza systému

Potom v další obrazovce vytvořím nového uživatele, dále v textu budu používat jméno user. A pokud se chci dostat na desktop po startu počítače bez nutnosti přihlašování, nechám zaškrtnutou volbu Automatické přihlášení. Pokud má mít root stejné heslo jako právě zakládaný uživatel, nechám zaškrtnutou volbu Použít toto heslo pro systémového administrátora. Následuje poslední obrazovka před instalací, je to souhrn instalace - Instalační nastavení. Zde upravím sekci Software, odstraním Novell AppArmor (linuxové bezpečnostní řešení). Jinak vše nechám, tak jak bylo navrženo. Celková velikost instalovaných balíčků je pak 2.4 GiB. Tlačítkem Instalovat spustím instalaci, která trvá přibližně 10 minut. Po té se systém restartuje (ne počítač!). Po restartu proběhne konfigurace, jako jméno počítače zadám computer a jméno domény site, zruším Změnit jméno počítače přes DHCP. V další obrazovce se objeví souhrn nastavení hardwaru pro síť. V obecném nastavení sítě zakáži protokol IPv6 (ignoruji varování) a zastavím Firewall (v mém případě je firewall nainstalován v modemu). Pro síťovou kartu používám toto nastavení:

IP adresa: 10.0.0.1
Výchozí brána: 10.0.0.138
Nameserver: 10.0.0.138

Nebo se spolehnu na DHCP server (je také obsažen v modemu). Po té se provede otestování připojení k internetu, a pokud je vše v pořádku, stáhnou se poznámky k verzi. V další obrazovce se provede Nastavení online aktualizace a dle chuti se lze zaregistrovat v Zákaznickém centru. Nakonec se nastaví zdroje pro online aktualizaci a na závěr lze ještě konfigurovat hardware.

schema

instalace hotova Nastaveni Packman

Schéma zapojení *** Instalace je hotova *** Nastaveni Packman

Stále jsem nepřišel na chuť menu od openSUSE, takže ho odstraním a na panel přidám tradiční nabídku Gnome. Naopak Tomboy Notes (poznámky na pracovní ploše) si na panelu ponechám.

Po instalaci nezapomenout vše aktualizovat. Na stránce repozitáře pro YaST si lze vybrat další repozitáře plné balíčků, nejvydatnější je určitě Packman.

Instalace ovladače nVIDIA a Xgl

Díky technologii One-Click-Install, lze instalaci provést po jednom kliknutí na nvidia.ymp. Automaticky se rozjede YaST Meta Package Handler a do seznamu repozitářů se přidá NVIDIA Repository a nainstalují se následující balíčky:

x11-video-nvidiaG01
nvidia-gfxG01-kmp-pae (doinstaluje se automaticky)

Pak je nutné zavest ovladače:

YaST -> Hardware -> Grafická karta a monitor

Karta GeForce 7600GS a 3D akcelerace by již měly být přednastaveny, případně doupravím rozlišení a barvy. Před uložením raději otestuji, potom je nutné restartovat grafické prostředí. Zde nastala drobná změna oproti minulým verzím. První stisknutí trojhmatu Ctrl+Alt+Backspace vyvolá pouze tón, dokud zní, je nutné ještě jednou stisknou ten samý trojhmat. Pak se teprve provede restart grafiky. Znovu se přihlásím a provedu instalaci Xgl efektů.

Instalace Xgl efektů

Systém -> Vzhled a chování -> Efekty pracovního prostředí

Po zaškrtnutí Enable desktop effects, jsou k dispozici různé profily s mnoha přednastavenými efekty, zvolte dle Vašeho vkusu a žaludku. Toť vše!

Multimédia

Používám program xine, při instalaci již nejsou žádné zvláštnosti, v YaSTu označím na instalaci xine-ui z repozitáře Packman a vše potřebné se doinstaluje, včetně kodeků.

Xine

Přehrávač Xine


Virtualizace

Používám program VirtualBox od firmy InnoTek GmbH. Nejprve přes YaST nainstaluji tento balíček (zbyek se doinstaluje automaticky):

virtualbox-ose

Instaluje se verze 1.5.6_OSE. Automaticky se založí se skupina (group) vboxusers, do této skupiny přes YaST nutno přidat uživatele 'user'. V balíčku je i startovací skript /etc/init.d/vboxdrv, před prvním spuštění VirtualBoxu je potřeba spustit tento skript s parametrem setup, při dalších startech už stačí parametr start. Pokud používám VirualBox častěji, lze startovací skript spuštět již při startu systému, toto nastavím v YaSTu:

YaST -> Systém -> Editor úrovní běhu, řádek vboxdrv, Povoleno = Ano

Existuje i možnost zasíťování virtualizovaného operačního systému, viz obrázek.

NIC pro Win XP

Síťová karta pro virtualizované Windows XP

Nastavení virtualizovaného operačního systému:

IP adresa 10.1.1.2
Maska: 255.255.255.0
Brána: 10.1.1.1

Pokud se chci z virtuálního stroje dostat na internet, je nutné jako root spustit níže uvedený skript. Nejdříve je potřeba přes YaST doinstalovat následující balíčky:

uml-utilities
bridge-utils

Skript nutný pro zasíťování virtuálního stroje:

#!/bin/sh 
# sitovani pro VirtualBox

# uzivatel pod kterym VirtualBox bezi
USER=user
# zarizeni pro internet
INT_DEV=eth0

case "$1" in
start)
echo "Starting networking for VirtualBox:"

# tap
tunctl -t tap0 -u $USER
ip link set up dev tap0

# bridge
brctl addbr br0
brctl addif br0 tap0

# IP adresy + routovani
ip link set up dev br0
ip addr add 10.1.1.1/24 dev br0
ip route add 10.1.1.0/24 dev br0

# maskarada
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $INT_DEV -j MASQUERADE
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo "done"
;;

stop)
echo "Shutting down networking for VirtualBox:"
iptables -F
iptables -F -t nat
iptables -X

ip link set down br0
ip link set down tap0
brctl delbr br0
tunctl -d tap0

echo "done"
;;

restart)
$0 stop
$0 start
;;

*)
echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
exit 1

esac
exit 0

Po nainstalování doplňku VirtualBox Guest Additions lze používat větší rozlišení obrazu, plynule přecházet myší přes jednotlive operační systémy. V menu zvolím Zařízení -> Instalovat Přídavky pro hosta a obraz CD stáhnu z internetu. Po té obraz připojím do virtuální mechaniky, program se pak ve virtualizovaném OS (Windows XP) automaticky nainstaluje a nakonec je potřeba provést restart virtualizovaného systému.

Také existuje možnost instalace sdíleného adresáře mezi openSUSE a virtuálním systémem: v nastavení pro virtuální stroj je položka Sdílené adresáře. Přidám tam nový sdílený adresář, například /home/user/prenos a název třeba prenos. Po startu virtualizovaných Windows XP je v Celé síti k dispozici adresář prenos.

Přenos mezi openSUSE a Windows XP

Přenos mezi openSUSE a Windows XP

Další možnosti virtualizovaného systému najdete v minulé části.

Software

Zde je stručný výpis nejdůležitějších nainstalovaných programů (po aktualizaci):

 • Kancelář (OpenOffice 2.4.0)
  • Writer - textový procesor
  • Calc - tabulkový procesor
  • Impress - multimediální prezentace
  • Draw - vytváření diagramů, obrázků
  • Base - práce s databázovými daty
  • Evince - prohlížeč pdf dokumentů
 • Internet
  • Firefox 3.0 - internetový prohlížeč
  • Evolution 2.22.1.1 - poštovní klient
 • Grafika
  • F-spot 0.4.3.1 - archiv fotografií
  • GIMP 2.4.5 - nástroj pro úpravu fotografií a rastrové grafiky
  • Inkscape 0.46 - vektorové kreslení

Kontakt

http://jiri.jozif.googlepages.com

email: jiri.jozif (zavináč) gmail (tečka) com

SUSE LINUX – INTERNET SERVER

Další služby a produkty


OpenSUSE 11.0 je také součástí Balíčku 4 nových distribucí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Co na tohle říci 28.8.2008 12:40 Petr Ježek
  |- Re: Co na tohle říci 29.8.2008 10:56 Radim Kolář
  L Re: Co na tohle říci 31.8.2008 12:53 Jiří Jozíf
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze