LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 04/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Miroslav Biňas.

10.4.2008 18:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 6587×

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
 • Aktuality
  • Gentoo
  • Ubuntu
 • Popis DVD
  • Musix Release2, FreeBSD 6.3, MOC 2.4.3, NeroLinux 3.0.0.0
 • Pro začátečníky
  • GIMP II
  • LunarLinux — instalace krok za krokem
 • Pro programátory
  • Python — okna aneb GUI
  • Programování v BASH-i
  • Objekty v databázi s db4objects
 • Praxe
  • Linux a jak na něm vydělat
  • Nero Linux
  • Zálohování dat v Linuxu
  • Grafika v systému LaTeX
 • Řešení
  • Protokoly v internetu
 • Recenze
  • Recenze programu Dvdisaster
  • AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD
 • Tipy a triky
  • Štětec do ruky a jdeme na to!
 • Zábava
  • Slingshot
 • Rozhovor se Stanislavem Hoferkem, tvůrcem distribuce Greenie Linux
 • Knihovna
  • Linux — postavte si počítačovou síť
 • Fejeton: Silně nezdařilý večírek

Podrobněji k obsahu čísla

Digitální fotografie jsou rozšířené a oblíbené, ale ne vždy se povedou tak, jak bylo plánováno. V článku „GIMP II - úprava fotografií pomocí nástrojů barev“ se autor pokouší čtenáři vysvětlil jak napravit npovedené fotografie pomocí vyvážení odstínu, sytosti, jasu, kontrastu, … V článku je i seznam častých klávesových zkratek GIMPu, které mohou usnadnit mnoho času oproti neustálému hledání funkcí v nabídce. Závěr článku se zabývá pasterizací fotografií.

LunarLinux je distribuce, kterou většina běžných uživatelů ani nebude znát. Článek „LunarLinux — instalace krok za krokem“ není tak podrobný, jak by se z názvu článku mohlo zdát, popisuje jen několik základních kroků vedoucích k instalaci distribuce, která je založená na instalaci ze zdrojových kódů.

Seriál o jazyce Python pokračuje dílem „Python — okna aneb GUI“, ve kterém se čtenář seznámí s programováním GUI aplikací (naprogramujete základní okno a obsluhu tlačítka) v prostředí Tkinter.

BASH je pro většinu uživatelů základním shellem, ale programovat v něm umí jen málokdo. Článek „Programování v BASHi“ vysvětluje rozdíl mezi kompilovaným a scriptovacím jazykem (což BASH je), ukazuje napsání prvního programu a načítání uživatelského vstupu.

Db4objects je jedna z nejznámějších objektových databází, existuje pro platormy Java a .NET. Jak nemuset mapovat ukládání objektů do normální relační databáze se pokusil autor ukázat v krátkém článku „Objekty v databázi s db4objects“. Text článku je psán pro použití db4o na platformě Java, pro některé programátory bude tento přístup k ukládání dat nezvyklý, ale v případě objektově orientovaného programování jde o velmi logický krok.

Opensource je pro řadu uživatelů software, který je dostupný zdarma a navíc očekávají bezplatnou dostupnost všech služeb. OSS je však také příležitostí, jak vydělat. Těmito příležitostmi se zabývá autor článku „Linux a jak na něm vydělat“. Autor nastiňuje nejen cesty, kterými šli velké firmy, ale neopominul ani cesty, kterými mohou vydělat menší firmy, nebo šikovní administrátoři.

Pro běžného uživatele GNU/Linuxu, nebo jiného Unixu, jsou nejčastějším synonymem pro vypalování v GUI programy K3B a Brasero, které jsou vyvíjeny pod svobodnými licencemi. Nejznámější komerční program Nero si našel cestu z prostředí MS Windows na platformu GNU/Linux (díky wrapperům by mohl fungovat i na *BSD). „Nero Linux představuje program, který je sice komerční, ale je nabízen za velmi příznivou cenu a ovládání blízké tomu, které znají uživatelé přecházející z MS Windows.

Zálohování je důležitou a často opomíjenou činností. S programem Keep seznámuje čtenáře autor článku „Zálohování dat v Linuxu“. Program Keep je součástí řady distribucí, umožňuje naplánovat časy zálohování a další automatizaci, zálohy jsou inkrementální. Na uživateli pak zbývá jen způsob jak mít zálohy bezpečně uloženy.

Seriál Jiřího Rybičko o sázecím systému pokračuje dílem „Grafika v systému LaTeX“. V článku jsou nastíněny základní metody vložení grafických prvků do dokumentů připravovaných v sázecím software LaTeX, tj. jak vložit fotografii, nebo jak přímo „kreslit“ základní grafické elementy. Osobně považuji tento seriál za to nejlepší, co v časopise poslední dobou vychází.

Svým rozsahem i šíří záběru je nejrozsáhlejším článkem tohoto čísla „Protokoly internetu“. Čtenář je v obsáhlém článku obeznámen s možnostmi TCP/IP, který je dnešním standardem pro síťovou komunikaci. Článek informuje o základních možnostech HTTP (včetně seznamu kódů odpovědí), FTP, SMTP, POP3, … Článek je dplněn tipy na vyzkoušení některých funkcí protokolů pomocí telnetu.

Zachránit data z CD/DVD, které se časem stalo nečitelné nemusí být nepřekonatelný problém. Článek „Recenze programu Dvdisaster“ seznamuje čtenáře s jednou funkční metodou, ke které je třeba před vypálením vytvořit kontrolní součty médií. Autor článku popsal tři stupně ochrany média, které se liší především časem na vytvoření kontrolních součtů a množstvím dat, která bude nutné archivovat jinde, a popsal, jak účinně tyto kontrolní součty pomohly rekonstrukci postupně ničeného média.

Především v profesionální sféře, na poštovních serverech a firewallech by se mohl prosadit antivirový program, který se stal předmětem recenze v článku „AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD“. Autor shrnul co slibuje výrobce, několik řádků věnoval instalačním možnostem a otestoval jak se program chová, tj. jak kvalitně umí prověřit data a jak je na tom s aktuálností virové databáze. Program AVG je shledán jako kvalitní nástroj pro boj s virovým ohrožením.

Jako malý trénink fyziky a především ukázka chování těles, která se pohybují v gravitačním poli dalších těles by mohla posloužit recenzovaná hra „Slingshot“. Článek vyznívá pro tuto hru, velmi pochvalně, přestože téma je obvyklé a mnohokrát zpracované, zastřelit protivníka, leč gravitace planet tuto činnost velmi znesnadňuje.

Jako inspirační článek lze označit „Štětec do ruky a jdeme na to!“, který by mohl být malou nápovědou pro uživatele hledajícího rozumný grafický program. Program je zvolen asi ten nejlepší bitmapový, GIMP. Vzhledem k tomu, že aktuálně vychází v časopise Linux+ seriál o GIMPu, nemá článek moc co nabídnout, jen na malé ukázce přesvědčit váhajícího uživatele k používání GIMPu.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk).

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze