LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SUSE 9.1 (2)

Po provedené instalaci se konečně dostáváme k tomu, jak nové SUSE 9.1 vypadá.

17.5.2004 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 7950×

Jako úplně první jsem nechal system spustit v grafickém desktopu KDE 3.2, protože tento desktop je v této distribuci preferován jako výchozí a v našich zemích i nejrozšířenější.
KDE ve stylu Thin Keramik působí příjemným dojmem. Pokud někdo pamatuje defaultní nastavení dřívějších verzí, tak tady již po příšerné zelené barvě není ani stopy mimo spouštěcího tlačítka. SUSE vsadilo na moderní modrou barvu příjemnou pro oči. Jenom z domodra laděné tapety s horami jde trochu zima. Co se vzhledu týká nenašel jsem nic co by se dalo SUSE vytknout, naopak velice dobře působí použité fonty a to ve všech window managerech, které jsem zkoušel.

Zde je seznam základních balíčků obsažených v distribuci. Jak je na seznamu vidět, tvůrci se snažili zařadit to nejnovější, ale rozhodně ne na úkor funkčnosti celé distribuce. Na rozdíl od Mandrakelinuxu je zde již i nový Gimp 2.0.0 a nejnovější verze kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1.
Vybrané obsažené balíčky:
abiword 2.0.5, alsa-lib 1.0.3, bind 9.2.3, cdrtools 2.01a27, cups 1.1.20, db 4.2.52, dhcp 3.0.1rc13, emacs 21.3, evolution 1.4.6, fetchmail 6.2.5 , gaim 0.75, gcc 3.3.3, gimp 2.0.0, glibc 2.3.3, gnucash 1.8.8, gnumeric 1.2.8, gtk+ 2.2.4, httpd 2.0.49, iptables 1.2.9, k3b 0.11.7, kdebase 3.2.1, koffice 1.3, libgnome 2.4.0, linux 2.6.4, mozilla 1.6, mysql 4.0.18, nautilus 2.4.2, OpenOffice.org 1.1.1, openssh 3.8p1, openssl 0.9.7d, perl 5.8.3, php 4.3.4, postfix 2.0.19, postgresql 7.4.2, Python 2.3.3, qt-x11-free 3.3.1, quanta 3.2.1, rpm 4.1.1, samba 3.0.2a, scribus 1.1.6, sendmail 8.12.10, vim 6.2 , XFree86 4.3.99.902, xine-lib 1-rc3a , xinetd 2.3.13, xmms 1.2.10.

Nechybí snad žádný program určený pro KDE, počínaje výukovými programi. Tady najdeme programy počínaje výukou chemie, jazyků ale i astronomie a matematiky.

Nechybí ani spousty her pro ukrácení volného času a pro odreagování.

Velice obsáhlou částí distribuce jsou programy určené pro práci s grafikou. Tady samozřejmě vévodí dnes již legendární program Gimp, který je znám i mimo platformu Linuxu. Tady ho najdeme v nové verzi 2.0.0, která již umí i CMYK, což byla vlastnost, která ho doposud oproti konkurenčním programům handicapovala. Mezi dalšími programy jsou ty, které použijí majitelé digitálních fotoaparátů, ať už pro přenos fotografií do počítače, ale i různé programy pro tvorbu fotoalb i internetových. Samozřejmě nechybí ani programy pro kreslení, skenování, OCR a nejrůznější prohlížeče obrázků.

Další součástí, která nesmí u linuxové distribuce chybět jsou programy pro práci s Internetem a to ať jsou to různé editory pro tvorbu internetových stránek, tak nejrůznější prohlížeče webu, poštovní klienti, klienti pro práci v diskusních skupinách, programy pro výměnu dat a nejrůznější programy pro připojení. Tady jmenujme třeba Operu, Mozillu, Galeon, Quanta plus, Pine.

Dnes je zcela samozřejmé, že počítač chce uživatel používat i jako multimediální stanici, takže v žádné z distribucí nesmí chybět programy pro poslech hudby, sledování videa a zrovna tak programy pro editaci multimedií i pro vlastní tvorbu. V tomhle směru je SUSE více než dobře vybaveno, protože pro každou činnost spojenou s multimedii má několik programů, z kterých lze vybírat. Z editorů videa například MainActor, Kino a Broadcast, z hudebních editorů Rosegarden a mnoho dalších. A zcela samozřejmě pokud již video či hudbu upravíme, budeme potřebovat nějaký vypalovací program, kterých je zase na výběr několik. Z nejznámějších a v grafice asi nejpoužívanějších je to k3b, zde v jeho poslední verzi.

Ovšem není to oblast jenom domácích uživatelů svého PC, ale především podniková sféra, kde se SUSE začíná stále více prosazovat. Zaprvé je to zřejmě dáno jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním, ale rovněž masivním programovým vybavením. Jako zcela samozřejmé je nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1.1 za kterým v těsném závěsu je KOffice 1.3, které již v poslední verzi mají velice dobrou podporu různých i nestandardních formátů a díky své rychlosti si najdou své příznivce.
Ovšem jednou z novinek, která se u SUSE objevuje jako u první distribuce je databázový program Recall 2.2.0-beta1, který je velice podobný databázi Microsoft Acces.
Samozřejmě nechybí známé databáze jako je MySQL, PostgreSQL a nejrůznější grafické frotendy pro jejich obsluhu.
Další součástí jsou i programy pro správu financí jako je KMymoney nebo GnuCash.
Samozřejmostí jsou i programy pro správu kontaktů, plánování, tvorbu diagramů atd.

Samozřejmostí v této distribuci je i množství programů pro správu a monitorování systému, programů pro synchronizaci telefonů a nejrůznějších PDA s počítačem a nejrůznějších apletů i emulátorů různých systémů.

Jak jsem již zmińoval v části o instalaci, tak ani v této části nemohu nevzpomenout konfigurační nástroj, který je se SUSE nerozlučně spjat a tím je Yast. V tomto mocném nástroji lze zkonfigurovat snad vše na co si můžeme vzpomenout. Kromě toho že umí editovat neskutečně mnoho věcí, stále zůstává přehledný a jednoduchý na ovládání.

Celá distribuce samozřejmě není jenom KDE a s ním spjaté programy. Nechybí ani nové Gnome a několik lehkých okenních managerů počínaje WM přes IceWm až po Xfce.

Závěrem

Celá distribuce působí na první pohled velice moderním a elegantním dojmem. Doposud jsem používal předchozí verzi a mohu říci, že jsem zatím nenašel nějakou významnou chybu, která by byla uživateli na obtíž. Programy v distribuci obsažené jsouv takových verzích že se mi nestalo, alespoň doposud, že by se hroutily.
V distribuci jsme odzkoušeli několik digitálních fotoaparátů, paměťových disků a televizní kartu a s žádným hardwarem nebyly problémy. U SUSE 9.1 se objevila jedna nová vlastnost, která při připojení jakéhokoli zařízení nebo vložení media do mechaniky informuje uživatele a jenom na něm nechává zda zařízení připojí či ne. Tato vlastnost narozdíl od automountu v Mandrakelinuxu se mi líbila, protože se nesnaží uživateli automaticky něco vnutit, ale nechává volbu na něm.
Snad jedinou výtku bych k distribuci měl. Nevím co vedlo autory k umístění zcela zvláštní ikony na plochu. Tato ikona se jmenuje "Můj počítač" a pravda je, že když jsem ji uviděl poprvé tak jsem nevěřil vlastním očím. Že by u SUSE podléhali tlaku uživatelů nejmenovaného operačního systému?
Celkově se nám nové SUSE 9.1 líbilo a věřím, že si najde stejně jako všechny předcházející verze své příznivce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze