LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE 9.1 (2)

Po provedené instalaci se konečně dostáváme k tomu, jak nové SUSE 9.1 vypadá.

17.5.2004 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 7810×

Jako úplně první jsem nechal system spustit v grafickém desktopu KDE 3.2, protože tento desktop je v této distribuci preferován jako výchozí a v našich zemích i nejrozšířenější.
KDE ve stylu Thin Keramik působí příjemným dojmem. Pokud někdo pamatuje defaultní nastavení dřívějších verzí, tak tady již po příšerné zelené barvě není ani stopy mimo spouštěcího tlačítka. SUSE vsadilo na moderní modrou barvu příjemnou pro oči. Jenom z domodra laděné tapety s horami jde trochu zima. Co se vzhledu týká nenašel jsem nic co by se dalo SUSE vytknout, naopak velice dobře působí použité fonty a to ve všech window managerech, které jsem zkoušel.

Zde je seznam základních balíčků obsažených v distribuci. Jak je na seznamu vidět, tvůrci se snažili zařadit to nejnovější, ale rozhodně ne na úkor funkčnosti celé distribuce. Na rozdíl od Mandrakelinuxu je zde již i nový Gimp 2.0.0 a nejnovější verze kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1.
Vybrané obsažené balíčky:
abiword 2.0.5, alsa-lib 1.0.3, bind 9.2.3, cdrtools 2.01a27, cups 1.1.20, db 4.2.52, dhcp 3.0.1rc13, emacs 21.3, evolution 1.4.6, fetchmail 6.2.5 , gaim 0.75, gcc 3.3.3, gimp 2.0.0, glibc 2.3.3, gnucash 1.8.8, gnumeric 1.2.8, gtk+ 2.2.4, httpd 2.0.49, iptables 1.2.9, k3b 0.11.7, kdebase 3.2.1, koffice 1.3, libgnome 2.4.0, linux 2.6.4, mozilla 1.6, mysql 4.0.18, nautilus 2.4.2, OpenOffice.org 1.1.1, openssh 3.8p1, openssl 0.9.7d, perl 5.8.3, php 4.3.4, postfix 2.0.19, postgresql 7.4.2, Python 2.3.3, qt-x11-free 3.3.1, quanta 3.2.1, rpm 4.1.1, samba 3.0.2a, scribus 1.1.6, sendmail 8.12.10, vim 6.2 , XFree86 4.3.99.902, xine-lib 1-rc3a , xinetd 2.3.13, xmms 1.2.10.

Nechybí snad žádný program určený pro KDE, počínaje výukovými programi. Tady najdeme programy počínaje výukou chemie, jazyků ale i astronomie a matematiky.

Nechybí ani spousty her pro ukrácení volného času a pro odreagování.

Velice obsáhlou částí distribuce jsou programy určené pro práci s grafikou. Tady samozřejmě vévodí dnes již legendární program Gimp, který je znám i mimo platformu Linuxu. Tady ho najdeme v nové verzi 2.0.0, která již umí i CMYK, což byla vlastnost, která ho doposud oproti konkurenčním programům handicapovala. Mezi dalšími programy jsou ty, které použijí majitelé digitálních fotoaparátů, ať už pro přenos fotografií do počítače, ale i různé programy pro tvorbu fotoalb i internetových. Samozřejmě nechybí ani programy pro kreslení, skenování, OCR a nejrůznější prohlížeče obrázků.

Další součástí, která nesmí u linuxové distribuce chybět jsou programy pro práci s Internetem a to ať jsou to různé editory pro tvorbu internetových stránek, tak nejrůznější prohlížeče webu, poštovní klienti, klienti pro práci v diskusních skupinách, programy pro výměnu dat a nejrůznější programy pro připojení. Tady jmenujme třeba Operu, Mozillu, Galeon, Quanta plus, Pine.

Dnes je zcela samozřejmé, že počítač chce uživatel používat i jako multimediální stanici, takže v žádné z distribucí nesmí chybět programy pro poslech hudby, sledování videa a zrovna tak programy pro editaci multimedií i pro vlastní tvorbu. V tomhle směru je SUSE více než dobře vybaveno, protože pro každou činnost spojenou s multimedii má několik programů, z kterých lze vybírat. Z editorů videa například MainActor, Kino a Broadcast, z hudebních editorů Rosegarden a mnoho dalších. A zcela samozřejmě pokud již video či hudbu upravíme, budeme potřebovat nějaký vypalovací program, kterých je zase na výběr několik. Z nejznámějších a v grafice asi nejpoužívanějších je to k3b, zde v jeho poslední verzi.

Ovšem není to oblast jenom domácích uživatelů svého PC, ale především podniková sféra, kde se SUSE začíná stále více prosazovat. Zaprvé je to zřejmě dáno jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním, ale rovněž masivním programovým vybavením. Jako zcela samozřejmé je nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1 za kterým v těsném závěsu je KOffice 1.3, které již v poslední verzi mají velice dobrou podporu různých i nestandardních formátů a díky své rychlosti si najdou své příznivce.
Ovšem jednou z novinek, která se u SUSE objevuje jako u první distribuce je databázový program Recall 2.2.0-beta1, který je velice podobný databázi Microsoft Acces.
Samozřejmě nechybí známé databáze jako je MySQL, PostgreSQL a nejrůznější grafické frotendy pro jejich obsluhu.
Další součástí jsou i programy pro správu financí jako je KMymoney nebo GnuCash.
Samozřejmostí jsou i programy pro správu kontaktů, plánování, tvorbu diagramů atd.

Samozřejmostí v této distribuci je i množství programů pro správu a monitorování systému, programů pro synchronizaci telefonů a nejrůznějších PDA s počítačem a nejrůznějších apletů i emulátorů různých systémů.

Jak jsem již zmińoval v části o instalaci, tak ani v této části nemohu nevzpomenout konfigurační nástroj, který je se SUSE nerozlučně spjat a tím je Yast. V tomto mocném nástroji lze zkonfigurovat snad vše na co si můžeme vzpomenout. Kromě toho že umí editovat neskutečně mnoho věcí, stále zůstává přehledný a jednoduchý na ovládání.

Celá distribuce samozřejmě není jenom KDE a s ním spjaté programy. Nechybí ani nové Gnome a několik lehkých okenních managerů počínaje WM přes IceWm až po Xfce.

Závěrem

Celá distribuce působí na první pohled velice moderním a elegantním dojmem. Doposud jsem používal předchozí verzi a mohu říci, že jsem zatím nenašel nějakou významnou chybu, která by byla uživateli na obtíž. Programy v distribuci obsažené jsouv takových verzích že se mi nestalo, alespoň doposud, že by se hroutily.
V distribuci jsme odzkoušeli několik digitálních fotoaparátů, paměťových disků a televizní kartu a s žádným hardwarem nebyly problémy. U SUSE 9.1 se objevila jedna nová vlastnost, která při připojení jakéhokoli zařízení nebo vložení media do mechaniky informuje uživatele a jenom na něm nechává zda zařízení připojí či ne. Tato vlastnost narozdíl od automountu v Mandrakelinuxu se mi líbila, protože se nesnaží uživateli automaticky něco vnutit, ale nechává volbu na něm.
Snad jedinou výtku bych k distribuci měl. Nevím co vedlo autory k umístění zcela zvláštní ikony na plochu. Tato ikona se jmenuje "Můj počítač" a pravda je, že když jsem ji uviděl poprvé tak jsem nevěřil vlastním očím. Že by u SUSE podléhali tlaku uživatelů nejmenovaného operačního systému?
Celkově se nám nové SUSE 9.1 líbilo a věřím, že si najde stejně jako všechny předcházející verze své příznivce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze