LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 04/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Miroslav Biňas.

10.4.2008 18:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 6496×

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
 • Aktuality
  • Gentoo
  • Ubuntu
 • Popis DVD
  • Musix Release2, FreeBSD 6.3, MOC 2.4.3, NeroLinux 3.0.0.0
 • Pro začátečníky
  • GIMP II
  • LunarLinux — instalace krok za krokem
 • Pro programátory
  • Python — okna aneb GUI
  • Programování v BASH-i
  • Objekty v databázi s db4objects
 • Praxe
  • Linux a jak na něm vydělat
  • Nero Linux
  • Zálohování dat v Linuxu
  • Grafika v systému LaTeX
 • Řešení
  • Protokoly v internetu
 • Recenze
  • Recenze programu Dvdisaster
  • AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD
 • Tipy a triky
  • Štětec do ruky a jdeme na to!
 • Zábava
  • Slingshot
 • Rozhovor se Stanislavem Hoferkem, tvůrcem distribuce Greenie Linux
 • Knihovna
  • Linux — postavte si počítačovou síť
 • Fejeton: Silně nezdařilý večírek

Podrobněji k obsahu čísla

Digitální fotografie jsou rozšířené a oblíbené, ale ne vždy se povedou tak, jak bylo plánováno. V článku „GIMP II - úprava fotografií pomocí nástrojů barev“ se autor pokouší čtenáři vysvětlil jak napravit npovedené fotografie pomocí vyvážení odstínu, sytosti, jasu, kontrastu, … V článku je i seznam častých klávesových zkratek GIMPu, které mohou usnadnit mnoho času oproti neustálému hledání funkcí v nabídce. Závěr článku se zabývá pasterizací fotografií.

LunarLinux je distribuce, kterou většina běžných uživatelů ani nebude znát. Článek „LunarLinux — instalace krok za krokem“ není tak podrobný, jak by se z názvu článku mohlo zdát, popisuje jen několik základních kroků vedoucích k instalaci distribuce, která je založená na instalaci ze zdrojových kódů.

Seriál o jazyce Python pokračuje dílem „Python — okna aneb GUI“, ve kterém se čtenář seznámí s programováním GUI aplikací (naprogramujete základní okno a obsluhu tlačítka) v prostředí Tkinter.

BASH je pro většinu uživatelů základním shellem, ale programovat v něm umí jen málokdo. Článek „Programování v BASHi“ vysvětluje rozdíl mezi kompilovaným a scriptovacím jazykem (což BASH je), ukazuje napsání prvního programu a načítání uživatelského vstupu.

Db4objects je jedna z nejznámějších objektových databází, existuje pro platormy Java a .NET. Jak nemuset mapovat ukládání objektů do normální relační databáze se pokusil autor ukázat v krátkém článku „Objekty v databázi s db4objects“. Text článku je psán pro použití db4o na platformě Java, pro některé programátory bude tento přístup k ukládání dat nezvyklý, ale v případě objektově orientovaného programování jde o velmi logický krok.

Opensource je pro řadu uživatelů software, který je dostupný zdarma a navíc očekávají bezplatnou dostupnost všech služeb. OSS je však také příležitostí, jak vydělat. Těmito příležitostmi se zabývá autor článku „Linux a jak na něm vydělat“. Autor nastiňuje nejen cesty, kterými šli velké firmy, ale neopominul ani cesty, kterými mohou vydělat menší firmy, nebo šikovní administrátoři.

Pro běžného uživatele GNU/Linuxu, nebo jiného Unixu, jsou nejčastějším synonymem pro vypalování v GUI programy K3B a Brasero, které jsou vyvíjeny pod svobodnými licencemi. Nejznámější komerční program Nero si našel cestu z prostředí MS Windows na platformu GNU/Linux (díky wrapperům by mohl fungovat i na *BSD). „Nero Linux představuje program, který je sice komerční, ale je nabízen za velmi příznivou cenu a ovládání blízké tomu, které znají uživatelé přecházející z MS Windows.

Zálohování je důležitou a často opomíjenou činností. S programem Keep seznámuje čtenáře autor článku „Zálohování dat v Linuxu“. Program Keep je součástí řady distribucí, umožňuje naplánovat časy zálohování a další automatizaci, zálohy jsou inkrementální. Na uživateli pak zbývá jen způsob jak mít zálohy bezpečně uloženy.

Seriál Jiřího Rybičko o sázecím systému pokračuje dílem „Grafika v systému LaTeX“. V článku jsou nastíněny základní metody vložení grafických prvků do dokumentů připravovaných v sázecím software LaTeX, tj. jak vložit fotografii, nebo jak přímo „kreslit“ základní grafické elementy. Osobně považuji tento seriál za to nejlepší, co v časopise poslední dobou vychází.

Svým rozsahem i šíří záběru je nejrozsáhlejším článkem tohoto čísla „Protokoly internetu“. Čtenář je v obsáhlém článku obeznámen s možnostmi TCP/IP, který je dnešním standardem pro síťovou komunikaci. Článek informuje o základních možnostech HTTP (včetně seznamu kódů odpovědí), FTP, SMTP, POP3, … Článek je dplněn tipy na vyzkoušení některých funkcí protokolů pomocí telnetu.

Zachránit data z CD/DVD, které se časem stalo nečitelné nemusí být nepřekonatelný problém. Článek „Recenze programu Dvdisaster“ seznamuje čtenáře s jednou funkční metodou, ke které je třeba před vypálením vytvořit kontrolní součty médií. Autor článku popsal tři stupně ochrany média, které se liší především časem na vytvoření kontrolních součtů a množstvím dat, která bude nutné archivovat jinde, a popsal, jak účinně tyto kontrolní součty pomohly rekonstrukci postupně ničeného média.

Především v profesionální sféře, na poštovních serverech a firewallech by se mohl prosadit antivirový program, který se stal předmětem recenze v článku „AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD“. Autor shrnul co slibuje výrobce, několik řádků věnoval instalačním možnostem a otestoval jak se program chová, tj. jak kvalitně umí prověřit data a jak je na tom s aktuálností virové databáze. Program AVG je shledán jako kvalitní nástroj pro boj s virovým ohrožením.

Jako malý trénink fyziky a především ukázka chování těles, která se pohybují v gravitačním poli dalších těles by mohla posloužit recenzovaná hra „Slingshot“. Článek vyznívá pro tuto hru, velmi pochvalně, přestože téma je obvyklé a mnohokrát zpracované, zastřelit protivníka, leč gravitace planet tuto činnost velmi znesnadňuje.

Jako inspirační článek lze označit „Štětec do ruky a jdeme na to!“, který by mohl být malou nápovědou pro uživatele hledajícího rozumný grafický program. Program je zvolen asi ten nejlepší bitmapový, GIMP. Vzhledem k tomu, že aktuálně vychází v časopise Linux+ seriál o GIMPu, nemá článek moc co nabídnout, jen na malé ukázce přesvědčit váhajícího uživatele k používání GIMPu.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk).

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze